Porzuceniee pracy

Pracownik z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia chciał za porozumieniem stron " z dnia na dzień" rozwiazać umowę o pracę. Szef się nie zgodził. Pracownik nie został już tego dnia w pracy. Oczywiście w kolejnych dniach też go już nie ma. Czy mogę zastosować w świadectwie tzw. dyscyplinarkę?
żeby zastosować w świadectwie tzw. dyscyplinarkę? - najpierw należy rozwiązać umowę
Http://www.prawo.egospodarka.pl/30902,Nieusprawiedliwiona-nieobecnosc-a-zwolnienie-pracownika,1,34,3.html

https://kancelarierp.pl/jak-wreczyc-pracownikowi-zwolnienie-dyscyplinarne-w-pandemii/
Mam przygotowane dokument Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, przyczyna rozwiaznia: Porzucenie pracy, podstawa prawna art. 30par. 1 pkt 3 KP z przyczyn lezacych po stronie pracownika
O ww dokumentu mam Swiadectwo pracy z tą sama podstawą. Pracownik przyszedł 01-09-2021 do pracy z dokumentami że dziś chce odejść i że jutro tj. 02-09-2021 już nie przyjdzie
Agun- poczytałaś podane linki wyżej?

NIE ma czegoś takiego JAK porzucenie pracy
No ok, mówię o nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy ;-)
Plik się dłuugo mi otwierał, mam problem z łączem ostatnio
POCZYTAJ a później pogadamy
Czyli zamiast Porzucenie pracy piszę nieuspawiedliwiona niobecność
Poczytałaś CZY tylko zadajesz pytania?
Należy zatem napisać, że: „Przyczyną rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika jest Pani/Pana nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy w okresie od dnia….”.
To doczytałam...
Ale mam pytanie ;-) bo te nieusprawiedliwioną nieobecność mam wpisać tylko 01-09 i z tym dniem wystawić dokumenty? Bo pracownik powiedział, że już nie przyjdzie do pracy. A tego 01-09 przyszedł tylko do biura i wręczył dokumenty i poszedł.
Tak życiowa sytuacja ..
A TO poczytałaś
Ustawodawca w tarczy 2.0 wprowadził zapis, który utrudnia pracodawcom skuteczne rozwiązanie umowy o pracę. Przesuwa termin rozwiązania umowy, kiedy zawiadomienie zostało wysłane pocztą do 14 dni po okresie zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Dopiero w tym okresie nie odebrany list pozwoli na zastosowanie fikcji doręczenia.

W praktyce oznacza to tyle, że rozwiązanie umowy za pośrednictwem operatora pocztowego zostanie skutecznie zakończone dopiero po upływie 2 tygodni od daty zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

także polecam porozumienie stron bo się możecie z pracownikiem nie rozstać
Pracownik przyjedzie po dokumenty, dzwonił, że będzie jutro.
Zrób porozumienie
Przyjdzie/ nie przyjdzie...............
Chce dostać dokumenty, wie co to dyscyplinarka.. ale znalazł już prace w innej firmie i dlatego porzucił naszą.
Będzie 100%
Co z tymi datami z Kom. 13? Proszę pomóż.
NO i co ci TO daje,że wpiszesz mu dyscyplinarkę?
Takie mam polecenie szefa. Pomóż tylko z tymi datami, pracownik jutro jest w biurze.
Jesli jutro podpisze pismo bez wypowiedzenia to z data jutrzejszą rozwiązanie umowy i świadectwo rpacy
Ok, dzięki Witch
Ta szef też człowiek, czasami trzeba coś mu podpowiedzieć a NIE tylko się go bać
Ja się nie boję, szef nie zawsze jest be, w tej sytuacji to ten pracownik okazał sie ten be . Nie potrzebuję takich komentarzy, na Forum chce pomocy w konkretnej sprawie, a nie roztrzasanie jakies niepotrzebnych rzeczy. Pytanie-odpowiedz, wymiana doświadczeń to chyba po to jesteśmy tu na tym Forum . Takie jest moje zdanie
Amen.
"...na Forum chce pomocy w konkretnej sprawie, ...."
Chciejstwo, to paskudna cecha :)

"Pytanie-odpowiedz..."
No proszę, jeszcze poucza.....hmmmm.
Istota Forum jest, to fakt, ale jeśli ktoś publicznie pyta, niech liczy się z różnymi komentarzami.
Rzucanie fochów nie jest mile widziane :)
A dzisiaj na forum to więcej takich chcących :(
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.