Nikt nie chce przystąpić do PPK

Zatrudniamy 11 osób. Nie wyraziły chęci przystąpienia do PPK. Gdzie składamy rezygnacje ? Skąd druki ?
Ponieważ nie jesteście mikro ( powyżej 10 osób) musicie podpisać z firmą umowę o PPK , od pracowników pobrać oświadczenia i na tym koniec ( oświadczenie jest ważne 4 lata) , wzór takiej rezygnacji na stronach
Trzeba najpierw przeliczyć te 11 osób na etaty.
chyba że wszystkie 11 osób to 11 pełnych etatów. wtedy jak w kom 1.
Te oświadczenia komu przekazujemy?
1) A ten obowiązek jest od 01 stycznia 2021?
2) Teraz od 27 października jest dla małych i średnich powyżej 20 pracowników ?
3) Czy do liczby pracowników bierze się bezpłatne/wychowawcze/macierzyńskie ?
(przelicza się je według kryteriów osób zgłoszonych do chorobowego?)
Jeśli na dzień 30.06.2020 zatrudnionych było poniżej 20 pracowników to obowiązują Państwa następujące terminy:

- umowa o zarządzanie PPK − najpóźniej do 23 kwietnia 2021 r.,

- umowa o prowadzenie PPK − najpóźniej do 10 maja 2021 r.
Dlaczego na dzień 30.06.2020 ?
I liczą się etaty czy osoby - kom.2 ?
Skoro macie 11 osób to termin - to (póki co)m nie macie obowiązku wdrażania

sa nowe terminy

https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1491172,ppk-przesuniete-przez-covid-19-aktualne-terminy-dla-pracodawcow-firm.html
Do PPK liczy się osoby nie etaty Ustawa o PPK w art. 2 ust. 1 pkt 18
Kom9
Przepisów ustawy o PPK nie stosuje się ( art. 13 ust.1 pkt.1 ustawy ) do mikroprzedsiębiorców, o których mowa w art. 7 ust.1 pkt. 1 ustawy prawo przedsiębiorców.

ustawa prawo przedsiębiorców :
Art. 7. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:

1) mikroprzedsiębiorca - przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro;
I dalej.... Art.7 , ust.3
3. Średnioroczne zatrudnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-3, określa się w przeliczeniu na pełne etaty, nie uwzględniając pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, urlopach rodzicielskich i urlopach wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.
Można jeszcze przeczytać na gofinie o tym
Dodatek nr 6 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 6 z dnia 10.03.2020 Podmioty zobowiązane do wdrożenia PPK
Kom.10
Żeby to uściślić, bo poświęciłem dzisiaj sporo czasu na Infolinii PPK, to ustawa dotyczy wszystkich, nawet mikroprzedsiębiorców, chyba że ...

no właśnie tutaj musisz zacytować cały przepis, który mówi :

Art. 13. (...)
1. Przepisów ustawy nie stosuje się do:
1) mikroprzedsiębiorcy, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 424 i 1086), jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożą podmiotowi zatrudniającemu deklarację, o której mowa w art. 23 ust. 2 - przepisy art. 23 ust. 5 i 6 stosuje się odpowiednio;
Czyli mikroprzedsiębiorców też to dotyczy, chyba że uzyska się od wszystkich pracowników deklaracje o rezygnacji, jeżeli ktokolwiek się "wyłamie" już trzeba wejść w PPK, nawet mikroprzedsiębiorca.
Natomiast kica jest trochę z firmami które mają od 10 - 20 pracowników, bo te nie są w myśl ustawy art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, mikroprzedsiębiorcą.
Kom 9
przytoczony pkt 18 art. 2 ustawy o ppk mówi tylko co w rozumieniu ustawy o ppk należy rozumieć przez określenie "osoby zatrudnione", natomiast kompletnie nie jest wyznacznikiem dla określenia kto jest w rozumieniu ustawy mikroprzedsiębiorcą.
Ustawy o PKK nie muszą stosować mikroprzedsiębiorcy zgodnie z art. 13.ust.1 pkt.1 .
i tu jest przywołany przepis prawa przedsiebiorców, ( art. 7.1.pk.1), a nie przepis ustawy o ppk art. 2 ust. pkt. 18,na który sie powołujesz.
Kom.11
No właśnie tylko na stronie oficjalnej mojeppk jest informacja że :
"Czy do stanu zatrudnienia, od którego zależy data objęcia danego podmiotu przepisami ustawy o PPK należy wliczać osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub osoby pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Tak. Do stanu zatrudnienia należy wliczać osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub osoby pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego."

