Brak wynagrodzenia za zwolnionego pracownika?

Witam, pracownik zwolniony po kilku miesiącach nagle z pracy (przestał przychodzić w połowie miesiąca). Umowa o pracę na czas nieokreślony. Teoretycznie wypłata wypłacana w firmie do końca danego miesiąca. Do tej pory nic nie dostał. Powinien się martwić? Wystąpić o nakaz zapłaty i do komornika? Co polecacie?
Pracownik zwolniony po kilku miesiącach nagle z pracy- jaśniej

od kiedy do kiedy był zatrudniony
@EdithA - zatrudniony 17.03, zwolniony 16.03 ze skutkiem natychmiastowym. Przesłano mu pocztą za potwierdzeniem odbioru wypowiedzenie umowy o pracę; umowa na czas nieokreślony; dodatkowo pewnie dochodzi pare zł za urlop (bądź co bądź nie wykorzystał)
*zwolniony 16.06 :)
ZA wypowiedzeniem ze skutkiem natychmiastowym? NIE ma czegoś takiego

no dobra - zatrudniony od 17.03.-16.06. a ILE "chodził" do pracy? za NN nie płacą
Dzisiaj mamy 30. 06. Może pracodawca jeszcze liczy wypłatę. Jeszcze niedawno była opinia, że można płacić taką wypłatę razem z wypłatami wszystkich pracowników w regulaminowym terminie wypłat za miesiąc. Przepisy się nie zmieniły, zmieniła się tylko opinia.
Pracownik pracował do 16.06 włącznie

potem nagle nie przyszedł do pracy i zakomunikował że więcej nie zamierza chodzić (przysłał oświadczenie że porzuca pracę)

szefowa wystawiła "dyscyplinarkę" z dniem 17.06 i przesłała poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru do pracownika

co dalej? chyba za przepracowane w czerwcu dni przysługuje wypłata? za niewykorzystany urlop? jakie są terminy w takim przypadku? bo żaden przelew nie dotarł
Fajna sprawa- pracownik złamał warunki umowy o pracę i oczekuje od pracodawcy 120% poprawności prawnej.
@kalatka - nie ma się co bulwersować, po prostu interesuje mnie jak wg. Was powinna wyglądać taka sytuacja.. ;) zresztą po zwolnieniu z dnia na dzień to już nie jest pracownik; pytanie czy ma wysłać wezwanie do zapłaty i iść do komornika? sąd pracy? coś innego?
Od razu do komornika to się nie chodzi, ani do sądu pracy. Nie próbował dzwonić do firmy po informacje ?
"szefowa wystawiła "dyscyplinarkę" z dniem 17.06" - Chodzi o pismo rozw. umowę? Jeżeli tak, to umowa ulega rozwiązaniu w dniu w którym pracownik je otrzymał. A nie w dniu jego wypisania. Po za tym pracodawca musi mieć wiedzę kiedy pismo dotarło do pracownika, czyli dokument z poczty to potwierdzający. Potem dopiero wystawia świadectwo pracy i wypłaca wynagrodzenie, tak więc tutaj nie ma podstaw pewnie aby wynagrodzenie zostało wypłacone wcześniej niż w dniu kiedy jest wypłata wynagr. dla wszystkich pracowników.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.