Delegacja-kraj

Pracownik w delegację służbową krajową jechał swoim samochodem. Wypełnił EPP. WYszło 400 zł. a z wydatków, które przedstawił, to może 100 zł. w sumie. Co mam mu wypłacić? Kilometrówkę, czy za wydatki (parking, autostrada), bo suma ich nie przekracza limitu? Trochę zgłupiałam już.
Jeżeli własny samochód to wypłacasz kilometrówkę + dieta + dodatkowe wydatki (parking, autostrada, nocleg)
No tylko, że ponoć w limicie EPP mieści się też parking, autostrada. Jak wypłacę EPP + dodatkowe, to te dodatkowe są przychodem. Tak przynajmniej piszą. Więc albo EPP albo dodatkowe wydatki chyba, bo będzie przekroczony limit. Czy ja muszę EPP wypłacać, czy tylko dodatkowe wydatki i podpiąć EPP, żeby wykazać, że koszty (rachunki) nie przekroczyły kilometrówki? O to mi chodzi. Czy kilometrówka musowo musi być wypłacona.
Tak kiedyś (a może i dziś) było, że miało się wydatki za samochód nie wprowadzony do środków trwałych (więc to inna sytuacja), to prowadziło się EPP, zbierało z drugiej strony faktury i inne wydatki i te wydatki nie mogły przekroczyć limitu, by mogły być KUP, a przy delegacjach, to każdy pisze w necie coś innego i już nie wiem jaka jest zasada. Czy taka jak przy niewprowadzonym samochodzie do majątku firmy, czy nie i EPP jest i musi być wypłacona przede wszystkim + diety oczywiście.
§ 4. [Inne niezbędne wydatki związane z podróżą]
1. Pracownikowi, który w czasie podróży krajowej lub podróży zagranicznej poniósł inne niezbędne wydatki związane z tą podróżą, określone lub uznane przez pracodawcę, zwraca się je w udokumentowanej wysokości.
2. Wydatki, o których mowa w ust. 1, obejmują opłaty za bagaż, przejazd drogami płatnymi i autostradami, postój w strefie płatnego parkowania, miejsca parkingowe oraz inne niezbędne wydatki wiążące się bezpośrednio z odbywaniem podróży krajowej lub podróży zagranicznej.

parking i autostrady zwracasz poza kilometrówką (chodź pewnie gdzieś są jeszcze US gdzie myślą inaczej)
Jeżeli w układzie zbiorowym albo regulaminie pracy nie macie wyznaczonych zasad rozliczania z podróży służbowych to zastosowanie ma rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r.
Dobra, to pomijając te wydatki, bo to grosze i jeszcze się zastanowię, to kilometrówka musi być naliczona i wypłacona, tak jak wychodzi z przeliczone z ilości kilometrów i stawki?
Stawka za kilometr może być niższa ale to patrz kom. 5
jeżeli nie przyjmujesz stawkę jak z rozporządzenia
Przyjmuję, bo nie mamy regulaminu. Dziękuję za pomoc. :)
Proszę :)
"Czy kilometrówka musowo musi być wypłacona."
to chciałabyś aby pracownik sam opłacał sobie podróż służbową ?
*koleżanka, ja tylko pytam, nie sugeruję czy chcę czy nie chcę. W samochodach nieprzyjętych do majątku jest porównanie kwot wydatków z kilometrówką i daje się kwotę wydatków w KUP, jak nie przekraczają limitu. Dlatego zapytałam czy muszę płacić kilometrówkę czy porównuję tą kwotę z okazanymi rachunkami, bo pracownik to chciałby i kilometrówkę i zwrot za koszty nawet te objęte limitem i nie być opodatkowanym ponad limit. Raz piszą, że autostrada i parking jest w limicie, a innym razem nie już nie jest to w limicie, to co w końcu jest w tym ryczałcie oprócz paliwa i kosztów napraw, najmu? Jak to takie jasne, bo dla mnie nie jest, to proszę o wyjaśnienie.
"W samochodach nieprzyjętych do majątku jest porównanie kwot wydatków z kilometrówką i daje się kwotę wydatków w KUP, jak nie przekraczają limitu." - ale to już dawno nie obowiązuje.
Pracownik do zwrotu za przejazd w delegacji nie musi okazywać żadnych rachunków/faktur na wydatki dotyczące jazdy.
OK, dzięki.
Odpowiedź eksperta: 07.07.2020
W oparciu o brzmienie niżej wskazanych przepisów Kodeksu pracy, rozporządzenia rMPs oraz rMInfr powiedzieć należy, że koszty używania przez pracownika własnego pojazdu dla celów służbowych obejmują m. in. zwrot kosztów: przejazdów. Przepisy te nie wyjaśniają nam w jaki sposób należy rozumieć pojęcie „koszty przejazdów”, w związku z czym jego wyjaśnienia należy poszukać w językowym (słownikowym) znaczeniu. Stąd w oparciu internetowe wydanie Słownika języka polskiego PWN powiedzieć należy, że koszty przejazdu to wszelkie koszty poniesione w związku z jazdą samochodem z jednego miejsca w drugie. Oznacza to w moim przekonaniu, że tzw. kilometrówka obejmuje również opłaty za przejazd autostradą oraz opłaty parkingowe poniesione w trakcie używania samochodu przez pracownika dla celów służbowych.

Ekspert INFORLEX.P
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.