VAT - podstawa opodatkowania

Cześć,

Chciałbym z Wami potwierdzić jedną rzecz dotyczącą podsawy opodatkowania VAT. Mianowicie, jeżeli kupujemy jakiś środek trwały gdzie jego cena odnosi się w wartości z ksiąg to czy taka cena jest cenną brutto czy netto? Moim zdaniem brutto i podatek VAT trzeba obliczyć metodą "w stu". inaczej nie, bo cena w umowie nie referuje do wartości netto/brutto, wiec trzeba przyjać, ze cena musi zawierać juz VAT. Dobrze myślę?

m.
No jak wartosc z ksiąg i sprzedawca jest na vat czynnym to w KH w ewidencji środków trwałych ma wpisaną wartosc netto wiec nie wiem czy o to Ci chodzi
Hmmm wartość ksiegowa aktywa rzeczywiscie jest w kwocie netto, ale zastanawiam się czy to automatycznie musi oznaczać, ze wynagrodzenie jest w wartości netto? To odwołanie to tylko sposb kalkulacji tego wynagrodzenia. Równie dobrze można napisać wynagrodzenie równe 1000 zł. Nie ma żadnego odwołania ze wynagrodzenie skalkulowane w oaprciu o ksiegi jest wynagrodzeniem netto. Skoro nie ma, nie powinniśmy uznać, ze to jest wszystko co otrzyma kontrahent (VAT w cenie) i w takim wypadku uznać to wynagrodzenie jako kwotę brutto zawierajacą juz VAT?

m
Nie wiem do czego to ma służyć ?
Ktos wystawil taką ofertę ?
Wg mnie jak ktos cos oferuje do sprzedaży powinien podac kwotę do zaplaty , no i przy okazji podac czy jest vatmanem czynnym czy zwolnionym tez by się przydało
Chodzi o to,ze ma być kupowane autorskie prawo majątkowe do program komputerowy po cenie wynikającej z ksiąg rachunkowych zbywcy.I po prostu zastanawiam się,czy zbywca powinien wystawić fakturę na cenę równa wartości z ksiąg i zwiększyć ja o 23% czy uznać ze VAT już jest w cenie.Drugi wariant chyba jest bez sensu,bo to by znaczyło ze byłby stratny o VAT.Co myslisz?
Ciekawie podana cena zakupu :))
Jak dla mnie cen wynikająca z ksiąg rachunkowych to cena netto ale tak nie powinna byc podawana oferta sprzedaży
Rozumiem,tez jestem tego zdania.Moja wątpliwość wynika z tego,ze jeżeli sprzedawca określi cenę nie podając czy jest to cena brutto czy netto to panuje domniemanie,ze to cena brutto.Hehe,dziwnie podana cena to prawda,ale ona akurat wynika z ustawy Na podstawie której dojdzie do nabycia :) dramat :D
To co to za ustawa jak to nie tajemnica ?
ale ogólnie cena podawana w ofercie sprzedaży (jak nie jest określona czy to netto czy brutto) to jest to cena brutto czyli kwota do zapłaty
Dokładnie, stąd moja wątpliwość. Czy fakt, że jest podane ze cena wynika z wartości z ksiąg musi oznaczać, ze automatycznie mamy rozumieć, że jest to kwota netto? No właśnie chyba niekoniecznie. Z drugiej strony byłoby to niesprawiedliwe dla sprzedawcy, bo byłby stratny o VAT. Z VAT przy aktywach (na gruncie przepisów o rachunkowości) jest tak, że będzie zwiększał wartość środka trwałego tylko wtedy, gdy podmiot nie ma prawa do odliczenia VAT? NIe, to nie jest tajemnica :) ustawa z 2 marca dotycząca COVID-19.
No tak ta ustawa to chyba na kolanie była pisana :)
jak sprzedawca jest na vat czynnym to sprzedaz podlega pod vat i dalej to już zależy mogą być różne stawki od zw. do 23%
Okej Gosia, to przyjmuję że na fakturze kwota z ksiąg to jest kwota netto i będę ją powiększał o VAT - VAT metodą od stu, a nie w stu.
Dzięki za pomoc :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.