Pracownik w roli płatniaka - jak wyliczyć pit4

Osoba mieszkająca w Polsce, polski obywatel będzie mieć umowę o pracę zawartą z firmą w Anglii. Pracownik ma samodzielnie obliczać ZUS i PIT4. Z tego co zrozumiałam wyliczając PIT4 ma się prawo uwzględnić standardowo koszty jak u każdego pracownika. Można uwzględnić ZUS tylko tu różnica, że dopiero faktycznie zapłacony - czyli za pierwszy miesiąc będzie bez odjęcia ZUS (przelew wynagrodzenia na koniec sierpnia, ZUS zapłacony we wrześniu). Mam wątpliwości czy wyliczając zaliczkę na PIT4 ma się prawo zastosować kwotę wolną od podatku? W art 44 ust 3a odwołują się do skali z art 27 ust 1. Kwota wolna jest omówiona w 27 ust 1a dlatego mam wątpliwości
Wg mnie wg otrzymanego wynagrodzenia rozlicza sobie listę płac i sam wpłaca pieniążki do instytucji finansowych
Tak wiem, że otrzymana kwota to wynagrodzenie brutto i wiem, że samemu trzeba wyliczyć i przekazać PIT4 oraz ZUS.
Pytanie dotyczy samego wyliczenia PIT4. Z tego co czytałam w artykułach (tylko już dawno opublikowanych) są różnice z klasyczną listą płac. W tych opracowaniach było, że ZUS odlicza się z opóźnieniem - i to pasuje do zapisu w art 44 ust 3a, 3c ustawy podatkowej. W tych artykule było również podane, że nie można uwzględniać kwoty wolnej od podatku. Problem, nie podano podstawy prawnej. I nie wiem czy to jest aktualne. W bieżącej ustawie PDOF jest odniesienie do art 27 ust 1- czyli do klasycznej skali. Jednak w 27 ust 1a tam gdzie są opisane szczegółowo jak liczy się kwotę wolną, nie ma odniesienia do art 44 ust 1a czyli do przypadków gdzie się samemu PIT4 wylicza. Nigdzie nie znalazłam przykładu liczbowego jak wyliczyć w takim przypadku PIT4. Może ktoś pomoże?
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.