Księgowanie subwencji z PFR czy tak ma być?

Otrzymanie subwencji na konto bankowe: WB 130/249, przy księgowaniu kosztow np faktura: netto 402, vat 221, brutto 202 i do tego księgowanie równolegle netto faktury 249/763(ppo analityka subwencja) koszty i przychody opodatkowane.
Dlaczego chcesz księgować w przychód, skoro jeszcze nic nie masz umorzone. Może całą subwencję będziesz musiała zwrócić?
Ja tez mam dylemat, może zaksięgować to jako pozyczka-kredyt
Teraz chyba powinniśmy księgować to normalnie wszystko co wydajesz jest kosztem KUP a dopiero po roku jak będzie decyzja o tym ile umorzone to wtedy ewentualnie w przychód cała kwota. Wiadomo jednorazowo jak ktoś zaksięguje w przychód to nagle przy dużej subwencji może wyjść duży podatek. Ale też nie jest powiedziane, że co poniektórzy nie będą musieli zwrócić całości jak firma nie dotrwa. A co jak będzie można się starać także o umorzenie tych 25%, nie jest powiedziane, ze takiej możliwości nie będzie.
Teraz to z informacji jakie są księgujesz niewiadomą która nie może być przychodem a wydatki z niej są normalnym kosztem. Nie wiem czy nie zostawiać tego na 249 z tego konta rozliczać to co zapłacimy do 4xx.
Czy można z subwencji płacić podatki?, dlaczego pytam bo jak można zapłacić kredyt do 25% otrzymanej subwencji to biorąc pod uwagę różne opisy w postach jakie pojawiają się na forum to jeżeli byłby to przychód a zapłacone z tego faktury NKUP to korzystnie płacić podatki, VAT ZUS.
A SKĄD WIECIE CO ZAPŁACILIŚCIE Z TYCH PIENIĄEDZY? TWORZYCIE NOWE KONTA BANKOWE?
3

https://pfrsa.pl/dam/serwis-korporacyjny-pfr/documents/tarcza-finansowa-pfr/regulamin_programu_tarcza_finansowa_pfr_dla_mmsp.pdf

Tutaj masz w paragrafie 7 na co można wydawać środki z PFR.
Myślę, że warto też z tej subwencji zapłacić w pierwszej kolejności wynagrodzenia pracownikom.

Co masz na myśli, pisząc:
"Nie wiem czy nie zostawiać tego na 249 z tego konta rozliczać to co zapłacimy do 4xx."

Rozpisz dokładnie jak to byś księgował, proszę :-)
U mnie kasa z subwencji wpłynęła na konto główne (dekret 130/249),potem zostało przez bank utworzone konto pomocnicze i bank sam przeksięgował (dekret 139/130), księgowanie wyciągu k.pomocn.:130-1/139. Z konta pomocniczego będziemy płacić wszystkie zobowiązania/ oprócz pobrań właścicielskich/: podatki,ZUS,wynagrodzenia faktury-również przelewami z MPP(konto VAT-owskie pozostaje wspólne).Te pieniążki będą sobie leżeć na koncie 249.
Za rok -jeśli umorzą w jakiejś części (lepiej nie wydawać całości), to wtedy przeksięguję tę kwotę na pozostałe przychody operacyjne(dekret 249/760) i będzie do opodatkowania.Pozostała kwota będzie spłacana sukcesywnie jak pożyczka .
Może ktoś ma inny pomysł?
6
Dzięki. Nie mam pomysłu innego. Jaki to bank?
Paribas d.Fortis
Dzięki
Subwencja- wpływ a może przychody przyszłych okresów- 84, nie do końca pożyczka 24 .... nie wiem, tak rozważam......
Doprecyzowując, rozwazam w zależności od założeń;
-jednostka zamierza kontynuować działalność - 25% subwencji 84 (PPO),
-nie osiągnie straty"gotówkowej" 25% -subwencja do zwrotu-24 (pożyczka),
-25% zawsze do zwrotu -24 (pożyczka),
- planuje utrzymanie zatrudnienia 25% -84 (PPO),
Co sądzicie?
A
84 PPO to przychody przyszłych okresów nie pozostałe przychody operacyjne 76.....
Ja na razie całą zaksięgowałam na poz. rozrachunki.

Po 12 m-cach, gdy ją rozliczymy - zaksięguję odpowiednio - w zależności od sytuacji - jaką kwotę nam umorzą, jaką wartość będziemy musieli zwrócić itd. - na odpowiednie konta księgowe.
Kom 13

czyli kwota którą nam umorzą będzie zaksięgowana w przychody podatkowe tak? a ta kwota którą będziemy musieli spłacać w ratach będzie nam schodzić z kona 249/131 ?
A zakładacie dla subwencji konto pomocnicze w banku, czy pozostawiacie na rachunku bieżącym?
14

tak

15

na bieżącym mam
Otrzymana subwencja jest zwykłą pożyczką neutralną podatkowo. Wymaga jedynie księgowania jak zwykła pożyczka.
Koszty kwalifikuje się normalnie, bez znaczenia jak zostały sfinansowane. Dopiero umorzenie pożyczki jest kwestią rozpatrywaną ... czy będzie przychodem czy nie. Prace nad tym trwają. Nie wiem co tu jest niejasne.
W każdym razie lepiej w bilansie wygląda PPO 84 niż zobowiązanie 24 :(
84 to raczej rmp (rozliczenia międzyokresowe przychodów) a nie ppo (pozostałe przychody operacyjne).

Pożyczka to raczej na koncie księgowym 24x
Kom 19
konto 249 u mnie to pozostałe rozrachunki i rozliczenia . To na jakie konto lepiej będzie zaksięgować wpływ subwencji na 249 czy na pożyczki krótkoterminowe 13x ??
Ta subwencja jest udzielana na zasadzie kredytu/pożyczki i tak powinna zostać pokazana w bilansie. Nie uważam, żeby była przychodem przyszłych okresów - bo nawet nie wiadomo czy będzie umorzona. Na dzień udzielenia wiadomo, że będzie do zwrotu - w całości lub ewentualnie w części - więc jest zobowiązaniem.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

• zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

• analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

• zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

• Dobrowolna zgoda

Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.