Spółka cywilna a mikropożyczka

Witam! Co do nowej tarczy, spółka cywilna będzie mogła skorzystać z pożyczki? Czy wspólnicy spółki, skoro s.c. nie jest przedsiębiorcą, a jedynie wspólnicy w obrębie swoich działalności?
Czy ktoś zna odpowiedź ?
TEŻ SIĘ NAD TYM ZASTANAWIAM
WYSĄŁŁAM WCZEŚNIEJ WNIOSEK O 5TYS JAKO SPÓŁKA, TERAZ ZASTANAWIAM SIĘ CZY KAŻDY ZE WSPÓLNIKÓW BĘDZIE MÓGŁ INDYWIDUALNIE SKORZYSTAĆ TEZ Z TARCZY 2 W ZAKRESIE MIKROPOZYCZKI
Kom 2. a dostaliście pożyczkę na spółkę ?
Ministerstwo samo nie wie,czy pożyczkę może dostać spółka,czy poszczególni wspólnicy, którzy są przedsiębiorcami. Po zajęciu stanowiska wyśle wytyczne do urzędów.Jak będę coś widział dam znać:)
U nas w slupsku UP twierdzi, że nie można jako spółka złożyć wniosku (odrzucili), podobnie jako kazdy wspólnik z osobna, ponieważ w CEIDG jest zapis (wspólnik spółki cywilnej).
Czytając różne wpisy dotyczące pożyczki dla działalności prowadzonych w formie spółki cywilnej, to Słupsk rozwalił system :)
Poszło oficjalne stanowisko Ministerstwa w sprawie spółek cywilnych. Pożyczkę może dostać każdy z przedsiębiorców tworzących spółkę a nie spółka cywilna . Ale może dostać pożyczkę tylko raz, nawet jak jest w 3 spółkach cywilnych.
Jak jakieś pytanie, proszę pytać. Chętnie pomogę w ramach możliwości:)
Jak jakieś pytanie, proszę pytać. Chętnie pomogę w ramach możliwości:)
A można gdzieś znaleźć to oficjalne stanowisko?
Ciekawe czy PUP-y, już mają info.
Od jutra wszystkie PUP-y będą miały to stanowisko. Znaleźć nie można. Wystarczy zadzwonić jutro do właściwego urzędu i zapytać:)
Jak jest w przypadku spółki jawnej? Pozyczka na spółkę, czy też na każdego ze wspólników?Według mnie dla spółki, bo to spolka jest przedsiębiorca.
Spółka jawna jest przedsiębiorcą, zatem ona może ubiegać się o pożyczkę choć nie ma osobowości prawnej .Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub JEDNOSTKA ORGANIZACYJNA niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą.
Spółka jawna ma zdolność prawną.
A co ze sp. z o.o. mogą się starać?
Jeżeli jest mikroprzedsiębiorcą to jasne, że tak. Spółka z o.o ma osobowość prawną.
Pytanie do Pseudo KARP ----Rozumiem że twoje odpowiedzi są sprawdzone muślę że zawodowo się tym zajmujesz i twoja odpowiedź jest sprawdzona Pozdrawiam
Nie odpowiadam za odmienne inteprpretacje od tego co piszę w poszczególnych urzędach, ale byłoby to co najmniej dziwne. Piszę informacje wg aktualnego stanu prawnego i aktualnych interpretacji Ministerstwa MRPiPS, ale jak wiadomo niestety i same przepisy i interpretacje się zmieniają. Ale obecnie obowiązujące interpretacje MRPiPS powinny być wiążące dla wszystkich urzędów pracy. I tyle.
Oczywista oczywistość ale wolę zaznaczyć - o pożyczkę może się starać nie każdy przedsiębiorca, a tylko mikroprzedsiębiorca !
W/g najnowszej informacji która jest powyżej spółka cywilna ma 3 wspólników są to osoby fizyczne - przedsiębiorcy którzy tworzą tę spółkę i wszyscy wspólnicy rozliczają się osobno chodzi o PIT , ZUS , ale jeden z tych wspólników prowadzi osobno swoją działalność gospodarczą jako osoba fizyczna pytanie czy jeden z tych wspólników co prowadzi swoją działalność gospodarczą i jest wspólnikiem spółki czy ten wspólnik otrzyma pożyczę jako jeden ze wspólników jest 3 to wszyscy po 5 tys. i czy dodatkowo otrzyma ze swojej działalności też 5 tys tej pożyczki .Wcześniej pisało że może tylko raz otrzymać 5 tys chociaż by był w kilku spółkach a nic nie pisałeś właśnie na ten temat co opisałem.Nie wiem czy jasno opisałem.
Jasno - MRPiPS stoi stanowisku, że jedna osoba fizyczna może otrzymać pożyczkę tylko raz, niezależnie od tego, w ilu spółkach cywilnych jest wspólnikiem i czy równolegle prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek.
Dwóch wspólników spółka cywilna . Tydzień temu otrzymaliśmy pożyczkę .
Pożyczke otrzymała spółka cywilna.
Pożyczke otrzymała spółka cywilna.
Przy tym zamieszaniu interpretacyjnym wcale się nie dziwę. Dysponentem tych środków jest starosta i on za nie odpowiada. Jutro byś już nie otrzymała.
Weź też pod uwagę że ci dwaj wspólnicy dostali razem5000, a tak jutro każdy z nich dostałby po 5.000 czyli 10.000.
Dlatego z tego co wiem większość urzędów pracy wstrzymywało się z udzielaniem pożyczek spółkom czekając na oficjalne stanowisko MRPiPS. W sumie patrząc tylko na same przepisy, a nie interpretacje Ministerstwa , moim zdaniem, nie ma podstawy prawnej do udzielenia spółce cywilnej pożyczki, gdyż nie jest spełniony podstawowy warunek, spółka cywilna nie jest mikroprzedsiębiorcą. Spółka cywilna to umowa, nic więcej.
Jak wycofać wniosek z PUP o pożyczkę wysłałam na spółkę cywilną czy mogę złożyć drugi
