Czy plac podlega pod podatek od nieruchomości

Czy plac utwardzony tłuczniem podlega pod podatek od nieruchomości ?
Tak
Ale tłuczeń nie jest trwale związany z gruntem, to na jakiej podstawie ?
Od gruntu tez się płaci podatek
A co to za przypadek, kupujesz plac i dlatego pytasz ? Czy masz plac, który został utwardzony i nie wiesz czy trzeba płacić od tego podatek ?
Od gruntu wiem, że podatek trzeba zapłacić, tylko, czy po zakupie utwardziliśmy plac tłuczniem i nie wiem, czy ten utwardzony plac jest budowlą i podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako budowla
Od gruntu wiem, że podatek trzeba zapłacić, tylko, czy po zakupie utwardziliśmy plac tłuczniem i nie wiem, czy ten utwardzony plac jest budowlą i podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako budowla
Zasadniczo jak nie ma żadnego budynku, tylko sam utwardzony jest plac, to taki plac kwalifikowany jest jako budowla tzw. obiekt inżynierii lądowej czyli KŚT 291, stawka amortyzacji 4,5%.
ale czy od tego placu płacimy dodatkowo oprócz gruntu jakiś podatek od nieruchomości, to nie mam pojęcia. Może zapytaj w urzędzie miasta/gminy.
Tak, od budowli płaci się osobno podatek od nieruchomości
Kom 8
dobrze wiedzieć. ...W takim razie zapytam co w sytuacji gdy budujemy nowy budynek produkcyjno-biurowy i plac też będzie utwardzany kostką .Czy wtedy wszystko potem potraktować jako jedna inwestycja czyli budynek, czy plac naokoło budynku robiony w kostce traktować jako osobny środek trwały.? Wydaje mi się że potraktować wszystko jako jedna inwestycja i całość pod budynek. Jak uważasz koleżanko moja ? :))
Cześć koleżanko :)
Dawno nie miałam na tapecie nowej inwestycji, ale moim zdaniem plac powinien być osobnym ŚT, bo to budowla. Od budowli inaczej wylicza się podatek od nieruchomości, a od budynku inaczej. Kiedyś miałam w EŚT budynki, place, ogrodzenie, chodniki i nawet udział w drodze wjazdowej na teren nieruchomości.
Kom 10
znalazłam takie wyjaśnienie na gofinie, że jeśli obiekt pomocniczy taki jak ogrodzenie, chodniki, place, podwórka, obsługują tylko jeden budynek, to te obiekty pomocnicze będą stanowiły część składowa tego budynku. Czyli będą wchodziły w wartość początkową tego nowego budynku. Natomiast jeśli te obiekty pomocnicze będą obsługiwały więcej niż jeden budynek, to będą one stanowiły odrębny środek trwały.
Owszem, znam takie stanowisko. W tej sytuacji proponuję konsultację z Urzędem Miasta czy gminy, do którego będziesz wysyłać deklarację na podatek od nieruchomości.
Pozwolę się podłączyć pod temat.
Jeżeli utwardzony plac obsługuje tylko jeden budynek, to stanowi jego część składową i wchodzi do wartości początkowej tego budynku. Natomiast dla celów podatku od nieruchomości podatnik musi (pozaksięgowo) rozdzielić ten obiekt na dwa odrębne przedmioty opodatkowania. Czyli odrębny p.od nieruchomości od budynku i odrębny od utwardzonego placu jako budowli - Wyrok NSA z 11 marca 2016r Sygn.akt II FSK 64/14
Ten wyrok przytoczył GOFIN w dodatku nr33 do Biuletynu Infor.nr 34 z dnia 01-12-2016
Niestety nie mam możliwości wstawienia linku
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.