Jak wyliczyc podatek PIT4 przy zwolnieniu z ZUS

Czy ma ktoś kalkulator do prawidłowego wyliczenia zaliczki PD od wynagrodzeń przy zwolnieniu z obciążenia ZUS?
Ale nic się nie zmienia z tego co wiem, przecież nie zwalniają cię z zus żeby to wypłacić np. pracownikowi
nie wiem czy dobrze myślę, ale chyba wszystko liczyć trzeba po staremu a zus płacić w 50%, co zostaje w firmie aby mogła dalej funkcjonować
Czyli należy, mimo zwolnienia ze składek, płacić składki ZUS, w części opłacanej przez płatnika składek, czy przez ubezpieczonego?

a PIT4 taki sam jakby zwolnienia ze składek ZUS nie było?
Lista plac nie ulega zmianie w zakresie wyliczen.
Pit 4 zostaje bez zmian (chyba ,ze podstawa ulegla zmianie np zmniejszenie etatow)
Wszystko liczysz i księgujesz jakby zwolnienia nie było
a potem przeksięgowujesz 50% skł zus na poz.przych.oper. i wychodzi jak ma wyjść
Jesli jest zwolnienie ze skladek calkowite to nic nie placisz. Zwolnienie dotyczy 100% kwoty wykazanej w deklaracji rozliczeniowej do zus .
Jesli 50% zwolnienia , to polowa z deklaracji.
Lista plac bez zmian, pit 4 bez zmian.
Kwoty ubezpieczeniowe wykazane na liscie plac
ogolnikowo mowiac pozostaja w firmie.
Czyli składki ZUS płacę ale pomniejszone o 50%, tak?
czy to dotyczy zdrowotnego też?
Wczoraj zus wyjaśnił, że dotyczy to 50% wszystkich składek z DRA przed pomniejszeniem o wypłacone zasiłki
Te 50% dotyczy rowniez zdrowotnego.
Placisz 50% kwoty sumarycznej wynikajacej z deklaracji rozlicz. do zus.
W dniu 18 maja 2020 r. otrzymaliśmy odpowiedź, w której czytamy:

"Płatnicy składek, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek w wysokości 50% ustalają kwotę do zapłaty w wysokości połowy należnych składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za dany miesiąc bez pomniejszenia o wykazane w niej świadczenia. Przy czym za marzec zwolnienie będzie obejmowało 50% należnych składek, nawet gdy zostały opłacone, natomiast za kwiecień i maj zwolnienie będzie obejmowało wyłącznie składki nieopłacone.".
Czyli:
1. za miesiące marzec - maj, płacę 50% należnych składek ZUS

pytanie: czy skoro płacone jest 50% zdrowotnego to czy nie powinno się pomniejszyć o te 50% kwoty podatku pit4?
No :)
Zgodnie z zasadą, 7.75% faktycznie zapłaconej składki zdrowotnej obniża pit4
czyli rozumiem że jeśli płace 50% zdrowotnej to o o tyle pomniejszam pit4 a jeśli zwolnienie dotyczy 100% to całość zwolnionej składki zdrowotnej powiększa pit4?
Jesli pracodawca pobral z dochodu pracownika skladki i nie przekazal ich do zus (jest zwolniony), to o ich kwote moze zmniejszyc dochod pracownika zeby obliczyc pit 4.
Jesli chodzi np o podatek od pracodawcy np ryczalt ewidenc lub karta ,to nie moze odliczyc zdrowotnego bo bo nie zaplacil i wtedy placi wyzszy podatek.
Wynika to z przepisow ordynacji podatkowej.
Tak, ale zdrowotne zapłacone pomniejsza pit4, więc chyba jeżeli nie zostanie zdrowotne zapłacone to pit4 jednak będzie większy?
Dla pracownika (na liscie plac) skladka zdrowotna musi byc naliczona /potracona zeby mogla byc odliczona od podatku . pit 4 nie bedzie wiekszy.
Marla2 nie brnij w to dalej, widzisz że wszystko na głowie stoi, licz wypłatę jakby nic się nie działo, licz zus po staremu, a tylko składkę zus do przelewu zmniejszasz o 50% i tą kwotę wpisujesz w przychody,
inne dywagacje w temacie na nic się zdają ... i tak jak przyjdzie kiedyś tam kontrola ze skarbówki, to zweryfikują że trzeba było tak a nie inaczej - wtedy wiedzą najlepiej, teraz trzeba robić tak i nic nikt nie wymyśli innego
pozdrówka :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.