Uproszczenia w VAT

Jestem sprzedawcą towaru. Handlowiec wystawia fakturę sprzedaży, po czym wystawia korektę faktury sprzedaży, gdyż coś tam się nie zgadzało, lub był zwrot towaru.
Faktura korygująca jest podpisana przez odbiorcę. Czy dział księgowy mając podpisaną korektę sprzedaży ma obowiązek sprawdzać, czy handlowiec ma dokumentację potwierdzającą zasadność wystawienia tej korekty?
Podpis na korekcie nie ma żadnego znaczenia
Art. 29a vat
13. W przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1-3, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą, pod warunkiem że z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji wynika, że uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją. W przypadku gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, podatnik nie posiada dokumentacji, o której mowa w zdaniu pierwszym, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje za okres rozliczeniowy, w którym dokumentację tę uzyskał.

musi być dokumentacja
14. Przepis ust. 13 stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.
Mam w miesiącu 200 korekt sprzedaży i pod każdą szukać dlaczego została wystawiona?
Skoro się ktoś podpisał, to rozumiem, że akceptuje korektę i to co z niej wynika.
Miej pretensje do ustawodawców. Żaden zdrowy na umyśle księgowy by tego nie wymyślił ;) Łatwiej już było. Albo przed wystawieniem pierwszej korekty trzeba było podpisać porozumienia, że rozliczanie korekt wg starych zasad do końca 2021.
Teraz w zasadzie moment ujęcia korekty w ogóle nie zależy ani od wystawienia korekty, ani od jej odbioru czy podpisania, tylko od momentu uzgodnienia warunków korekty + posiadania dokumentacji i od spełnienia tych warunków.
Jak mnie ten debilny przepis denerwuje, to jest największy bubel ostatnich miesięcy albo i lat. Była też opinia, że wystawienie faktury korygującej już samo w sobie jest uzgodnieniem korekty. No bo skoro przychodzi do sklepu klient i zwraca towar i ja wystawiam mu korektę to co mam jeszcze zrobić? Powiedzieć mu, że dostanie jeszcze mailem ode mnie jakieś dokumenty dot. uzgodnienia? Albo mam mu pod fakturę korygującą podsuwać dodatkowe papiery? Przyszedł, oddał, podpisał korektę więc uzgodniliśmy, że jest zwrot i dostał pieniądze. Koniec.
7> Powiedzieć mu, że dostanie jeszcze mailem ode mnie jakieś dokumenty dot. uzgodnienia? - a widzisz, tu jest taka ciekawostka, że dokumentacja dotyczy tylko sprzedawcy i wynika z art. 29a, natomiast u nabywcy w art. 86 nie ma mowy o żadnej dokumentacji, tylko o samym uzgodnieniu :)
Ale czy dokumentacja u sprzedawcy nie jest równoznaczna z dokumentacją u nabywcy? Może nabywca jej nie potrzebuje, ale i tak ją dostanie przez to, że potrzebuje jej sprzedawca. Szczerze mówiąc, mam wrażenie, że nawet ten co pisał ten przepis tak bardzo się w to nie zagłębiał ;)
Ten co to pisała, to pojęcia nie miał czym pisał ;)

