Wypadek zleceniobiorcy

Wypadek zleceniobiorcy (lekki). BHP-owiec wypełnia wszystkie potrzebne dokumenty ale czy jest obowiązek zgłoszenia takiego wypadku do zus?
Tak , jak każdy inny
A możesz podesłać podstawę prawną?
Nie chodzi mi o kod przerwy 314 itp tylko tzw. zawiadomienie ZUS o wypadku.
Wypadek przy pracy zleceniobiorcy traktowany jest tak samo, jak wypadek przy pracy osoby na umowie o pracę.

"Usstawa wypadkowa "
Tak, ale np. wypadku z umowy o pracę nie zgłaszamy od razu do zus. Nie spotkałam się z tym, żeby to było zgłaszane do ZUS na zasadzie zawiadomienia
Nie od razu , zgłaszamy zgodnie z procedurą
https://kadry.infor.pl/bhp/wypadki-w-pracy/702934,Wypadek-przy-pracy-na-umowie-zlecenie.html
Https://www.zus.pl/documents/10182/788036/EWYP+%2B+Informacja.pdf/95251682-0c2a-4022-9fb3-64e3e46ad7a6 tutaj nic nie pisze jak się jest pracodawcą albo zleceniodawcą
Od momentu zgłoszenia wypadku zleceniodawca ma 14 dni na ustalenie przyczyn wypadku oraz wykonanie karty wypadku, OBOWIAZKIEM zleceniodawcy jest ustalenie, jak doszło do wypadku oraz zgłoszenie zdarzenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§ 5.
Niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o wypadku podmioty obowiązane do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1-7 i pkt 10-15 ustawy, powiadamiają pisemnie właściwą terenową jednostkę organizacyjną Zakładu o wszczęciu postępowania dotyczącego ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. W postępowaniu tym może uczestniczyć przedstawiciel Zakładu.
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/tryb-uznawania-zdarzenia-powstalego-w-okresie-ubezpieczenia-16995525
W art. 5 ust. 1 pkt 1-7 i pkt 10-15 ustawy, czytałam wcześniej i wychodzi na to, że jeśli sam zleceniobiorca uległ wypadku (nie osoba współpracująca) to nie trzeba zgłaszać
Https://inforfk.pl/cykle-tematyczne/tresc,inforfk,00,INF0000000000000587708,Postepowanie-w-razie-wypadku-przy-pracy-pracownika-i-zleceniobiorcy.html
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.