Stanowisko ZUS w sprawie zapłaty 50 % składek

Cytuję poniżej co zus odpowiedział wydawnictwu gofin na pytanie jak liczyć 50 % zwolnienia.
zus nie odpowiedział jak liczyć to zwolnienie tylko odpisał jak policzyć kwotę do zapłaty do zus.

" Płatnicy składek, którzy są uprawnieni do zwolnieni ze składek w wysokości 50 % ustalają kwotę do zapłaty w wysokości połowy należnych składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej a dany miesiąc bez pomniejszania o wykazane w niej świadczenia. "
Rozumiecie ten tekst ?

płatnik ma zapłacić do zusu połowę należnych składek bez pomniejszania o wypłacone zasiłki ?
Ani trochę nie rozumiem, to wygląda tak, że świadczenia ZUS wypłacone są ze środków firmy?
Problem polega na tym że przedsiębiorcy którzy sa płatnikami zasiłków uzyskując zwolnienie z 50 % opłacania składek . opłaciwszy do zusu tylko połowę ostatecznej kwoty do zapłaty tracą na takim rozwiązaniu w stosunki do przedsiębiorców zwolnionych z 50 % opłacania, którzy nie sa płatnikami zasiłków.
zus miał odpowiedzieć w jakiej wysokości będzie przyznane zwolnienie , a odpisał że przedsiębiorca ma zapłacić 50 % zusu bez potrącenia wypłaconych zasiłków.
To nie dość że je wypłacił to jeszcze ma ich nie uwzględniać w swoim zobowiązaniu do zusu ? chory człowiek wydał taką interpretację.
To przecież zus powinien przyznać zwolnienie w wysokości 50 % należnych składek bez uwzględniania wypłaconych zasiłków, a nie, że podatnik ma zapłacić 50 % składek bez uwzględniania wypłaconych zasiłków.
No jak ja mogę zapłacić 50 % od całej kwoty należności i nie potrącić sobie od zusu tych wypłaconych zasiłków. ?
no ludzie,,,, co się dzieje...
Ale skoro "ustalają kwotę do zapłaty w wysokości połowy należnych składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za dany miesiąc bez pomniejszania o wykazane w niej świadczenia" to chyba chodzi o kwotę należną p r z e d odliczeniem zasiłków?
Kom.5
no tak . wiec jak liczysz to ?
płatnik ma 10.000 do zapłaty składek, ale wypłacił 2.000 zasiłków , wiec normalnie wpłacałby do zusu tylko 8.000, a połowę to zapłaciłby tylko 4.000
Ma przyznane zwolnienie 50 % od jakiej kwoty ? powinien mieć od 10.000 .

a ile ma zapłacić do zusu ? według odpowiedzi zusu
połowę z tych należnych bez potrącania zasiłków czyli połowę od 10.000 a więc 5.000
to jak ?
zapłacił 4.000 w pierwszej wersji
a zus każe by zapłacił 5.000
Wg mnie zwolnienie jest od kwoty 10.000,-
czyli ma zapłacić 5.000 minus 2.000 zasiłków
Delfinko,