> Ale czy dokumentacja u sprzedawcy nie jest równoznaczna z dokumentacją u nabywcy? - no własnie nie, nabywca nie ma obowiązku posiadania dokuemntacji
Wiem, że to bez sensu. Mam ten sam problem, jak wystawiam korektę do mojego własnego błędu. To co mam uzgadniać z nabywca?? Kajać sie przed nim ? :)
Czyli nabywca nie potrzebuje dokumentacji, ale potrzebuje uzgodnienia. Z kolei sprzedawca potrzebuje dokumentacji będącej jednocześnie uzgodnieniem. To może ja pozostanę przy księgowaniu pod datą wystawienia, to plus podpis na fakturze traktuję jako uzgodnienie i będę się tym bronił ;)
Pod data wystawienia pod warunkiem, ze jest to też data odbioru korekty przez nabywce, bo wtedy jest to uzgodnienie i spełnienie warunkow uzgodnienia, a nie ma innych dokumentów. :)
Intencją ustawodawcy jest to, by sprzedawca był w stanie wykazać, że nabywca powziął informację o korekcie i tym samym o konieczności
pomniejszenia podatku naliczonego.
Zmiany nie mają na celu wyeliminowania instytucji potwierdzenia otrzymania faktury korygującej. Zmiany mają na celu umożliwienie
sprzedawcy pomniejszenia VAT należnego w oparciu o innego rodzaje dowody, nie tylko w oparciu o potwierdzenia otrzymania faktury
korygującej.
Sprzedawca nie musi obecnie czekać do pozyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej. Prawo do obniżenia VAT należnego
sprzedawca może sobie zapewnić wcześniej, pozyskując odpowiednią dokumentację. Wydaje się, że w razie braku takiej dokumentacji do
obniżenia VAT należnego ostatecznie będzie przysługiwać za okres potwierdzenia otrzymana faktury korygującej.
14> uśmiałam się, jak norka :D

Zmiany nie mają na celu wyeliminowania instytucji potwierdzenia otrzymania faktury korygującej. - a media zapewniały księgowych, jak to im będzie cudownie po zmianach, bo już nie będą musieli czekać na potwierdzenie odbioru korekty i zastanawiać się czy to już czas na korektę czy jeszcze nie ;)

... sprzedawca może sobie zapewnić wcześniej, pozyskując odpowiednią dokumentację. - hm, a jakąż to dokumentację mam "sprokurować", kiedy zauważyłam swój własny błąd na fv? Z nikim nic nie uzgadniam, po prostu wystawiam korektę i wysyłam i jednak czekam na to nieszczene potwierdzenie odbioru.

Wydaje się, że w razie braku takiej dokumentacji - słowo-klucz "wydaje się" ;)

Czyli miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle. Takie to są "uproszczenia" w wydaniu naszego państwa.
Z uzasadnień do nowelizacji:
Jednocześnie podkreślenia wymaga, że przez uzgodnienie warunków transakcji rozumie się posiadanie dokumentów, z których to uzgodnienie wynika. Jeżeli podatnik w konkretnym przypadku nie dysponuje dokumentami innymi niż sama faktura korygująca, to wystawiona faktura korygująca również na gruncie wprowadzanych przepisów ustawy o VAT będzie dokumentem, z którego wynikają nowe warunki transakcji (w przypadku możliwości potwierdzenia, że faktura została dostarczona do nabywcy). Przyjmując powyższe, również nabywca w sytuacji otrzymania faktury korygującej nie może powoływać się na brak uzgodnienia warunków transakcji (jest zatem obowiązany do skorygowania podatku naliczonego).
Z tego jednak wynika, że podpisana korekta " ma moc", a nie że podpis nic nie znaczy.
Odpowiedź z KIS: Przez uzgodnienie warunków transakcji rozumie się posiadanie dokumentów, z których to uzgodnienie wynika. Jeżeli podatnik w konkretnym przypadku nie dysponuje dokumentami innymi niż sama faktura korygująca, to wystawiona faktura korygująca również na gruncie wprowadzanych przepisów ustawy o VAT będzie dokumentem, z którego wynikają nowe warunki transakcji (w przypadku możliwości potwierdzenia, że faktura została dostarczona do nabywcy).

Przy założeniu odejścia od wymogu posiadania potwierdzenia odbioru faktur korygujących, zasadnicze znaczenie zyskają inne dowody dokumentujące obniżenie podstawy opodatkowania, przykładowo dokumenty handlowe, w tym aneksy do umów, korespondencja handlowa, dowody zapłaty, kompensaty itp., które potwierdzają, że obie strony transakcji znają i akceptują nowe, zmienione warunki transakcji.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.