Zakup telefonu służbowego na raty

Witam, mam fakturę zakupu telefonu, płatność ratalna zgodnie z harmonogramem. Czy po 90 dniach od księgowania faktury niezapłaconą część faktury należy wyrzucić z kosztów i z VAT?
Jak po 90 dniach? Przecież termin liczy się od daty raty.
BANK przelał kase do sprzedawcy - ty tylko spłacasz do banku raty / żadnej korekty nie robisz
Raty są do liczne do bieżących faktur za usługi telekomunikacyjne
Ok
na zakup telefonu była odrębna faktura?
Ok
na zakup telefonu była odrębna faktura?
Tak, w listopadzie była faktura na całą wartość telefonu. Księgowana była w koszty i w VAT w całości. Potem raty były ukazywane na fakturach za usługi, po prostu doliczana była ich kwota do zapłaty. Raty nie były księgowane (Kpir) tylko kwota dotyczącą usług telekomunikacyjnych. Dzisiaj koleżanka z pracy powiedziała mi, że po upłynieciu 90 dni od tej faktury (że niby chodzi o ulgę za złe długi) co przypada na 31 stycznia, powinna być wyksiegowana z kosztów i z VAT niezapłacona część, a w następnych miesiącach wraz każda z rat powinna być ujmowana na nowo w koszty i zrobione ponowne zaliczenie do vat, więc teraz musiałabym korygować od stycznia wszystko. Próbuję to zweryfikować, dlatego to pytanie.
Rat za sprzęt już nie księgujesz (tylko płacisz za cała fv)
- księgujesz tylko to co na górze fv / opłaty telekomunikacyjne

powiedz koleżance że nie ma racji - przeciez fv za telefon (zakładam) płacisz co miesiąc) / tym samym placisz tez za sprzet = nie nie korygujesz
Dzięki za informację, właśnie miałam wątpliwości, tylko różnic jets taka że ona jest w księgowości 7 lat a ja 3 i ciężko mi jest ja podważać, chciałam to podeprzeć jakim artykułem ale aktualnego nie ma
Art.26i / pdof
1. Podstawa obliczenia podatku ustalona zgodnie z art. 26 ust. 1, art. 30c ust. 2 lub art. 30ca ust. 3 oraz po uprzednim odliczeniu kwot określonych w art. 26e:

1) może być zmniejszona o zaliczaną do przychodów należnych wartość wierzytelności o zapłatę świadczenia pieniężnego w rozumieniu art. 4 pkt 1a ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom, która nie została uregulowana lub zbyta, przy czym zmniejszenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie;

w przypadku telefonu na raty nie ma zatoru płatniczego - zgodnie z harmonogramem /terminem spłat raty (określone w umowie) są płacone na bieżąco.
Dopiero jeżeli fv za telefon nie będą płacone przez 90 dni od terminu zapłaty wskazanej na fakturze - trzeba zrobić korektę
- 90 dni liczysz odrębnie dla każdej niezapłaconej faktury
Chodzi o korygowanie kosztów opisane w akapicie: Zakup telefonu na raty a obowiązek korekty kosztów w linku ponizej

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-telefon-na-raty-konsekwencje-podatkow#0-Faktura-na-cala-wartosc-telefonu
Art. jest stary - a 2016 / dotyczy starych zasad korygowania kosztów
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.