Zasiłek chorobowy a emerytura

Pracownica ukończyła 20 czerwca 2021r. 60 lat. Z dniem 2 lipca została rozwiązana umowa o pracę na mocy porozumienia stron w związku z przejściem na emeryturę. Pracownica przebywała od 07.06 do 02.07 na zwolnieniu chorobowym (zasiłek chorobowy). W dniu dzisiejszym 5 lipca złożyła wniosek w ZUS- ie o emeryturę. Dzwoniła do mnie, żebym nie wypłacała jej już za te dwa dni lipca zasiłku chorobowego, ponieważ będzie miała już za cały lipiec wypłaconą emeryturę, taką dostała informację w ZUS, i teraz pytanie, wystawiając świadectwo pracy wpisałam, te dwa dni lipca, że miała wypłacony zasiłek, czy ja muszę teraz skorygować to świadectwo pracy? Pracownica już dostarczyła je do ZUS.
Zasiłek chorobowy przysługuje za okres zatrudnienia. Nie przysługuje dopiero po zakończeniu umowy, czyli w tym wypadku od 3.07. Za 1 i 2.07 zasiłek chorobowy przysługuje.
No właśnie nie przysługuje, bo pracownica ,mimo że złożyła wniosek 5 lipca, będzie miała wypłaconą emeryturę za cały lipiec, od 1 lipca - potwierdzone w ZUS
Gdyby nie miała chorobowego lecz pracowała w te dni , to należałoby się wynagrodzenie niezależnie od emerytury
plus oczywiście emerytura, analogicznie jest z chorobowym
3 osoby mi tak powiedziały w ZUS na infolinii ( to jest już zasiłek chorobowy) Pracownica też dostała taką informację w ZUS, jak składała wniosek.
To prawda, za te dwa dni lipca nie ma prawa do zasiłku chorobowego.
Ze strony Gofin:
"TAK. Emeryt zatrudniony na umowę o pracę ma prawo m.in. do zasiłku chorobowego w razie niezdolności do pracy. Świadczenie to przysługuje jednak wyłącznie w czasie trwania takiego zatrudnienia. Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy ma ustalone prawo np. do emerytury. Sytuacja taka ma miejsce zarówno, gdy niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i po ustaniu tytułu ubezpieczenia."
No i z ustawy:
Art. 13. 1. Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy:
1) ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy;
Jak widać chodzi o zasiłek po ustaniu zatrudnienia, czyli za okres w tym wypadku od 3 lipca. Do 2 lipca zasiłek się należy.
W ZUS poproś o podstawę prawną jeżeli twierdzą, że jest inaczej.
Podejrzewam, że pomylono kategorię zasiłku, chorobowy jest należny natomiast rehaliitacyjne już nie
Przecież do 2 lipca miała umowe o pracę
Faktycznie macie rację, za szybko czytałam post i źle napisałam kom. 5.
Taką dostała odpowiedź od naszej opiekunki w ZUS:
"Prawo do zasiłku chorobowego jest w tym wypadku zależne od posiadanego prawa do emerytury gdyż zgodnie z art. 13. ust. 1. ustawy „zasiłkowej” zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu nie zdolności do pracy. Zatem jeśli prawo do emerytury będzie przysługiwało od 1 lipca to począwszy od tego dnia nie ma ta ubezpieczona prawa do zasiłku chorobowego"
Po ustaniu tytułu do ubezpieczenia. Tytuł do ubezpieczenia tutaj będzie do dnia 2 lipca. W końcu dopiero wtedy kończy się umowa. Gdyby umowa została rozwiązana 30 czerwca, to wtedy faktycznie zasiłek by nie przysługiwał już od 1 lipca.
Dodam więcej gdyby ta osoba ponownie w lipcu się zatrudniła i zachorowała by w lipcu w okresie tego zatrudnienia to zasiłek też by się jej należał z tego tytułu mimo pobierania za ten okres emerytury.
Komentarz 13: ~xyzzzz
no właśnie tak mi powiedziano na infolinii, że gdyby po 1 dniu podjęła ponownie pracę, to zasiłek by jej przysługiwał, a tak to nie...
Do dnia 2.07 ta osoba miała tytuł do ubezpieczenia chorobowego z tytułu umowy o pracę i jest to chyba oczywiste?
Zadając pytanie podałaś, że umowa trwała do dnia 2 lipca 2021 roku i z ubezpieczenia chorobowego ta osoba została wyrejestrowana dnia 3.07.2021 roku?
Tak, podałam, bo jeszcze im mówiłam, że w świadectwie pracy jest wpisane, że będzie miała zapłacony zasiłek za te dwa dni lipca i świadectwo jest do 2 lipca - a one swoje, i tak samo powiedzieli w ZUS Pracownicy jak zawiozła świadectwo pracy, żeby jej nie wypłacać zasiłku, bo będzie musiała go zwrócić, ponieważ emeryturę ma przyznaną od 1 lipca. Chyba napiszę jeszcze zapytanie do ZUS, żeby mi to potwierdzili, chociaż mam też taką informację od naszej opiekunki w ZUS na e-mailu.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.