To, że wniosek został wysłany na s.c. to był błąd urzędnika PUP który błędnie mnie poinformował i nie mam zamiaru za to cierpiec
Czy postojowe zalicza się do środków pomocy publicznej i trzeba to wpisać we wniosku o mikropozyczke
Czy te osoby które piszą że otrzymały pożyczkę na spółkę to czy 5 tys ogółem czy po 5 na każdego wspólnika. Zastanawiam się nad anulowanie wniosku spółki i złożeniu przez każdego wspólnika
Czy te osoby które piszą że otrzymały pożyczkę na spółkę to czy 5 tys ogółem czy po 5 na każdego wspólnika. Zastanawiam się nad anulowanie wniosku spółki i złożeniu przez każdego wspólnika
Jeżeli został złożony wniosek na spółkę cywilną, a nie kilka odrębnych wniosków przez każdego ze wspólników spółki jako mikroprzedsiębiorcy i nie została jeszcze zawarta umowa pożyczki lub w praktyce jeżeli Urząd jeszcze nie przelał środków to radziłbym wycofać wniosek i złożyć ponownie wnioski przez wspólników.Oczywiście radzę wpierw skontaktować się telefonicznie z urzędem w celu ustalenia jaki jest stan sprawy i co powinniście zrobić. Teoretycznie wszystkie wnioski, które złożyła spółka cywilna nie rozpatrzone do dziś, w związku z dzisiejszymi wyjaśnieniami MRPiPS od jutra powinny zostać zostać potraktowane odmownie z pouczeniem, że wniosek mogą złożyć indywidualnie wspólnicy. Nie wiem jak będą postępować urzędy, więc najlepiej zasięgnąć informacji u źródła.
Nie mam pojęcia jak będą postępować urzędy, które udzieliły pożyczkę spółkom cywilnym, a nie indywidualnie wspólnikom jako mikroprzedsiębiorcom. To będzie indywidualna decyzja starosty, chyba że wypowie się w tej sprawie MRPiPS.
Do Alina - padło ciekawe pytanie - dostaliście pożyczkę na spółkę cywilną,ale cy tylko w wysokości 5.000 zł , czy po 5.000 na każdego wspólnika- sam jesteś ciekawy.
Witam!!! Dzisiaj dzwoniłam do PUP i okazuje się jednak, że dobrze złożyłam wniosek na s.c. ponieważ w CEIDG mam zapis - działalność prowadzona jest wyłącznie w sprawie spółek i ono te wnioski również rozpatrują a nie odrzucajs
Sprawdzają wszystkie wnioski w CEIDG chodzi jaki jest zapis pozdrawiam
A co jeśli o pożyczkę składa wspólnik spółki cywilnej która prowadzi działalność w formie spółki, albo gdy działalność gospodarczą indywidualną ma zawieszoną a prowadzi tylko spółkę?
Do Alina. Skoro to spółka cywilna to masz co najmniej 2 wspólników. Ty dostałaś pożyczkę- jako spółka, a co z Twoim wspólnikiem/wspólnikami. Urząd wyjaśnił czy dostaną też pożyczki i jako kto mają składać wnioski, jako spółka cywilna czy indywidualnie?
Do karp!!! Miałeś rację, faktycznie przepis dotarł do PuP muszę wycofać wniosek i złożyć osobno na 2 wspólników. Ale jutro urzędniczka ma mi to potwierdzic. Acha śmieszna sprawa jak dzwoniłam , żeby wyjaśnić sytuację to ona przeczytała mi ustawe
Do Alina. Złożysz teraz dwa osobne wnioski, dostaniesz na każdy 5.000, to razem z poprzednią pożyczką na spółkę będziesz miała już 15.000 zł. :) W sumie jesteś do przodu:) Oczywiście żartuje.
Do karp. proszę powiedz czy w załączniku nr 1 wpisujemy NIP spółki jako podmiotu czy swój z góry dziękuję za odpowiedź
Do Alina. Urzędniczka potwierdziła już, że masz złożyć 2 wnioski? Pytasz o ten załącznik w excelu o pomocy publicznej ?Wpisujesz NIP przedsiębiorcy,który składa wniosek czyli wspólnika,a nie spółki. Wpisujesz ten sam NIP który podałaś we wniosku.
Czy wspólnicy wspólnicy s.c. która zatrudnia pow.9 pracowników mają szansę na pożyczkę po 5000?
Czy oni są traktowani tak jak samozatrudnieni mimo,że mają pracowników?
Do karp. w załączniku nr 1 wpisuje NIP przedsiębiorcy - nie społki ok. W moim przypadku jest spółka jawna. Zatem w częsci B - jeżeli nie mam strat to zaznaczam "nie dotyczy" i analogicznie dalej "nie?
Zaraz, zaraz, ze spółką jawną jest inaczej niż ze spółką cywilną. Spółka cywilna to tylko umowa stąd przedsiębiorcami są wspólnicy, a nie spółka, a spółka jawna mimo że nie ma osobowości prawnej to ma zdolność prawną i sama jest przedsiębiorcą.Zatem przy cywilnej wniosek może złożyć każdy ze wspólników- przedsiębiorców czy jak jest 2 to każdy dostanie pożyczkę po 5.000 zł ,a w przypadku spółki jawnej to spółka jest przedsiębiorcą i to ona może występować o pożyczkę.
Do karp ok, rozumiem. W s. j. wpisuje dane (NIP, REGON) spółki i jeżeli nie mam strat to zaznaczam, w cześci B " nie"?
Dalej we wniosku - wpisuje dwóch wspólników, bo tylu ich jest?
Do Karp czy we wniosku wpisujemy reprezentacje spółki cywilnej to część B dziękuję za odpowiedź
Ja dopytam
skoro wniosek o mikropozyczkę składa każdy wspólnik na siebie
wpisuje w nim swój NIP - a co z nr. regon?
wspólnicy nie maja (póki co) swojego regonu /regon ma sc

