Istotność błędu w sprawozdaniu finansowym

Jeżeli było błędne księgowanie w roku ubiegłym, które nie miało wpływu na wynik finansowy. Tzn dofinansowanie nie zostało zaksięgowane na koncie przychodowym, tylko kosztowym. To czy w bieżącym roku należy skorygować takie księgowanie i opisać w sprawozdaniu za ten rok?
Na to pytanie nikt ci nie odpowie.
Zależy jaką jednostka, komu podlega, jakim kontrolom, czy badanie biegłych jest.....
Czy i jak skorygować zależy od istotności błędu.

W polityce rachunkowości powinno być wskazane, jakie błędy uznaje się za istotne - wielkość może być ustalona jako % sumy bilansowej, kapitałów itp.

Nie do końca rozumiem, na czym polegał błąd - jeśli zaksięgowano przychód zamiast kosztu, to wynik raczej jest błędny?
Kom 2
być może zaksięgowano na koncie kosztowym po stronie MA
No tak, faktycznie tak mogło być, nie wpadłam na to :)
w takim wypadku żadne księgowanie korygujące nie byłoby potrzebne.
Dokładnie, na koncie kosztowym po stronie Ma. Nie ma badania biegłych. Jest to mała spółka z o.o. Błąd jest w prezentacji danych w RZiS. Dofinansowanie nie zostało wykazane jako przychód.
RZIS i tak nie poprawisz.
Jeśli kwota jest istotna to wpisałabym jedynie w informacji dodatkowej które pozycje w rzis były błędne, w formie tabeli "było / winno być"
Też uważam jak w kom 6
wystarczy tylko zamieścić wzmiankę w informacji dodatkowej.
Mam nadzieję, że nie będziemy mieli żadnych problemów z tego powodu. Dziękuję za odpowiedzi :)
Przestroga na przyszłość.... zawsze sobie sprawdzaj przed zrobieniem sprawozdania finansowego ,czy na kontach kosztowych masz wszystkie zapisy tylko po stronie Wn, a na kontach przychodowych tylko po Ma.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.