Księgowanie umorzeń z zus

(sp. z o.o.) naszła mnie wątpliwość, no różne opinie mnie doszły na temat księgowania umorzeń zus z tarczy ; u nas jest tak-za marzec składki były zapłacone - normalnie zaksięgowana jest lista płac; w maju był zwrot na konto 100% składek- zaksięgowano PPO niepodatkowe; za kwiecień i maj nie płacono w ogóle zus; lista płac zaksięgowana normalnie a 100 % umorzone składki zus poszły w PPO; czy to jest ok?
Za marzec PPO opodatkowane
Za marzec opodatkowane? czy byłabyś /byłbyś uprzejmy (a) podać jakiś przepis lub wyjaśnienie? z góry dziękuję
Skoro w marcu masz w kosztach składki, to zwrot ich będzie przychodem opodatkowanym
W kwietniu i w maju też mam, bo to sp. z o.o. więc lista płac też zaksięgowana "normalnie"
W kwietniu i maju nie powinny być w kosztach, bo składki nie zaplacone.
Do kom. 5 dodam, że nie powinny być w kosztach uzyskania przychodu, a tylko w bilansowych.
Kom. 6- zgadzam się z tobą
Dziękuję za odpowiedź; jednak myślę, że w kwietniu i w maju też listy płac powinny być w kosztach (również podatkowych) chociażby ze względu na memoriał oraz ze względu na fakt, że samo złożenie dokumentów o umorzenie nie oznaczało równocześnie przyznania ulgi...
zatem..
marzec- lista płac zaksięgowana normalnie czyli w kup podatkowo i bilansowo , po zwrocie na konto PPO bilansowo , a część listy płac nie liczę jako koszt podatkowy ( wychodzi neutralnie dla podatku)
kwiecień i maj listy płac księguję normalnie czyli kup bilansowo i podatkowo, a dopiero w mies.kiedy otrzymam decyzję o umorzeniu składek zus nie ujmuję jako kup podatkowo (tylko na kontach czyli bilansowo)...
tak mi się wydaje...
"kwiecień i maj listy płac księguję normalnie czyli kup bilansowo i podatkowo"
ale przecież składek nie zapłaciłaś, to dlaczego masz ich nie wyłączać z kup ?
Ale stosuję metodę memoriałową , a nie kasową...a samo złożenie dokumentów nie gwarantuje umorzenia i tym samym przychodu...
Ale ja piszę o kosztach podatkowych - składki płatnika, które nie zostały zapłacone z danej listy płac nie są kup.
Ok-ale mam listę płac za np.lipiec ; księguję całą listę płac i wszystkie składki do lipca podatkowo i bilansowo; u nas wynagrodzenie jest wypłacane do końca miesiąca , a składki zus do 15 następnego miesiąca; zatem mogę dać do lipca zarówno składki zus pracownika i pracodawcy...
Kom.12- możesz dać do lipca pod warunkiem, że składki zostaną opłacone do 15 sierpnia. Jeżeli zapłacisz chociażby jeden dzień później, to składki są kosztem w dniu zapłaty.
Ty nie zapłaciłaś , więc tak jak pisze Koleżanka w kom.11 - nie są kosztem
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.