182 dni

Dzień dobry :) mam pracownicę, której 15 lutego skończył się okres zasiłkowy. Miała składać do ZUS-u dokumenty do świadczenia rehabilitacyjnego i jednocześnie chyba o rentę, ale nie mam pewności, że to zrobiła. Po rozmowie w dniu dzisiejszym dowiedziałam się tylko tyle, że kazano jej złożyć dokumenty gdzieś tam ponownie... Wiem, że to głupio brzmi ale z panią ciężko się porozumieć i nie odpowiada jednoznacznie na pytania :( co w takiej sytuacji zrobić? Zwalniać czy czekać na jakąś decyzję z ZUS-u?
A zwolnienia lekarskie dostarcza, czy tak "wisi" w próżni?
Nie ma zwolnienia=NN i zwalniasz.
Gdyby złożyła dokumenty o świadczenie rehabilitacyjne to ty jako firma byś wiedziała, pracodawca też wypełnia te dokumenty.
Zwolnienia lekarskie dostraczała na bieżąco. Ostatnie ma do 24 lutego, ale 15-go wypada 182 dni. Przyniosła do wypełnienia OL-10 wywiad zawodowy i do tej pory jeszcze nie odebrała. Żadnego innego dokumenty do wypełnienia nie przyniosła
Czekasz
Ok dziękuję Zosiu. Rzumiem, że jeśli dostanie jakieś pismo z ZUS-u to powinna nas poinformować czy yy jako pracodawca też coś otrzymamy? Przepraszam, że tak pytam, ale pierwszy raz mam taką sytuację
Powinna ciebie poinformować.
ZUS nie informuje pracodawcy.
Chyba, że przestanie dostarczać zwolnienia, wtedy można zwolnić.
Albo wezwać do usprawiedliwienia nieobecności.....skierować do LMP.
Coś wspomniała dzisiaj, że lekarz już jej nie wystawi kolejnego zwolenienia więc poczekam jeszcze chwilę
A czy jeśli ją zwolnimy i za jakiś czas okaże się, że dostała decyzję z ZUS o przyznaniu renty to pracodawca musi jej wypłacić jeszcze odprawę rentową?
Tak, ale pod warunkiem, że będzie cały czas na zwolnij, aż do renty, albo na zasiłku dla bezrobotnych i nigdzie nie podejmie pracy.
Jeżeli nie odebrała wypełnionego OL-10 (wywiad zawodowy) to raczej nic nie złożyła w ZUS jak na razie.
tak na marginesie: kiedyś miałam taka sytuację że pracownik przyszedł i wypełnił wniosek urlopowy po 8 miesiącach świadczenia rehabilitacyjnego i po urlopie miał wrócić do pracy. W miedzy czasie żona (w czasie jego urlopu) skompletowała wniosek (nie wiem kto go podpisał czy on czy ona) i złożyła do ZUS (przy kolejnym wniosku OL-10 nie jest potrzebny) i dostał świadczenie na kolejne 4 miesiące od końca ostatniego. Musiałam korygować listy płac z tym urlopem i wprowadzać świadczenie.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.