Umorzenie udziałów-kapitał podstawowy

Otrzymałam postanowienie Sądu o umorzeniu udziałów jednego z udziałowców i faktycznie jest wykreslony. Wystawię na tej podstawie PK zmniejszający kapitał podstawowy. Ale zastanawiam się, czy też powinien być w KRS zmniejszony kapitał? Bo tam ciągle jest taki sam.
Nie wystawiasz PK, umorzenie udziałów nie powoduje zmniejszenia kapitału podstawowego, jeśli nie było odpowiedniej uchwały zgromadzenia wspólników i zmiany umowy spółki.
Umorzenie było za wynagrodzeniem czy bez wynagrodzenia?
Była uchwała wspólników. Umorzenie dobrowolne za wynagrodzeniem (w wysokości wniesionego udziału) i juz wypłacone. Ale czekałam na postanowienie sądu.
Samo umorzenie nie oznacza automatycznie obniżenia kapitału podstawowego, czy z uchwały wynika, że następuje obniżenie kapitału zakładowego i z tych środków wypłacane jest wynagrodzenie?

Poczytaj tutaj:
Umorzenie udziałów w spółce z o.o.
Gazeta Podatkowa nr 89 (921) z dnia 5.11.2012
Ewa Kowalska, Ewelina Mentel-Wyrzychowska, Beata Siwkowska
Bardzo dziękuję za artykuł. Przeczytałam i dzięki temu dotarłam do brakujących dokumentów. Umorzenie ma nastąpić z zysku z 2017. Jest to w uchwale Zgromadzenia Wspólników. Mam uchwałę, mam już postanowienie Sądu. Czyli teraz tylko przeksięgowania. I mam pytanie, czy PK załatwi sprawę: wn (kap.zapasowy) i ma (krótkotermonowe aktywa-udziały własne)?
Wynagrodzenie wypłacono w kwocie wniesionych udziałów.
Tak, księgowanie jest OK, oczywiście musisz jeszcze zaksięgować operację nabycia udziałów w celu ich umorzenia, czyli
Wn Krótkoterminowe aktywa-udziały własne / Ma inne rozrachunki - Konto imienne wspólnika

Inne Rozrachunki - Konto imienne wspólnika zamknie się po zaksięgowaniu wypłaty wynagrodzenia. (wn inne rozrachunki / Ma bank).

Pamiętaj, że w sprawozdaniu z działalności trzeba zawrzeć informację o nabytych udziałach własnych w ciągu roku.
Dodatkowo zwróć uwagę, że po umorzeniu udziałów bez obniżenia kapitału zakładowego nie będzie się zgadzać wyliczenie liczba udziałów * wartość jednego udziału = kapitał zakładowy.
Taka sytuacja nie jest nieprawidłowa i może tak zostać, albo wspólnicy mogą postanowić o zmianie wartości udziału lub liczby udziałów, żeby dopasować wyliczenie do wartości kapitału zakładowego.
Bardzo serdecznie dziękuję!!!!!
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.