PFR - definicja mikroprzedsiębiorcy , brak jasnej deklaracji PFR

Drodzy Państwo mam pytanie odnośnie definicji MIKROprzedsiębiorstwy do celów subwencji PFR.
Niestety na szkoleniach zadawałem to pytanie wielokrotnie i nie uzyskałem ani razu jasnej deklaracji.

Czy definicja MIKROprzedsiębiorcy jest tożsama z Art. 7 ?

Art. 7. Pr. przedsiębiorców
Objaśnienie pojęć
1.Użyte w ustawie określenia oznaczają:
1)mikroprzedsiębiorca – przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro;
We wniosku bankowych jest informacja :
"Roczny obrót lub suma bilansowa Twojej firmy przekraczają 2 mln EUR."

Na szkoleniu PFR online, przedstawiciele usilnie twierdzą że analiza jest w oparciu o Art. 4 :

Art. 4. Pr. przedsiębiorców
Pojęcie przedsiębiorcy
1.Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą.
2.Przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
3.Zasady podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej przez osoby zagraniczne określają odrębne przepisy.

W tym przepisie nie ma wzmianki KIM JEST MIKROprzedsiebiorca, ten jest wyjaśniony w Art.7

Natomiast wg przedstawicieli PFR ich definicja nie opiera się na Art.7 ... taki zonk
Mam dylemat, bo klient dotknięty pandemią COVID-19, prowadzi pełną księgowość.

1. Kwotę przychodu przekracza = ma 10 mln zł
2. Ale Sumę aktywów nie przekracza = ma 3 mln zł

Wiec gdyby analizował Art.7
b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro;

i słowo LUB , mógłbym zaliczyć do mikroprzedsiebiorcy.

Aczkolwiek dla PFR już przekroczenie kwoty przychodu/obrotu jest równoznaczne z tym że mikroprzedsębiorcą nie jest.
Natomiast we wniosku bankowości elektronicznej jest mowa o :

"Roczny obrót lub suma bilansowa "

Suma Bilansowa zatem jest to to samo co "suma aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro" ?
W warunkach ... str. 57 określono że o subwencję może ubiegac się przedsiębiorca będący MŚP na dzień 31.12.2019 spełniający łącznie warunki .......... (jak stanowi prawo przeds.)
To dlaczego na szkoleniu online, na zadanie przeze mnie pytanie prowadzący stwierdzili że Art.7 nie jest podstawą do interpretowania MIKRO przedsiębiorcy.

Dla przykładu :
1. Kwotę przychodu przekracza = ma 10 mln zł
2. Ale Sumę aktywów nie przekracza = ma 3 mln zł

Wiec gdyby analizował Art.7

i słowo LUB , czyli wg mnie jest MIKROprzedsiębiorcą ... ale PFR kładzie nacisk że przekroczył przychód więc nie jest ...
U mnie to samo. Zatrudniam 6 pracowników. Obrót okolo 13 mln, suma bilansowa 1 mln. Do jakiej kategorii przedsiębiorcy mam się podpiąć ? Mikro czy mały ?
Masz "lub" czyli bierze tę wartość mniejszą- korzystniejszą
Na infolinii pdr kazali zaznaczyć jako mały.
W banku BNP PARIBAS nie można wpisać kwoty wyższej niż 2mln euro przychodów przy mikro(wyskakuje komunikat, swieci się na czerwono).
Powiedzieli ze takie są wytyczne pfr.
Przy przychodach przekraczających 2mln euro, trzeba wybrać mały.
Kom.8

Ale małym podatnikiem jest tylko do celów Subwencji PFR ?

Bo wszystko inne zgodnie z Art.7 kwalifikuje jako MIKRO-przedsiębiorcę ... wszystkie sprawy podatkowe/bilansowe/jpk
Tak kazali na infolinii zrobić, tłumaczyłem, że wg mnie to błąd.
Ale Pani upierała się i nawet pytała kogoś innego czy na pewno.
W banku także mówili, żeby zaznaczyć mały (inaczej nawet nie można wysłać wniosku)
No wg mnie będzie błąd ale za rok jak się okaże że PFR się myli ...

