Dotacja 5tys a PKD z którego nie korzystam

Witam. Mam pytanie. Mój główny kod PKD łapie się do dotacji 5tys złotych, spadek dochodu mam , tylko że głównego kodu ( sprzedaż na straganach i targowiskach) nie wykorzystuje. Korzystam z kodu podrzędnego (sprzedaż internetowa) i nie wiem czy w takim wypadku mogę składać o dotacje, czy w razie kontroli oto nie będę mieć przez to problemów.... Z drugiej strony pisze że żeby skorzystać główny kod musi być taki... O korzystaniu z niego nie pisze nic.... Proszę poradzcie
Patrzysz na kod przeważającej działalności
Uważam, że jeżeli spełniasz warunki dotyczące otrzymania dotacji , to możesz się o nią ubiegać zgodnie z ustawą .
Przecież ponosisz koszty bieżące (oprócz np. towarów )w postaci składek ZUS, czynszu, media itd. są to koszty nie zależne od tego co robisz.
No to masz nieprawidłowo ustalone pkd. To nie działa tak, że wpisuje się pkd objęte pomocą i nie trzeba faktycznie takiej dział prowadzić.
Ma nieprawidłowe PKD to fakt ale jest główne , dalej uważam , że może ubiegać się o dotacje zgodnie z zapisem.
Nie trzeba faktycznie takiej.......o tym ustawa nie mówi , ale to tylko moje zdanie.
Jest w przepisie mowa o PROWADZENIU dział. o przeważającym kodzie PKD. Z resztą w wyjaśnieniach też o tym mowa.
Jeżeli chodzi o PKD to, że masę przedsiębiorców uaktualnialo ,zmienialo kod żeby dostać pomoc wiadomo.
Miałam sama w ubiegłym roku taka sytuację i prawnik stwierdził , że o dotacje mogę się starać -
zgodnie z ustawą liczy się główne PKD.(dotacje otrzymałam).
A to że każdy ma w nosie PKD to już inna sprawa.
Ale każdy ma prawo wyboru:)
Dokładnie liczy się główne PKD, przy czym to nie działa tak, że można podać tam dowolne PKD i nikt w razie kontroli się o to nie przyczepi. O odpowiedzialności karnej ten prawnik nic nie wspominał?
Tutaj tak dewagowac można długo, ale reasumując każdy musi samodzielnie podjąć decyzję .
Dowolne PKD ..... to przecież nie dowolne ,ale wiodące :)
Trzymając się tylko warunków otrzymania dotacji ,dlaczego nie?
No, ale ta osoba z tego co pisze to tego rodzaju dział. (objętej pomocą) w ogóle nie prowadzi, ma ją tylko wpisaną. Oczywiście może liczyć na to, że nikt tego nie będzie sprawdzać, ale w razie gdy jednak kontrola się zdarzy to tutaj grozi nawet odpowiedzialność karna.
Ale za co odpowiedzialność karna? że starała się o dotacje zgodnie z
warunkami ?
Nie jestem przekonana.
Dobrze wiesz jak wyglądają kody PKD u przedsiębiorców i ile mają ich wpisanych ,
powiesz ale wiodący??
Szczerze , dopóki nie było tarcz nikt PKD się nie przejmował .
A ilu przedsiębiorców zmieniało na szybko
kody , żeby otrzymać wsparcie bo gdzieś tam "dziesiąty" był wiodącym (ale nie został wcześniej zmieniony).
Trudny temat , a kontrole też różnie podchodzą ,sam na pewno o tym wiesz.:)
Jak zrozumiałem ta osoba w ogóle dział. z tym PKD nie prowadzi tak więc warunków nie spełnia. Spadek przychodów to za mało.
Przeczytaj Gazetę Prawna z 29.12.2020 r. "Czas na uporządkowanie PKD ...."
1/ Czy przeds. otrzyma pomoc ..,gdy wpis PKD dotyczy jego aktywności która nie zgadza się z praktyką jego aktywności .....
Tak jak mówiłam liczy się PKD wpisany w REGON a to czy jest zgodny a jego aktywnością nie ma znaczenia.
Gdyby to tak w praktyce działało, to ważny byłby tylko spadek przychodów i wpisanie w PKD dowolnej dział. gosp. która podlega pod pomoc. Np. wpisanie, że prowadzi się dział. hotelarską chociaż faktycznie jest się np. deweloperem ;-).
No, a co do otrzymania pomocy to oczywiście na moment jej wypłacania nikt nie sprawdza, czy taka dział. jest faktycznie prowadzona, tak więc pomoc otrzyma też osoba, która dział. objętej pomocą nie prowadzi, co nie oznacza, że nikt w przyszłości tego nie skontroluje.
Przecież np. mam 10 PKD wpisanych , to przecież spokojnie w tym zakresie mogę się poruszać .
Czy muszę zmieniać ? np. za miesiąc moim wiodącym kodem będzie inny z wpisanych itd. Nawet US się tego nie czepia jak ma na tapecie takiego delikwenta.
Moim zdaniem :działalność gospodarcza jest prowadzona -zgadza się ,kod wiodący zgadza się , spadek przychodów też , to spełniam warunki , więc dlaczego mam się o dotacje nie starać?
Moim zdaniem przepis jest oczywisty, nigdzie nie pisze o aktywności głównego PKD:) Więc ...:)