zostawiany pole regonu puste?
Kom. 50
owszem przedsiębiorca/wspólnik s.c. ma swój regon
działalności wspólnicy mają otwarte w 2009roku
Do Alina.. Cześć B jest przeznaczona dla osób prawnych, które są reperezentowane przez członków zarządu lub gdy wniosek w imieniu osoby fizycznej -przedsiębiorcy składa jego pełnomocnik. W innych przypadkach nie będzie też moim zdaniem błędem - nie wiem jaka jest praktyka w twoim urzędzie pracy, sama widzisz,że jest zamieszanie - wpisać jeszcze raz dane wspólnika , który składa wniosek czyli. Cz.B imię i nazwisko przedsiębiorcy Alina X , i dalej reprezentowany przez Alina X. mam nadzieję że przedstawiłem to zrozumiale:)
Kom.51

owszem = ale nim sie nie posługują bo nie maja swoich indyw. dzial. gospod.
Kom. 53
teoretycznie...
ale w wyszukiwarce REGON jak wpisze się NIP wspólnika to pojawia się jego REGON, nie spółki

S.c. dwóch wspólników (małżonków)- każdy osobno jako przedsiębiorca złożył wnioski o pożyczkę i dofinansowanie w dniu 21.04
dzisiaj 23.04, telefon z PUP, odnośnie dofinansowania, żeby poprawić błędne daty, każdy na swoim wniosku czyli osobno dla każdego wspólnika ;-)
Czy spółka jawna w likwidacji może ubiegać się o pożyczkę jak spełnia status mikroprzedsiębiorstwa
Czy przedsiębiorca, który prowadzi jdg oraz jest wspólnikiem w sc może wystąpić o pożyczkę?
Ze swojej działalności nie ma kosztów w wysokości 5 tys a w sc ogromne?
Proszę o pomoc/wskazówkę.
Czy przyznana przez urząd pracy pożyczka może być zajęta przez komornika ? możecie podać podstawę prawną ?
Hej,

A jak traktować wspólników SC która zatrudnia 10 praconikow ??? Czy jako mikroprzedsiębiorcy ? I moga sie starać o pożyczkę 5000 zł ?
Rozumiem, że wg najnowszych wytycznych, nie spółka cywilna, lecz wspólnicy spółki cywilnej mogą ubiegać się o mikropożyczkę.
Idąc tym tokiem, spółka cywilna zatrudniająca pracowników nie może wystąpić o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników z PUP, ponieważ pojęcie przedsiębiorcy w obu programach jest dokładnie takie same.
Czy czegoś nie rozumiem?
Dopisuję do komentarza 59. Czyli w takim wypadku mogliby wystąpić tylko o dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności jako przedsiębiorcy nie zatrudniający pracowników.
Dla mnie nielogiczne.
Udało mi się dodzwonić do PUP w Krakowie i tak...

