Faktura korygująca nowe zasady a koszty

Faktura korygująca /zwrot palet/ wystawiona 28 stycznia a wpłynęła 1 lutego

Według Slim Vat mając dokumentację jako nabywca rozliczamy korektę vat w dacie wystawiania faktury czyli 28 stycznia.

A koszty podatkowe kiedy korygujemy? W dacie otrzymania faktury czyli 1 lutego? Tutaj sie chyba nic nie zmieniło?
Czy jako nabywca muszę ją rozliczyć w dacie wystawienia przez dostawcę towaru czy mogę w dacie otrzymania ???
Art. 86 vat
19a. W przypadku obniżenia podstawy opodatkowania, o którym mowa w art. 29a ust. 13, lub stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze, o którym mowa w art. 29a ust. 14, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług zostały uzgodnione z dostawcą towarów lub usługodawcą, jeżeli przed upływem tego okresu rozliczeniowego warunki te zostały spełnione. W przypadku gdy warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług zostały spełnione po upływie okresu rozliczeniowego, w którym warunki te zostały uzgodnione, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym warunki te zostały spełnione. ...
… Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.
Kom. 3
Nie wiem czy dobrze rozumiem.

Jeżeli podatnik nie obniżył choć mógł.... tylko skąd można wiedzieć czy podatnik obniżył należny w styczniu czy w lutym?
> tylko skąd można wiedzieć czy podatnik obniżył należny w styczniu czy w lutym? - przecież chyba wiesz, kiedy odliczyłaś vat od pierwotnej faktury, której korekta dotyczy - w 01 czy 02?
Czyli :))) dobrze rozumiem kiedy obniżę jako nabywca to jest ok ??? Bo mijak jest tu data wystawienia i wpływ u nas nie zawsze będzie w tym samym miesiącu zresztą system tak ustawiony że mc wpływu bierze do vat i to komplikuje wszystko .
Jak to "mądrze' napisali w przepisie - obniżasz wtedy - "w rozliczeniu za okres, w którym warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług zostały uzgodnione z dostawcą towarów lub usługodawcą, jeżeli przed upływem tego okresu rozliczeniowego warunki te zostały spełnione." :))

jeśli to uzgodnienie nastąpiło w 01 (maisz maile, zgłoszenie pomyłki, itp.) to moim zdaniem odliczasz w 01.
Jeszcze lepiej mam się cofać do kiedy odliczyłam ???? Po nowemu dla dostawcy data wystawienia korekty a u mnie rozumiem dotrzymaniem warunków jest otrzymanie korekty. czyli mc wpływu faktury korekty .
Kom 5

A teraz rozumiem, chodzi o mój podatek należny a nie dostawcy.
Jeżeli w styczniu kierowca dostawcy odbiera ode mnie palety /zwrot/ i podpisuje PZ, to tez mam chyba wystarczający dokument żeby w styczniu obniżyć podatek naliczony czyli z datą wystawienia faktury korygującej /styczniowa/ przez dostawcę.
> Jeszcze lepiej mam się cofać do kiedy odliczyłam ???? - a gdzie to jest napisane? Możesz rozliczyć najwcześniej w okresie, kiedy uzgodniono warunki korekty,
9> no oczywiście :), przecież nie sprzedawcy
10> jak najbardziej
Ale męczymy :))) Sama faktura korekta może być potraktowana jako warunki korekty spełniono -uzgodniono jeśli ja ją podpisałam >
tylko moment ujęcia jej należy w warunkach uzgodnienia zaznaczyć że u mnie jako odbiorcy jest data wpływu tak myślę . Bo dla dostawcy po nowemu ujmuje w dacie wystawienia i tyle. ojj mam dość ... pozdrawiam wytrwałych ...:)
Kom. 14

A nie powinniśmy to zrobić w tym samym miesiącu? W sumie chyba po to są te uzgodnienia, chociaż byłoby lepiej gdyby nabywca zawsze mógł zrobić korektę w dacie otrzymania faktury korygującej. Wtedy nabywca w ogóle nie musiałby martwic się tą całą dokumentacją uzgodnieniową.
Z pewnością taka była przesłanka organów podatkowych tylko nie potrafią tego jasno wyrazić !
14> uzgodniono jeśli ja ją podpisałam - nie ma obowiązku podpisywania korekt, więc wymaganie tego jest "nadprogramowe" :). Jeśli podpisałaś, ok, znaczy zapoznałaś się, nie wnosisz zastrzeżeń, może być uznane za dodatkowy argument, ale uzgodnienie moim zdaniem nastepuje w dacie wystawienia korekty albo wcześniej, o ile oczywiście był kontakt między nabywca a sprzedawcą. Bo chyba nie ma tak, że nagle, ni z gruszki ni z pietruszki, dostajesz korektę, o której nikt nie wie :))

> zaznaczyć że u mnie jako odbiorcy jest data wpływu tak myślę . Bo dla dostawcy po nowemu ujmuje w dacie wystawienia - a skąd ci sie wzięła ta data wystawienia u dostawcy?? Nic takiego nie ma w przepisach. Dostawca równiez rozlicza korekty dopiero wtedy, gdy spełnione zostały warunki uzgodnienia, a kiedy nastapiło to uzgodnienie, to wyżej.

W każdym razie miało być prosto i łatwo, a wyszło tym naszym ".osłom" jak zwykle :D
MF ponoć wyda jeszcze jakieś wyjaśnienia odnośnie tych nowych zasad fv korekt. Tylko ciekawe kiedy to nastąpi ;)
Z GOFINA:"Na gruncie PIT, jeżeli korekta jest wynikiem błędu rachunkowego lub innej oczywistej omyłki, konieczne jest cofnięcie się do
okresu, w którym została ujęta faktura pierwotna. Natomiast jeżeli faktura pierwotna została wystawiona poprawnie, a dopiero
później wystąpiły okoliczności takie jak zwrot towaru czy udzielenie upustu, księgowania dokonuje się w okresie bieżącym, tj. w
którym wystawiono korektę. Co ważne, jeśli nie ma wystarczającej wartości kosztu w danym okresie, należy dokonać
zwiększenia o „niedobór wysokości kosztu” po stronie przychodów, tj. w kolumnie 8. KPiR – Pozostałe przychody."
A w przypadku kiedy korekta dotyczyła błędnie naliczonej pozycji na fakturze pierwotnej - jako powód korekty: wspólny licznik z firmą xyz - faktura pierwotna była wystawiona 14.12.2020 roku, a korekta wystawiona 21.01.2021 roku (oba dokumenty czyli faktura i korekta przyszły razem 25 stycznia i jak to teraz zaksięgować w KPiR).

W styczniu 2021 i ująć korektę vat (wraz z fakturą za lokal + media) a dochodowy w grudniu 2020 ? Czy trzeba korygować grudzień 2020 vat + dochodowy i zaksięgować z datą 31.12.2020 obie faktury i korekta JPK + dochodowy ?

Być może banalne pytanie ale mam od niedawna DG i 1 raz taki przypadek.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.