Czy zawsze trzeba stosować konto?

Czy zawsze trzeba stosować konto 340 (odchylenia od cen), w przypadku gdy zakupiono w 2018 roku materiały (bardzo niewielka ilość), wprowadzono na k.310 (materiały), a teraz ma być kilka sztuk sprzedane po cenie wyższej niż wprowadzono pierwotnie?
Zależy po jakiej cenie prowadzona jest ewidencja materiałów

https://www.gofin.pl/rachunkowosc/17,1,85,150786,ewidencja-oraz-prezentacja-w-sprawozdaniu-zdarzen-dotyczacych.html
To konto nazywa się odchylenia od cen EWIDENCYJNYCH, wiec jeśli ewidencja mater jest prowadzona w cenach ewidencyjnych to tak
Wartość 200 zł- były zakupione materiały w 2018 roku, 300 zł kostka brukowa "z odzysku" (wycena była); ta kostka brukowa ma zostać sprzedana za 350 zł; konto 340 nigdy nie było wprowadzone...można sprzedając "ściągnąć" ze stanu 7xx(koszt własny)/310 - 300 zł, a faktura sprzedaży 2xx/7 (przychód) 350 zł?
Przeczytaj link - wszystko zależy co ma cie napisane w polityce rachunkowości po jakich cenach prowadzicie ewidencję zakupu materiałów
Przeczytałam...wycena była po cenie rynkowej...
5> po cenie rynkowej - czyli po jakiej, bo ja w uor takiej nie widzę

W ewidencji księgowej materiały na dzień ich nabycia można ujmować według:

* ceny zakupu, tj. ceny płaconej dostawcy bez podlegającego odliczeniu podatku VAT, a w przypadku importu powiększonej o obciążenia o charakterze publicznoprawnym,

* ceny nabycia, tj. ceny zakupu powiększonej o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu,

* stałej ceny ewidencyjnej, tj. ceny ustalonej samodzielnie przez jednostkę, z uwzględnieniem różnic między tymi cenami a rzeczywistymi cenami ich nabycia albo zakupu, albo kosztami wytworzenia.
Skoro to nie jest cena nr 3 to nie ma odchyleń od cen.
No właśnie...jaka to cena? cena zakupu-nie (bo nie kupiona kostka); cena nabycia ? chyba też nie ; cena ewidencyjna w zasadzie też nie , bo nikt nie ustalał różnic...zatem przy tak mało istotnej kwestii - pominę konto odchyleń; dziękuję...
Wracając jeszcze-tylko w 3 przypadku (czyli po cenie ewidencyjnej) trzeba byłoby odchylenia księgować?
Tak,

a co znaczy - cena zakupu-nie (bo nie kupiona kostka)? W poscie jest mowa o zakupie materiałów i jego sprzedaży, a nie o żadnej kostce. Co ma kostka do tego?
I ja pytam cały czas o cenę zakupu tego materiału, co sprzedajesz
Faktycznie -mało precyzyjnie ujęłam w poście 3- kostka brukowa była "z odzysku" nie zakupiona...
Przepraszam
Ok, ale co to ma do materiałów w poście?

I kostkę z odzysku też sprzedajecie?
Już widze, że tak. A tę kostkę z odzysku to przyjęliście na magazyn?
Tak, po cenie rynkowej
Zobacz ten przykład - konto 76-0 i 76-1

http://www.srodkitrwale.pl/artykul,1783,9603,ujecie-w-ksiegach-przychodu-ze-sprzedazy-zlomu.html
Dzięki, pozdrawiam
Proszę.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.