Ulga na złe długi czy mogę???

Termin zapłaty za należności minął we wrześniu 2020. Czy mogę jeszcze skorzystac z ulgi VAT i pdof?
Jeśli do 25.01 nie otrzymasz zapłaty.
Jedna fa minął termin płatności w lipcu. To tylko przez korektę vat7.? Czy to jest tak, że tylko w miesiącu w którym minęło 90 dni?
Nie, okres na skorzystanie z ulgi na złe długi wynosi 2 lata.
Polecam art. 89a, jak na ustawę o VAT jest w miarę zrozumiały;)
Czytam teraz tak na szybko i myślałam że tylko w tym mcu lub korekta. Czyli mogę skorzystać z ulgi do wszystkich faktur gdy nie minęły 2 lata np w lutym 2021?
Zajrzę
Zajrzę
W dochodowym w zeznaniu za 2020, prawda?
Prawda.
Dziękuję
Z ulgi w VAT możesz skorzystać tylko w miesiącu, w którym minęło 90 dni od terminu płatności faktury.
Kom.11 Dokładnie, chyba w kom.3 niezbyt precyzyjnie się wyraziłem.
> 12
Czy na pewno ?
Czyli jednak korekta? Czytam i wydaje mi się że mogę w ciągu 2 kat, niekoniecznie w miesiącu w którym minęło 90 dni
Jednak korekta mnie czeka
Mylisz pojęcia - w ciągu 2 lat masz prawo do zrobienia korekty deklaracji, w której chcesz skorzystać z ulgi na złe długi.
Kom. 15 - wierzyciel nie ma obowiązku stosowania tej ulgi
> 14
Według mnie - jako wierzyciel - masz dwa lata od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność , licząc od końca roku, w którym została wystawiona ( art.89a )
Okres 90 dni dotyczy dłużnika ( art.89b )
Wiem.. Może chociaż jedna duża faktura sporo nie zapłacili. Kontroli przecież nie będzie z tego tytułu. Kiedyś trzeba było mieć zaświadczenie z US dłużnika . Czy teraz też, czy tylko sprawdzam czy aktywny i w vat7 ujmuję ulgę?
Kom. 18...byłoby super. Może tak, czytam na szybko teraz, jutro dokładnie sprawdzę jeszcze
Kom. 18...byłoby super. Może tak, czytam na szybko teraz, jutro dokładnie sprawdzę jeszcze
Kom. 18 - wg mnie okres 90 dni dotyczy też wierzyciela
Kom.22
Okej.Skoro tak to przytocz mi zapis z ustawy ,który zobowiązuje wierzyciela do zastosowania ulgi w 90-tym dniu od upływu terminu zaplaty tak jak dłużnika zobowiązuje do korekty.
żaden przepis nie zobowiązuje wierzyciela do skorzystania z tej ulgi, czyli może ale nie musi
W Art. 89 a ust 3 jest mowa o terminie rozliczenia ulgi.
Czyli wierzyciel tez musi po 90 dniach ? W zadnum innym terminie?
Może a nie musi
Kom.24

,,Należy zauważyć, że postanowienia art. 89a ust. 3 u.p.t.u. precyzują wyłącznie najwcześniejszy okres rozliczeniowy, w jakim może zostać rozliczona ulga na złe długi. Nie wyznacza natomiast końcowych ram czasowych dla skorzystania z tego prawa, co oznacza, że nawet jeżeli wierzyciel z różnych względów nie ujął ulgi w rozliczeniu za najwcześniejszy okres, może to uczynić w rozliczeniu za kolejny okres rozliczeniowy. Jedynym ograniczeniem czasowym dla skorzystania z ulgi na złe długi jest ograniczenie określone w art. 89a ust. 2 pkt 5 u.p.t.u., zgodnie z którym z ulgi na złe długi można skorzystać, jeżeli od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły dwa lata, licząc od końca roku, w którym ta faktura została wystawiona.
C.d.

Przykład

Firma wystawiła fakturę za wykonane usługi z terminem płatności do 31 października 2018 r. Jednak kontrahent nie zapłacił wynikającej z niej należności. Mając na uwadze, że od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona, firma do końca 2020 r. ma czas na korektę podstawy opodatkowania i podatku należnego. ,,
Podaj źródło
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.