I zamiast 5x12 000 zł za pracownika, podatnik otrzyma 4% od np 10 mln ... różnica jest widoczna gołym okiem ...
Ale jako że podatnik podpisuje się oświadczeniem o odpowiedzialności karnej, będzie na podatnika ...
Z chęcią napisałbym do KIS o udzielenie informacji kim jest mikroprzedsiębiorca pod względem przepisów podatkowych, aczkolwiek dalej obawiam się że KIS jedno PFR drugie ...

Wg mnie PFR coś źle interpetuje mają jakąś wewnętrzą definicję MIKROprzedsiębiorcy nikomu nieznaną ...
Ale co tym wypadku zrobić ?
Wniosek w innej formie nie przechodzi, nawet nie można go wysłać.
Kobieta na infolinii PFR kazała zaznaczyć mały.
Możliwe, że sami później skorygują w decyzji z kwotą? Ale z drugiej strony skąd maja znać Twoja sumę bilansową?
W banku tez sugerowali, żeby tak zaznaczyć.
Odpowiedz banku brzmiała tak:
Bank wdrożył poniższe waildacje zgodnie z wymaganiami PFR. Zarówno definicję Mikro jak i MŚP. W przypadku wyboru, że Klient jest Mikro Bank ma obowiązek walidować, że kwota przychodów jest niższa niż 2mln EUR.
A sprawdzał ktoś, czy u Was w banku można wpisać przy mikro kwotę ponad 2mln euro?
Kwota powyżej 2 mln eur przy wypełnieniu wniosku o mikro nie przechodzi.
Kom 16. W jakim banku?
Pekao S.A.
A PKO Bp? ING ? Mbank ?
Podobno w kazdym banku nie przechodzi.
Tego się obawiałam, u nas to samo, mikro ze względu na sumę bilansową, czyli... sami źle informują z tą sumą bilansową? Po co w każdym banku podają "lub" jak nigdy nie ma obcji wpisania sumy bilansowej?
Ale jest w ogóle opcja wysłania wniosku jako mikro, jeżeli obroty przekraczają 2 mln euro?
Chester dowiedziałeś się coś nowego ? Będziesz składać jako MŚP ?
Czy ktoś składał jako MŚP i otrzymał decyzję pozytywną?
Mam na myśli sytuację opisaną powyżej:
Pracownicy - poniżej 10
Przychód - powyżej 2mln euro
Suma bilansowa - poniżej 2 mln euro
Kom.23
Tak dowiedzialem sie że Banki maja aktualizowac wnioski i formularze , ma sie pojawić pozycja suma bilansowa.

Na ten moment pozostaje jedynie zlozyc wniosek jako mały podstnik, bo jako mikro rzeczywiścvie nie puszcza ... aczkolwiek w moim przypadku mikro dostalaby 78 tys a jezeli sklada jako maly 4% obrotu czyli 480 tys ... wlasciciel jezzcze sie zastanawia co zrobic , ale kusi go zlozyc jakonmały podatnik...
Witam
Mam podobny problem, obrot powyzej 2mln e a bilans poniżej. Mbank w piątek mnie nie puszczał, teraz puszcza.
PFR wielokrotnie mi powiedział że jestem mały, prawnicy że mikro.
Co robicie??
Jestem w takiej samej sytuacji. Co robicie?
Złożyłem jako mały i przeszło. Nie miałem opcji w banku złożyć jako mikro. Bank mnie nie puszczał.
Jeżeli macie obawy - to złożyć jako mały - a ograniczyć subwencję do wysokości jaka wychodziłaby przy mikro :-)
Znalazłem rozwiązanie naszej zagadki. Tarcza opiera się nie na Prawie Przedsiębiorstw art. 7 który mówi że warunkiem byia Malym jest niebycie mikro a na załączniku 1 do rozporządzenia 651/2014 . Jest to prawo unijne. Tam nie ma tego wykluczenia czyli jesli macie obrót ponizej 50mln euro, sume bilansową poniżej 43mln e i zatrudniacie ponizej 50osób to jesteście MŚP. W ramach mśp wyróżniamy mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa i bycie mikro nie wyklucza bycia małym. TSUE wydał orzecznictwo że firma powinna działać na rynku jak najbardziej efektywnie i może wybrać sobię czy zalicza się do małych czy do mikro
Obrót i suma oczywiście powinna być poniżej 10mln e a nie 50 i 43.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

• zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

• analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

• zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

• Dobrowolna zgoda

Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.