Brak zwolnienia lekarskiego podczas pobytu w szpitalu

Witam. Mój brat jest na L4 od końca kwietnia, jest pacjentem onkologicznym, do 30.09 miał chorobowe a dzisiaj dowiedział się że lekarz nie wystawił dalej a w pracy ma nieobecność . Jest po ciężkiej operacji i jest bez zwolnienia, co robić? Lekarz wystawić może 3 dni wstecz a to minęło 2tyg .
Ze szpitala zwolnienia są wystawiane raz na 2 tygodnie, na żądanie pacjenta.
Czyli szpital może wystawić zwolnienie lekarskie? Lekarz prowadzący powiedział, że on może 3 dni wstecz tylko
§ 10. 1. Zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres pobytu ubezpieczonego w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne wystawia się nie później niż w dniu wypisania ubezpieczonego z tego szpitala albo innego przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne.
2. W przypadku dłuższego niż 14 dni pobytu ubezpieczonego w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, zaświadczenie lekarskie wystawia się co 14 dni.
3. Zaświadczenie lekarskie stwierdzające okres pobytu ubezpieczonego w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne może być, na wniosek ubezpieczonego, wystawione także w terminie późniejszym.
Lekarz pracujący w szpitalu powinien ten przepis znać.
Rozumiem z tego, że jeśli on był cały ten czas w szpitalu? Mój brat przyjmował chemię, został wypuszczony do domu i w szpitalu jest od środy (14.10) do jutra, a teraz dowiedział się że ten czas był bez chorobowego. Czy to też podlega pod takie zwolnienie ze szpitala?
To była jakaś przerwa w pobycie w szpitalu (i od kiedy do kiedy?) i czy w momencie wypisu wystawiono zwolnienie?
Była przerwa w pobycie. Od Maja jedzi co 2tyg na chemię ( z przerwami) ostatni pobyt był we wrześniu ( jakoś w połowie) i miał zwolnienie do końca września , został umówiony na zabieg na 15.10 i od 14.10 jest w szpitalu i dowiedział się że lekarz nie wystawił L4 jak się skończyło.
W momencie wypisu miał jeszcze chorobowe więc nie było wystawione , nie zostało przedłużone po 30.10
No to faktycznie jest problem. No, a nikt z Was nie zauważył tego, że zwolnienie się dnia 30.09 skończyło?

No i niestety w takim wypadku lekarz ma rację:
§ 7. 3. Okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy może obejmować okres nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, jeżeli jego wyniki wykazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy.
Moim zdaniem jedyna szansa, to anulowanie zwolnienia za okres do 30.09 przez lekarza, ktory je wtedy wystawił i wystawienie w to miejsce przez niego zwolnienia na dłuższy okres.
No, ale czy ten lekarz na to się zgodzi, tego nie wiem. Niestety to już tylko jego dobra wola, bo to ubezpieczony powinien dopilnować, aby następne zwolnienie zostało wystawione, np. przez lekarza rodzinnego.
No właśnie brat z tego wszystkiego zapomniał, i nie wiadomo czy przez niedopatrzenie chorobowego zwolnią go z pracy..
Lekarz w najgorszym wypadku niech wystawi chociaż zaświadczenie na zwykłym druku, że w tym okresie brat był niezdolny do pracy z powodu choroby. Wprawdzie nie będzie to podstawa do wypłaty zasiłku, ale przynajmniej usprawiedliwi mu to nieobecność.
Jak sądzę, taka opcja jest też możliwa.
Bardzo dziękuję za pomoc, jutro brat będzie rozmawiał z lekarzem o ewentualnym anulowaniu chorobowego i wystawienia na dłuższy okres albo chociaż o wystawieniu niezdolności do pracy, już mniejsza o wynagrodzenie za ten okres, bardziej zależy żeby z pracy nie zwolnili przez takie niedopatrzenie.
A szpital to nie wystawia tzw. wypisu ?
Po zwolnienie lekarskie w związku z pobytem w szpitalu można sie zgłosić nawet jak upłynęło już kilka dni od tego momentu. Nie obowiązują tutaj zasady 3 dni wstecz, na które można rozciągnąć zwolnienie lekarskie.
Zwolnienie powinno być wystawione razem z " wypisem "
"powinno" - ale jak pacjent nie poprosił lekarza o ZLA, to lekarz sam z siebie nie wystawia zwolnienia, nie musi wiedzieć, że osobie jest ono potrzebne. Może nawet zapomniał zapytać chorego czy potrzebuje ZLA.
A le teraz nie powinien robić problemu
Oby nie robił
No faktycznie źle to zrozumiałem. Zrozumiałem, że zwolnienie zostało wystawiona przy wypisie, ale na okres tylko do 30.09. Jeżeli jednak w ogóle nie zostało wystawione to można się o nie teraz zwrócić.
... no i szpital ma je obowiązek wystawić nawet teraz.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.