Leasing operacyjny - amortyzacja?

KH, leasing operacyjny (na maszynę do prac ziemnych) - zawarliśmy nową umowę i widnieje w niej informacja o możliwości amortyzacji. We wcześniejszych umowach leasingu operacyjnego księgowa nie robiła odpisów amortyzacji w czasie trwania umowy leasingu. Dopiero po wykupie sprzętu wprowadzała do ST i amortyzowała. Czy teraz jednak powinnam amortyzować ten nowy sprzęt? Czytam rożne artykuły, ale nie widzę nic na ten temat.
Czy aby na pewno operacyjny / przy operacyjnym nie ma opcji amortyzacji
Tak, jest napisane w umowie: leasing operacyjny i jest punkt:
"Podstawa do amortyzacji (dla podatników prowadzących ewidencje na podstawie uor) kwota netto .... powiększona o podatek VAT niepodlegający odliczeniu."
I tego nie rozumiem.
Zapoznaj się z art.3 ust.4 i 6 ustawy o rachunkowości
Wcześniej czytałam, ale ciągle sztywno trwałam przy leasingu operacyjnym. Czyli jednak powinnam uznac to jako leasing finansowy (60 rat miesięcznych). Czy dobrze myślę o ewidencji:
1. Przyjmuje maszyne do ŚT wg wartości ofertowej netto z umowy leasingu: wn - śt i ma- firma leasingowa
2. Miesięczne faktury za leasing: Ma - firma leasingowa, WN - usługi pozostałe (leasing) czy też koszty finansowe? i WN - VAT naliczony.
3. Amortyzacja miesięczna: wn amortyzacja i ma - umorzenie.
Czy teraz będzie to prawidłowe? Ciągle mam wątpliwości.
Może masz leasing, który wg ustaw podatkowych jest operacyjny, a wg uor jest finansowy.
Ja zawsze punkt po punkcie sprawdzam wszystkie warunki z obu ustaw i odpowiednio kwalifikuję i rozliczam.
Nie mam prawa do stosowania żadnych uproszczeń.
Jak zwykle małym druczkiem w umowie jest punkt, że prawo do odpisów amortyzacyjnych przysługuje Leasingodawcy wg ustawy o podatku dochodowym.
Czyli jednak ja tylko wprowadzam faktury za raty. I czekam na koniec spłat, a potem do ŚT i amortyzacja.
To zależy czy masz prawo do uproszczeń
Jest to sp. z o.o. tzw. mała wg ustawy o rachunkowości. Czyli mogę?
Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że jeżeli nie musisz mieć obligatoryjnie badania SF to masz prawo do tych uproszczeń. Jednak niech się jeszcze ktoś wypowie w tym temacie.
Warunki , które musisz spełnić aby zastosować uproszczenia masz podane
w art.3 ust.6 ustawy o rachunkowości.
Pisałem wcześniej o zapoznaniu się
z art.3 ust. 4 i 6.
Totalnie mój mózg się przymulił ....
Wg art.3 ust. 4 - dotyczy nas sporo punktów,
ale art.3 ust. 6 nie przekraczamy żadnej z podanych wielkości - czyli jednak traktuję to jako operacyjny?
TAK
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.