Korekta sprzedaży na minus,

28.04 sprzedano towar, 30.04 wystawiono korektę na sprzedaż - na minus, błędna cena sprzedaży, korekta wpłynęła do odbiorcy w maju, w maju zmniejszam podatek należny ?
Nie mamy żadnych uzgodnień , handlowiec zauważył błąd i wystawił korektę sprzedaży.
Ministerstwo opublikowało objaśnienia do Slim VAT, w których jest cały rozdział dotyczący nowych zasad obniżania podatku należnego. Podobny przypadek jak Twój to przykład 7 na str. 30.
"Spełnienie uzgodnionych warunków: W związku z tym, że podstawą dokonania
pomniejszenia podstawy opodatkowania jest błąd w cenie wskazanej na fakturze pierwotnej
spełnieniem warunków do korekty jest już samo stwierdzenie pomyłki w cenie. Ponieważ
nabywca może nie mieć świadomości o zaistniałej pomyłce konieczne pozostaje oczekiwanie
z korektą na uzgodnienie z nabywcą warunków pomniejszenia podstawy opodatkowania
i podatku należnego. Do uzgodnienia warunków dochodzi w momencie otrzymania
od podatnika T akceptacji mailowej dotyczącej zmiany podstawy opodatkowania oraz
należnego podatku VAT. Za dokumentację potwierdzającą uzgodnienie oraz spełnienie warunków
obniżenia podstawy opodatkowania oraz należnego podatku VAT uznaje się korespondencję
mailową pomiędzy podatnikami"
Tu można ściągnąć objaśnienia (58 stron): https://www.podatki.gov.pl/vat/wyjasnienia/slim-vat-objasnienia-podatkowe/
58 stron?? ło matko i córko.... Teoretycy tworzą ustawy, a potem pozostali piszą "objaśnienia"....no bo w praktyce wygląda to wszystko inaczej.
ale w MF kółko się kręci i wszyscy pracują w pocie czoła nad kolejnym "UŁATWIENIAMI " dla księgowych i przedsiębiorców.
I niedługo mpp może wejdzie jako "przymusowe" wykazywanie w jpk jak zostanie dobrowolnie zapłacone....i korekty za korektą polecą.
Może zamiast ustawiać się w kolejce do szczepienia, zacznijmy ustawiać się przed budynkiem MF, bo ponoć rozdają już szklane kule księgowym.
Dziękuję , niestety trochę u mnie wyglądało inaczej, wystawiono fakturę i do tego korektę wszystko w kwietniu, niestety nie wysłano mailem,nie ma żadnej korespondencji , wysłano dopiero wczoraj pocztą,, korekta została wystawiona 30.04 ale nawet nie pomyślano, żeby poinformować klienta, a proszę , żeby pisali w razie wystawiania korekt, teraz się zastanawiam, czy nie napisać maila, że w związku z zauważonym błędem została wystawiona korekta , którą wysłaliśmy pocztą i vat zmniejszyć w maju ?
Tak najlepiej uzgodnic miesiac meilem
Mail z informacją został wysłany 05.05 , poinformowano klienta o błędnej cenie i wystawionej korekcie, czy to wystarczy , żeby korektę z 30.04 ująć jpk vat w maju ?
A jak to wygląda od strony kupującego? Fakturę na zakup materiałów otrzymaliśmy 26.08.2020. 16.04.2021 dokonaliśmy zwrotu palet, w związku z czym otrzymaliśmy tego dnia korektę faktury. Czy różnicę z niej wynikającą "in minus" mam wprowadzić po stronie podatku naliczonego w rozliczeniu za kwiecień 2021? Czy potrzebne są jakieś uzgodnienia?
Ja już płaczę nad tymi korektami. Nie jestem w stanie wysępić żadnych uzgodnień od niektórych firm.
Mam wrażenie że to tylko ja się tym przejmuję :(
Kom.8
moim zdaniem ujmujesz te korektę w kwietniu, bo zwrot palet dokonaliście w kwietniu i w tym samym dniu w domyśle to uzgodniono i wystawiono korektę.
Masakra z tymi nowymi przepisami odnośnie korekt. Powariowali. Sami się w tym pogubią jeśli będą chcieli sprawdzać nas w kierunku czy prawidłowo zaksięgowaliśmy korekty.
A jesli zwrócono palety w kwietniu a fakturę korygująca wystawiono w maju? W maju dzwoniłam do dostawcy z prośbą o wystawienia korekty bo zapomnieli. Wydaje mi się że ujmuję korektę w JPK w maju, bo dopiero wtedy telefonicznie doszło do uzgodnienia???
Niestety rozmowa telefoniczna to chyba mało wiarygodny dokument :(
Do kom. 7 jak uważacie będzie dobrze ?, moja korekta sprzedaży.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.