Zapomoga i podatek zapłacony przez firme

Przyznaliśmy pracownikowi duza zapomogę ze sr obrotowych ponieważ znalazł się w dramatycznej sytuacji finansowej zw podlega 6 tys od różnicy podatek który tez zapłaciliśmy za niego , czy ten podatek plus kwota zapomogi to przychód pracownika? Bo nie mogę mu pokazać ze podatek zapłaci bo go nie zapłacił czy tak jest Ok? Bo teraz wyjdzie ze zapłaci w rozliczeniu znów podatek i to od kwoty zapomogi powiększonej o podatek????
Art. 21. 1. Wolne od podatku dochodowego są:
(...)
26) zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci:
(...)
b) z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 6.000 zł;
(...)
Art. 52l. Limit zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1:
(...)
2) pkt 26 lit. b - w okresie od 2020 r. do końca roku podatkowego, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19, wynosi 10.000 zł;
W jakiej wysokości była ta zapomoga i ile pobrano podatku?
W kwocie 15tys podatek pobrany od róznicy
Od rozniciy między jakimi kwotami? Jaką kwotę zapomogi przyznano, a jaką kwotę po pobraniu podatku otrzymał pracownik?
Dostał 15tys od tego my zapłaciliśmy podatek od 15-6zwolnione
Zwolnione jest 10 tys. (przepis podałem w 1 kom.).
Te 15 tys. to już powinna być kwota pomniejszona o podatek, tak więc kwota zapomogi to 15 tys. powiększone o kwotę podatku. Macie jakąś dokumentację dot. wysokości przyznanej zapomogi i co z niej wynika (chodzi o kwotę)?
Podaj swoje wyliczenia podatku, bo wygląda na to, że zostało to błędnie policzone.
No żel wogóle bo ja zastosowałam zw.do 6 tys od kiedy jest 10 tys-teraz czytam zmiana
ja zrobiłam :
przyznano 15 tys. z tego zwolniłam 6 czyli 9 tys opodatkowałam
Kurcze musze to poprawić tylko jak prawidłowo będe mieć napdłate w pit ale pracownikowi te zapomogę wykazuję w pit11 i ten podatek? chyba sie zakreciłam
Wykazujesz zapomogę i pobrany podatek. Przy czym wykazujesz tylko kwotę nie podlegającą zwolnieniu czyli nadwyżkę ponad 10 tys. zł. Jeżeli podatku pobrano za dużo, to pracownik otrzyma zwrot.
No, ale cały czas jest aktualne pytanie w jakiej kwocie przyznano zapomogę pracownikowi? Przecież powinniście mieć dokumentację jakąś do tego.
Zgodnie z dokumentacją przynaliśmy mu 15 tys i tyle dostał, jest zapis że równiez podatek a to było w marcu od nadwyżki ponad 6 tys pokryje firma.
on ni ewpłacił podatku nam
Pracownik dostał 15 tys , skoro na ten czas 6tys było wolne to od kwoty 9tys zapłaciliśmu podatek
Zamiast kombinować trzeba było po prostu przyznać wyższą kwotę zapomogi, aby starczyło na podatek.
Moim zdaniem najprostsze rozwiązania są najlepsze.
Teraz moim zdaniem jest problem, bo podatek "ufundowaliście" za wysoki.
Co radzisz-bo jak rozumiem skoro 10tys jest wolne ni emoge zostawić że 6 wolne, co z tym podatkiem skoro my go zapłacilismy to powinien byc przychód pracownika do pit?? czy skorygowac w kh naliczenie od mniejszej kwoty w us nadpłata a pracownikowi w pit11 kwota podatku właściwa?
Teraz to przychód pracownika jest to co dostał plus podatek.
Przecież że środków obrotowych nie korzysta z żadnego zwolnienia.
Jeżeli część przychodu nie jest zapomogą, to pojawią się też składki ZUS.
Moim zdaniem, źle to wszystko przygotowaliście. Może idzie to jakoś jeszcze poprawić w dokumentach, aby nie pojawił się tej osobie dodatkowy dochód do opodatkowania i oskładkowania.
No może tylko wszytsko szło w opraciu o zwolnienie do 6 tys ale sytuacja sie zmieniła skoro 10 można czy zostawic do 6 w dokumencie dodać jako zapomoge ten podatek czyli ubruttowić to jakby? do us poszło ile poszło a pracownik ma przychód w w wysokosci no własnie jakiej ratunkuuu
Prosze napisz jak powinno byc prawidłow przy założeniu że my pokrywamy podatek od nadwyzki plis plis
Ja bym wpisał konkretną kwotę zapomogi odpowiednio wysoką, aby po pobraniu podatku zostało 15 tys.
Czyli np. 15850 z tego zw.10000 podatek od 5tys/850zł a do pit pracowenika wtedy 5850/850?? nie nei kumam kurcze muszę to wyprostować będę sie trzymać zwolnienia 6 tys bo o 10 tys było od kwietnia chyba mowa a decyzja przed tym przyznana że więcej podatku zapłaciłiśmy nikt głowy nie urwie a tylko jak to zaksiegowac i pracownikowi żeby miał ok
No to jeżeli wtedy jeszcze nie było przepisu o tych 10 tys. to uwzglądnij 6 tys. i tak wylicz kwotę, no ale w PIT zwolnione juz będzie 10 tys. i nadpłatę podatku US pracownikowi zwróci.
Ale jak to pokazać w pot11? Ze np 5 tys a pidatku od tego będzie tyle co id 9 tys? To razem w pozycji wynagrodzenie?
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.