zus liczy 50% z 8000 …. co oznacza, że zasiłki płatne z zus, w tym covidowe są w 50% finansowane przez przedsiębiorcę :(
Przerobiłam to :) musiałam dopłacać "źle ustalone przeze mnie 50%" starając się o subwencję PFR, aby nie mieć zaległości.
Na nic moje wyjaśnienia, że to nie tak powinno wyglądać :), ze to oszustwo, że to zus finansuje zasiłki wypłacane przez płatnik itp.
Być może nadejdzie czas na jakieś odwołania. Alte teraz to jak bicie głową w mur.
Trzeba sprawę zacząć nagłaśniać :)))
Kom8,9
no właśnie , dlatego to ich wyjaśnienie jest o dupę potrzaść. Wpłacę według siebie tak jak uważam ja czy DarekD , inni, a potem zus nie wyda mi zaświadczenia o niezaleganiu, a będę potrzebować a chwilę do kredytów itp.
Masz płacić tak jak wskazuje ustawa, a nie jak uważają inni. Wiele osób zostało całkowicie pominiętych przy opracowywaniu pakietu pomocowego, a Ty narzekasz że zwalniają Cię z zapłaty składek w zmniejszonej wysokości.
Kom11
kompletnie mylisz pojęcia.
my wiemy jak płacić według ustawy
to zus nie umie czytać ustawy
Kom. 11
A co nam po tej pomocy, ja zapłacę wg ustawy a wg ZUS-u mam zaległość i nie dostanę zaświadczenia o niezaleganiu a to mi paraliżuje ciągłość działalności.
W dniu 18 maja 2020 r. otrzymaliśmy odpowiedź ZUS:
Z powołanego stanowiska ZUS wynika, że płatnik składek, będący równocześnie płatnikiem zasiłków, korzystający z omawianego zwolnienia ustala kwotę składek do zapłaty w następujący sposób:
od sumy składek ZUS wykazanych w deklaracji ZUS DRA (bez pomniejszania o wypłacone zasiłki) odejmuje kwotę zwolnioną z zapłaty, którą oblicza w wysokości 50% sumy tych składek, a następnie
otrzymaną kwotę pomniejsza o wypłacone zasiłki
Delfina, teraz wiesz już jak płacić według ustawy?
Kom 15
wiedziałam od samego początku, natomiast Ty widzę ,że nie rozumiesz słów z komentarza 12.
to zupełnie tak samo jak zus nie rozumie ustaw.
Jeżeli wiedziałaś od początku to niepotrzebnie się tu bulwersowałaś...
Kom.17
nie Tobie to oceniać.
Uważam że Twoje wywody są tu niepotrzebne. Ja przynajmniej zawalczyłam o to, by zus napisał odpowiednie sprostowanie, tak by każdy wiedział o co chodzi, a nie żeby się musiał domyślać. Rozumiesz wreszcie sens tego postu? bo śmiem przypuszczać, że masz z tym problemy nadal i wciąż.
miłego dnia :)
Jesteśmy płatnikiem składek. Dostaliśmy zwrot za 03/2020 50 % czyli kwota z dra + zasiłek który wypłaciliśmy i to też różni się o 9 groszy niż to co jest w naszej deklaracji. Jak teraz płacić ? Za kwiecień płaciliśmy kwota z dra i 50 % wpłacone.
DOTYCZY KOMENTARZA 14
Niestety ZUS interpretuje to inaczej niż w komentarzu, druga część wypowiedzi to INTERPRETACJA AUTORA (GAZETA PODATKOWA NR 42).
Zgadzam się z większością na forum, że to krzywdzące dla pracodawców. Ja sama dzisiaj w rozmowie z pracownikami ZUS otrzymałam informację, że 50% liczyć należy od kwoty należnych składek bez pomniejszania o kwoty wypłaconych zasiłków itp., czyli de facto ulga wcale nie wynosi 50%
Kom 20
nie masz racji, w gazecie podatkowej jest przytoczona odpowiedź uzyskana z zusu w dniu 21.05.
Nasze Wydawnictwo zwróciło się w tej sprawie z zapytaniem do ZUS. W odpowiedzi z dnia 21 maja br. ZUS wyjaśnił, że: "Przepisy Tarczy antykryzysowej przewidują m.in. prawo do zwolnienia z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek za marzec, kwiecień, maj br. w wysokości 50% należnych składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za dany miesiąc. Przy ustalaniu kwoty należnych składek podlegających zwolnieniu bierze się pod uwagę kwotę składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej przekazanej do ZUS za dany miesiąc, bez pomniejszania o kwotę wypłaconych i podlegających rozliczeniu w ciężar składek świadczeń. (…)".
To jest sprostowanie napisane przez zus w dniu 21.05 do poprzedniej swojej wypowiedzi z 18.05
Obecna wypowiedź jest już klarowna .
Jeśli rozmawiałaś z pracownikiem zus, to znaczy że to on nie posiada aktualnej wiedzy w tym temacie.
Kom.21
chyba się nie zrozumieliśmy, a tu jest zbyta mało miejsca,żeby dokładnie wyjaśnić, o co mi chodziło. Napisałam zbyt wielkim skrótem,chodziło o nawiązanie do tematu i tak, w gazecie podatkowej nr 42 zostało napisane "Przepisy Tarczy antykryzysowej przewidują m.in. prawo do zwolnienia z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek za marzec, kwiecień, maj br. w wysokości 50% należnych składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za dany miesiąc. Przy ustalaniu kwoty należnych składek podlegających zwolnieniu bierze się pod uwagę kwotę składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej przekazanej do ZUS za dany miesiąc, bez pomniejszania o kwotę wypłaconych i podlegających rozliczeniu w ciężar składek świadczeń. (…)" I TU SIĘ ZGADZAMY, PRACOWNIK ZUS TEŻ, natomiast chodzi dalej o drugą część wypowiedzi " Oznacza to, że aby ustalić kwotę składek do zapłaty-MOIM ZDANIEM-od sumy należnych składek wykazanych w deklaracji DRA odjąć kwotę 50% zwolnienia ...cdn
(niepomniejszanego o świadczenia) i następnie od otrzymanego wyniku odjąć kwotę wypłaconych świadczeń z ubezpieczeń społecznych (wykazaną w bloku V w polu 05)- I TU SIĘ NIE ZGADZA ZE STANOWISKIEM ZUS
Kom 23
Najpierw ustalamy kwotę przysługującego nam zwolnienia 50 %, czyli jest to 50 % kwoty należnej bez potrącania wypłaconych zasiłków.
I to wynika z ustawy tarczy wprost, ale tego zus nie potrafił długo zrozumieć, teraz dopiero 21.05. sprostowali to swoje nieprawidłowe myślenie.
Drugie 50 % musimy wpłacić my i tak byśmy zrobili, gdybyśmy nie wypłacali zasiłków i koniec tematu.
Skoro jednak to my płacimy zasiłki zamiast zusu, to przy ustalaniu ostatecznego zobowiązania do zusu zawsze się pomniejsza to zobowiązanie do nich o kwotę wypłaconych zasiłków. Tak było, jest i będzie i to wynika wprost z ustawy zusowskiej,
tutaj się nic nie zmieniło w tym zakresie i tutaj przecież zus nie zmienił swego stanowiska.
No właśnie nie, proszę mi wierzyć, pracownicy z ZUS i w Olsztynie i w Ełku, każą płacić 50% bez pomniejszania i to "przeżyłam" na własnym przykładzie, jednak nie poddaję się i czekam na odpowiedź na piśmie. Miłego weekendu życzę wszystkim uczestnikom tego forum :)
Kom25
no to już prawie że skandal, ręce opadają
Miłego spokojnego weekendu :)
We Wrocławiu decyzja z 9.06.2020 decyzja na 50 % bez pomniejszania o zasiłki - j.w. ręce opadają
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

• zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

• analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

• zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

• Dobrowolna zgoda

Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.