Więc po raz kolejny (po tarczy PFR) wychodzi na to że Prawo przedsiębiorców nijak się ma do przeliczenia zatrudnienia pod kątem etatów PFR.

Ja dzisiaj na infolinii uzyskałem informacji że bierze się liczbę osób które podlegają pod obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne/rentowe nic nie mówili o przeliczeniu na pełne etaty.
Kom. 14
no to jest rzecz oczywista, pod warunkiem że wszyscy pracownicy w mikroprzedsiebiorstwie zrezygnują.

Ja się tu skupiłam tylko i wyłącznie na określeniu kto jest mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o ppk.
ustawa o ppk art. 13 mówi że należy określić się mikroprzedsiębiorcą stosując przepisy ustawy prawo przedsiębiorców ( czyli według art. 7 tej ustawy prawo przedsiębiorców) a w tym przepadku należy dokonać przeliczenia na etaty.
I jak nam wyjdzie że się jest mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu tej ustawy, i jak wszyscy złożą rezygnację z przystapienia do ppk, to taka firma nie musi stosować przepisów ustawy o ppk .
Kom.18 Dokładnie tak :)

Wychodzi na to, że jest podobnie jak przy tarczy PFR, czyli do ustalenia statusu mikroprzedsiębiorcy stosujesz ustawę prawa przedsiębiorców, ( art. 7.1.pk.1), ale tylko do tego , natomiast do ustalenia osób objętych PPK i spełnienia warunków objęcia PPK, wytyczne ustawy PPK.
Kom 17
i dobrze jest napisane.
bo ustawę prawo przedsiębiorców stosujesz tylko i wyłącznie do określenia czy jesteś mikroprzedsiębiorcą. ( zgodnie z art. 13 ust.pkt 1 ustawy o ppk). Więc tu stosujesz wszystkie kryteria wynikające z ustawy prawo przedsiębiorców ( art. 7), bo na to ci zezwala ustawa o pkk art. 13.
Natomiast jesli nie jesteś mikroprzedsiębiorcą ( w rozumieniu ustawy o pkk art. 13) , to musisz stosować przepisy wynikające z art. 2 ust.1 pkt. 18 ustawy o PPK. I nic tu sie nie wymyśli innego.
Kom. 19
jeśli według art. 13 ust. 1.pkt. 1 ustawy o ppk jestem mikroprzedsiębiorcą ( spełniam kryteria art. 7 ust.1 pk.1 ustawy Prawo przedsiębiorców), i wszyscy pracownicy mi złożą rezygnację z przystąpienia do ppk, to nie muszę jako firma wdrażać pkk.
Oczywiście za 4 lata trzeba znów sprawę "odgrzebać"
Dokładnie 2023 rok, do końca lutego pracodawca musi poinformować pracownika (pisemnie) że od 01.04.2023 zostanie objęty PPK i że może zrezygnować. Ten zaś ma czas de facto cały marzec/2023 na złożenie deklaracji, jeżeli tego nie złoży albo złoży za wcześnie np w styczniu czy lutym taka deklaracja będzie nieskuteczna.
Tak mi powiedzieli dzisiaj na Infolinii, ale co będzie w 2023 roku ... ciężko powiedzieć :)
Natomiast nie zgadzam się z komentarzem 9,
ponieważ do ustalenia stanu zatrudnienia na potrzeby bycia mikroprzedsiębiorcą należy ustalić średnioroczne zatrudnienie, a takowe ustala się w przeliczeniu na pełne etaty.
Jest to wyraźne napisane w ustawie o PPK art. 13 ust.1 pkt. 1
Kom 22
oj ciężko powiedzieć co będzie w 2023.....ale na bank wiem, że lepiej nie będzie. Te ustawy nowe przepisy bardzo niezrozumiałe chyba nas wykończą.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.