Zus umorzenie składek a zeznanie podatkowe?

Wysyłamy deklaracje do zus. RCA jest również właściciela doliczane i płacone razem. Skoro zus umorzył połowę składek z deklaracji łącznej to jeśli zaksięguję z minusem kwotę umorzenia to składki w zeznaniu mogę ująć w całości?
Czy może lepiej ująć połowę składek zus w zeznaniu rocznym a wartość umorzenia pomniejszyć o 50% składek właściciela?
...to składki w zeznaniu mogę ująć w całości?

Nie. 50%
Jeżeli składki były od razu pomniejszone o połowę uważam, ze należy od razu pomniejszyć koszty o to 50%, jeżeli były zapłacone w całości , a dopiero teraz we wrześniu zostały umorzone to należy teraz zaksięgować jako pozostałe przychody a właścicielowi pomniejszyć koszty składki o 50%.
Jeżeli decyzja z zus jest załóżmy na 15000zł. Deklaracja DRA na 30000zł w czy są też składki pracodawcy. Jeżeli zaksięguję składki na -15000zł to nie powinno się w tym przypadku pomniejszać składek w zeznaniu.
Chyba że składka pracodawcy 1400zł czyli 50% = 700zł.
Odliczam składkę w zeznaniu ale koszty pomniejszam wtedy o różnicę czyli 15000-700=14300zł
Bo jeśli całość będzie w kosztach i odliczę jeszcze w zeznaniu to jakby 2 razy będzie? Dobrze myślę?
Proszę bo już mam mętlik w głowie
Pierwsze pytanie - gdzie rozliczasz skłądki społeczne pracodawcy? Księgujesz w koszty czy odliczasz na etapie wyliczania zaliczki na podatek?

Za miesiąc za który umorzono 50% przyjęto 50% w kosztach czy 100%? (zanim była decyzja o umorzeniu)
Składki rozliczam w zeznaniu rocznym nie ujmuję w kpir
Zanim była decyzja składki zostały zaliczone w 100%
W momencie otrzymania decyzji pomniejszyłam koszty o wartość umorzenia
Składki do obliczenia zaliczki na podatek pracodawcy pomniejszyłam o 50%, dlatego teraz zastanawiam się czy nie jest odliczona jakby podwójnie kwota składek pracodawcy
Te 700 zł mam odliczone od kosztów i od składek przy ustalaniu zaliczki
Ale w kosztach masz składki płatnika składek i to je pomniejszasz

Składki prowadzącego skoro ujmujesz w deklaracji to zmniejszysz o te 50% w miesiącu umorzenia
Tak płatnika a decyzja z zus obejmuje wszystkie składki
Czyli składki właściciela w zeznaniu wykazuję w całości a od kosztów odliczam całą wartość umorzenia wg decyzji?
Nie mogę tego zrozumieć
1) składki właściciela jeżeli odliczasz od dochodu w zeznaniu tylko te zapłacone faktycznie( czyli umorzone nie )
czyli za miesiące 12/19 1/20 2/20 100%
za 03/20 04/20 05/20 50% ( zarówno społeczne jaki i zdrowotne)
za 06-11/20 100%
2) co masz w kosztach - zapewne tylko składki finansowane przez pracowników ( zawarte w płacach brutto ) oraz 50% składek od pracowników finansowane przez pracodawce ( czyli rzeczywiście zapłacone )
3) czyli wyksięgowujesz tylko 50% składek finansowanych przez pracowników za 03,04,05/20
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.