Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 24 maja. Czy będzie nadal przysługiwał?

Nasz jeden z Pracowników, który od samego początku korzysta z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przedłożył właśnie kolejne oświadczenie, celem ponownego skorzystania z tego prawa. Czy Rząd przedłużył dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Znalazłam kilka artykułów, w których czytam, iż tak i ma to miejsce aż do 14 czerwca. Inny artykuł, w którym poruszany jest temat tarczy antykryzysowej, absolutnie zaprzecza takim doniesieniom. Macie jakieś wiarygodne źródła?
Https://www.gov.pl/web/rodzina/zasilek-opiekunczy-wydluzony-do-14-czerwca-do-zus-wplynelo-juz-blisko-860-tys-wnioskow
Https://kadry.infor.pl/wiadomosci/4583479,Dodatkowy-zasilek-opiekunczy-przedluzony-do-14-czerwca-potwierdza-MRPiPS.html
Ale jakby nie patrzeć, to rozporządzenie jest aktem niższej rangi niż ustawa. A Rząd jakoś nie kwapi się do poprawy ustawy...

Czyli co, oświadczenie pracownika o kolejny okres po 24 maja mam przyjąć i usprawiedliwić jego nieobecność z tego tytułu?
Ministerstwo Rodziny, Pracy
i Polityki Społecznej

Rodzice mogą być spokojni – dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca. Co ważne, przysługuje on również tym rodzicom, którzy mimo otwarcia np. żłobka zdecydują się osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem.
Specjaliści mają tylko problem z jakiej puli leci ten zasiłek ,czy przypadkiem nie z puli 60 dni.
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

https://kadry.infor.pl/wiadomosci/4583479,Dodatkowy-zasilek-opiekunczy-przedluzony-do-14-czerwca-potwierdza-MRPiPS.html
Czyli się wyjaśniło :)
Wszystko pięknie, ale czytałem dzisiaj artykuł że zapewnienia Ministerstwa są sprzeczne z przepisami. Krótko mówiąc, z przepisu przyznającego dodatkowy zasiłek opiekuńczy od najbliższego poniedziałku „wypada” art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, który właśnie był podstawą do wypłaty tego świadczenia dla rodziców dzieci do lat 8. Prawnicy twierdzą że na chwilę obecną ZUS nie ma podstaw do wypłaty zasiłku. Co myślicie?
Wiem tylko tyle, że MPiPS nie wydaje obowiązującej ZUS wykładni.
I wszystko zależy od tego czy ZUS weźmie się za samodzielną interpretację przepisów czy też w ramach strachu przed wirusem przyjmie interpretację MPiPS :(((
Na infolinii ZUS pani mi powiedziała że dzisiaj nie może mi nic powiedzieć. Nie maja żadnych wytycznych :(
Czy wystarczy złożyć tylko oświadczenie?czy druk z15a też trzeba wypełnić?
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.