Wykup samochodu osobowego z leasingu

Czy wykupując samochód osobowy z leasingu wartość 900 zł netto należy wprowadzić do środków trwałych i amortyzować liniowo czy można bezpośrednio dać w koszty?
Jak chcesz
Ale bezpośrednio czyli bez wprowadzania na ŚT?
Wartość do 10 tys - nie masz obowiązku wprowadzenia do st
Wprowadź do EST i amortyzuj jednorazowo
później (przy jego sprzedaży) nie będziesz musiała mieć kasy fisk. - jak sprzedaż go osobie fizycznej bez DG
Kom.3
Obowiązku nie ma ale koszty tylko 20%
5> bzdura. Jeśli będzie majątkiem firmy, ale poza EST to też koszty 75%. 20% dotyczy PRYWATNYCH sam. własicieli
Oznacza to, że przedsiębiorca z naszego przykładu, który nabył samochód osobowy o wartości początkowej 9.000 zł i ujął go w ewidencji wyposażenia, mieści się we wskazanym wyżej katalogu firmowych składników majątku i w efekcie nie będzie do tego pojazdu stosował ograniczeń wynikających z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy. Limit 20% kosztów nie ma tutaj zatem zastosowania.

https://www.podatki.egospodarka.pl/164858,Limit-kosztow-podatkowych-a-samochod-osobowy-w-ewidencji-wyposazenia,1,69,1.html
Kom.6
art. 23 ust. 1 pkt 46
nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania, stanowiącego własność podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, samochodu osobowego niebędącego składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1,oraz składek na ubezpieczenie takiego samochodu. Wydatki takie i składki w wysokości 20% stanowią jednak koszty uzyskania przychodów

art. 14 ust. 2 pkt 1
a) środkami trwałymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
c) składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych

Wg mnie samochód osobowy kupiony za 900zł i nieujęty w EŚT - limit kosztów 20%.
...Wg mnie samochód osobowy kupiony za 900zł i nieujęty w EŚT - limit kosztów 20%......- Bzdura.
Księgując samochód za 900 zł bezpośrednio w koszty ( do 10 tys ) wprowadzasz go do majątku firmy.Gdybyś przeznaczył go na prywatne potrzeby i czasami używał w działalności to wtedy stosujesz 20%.
Ewidencja wyposażenia już nie obowiązuje ale przepisy nie zabraniają jej prowadzić.Załóż sobie taką ewidencję i wprowadź samochód ujęty bezpośrednio w kosztach.Będziesz miał dowód ,że jest majątkiem firmowym.
8> art. 23 ust. 1 pkt 46
nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania, stanowiącego własność podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, - przecież ten sam wykupiony z leasignu nie jest twoją prywatna własnością, skoro jego wykup wrzucasz w koszty firmy. Jest majątkiem firmy - a majątek to nie tylko EST, ale także inne zakupy rozliczone w firmie.
Kom.10
Co do zasady zgadzam się z tym co piszesz (wykupiony do firmy) ale obawiam się, że skarbówka przy kontroli będzie literalnie czytać przepisy dlatego wg mnie powinno się dać w EŚT, zamortyzować jednorazowo i nie bać się ze przy kontroli będą problemy.
Żeby była jasność: nie miałbym wątpliwości gdyby ten samochód był za 9.000 jak w przykładzie ale o jest za 900zł. Wiec wg mnie nie łapie się do a, b i c.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.