Prawo, przepisy są bardzo elastyczne,
Przeczytaj jeszcze raz pytanie:
"tylko że głównego kodu ( sprzedaż na straganach i targowiskach) nie wykorzystuje".
Jak rozumiem ta osoba w ogóle tej dział nie prowadzi, a nie jest tu problem, że jest to jedna z dział która prowadzi i może być problem z ustaleniem czy to faktycznie główne PKD. Problem polega na tym, że ktoś wpisał PKD dział. której w ogóle nie prowadzi i chce na nią dostać dofinansowanie.
Wiem , że nie wykorzystuje tego kodu, kurcze nie będę się ciągle powtarzała , ale wiodące PKD ma , które spełnia warunek ubiegania się o dotacje i to jest ważne .
Skoro nawet prawnicy ( nie wiem czy czytałeś gazetę ) wypowiedzieli się o aktywności kodu , że nie ma znaczenia (niestety warunek nie został doprecyzowany , jak wiele innych rzeczy np. dotacja nie jest przychodem pisze ,a faktury , że są kup gdzie pisze ??)to chyba tak jest , dla mnie też to jest oczywiste ;)
Nie czytałem, bo dostęp jest płatny. Zacytuj ewentualnie odpowiedni fragment na którym się opierasz.
....,Ustawodawca przesadził , że to wpis w rejestrze REGON , a nie faktyczna działalność , ma charakter rozstrzygający przy ocenie spełnienia przez przeds. kryteriów pomocy. Zgodnie z postanowieniami tarczy , oceny spełnienia warunku w zakresie oznaczenia prowadzonej działalności gosp. według PKD dokonuje się na podstawie danych zawartych w REGON.
Tłumacząc z "polskiego na nasze" ja to rozumiem tak (i tak wynika też z wyjaśnień urzędowych) :-):
Jeżeli masz przeważającą dział. gosp. np. usługi hotelarskie, ale wpis w Regon tego nie potwierdza to dofinansowanie nie przysługuje. W drugim przypadku jeżeli wpis w Regon potwierdza, że główna dział. gosp. to usługi hotelarskie, ale faktycznie taka dział nie jest prowadzona to też dofinansowanie nie przysługuje.
Domyślałam się, że tak odpowiesz ,
..,....jeżeli masz dział. usl. Hotel..
- prowadzisz usługi hotel. a Twój kod główny to handel - dotacji nie dostaniesz oki
- prowadzisz dzial. handlową , a Twój główny kod PKD to usl. hotel. Dotacje dostaniesz .
Słuchaj tu chodzi o PKD wpisane w REGON , a nie o aktywna , faktyczna działalność .
Pytająca sama niech podejmie decyzję:))
A my , no cóż możemy mieć różne zdania od tego jest forum:))))
Żeby nastąpiła "jasność" Pytanie do prawników (gazeta) brzmiało : Czy przedsiębiorca otrzyma pomoc ,gdy wpis do rejestru REGON nie zgadza się z jego aktywna, faktyczna działalnością odpowiedź kom. 18
i takie było pytanie Aaag
analogicznie :główny kod łapie się na pomoc, ale faktyczna działalność jest inna.
Pozdrawiam:)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

• zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

• analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

• zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

• Dobrowolna zgoda

Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.