Dofinansowanie do wynagrodzeń PFRON ciąg dalszy

Wracając do tematu...
Czy ktoś z Państwa posiada podstawę prawną na którą powołuje się PFRON odrzucając wniosek o dofinansowanie do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej złożony za inny okres (np. kolejny miesiąc) niż ten w którym pracownik przedłożył orzeczenie o niepełnosprawności? Dot. sytuacji kiedy niepełnosprawność powstała w trakcie zatrudnienia.
Niepełnosprawność powstała w trakcie zatrudnienia czy dostał orzeczenie o niepełnosprawności w trakcie zatrudnienia ?
Niepełnosprawność powstała w trakcie zatrudnienia.
Czytałem poprzedni wątek dotyczący odmowy. Niestety ja również kiedyś spotkałem się z takim podejściem PFRON. PEFRON tłumaczy się że mają takie wytyczne, próba wyjaśnienia to jak walenie głowa w mur. W PFRON mają wiele wytycznych ustalonych przez ich prawników a nie mających żadnego odzwierciedlenia w paragrafach.
Co do tematu skąd mogli się dowiedzieć że za okres 06/2020 nie występowaliście o dofinansowanie mimo iż pracownik dostarczył wam 29.06.2020 orzeczenie - wskazówką dla nich mogła być zmiana kodu w ZUS.
Musieliśmy złożyć oświadczenie o dacie wpływu orzeczenia do pracodawcy.
Tak - ale oświadczenie składaliście dopiero po wszczęciu procedur sprawdzających. Natomiast waszym obowiązkiem była zmiana kodu w ZUS po otrzymaniu orzeczenia od pracownika. Jak orzeczenie otrzymaliście 29.06.2020 to z dniem 30.06. byliście zobowiązani do zmiany kodu w ZUS. Ale i tak nie ma to znaczenia, jeśli PFRON odrzucił wam wniosek. Możecie się z nimi nawet sądzić - ale nie wiem czy warto.
Jeśli nie ma tu jakiś innych elementów ukrytych , to warto się sądzić.
W decyzji pfron "Jako przyczynę odmowy wskazano brak spełnienia efektu zachęty"
Skoro w infdp była data zatrudnienia z 2009 roku, to może tan pracownik miał już kiedyś orzeczenie i jest w rejestrze pfron.
Ja dlugo szukałam podstawy z czego to wynika i nie znalazlam...po czym zadzwoniłam do pfron i usłyszałam, że przepisu na to nie ma, ale to wynika z jakichs ich wewnetrznych wytycznych unijnych. Kilka razy o to dzwoniłam i za kazdym razem takie same info.
Chyba znalazłam... ale bez prawnika nie podchodź... :(
To jest właśnie pomoc i zachęta dla przedsiębiorców aby zatrudniali pracowników niepełnosprawnych...

- Rozporządzenie Komisji (WE) NR 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych) (Dz. Urz. UE L 214 z 09.08.2008, str. 3 ze zm.)
- Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.