Zwolnienie z ZUS a zlecenie

Witam, opłacam ZUS za siebie oraz zatrudniam osobę na zlecenie która jest zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego, wnioskowałam o zwolnienie z ZUS za siebie i osobę zatrudnioną na zlecenie, tylko że teraz ZUS podważa to zwolnienie. czy mając zgłoszoną osobę tylko do składki zdrowotnej powinnam wnioskować w zwolnienie ze składek tylko za siebie?
Czy można prosić o odpowiedź
Ja mam wątpliwość czy w ogóle możesz skorzystać ze zwolnienia, bo wygląda to na kolejną "dziurę w tarczy".

Z jednej strony przepisy z art. 31zo ust. 1 wskazują na zwolnienie dla płatników zgłaszających do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych, sugerując że ci którzy zgłaszają zleceniobiorców tylko do ubezpieczeń zdrowotnych nie mogą skorzystać z tego przepisu, z drugiej strony art. 31zo ust. 2a wskazuje na zwolnienie dla płatników opłacających składki wyłącznie na własne ubezpieczenia.
Na infolinii ZUS otrzymałem informację, że w takim wypadku możesz wnioskować jako osoba opłacająca składki wyłącznie za siebie, więc próbuj.
Tak, tylko ten przychód, miałam powyżej 18 tys zł.
Podobny przypadek, Przedsiębiorca plus zlecenia ze zdrowotnym. Moim zdaniem płatnik składek opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne - to nie jest tożsame z płatnikiem opłacającym za siebie społeczne a za zleceniobiorcę zdrowotne. ZUS traktuje zapis w ustawie bardzo literalnie. Ciekawe czy mają jakieś wytyczne od Ministra, czy ktoś się z tym spotkał? ZUS mi odpowiedział, że to ich wewnętrzna interpretacja, że jeżeli przychód mniejszy niż 15681 to zwolnienie należy się tylko za przedsiębiorcę, a za zdrowotną ze zlecenia już nie. Naprawdę powstała dziura w tarczy?
Annak, jeśli masz przychód powyżej 15 681 zł, to sprawdź czy dochód nie przekracza 7 000 zł, będziesz mogła wnioskować chociaż o zwolnienie za kwiecień-maj.

Dorota, na to wygląda że mamy kolejną już dziurę w tarczy. Szczerze mówiąc obawiałem się, że te zapisy wyeliminują całkowicie kolejną grupę przedsiębiorców z tej formy pomocy, ale jeśli ZUS przyzna zwolnienie choćby na składki za właściciela to dobre i to.
A taki przypadek: przedsiębiorca opłacający za siebie tylko składkę zdrowotną ma zleceniobiorców ze zleceniami tylko ze zdrowotną? ZUS twierdzi że może uzyskać zwolnienie tylko za siebie, jeżeli przychód mniejszy niż te 15 tys. a przecież to nie wynika z tej ustawy...
Z ustawy wynika, że taki przypadek w ogóle nie jest objęty zwolnieniem, więc bierz co dają ;-)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.