ARCHIWALNY TEMAT FORUM

L4 na zleceniu i UoP - proszę o rozwianie wątpliwości

Szanowni Państwo, opisze moja sytuację i watpliwości. Bardzo proszę o pomoc.
Pracuje na umowę o pracę na 1/2 etatu (2400 brutto), wczęśniej w tej samej firmie pracowałam na pełen etat od wrzesnia 2020 r. (na pół przeszłam 19.10.2020 r). Dodatkowo od 1,5 roku pracuje na zlecenie w innej firmie (stawka godzinowa, różne ilości przepracowanych godzin w miesiącu). 1 grudnia chce się zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w firmie gdzie jestem na zleceniu. I teraz najważniejsza kwestia - jestem w ciąży, planuję od stycznia/lutego 2021 iść na L4. Bardzo proszę o informację w jaki sposób ZUS będzie liczyć mój zasiłek z umowy o pracę jak i zlecenia. Czy z umowy o pracę będzie to średnia od wrzesnia 2020 ( od kiedy tam pracuję), a ze zlecenia srednia z grudnia lub grudnia i stycznia o ile dam radę jeszcze pracować?
Czy to, że wcześniej zarabiałam więcej niż 2400 brutto (jak miałam cały etat) ma wpływ na to czy będę mogła sie zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego?
Jeszcze mam wątpliwość - przy zgłoszeniu do dobrowolnego ub. zadeklaruje zarobki poniżej najniższej (na umowie 2400 brutto) - czy jezeli dostane w grudniu premię uznaniowa (przychodzi w osobnym przelewie) automatycznie stracę dobrowolne ubezpieczenie na zleceniu? nie do końca rozumiem jak to działa - nie jestem w stanie przewidzieć premii a zarobki podstawowe jednak są niższe od najniższej.
Bardzo wszystkim dziękuję za pomoc!!
I teraz najważniejsza kwestia - jestem w ciąży, planuję od stycznia/lutego 2021 iść na L4, a to samemu mozna zaplanować ZL?????????????????????????????????????
"planuję od stycznia/lutego 2021 iść na L4."
To wręcz zmora pracodawcy
Nie rozumiem zdziwienia, pracuję z dziećmi, lekarz zaleca l4 już, ja jednak chce poczekać.
Jezeli nie macie Państwo ochoty odpowiadać na pytania a tylko komentować L4 w czasie ciąży, w obecnej sytuacji epidemiologicznej to bardzo prosze o nie odpowiadanie na powyższy temat.
Z umowy o pracę podstawa wysokości zasiłku będzie liczona od dnia zmiany etatu czyli od 1/2 od 19.10.
na zleceniu obowiązkowe składki emerytalne i rentowe powinny być od 19.10 - jesli nie jesteś zgłoszona do obowiązkowych emer. i rent. ze zlecenia to nie można dobrowolnie przystąpić do chorobowego.
Kom.5
To teraz moje zdziwienie... kolejne.
"lekarz zaleca l4 już, ja jednak chce poczekać."
No to jaka z ciebie przyszła mama?
Skoro lekarz zaleca, to nie "planuj" zwolnienia, tylko skorzystaj już.
Szanowna Zosia 57, juz dziekuję za komentarze, jestem zmora pracodawcy, nastepnie "co ze mnie za mama"...Co bym nie napisała, nie zrobiła zostanę oceniona - przez osoby, które nie chca pomóc a skomentować moją osobę..
Nie oceniajcie nie wiedząc jaka sytuacje ma człowiek..

Ewa - jestem zgłoszona do obowiązkowych składek ze zlecenia, rozmawiałam z pracodawca i mogę się zgłosić. Zgłaszam się dopiero teraz bo musiałam zrezygnować z jednej umowy o pracę bo przekraczałam minimalny zarobek. Wypowiedzenie mam do końca listopada, dlatego od grudnia się zgłaszam.
Przy umowie zlecenia obowiązuje 90 dniowy okres wyczekiwania na zasiłek - tzn, trzeba opłacać chorobowe przez 3 miesiące żeby móc się ubiegać o zasiłek. wydaje mi się, że fakt dodatkowego zatrudnienia na etat nie ma tu znaczenia.
według mnie jeśli zgłosisz się do dobrowolnego chorobowego od 01 grudnia to zasiłek ze zlecenia w styczniu i lutym nie będzie ci się należał.
natomiast co do podstaw ze zlecenia - to średnia z 12 miesięcy lub z okresu krótszego jeśli umowa jest krótsza. w twoim przypadku od grudnia byłaby liczona podstawa.

nie jestem pewna tego 90-dniowego okresu wyczekiwania
Znalazłam taki zapis więc chyba jednak nie obowiązuje cię ten okres wyczekiwania:

"Do okresu wyczekiwania zleceniobiorcy na prawo do zasiłku chorobowego wlicza się np. okres równoległego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę."
Tu ze zlecenia nie byłoby okresu wyczekiwania na zasiłek.
Skoro nie byłoby okresu wyczekiwania to jeżeli poszłabym na zwolnienie w styczniu to zasiłek będzie wyliczony na podstawie grudnia?
Wg mnie tak
Według mnie też tylko z grudnia
Dziekuję za wszystkie odpowiedzi.

Czy jest możliwość, że w ZUS może zwrócić uwagę na to, że składki odkładam od grudnia a od stycznia jestem na l4 ciążowym? Czy mogą sprawdzić czy juz wiedziałam o ciąży zanim się zgłosiłam do ubezpieczenia? Martwię się tym bardzo.
Już ci napisałam w poprzednim poście /o ile pamiętam/, że ZUS może chcieć zweryfikować twoją sytuację z umowy zlecenia.
Ok ale czy to oznacza ze może podważyć zasiłek i żądać zwrotu?
Niestety, moim zdaniem tak może się stać. Aczkolwiek niekoniecznie, na to nie ma reguły.
Na forum czytaliśmy o różnych podobnych przypadkach, ZUS kwestionował nawet umowy o pracę jako zawarte pozornie, gdy pracownice zaraz po zatrudnieniu szły "na chorobowe".
Fatalnie, czy późniejsze przejście na zwolnienie lekarskie może Pani zdaniem zmniejszyć prawdopodobieństwo kontroli? Nie wiem co zrobić w tej sytuacji...
Wybacz, ale naprawdę nie wiem jak ZUS może się tu zachować.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.