Zasiłek chorobowy przedsiębiorcy przy umorzonych składkach

Przedsiebiorca prowadzi DG i jednocześnie ma niepełen etat, z działalności zgłosił się do ub. chorobowego dobrowolnego od 1.04, wcześniej płacił społeczne bez chorobowej. Składki ma umorzone, na dzień 1.02 nie podlegał ub. chorobowemu więc nie otrzymał zasiłku za okres choroby 22.05-10.06 - tutaj jest wszystko jasne. Pytanie, od kiedy zostanie włączony z powrotem do ub. chorobowego? Normalnie nie miałby okresu wyczekiwania bo jednocześnie cały czas trwa zatrudnienie na etacie. Jeżeli teraz zapłaci składkę za 06 to zostanie włączony od 1.06? A co z tym odmownym zasiłkiem za okres 1-10.06?
Jeżeli na etacie ma co najmniej minimalne to z dg ub. są dobrowolne, zaś chorobowe nie występuje wcale
Jezeli miał (i nadal ma) etat przed 01.04.20 to przy Dg nie ma okresu wyczekiwania - zasiłek w DG mu przysługuje od razu
Zakladając ze z etatu ma < 2600
Repetku - czy można podlegać obowiązkowo z dg jak się jest na etacie?
Kom.4

tak
jak z etatu ma < 2600 to z DG podlega obowiązkowo pod wszystkie ubezpieczenia / chorobowa dobrowolna
No właśnie nie ma pełnego etatu i dlatego z DG opłacał wszystkie składki. Wątpliwości mam odnośnie tej całej sytuacji z umorzeniem ZUS, rozumiem, że ponieważ na 1.02 nie był zgłoszony to zasiłek nie przysługuje. Ale co z sytuacją od 1.06 skoro za ten miesiąc już nie będzie umorzenia i zapłaci te składki? Czy automatycznie od 1.06 zostanie włączony do ub. chorobowego jeżeli zapłaci składki za ten miesiąc? Czy robić teraz wyrejestrowanie i zarejestrowanie ponownie od 1.06?
Nie miał pełnego etatu = nie miał minimalnego wynagrodzenia.
A co ma do tegi fakt że od 01.02. nie podlegał pod chorobowe?
podlega pod chorobowe od 01.04. i od tego dnia ma prawo do chorobowego / nie ma okresu wyczekiwania
To, że składki za kwiecień i maj zostały umorzone.

31zs.2. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność i osoba z nią współpracująca oraz duchowny zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jeżeli podlegała ubezpieczeniu chorobowemu w dniu 1 lutego 2020 r.

Nie podlegał w tym dniu więc nie zachowuje prawa.
Od kiedy ta osoba jest zatr. na umowę o pracę?
Kom.5 - ok, ale przy pełnym etacie już nie
Kom.11
tak - przy pełnym lub niepełnym z wynagrodz. =/> 2600 nie podlega obowiązkowo pod społeczne w Dg
Kom.10 - od lat, zatrudnienie cały czas trwa, na pewno nie ma okresu wyczekiwania jeżeli o to chodzi.

W ustawie mowa o zgłoszeniu do ub. chorobowego na dzień 1.02 ale nie piszą już, że chodzi o dobrowolne ubezpieczenie, o tym piszą dopiero na stronie ZUS. Mam odmowę zasiłku na PUE i nie mam zamiaru z tym walczyć, zależy mi bardziej na ub. chorobowym już od 1.06
Dziękuję Repetku za potwierdzenie-)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.