Postojowe - działalność zawieszona

Miałem zawieszoną firmę od 1 stycznia 2020 do 2 czerwca 2020. Wznowiłem ją 3 czerwca.

Czy wobec tego mogę wystąpić o świadczenie postojowe?
Przepisy są tak niejasne, że trudno powiedzieć, ale raczej nie. Kluczowy przepis jaki odnosi się do tej sytuacji brzmi:

art. 15zq
4. Osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą świadczenie postojowe przysługuje, jeżeli rozpoczęła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej przed dniem 1 kwietnia 2020 r. i:
1) nie zawiesiła prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz jeżeli przychód z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe był o co najmniej 15% niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc;
2) zawiesiła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej po dniu 31 stycznia 2020 r;
3) nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlega ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Na twoim miejscu spróbowałbym jednak wystąpić o to świadczenie, o ile miałeś co najmniej 15% spadek przychodów w sierpniu w stosunku do lipca.

Co do ust. 4 art. 15zq, to jak ZUS każe ci zwracać świadczenie broń się przed sądem argumentem, że wszystkich trzech punktów tego artykułu spełnić się równocześnie nie da, bo pierwszy i drugi wykluczają się nawzajem, więc logiczne jest, że wystarczy spełnić jeden z tych trzech punktów i spełniasz punkt nr 3.
To jest wniosek RSP-D tylko nie wiem co zaznaczyć w pkt III bo są tylko dwie opcje

• jeśli zaznaczyłeś „zawiesiłem prowadzenie działalności gospodarczej po 31.01.2020 r.” wypełnij sekcję V
• jeśli zaznaczyłeś „nie zawiesiłem prowadzenia działalności

w pierwszym to ja zawiesiłem wcześniej niż po 31/01 w sumie to złożyć mogę, jak odrzucą to decyzja podlega gdzieś zaskarżeniu? sąd?
Nie wiem czy to ma znaczenie ale jestem na ryczałcie, firma od 2018 roku a w połowie sierpnia z powodu choroby mam L4 ale w sierpniu dochód z faktur niższy o 27% niż w lipcu
Zaznaczyłbym "nie zawiesiłem prowadzenia działalności" (w domyśle po 31.01.2020) i wypełnił dane dotyczące przychodów lipcu i sierpniu.
Ok to spróbuję tak zrobić, w razie odwołanie podniosę, że nie zawiesiłem po 31/01
Od tej decyzji ZUS jest odwołanie do WSA tak?
Kom 7:
do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych właściwego Sądu Okręgowego.
Macieju ZUS przyznał mi to postojowe chociaż decyzji jeszcze nie mam ale pieniądze na koncie już są

nie wiem kto wydał decyzję ale wszystko zrobiłem zgodnie z Twoimi wytycznymi a nawet na ZUS PUE się zapytałem którą opcję mam wybrać i pracownik tam samo mi napisał, że nie zawieszałem działalności a ZUS ma okresy w jakich miałem zawieszoną działalność zatem chyba wszystko zgodnie z prawem : )
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.