Limit VAT a sprzedaz tylko do EU

Zalozylam dzialalność gospodarcza . Data rozpoczęcia 16.10.2020. W tym miesiącu chce zakupić towar na kwotę ponad 180 tys i następnie sprzedać towar do Niemiec . Dziś dzwoniłam do US. W US powiedzieli, ze mam zlozyc VAT-R i VAT-EU i ze przekraczam limit zwalniający z VAT. Faktura vat 0%. Tylko , ze wg przepisów przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego należy brać pod uwagę wyłącznie wartość opodatkowanej sprzedaży towarów NA terytorium kraju. Nie uwzględnia się wartości dostaw towarów, których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium Polski.

I teraz zgupialam juz całkowicie. Kupie towar od polskiego dostawcy z VAT , następnie sprzedaje towar do EU . Wg limitu musze naliczyć VAT ale ja sprzedaje do kraju EU . Wcześniej nie miałam żadnej sprzedaży w kraju. Powinnam naliczyć VAT czy zwolniony. I co z VAT co zaplacilam kontrahentowi. Mogę go odzyskać?

z góry bede wdzięczna za pomoc
Do wartości sprzedaży:

nie wlicza się kwoty podatku oraz nie bierze się pod uwagę dostaw towarów i świadczonych usług uwzględnionych w art. 113 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (m.in. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju).
Jeżeli rozpoczynasz działalność w trakcie roku, to limit obliczasz proporcjonalnie do liczby miesięcy, jakie pozostały do zakończenia danego roku kalendarzowego.

w..w..w...biznes...gov...pl/pl/firma/podatki-i-ksiegowosc/chce-rozliczac-vat/proc_1609-rejestracja-vat
Limit to 42.076,50 PLN
Sprzedaz tylko i wyłącznie do firm w EU. Powinnam wystawić fakturę jako zw. czy 0% . Wg mnie zw.
A co z VAT , ktory zapłaciłam przy zakupie towaru?
Skoro nie jesteś vatrowcem ze względu na nie przekroczenie limitu to faktury wystawiasz tak jak dla transakcji krajowych czyli zw. Nie musisz sie rejestrować do vat-ue.
A co do vat naliczonego to nie rozumiem, skoro nie jesteś czynnym podatnikiem vat to nie odliczasz i nie naliczasz.
Dziekuje, tez tak sądziłam Faktura z zw. ale po dzisiejszym telefonie do US zgłupiałam. Powiedzieli mi , ze mam zlozyc VAT-R i VAT-EU bo limit przekrocze.

W tym wypadku nie wiem czy mi sie to wszystko opłaca, chyba ,ze zle licze.

FV zakupu netto 150 000 (1000 szt po 150zl)
VAT 41 400
Brutto 191 400

Sprzedaz towaru : 1000 szt po 180 zl czyli wystawiam kwotę FV zw na 180 000 zl
Ryczalt 3% = 5 400 zl
Licze bez ZUS bo to mala kwota przy uldze na start 312 zl do odliczenia
Zysk : 180 000 - 5 400 - 191 400 = strata 16 800 zl
Zadzwoń do KIP a nie do swojego urzędu i potwierdź nasze ustalenia ;).
Zadzwonie ale tak czy siak , jeżeli dobrze zrobiłam wyliczenia to wogole mi nie to nie opłaca!!! Sprzedać towar i mieć ok 16 tys straty.
Gdybyś była na vat to:
180 000 - 150 000 - 5400 = 24600
i vat naliczony do zwrotu: 41.400 zł

wtedy się opłaca ;)
Zglebiac temat art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług – podatnik może zrezygnować ze zwolnienia podmiotowego . W przypadku podatników rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, którzy chcą zrezygnować ze zwolnienia od pierwszej wykonanej czynności - przed dniem wykonania tej czynności”. Praktycznie, zgłoszenie do VAT odbywa się poprzez złożenie deklaracji VAT-R w urzędzie skarbowym.

Moze o to w US im chodziło.
Juz sama nie wiem , wiem tylko ,ze mam do wtorku kupić towar i sprzedać albo sie wycofać :)
Miejscem opodatkowania jest Pl wg art.22 ustawy vat wiec limit przekraczasz i musisz się zarej.do vat czynnego w Pl
to ze sprzedajesz do UE nie oznacza że miejscem opodatkowania jest UE
jak zarej.sie tez do vat-ue i spelnisz warunki art.42 to masz wdt i wtedy masz vat 0%
No i vat naliczony podlega odliczeniu jak będziesz na vat czynnym
Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc :)
Teraz wszystko jasne.
W poniedziałek wysyłam wniosek VAT-R i VAT-EU

Faktura wtedy 0% warunki WDT beda spełnione
Chociaż jak patrzę na art.113.2.1 to wdt nie wlicza się do limitu a co jest wdt to art.13 czyli wywóz do innego kraju UE
ale patrząc na wyliczenia to nie opłaca Ci się być na vat zwolnionym bo od zakupu nie odliczysz vat
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.