Wartość początkowa samochodu wciąganego do firmy?

Planuję wciągnąć auto do firmy w związku ze zmianą sposobu opodatkowania. Auto jest współwłasnością małżeńską. Zostało kupione 12 lat temu. Dzisiaj jest warte 20% ceny zakupu. Jaką wartość należy ustalić przy wprowadzaniu do firmy? Po cenie z umowy kupna/sprzedaży z 2008 roku, czy zapomnieć o umowie i ustalić realną ceną dzisiejszą? Rozumiem, że wspólnota majątkowa nie ma tutaj znaczenia i będzie to 100% ustalonej ceny?
...Jaką wartość należy ustalić przy wprowadzaniu do firmy..

jak masz fv/umowę zakupu to jako wartość początkową przyjmujesz cenę zakup z tego dokumentu / nie ma znaczenia że samochód kupiony 12 lat temu

w ustawie o pdof wyraźnie jest zapisane że wartość początkowa to cena nabycia/zakupu
Czy nie będzie to nadużycie? Zawsze mogę "zgubić" umowę k/s i ustalić realną dzisiejszą wartość. US nie czepiają się takich wycen w razie kontroli?
Dla uściślenia, wpisuję 100% wartości z umowy k/s? Auto ma w dowodzie wpisanych 2 właścicieli, mnie i żonę. Mamy wspólnotę. Żona nie prowadzi DG.
Przecież takie sa przepisy - więc nie jest to nadużycie


https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/koszty/amortyzacja/255860,Jak-ustalic-wartosc-poczatkowa-auta-kupionego-kilka-lat-wczesniej.html
"Warto zauważyć, że można się spotkać z odmienną interpretacją sądu administracyjnego w tym zakresie. Przykładem jest wyrok WSA w Bydgoszczy z 28 lipca 2010 r. - sygn. I SA/Bd 492/10, w którym sąd stwierdził m.in., że: Dopiero po przekazaniu pojazdu na cele działalności gospodarczej będzie on służył osiągnięcie przychodu z tej działalności, i wartość rynkowa samochodu (uwzględniająca jego stan i stopień zużycia), z tej chwili, może podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów."
A to?
Te interpretacje nadal sa aktualne

https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/0114-kdip3-1-4011-355-2018-1-ks1-ustalenie-wartosci-185027044

https://www.rp.pl/podatki/art16619541-decyduje-historyczna-cena-nabycia-a-nie-rynkowa-wartosc-samochodu

https://www.podatki.biz/artykuly/21_20.htm
A są jakieś propozycje zmian w tej materii od 2022 roku?
A tak to wygląda w Nowym Ładzie o ile przejdzie w tej formie:
"18) w art. 22g:
a) w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) w razie odpłatnego nabycia – cenę ich nabycia, a jeżeli były używane przez
podatnika przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych oraz
wartości niematerialnych i prawnych i nie były wcześniej amortyzowane – cenę
ich nabycia, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej;”,
A tak było do tej pory:
"Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się:
1)
w razie odpłatnego nabycia - cenę ich nabycia;"
Morał z tego taki, że jak ktoś chce robić koszty i amortyzację na starym aucie to tylko do końca roku.
Przecież jeszcze nic nie wiadomo czy i co zostanie uchwalone z tych projektów.
No nie wiadomo. Mogą być jakieś zamiany ale jest już w sejmie skierowany do 1 czytania.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.