*** Pożyczka 5000 dla SC ***
Każdy wspólnik osobno, w moim przypadku spółka zatrudnia 10 pracowników więc odpada nie jest mikroprzedsieborcą.

*** Dofinansowanie do wynagrodzeń z FP***
Tutaj wniosek o dofinansowanie jako SC zatrudniająca pracowników, nie każdy osobna.
Czyli jednak brak spójnych zasad. W mikropożyczce spółka nie jest przedsiębiorcą, w przy dofinansowaniu już jest.
Jeżeli przedsiębiorcą jest wspólnik sc to w nazwie przedsiębiorcy należy wskazać jego imię i nazwisko czy też pełną nazwę spółki np. "A" spółka cywilna J.K. H.K. Z góry dziękuję za odpowiedź .
No to tak - spółka cywilna: Jeden z przedsiębiorców prowadzi działalność wyłącznie jako wspólnik spółki cywilnej - PUP wypłaci tą mikropożyczkę przy złożeniu dwóch oddzielnych wniosków?
Ad 59 Przypuszczam, że w przypadku dofinansowania do wynagrodzenia, będzie jak przy pożyczce, wniosek złoży każdy ze wspólników, a nie spółka i "podzielą" się pracownikami" zatrudnionymi przez spółkę. Ale nie ma jeszcze stanowiska MRPiPS w tej sprawie i pewnie na nie przyjdzie poczekać.
Ważne, żeby ę nie dublowały się koszty, które będą pokrywane z środków budżetowych w ramach pomocy.
Do karp proszę powiedz czy w CDIEG istnieje zapis działaność prowadzona jest wyłącznie w ramach spółki dofinansowanie mi się należy bo u nas w PUP mają batym pnk fioła
Do Alina. taki zapis w CDIEG jest robiony gdy tak oświadczy osoba dokonującej zgłoszenia w CEIDG, moim zdaniem taki zapis nie wyklucza, żeby każdy ze wspólników dostał pożyczkę. Zgodnie z Art.4 ust.2 ustawy prawo przedsiębiorców przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.Nie ma zapisu "są przedsiębiorcami chyba,że działalność prowadzona jest wyłącznie w ramach spółki". Wspólnicy spółki cywilnej są przedsiębiorcami.Koniec, kropka. A skoro są przedsiębiorcami (mikroprzedsiębiorcami) to każdy wspólnik ma prawo ubiegać się o pożyczkę. Spółka zgodnie z kodeksem cywilnym to umowa, tak jak umowa kupna, najmu, czy użyczenia. Nie ma osobowości prawnej,ani zdolności prawnej. Czy umowa kupna może ubiegać się o pożyczkę? :) A ten fioł PUP na temat tego zapisu to w jakim kierunku?
Do Alina. W sumie praktycznym wyjściem jest szybko dokonać zmiany w CDIEG i usunąć ten wpis, jeżeli nie jest ważny, i po sprawie.
Przepraszam

ale prosze o pomoc 1287800 i dziekuje
Mam pytanie do karp
3 wspólników spółki cywilnej.
1 ze wspólników dodatkowo jest na umowie o pracę, a dwóch pozostałych dodatkowo prowadzi działalności sp.zoo komandytowe. Czy mogą skorzystać z tej pożyczki oczywiście każdy z osobna.
Zastanawiam się gł. nad tymi dwoma co prowadzą dodatkowo działalności i składali inne wnioski o dofinansowanie czy przypadkiem to nie dyskwalifikuje?
Jeszcze kwestia podpisu wniosku. Jesli nie ma konta epuap i podpisu elektronicznego jest opcja wysłania wniosku przez internet??
Do Karp wydaje mi się, że w tym zapisie chodzi o to, że wspolnik s.c. nie może bez zgody drugiego wspólnika być również wspólnikiem konkurencyjnej spółki ale dalej jest osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą czyli nie będę dla zasady wycofywała wpisu co o tym myślisz
Do Karp czy mogą mi wycofać wniosek
Alina a może Ty potrafisz pomóc??
Do Alina ten zapis jest zaprzestaniem prowadzenia IDG czyli indywidualnej działalności gospodarczej.
Te błędne wnioski s.c wycofują , czy trzeba złożyć jakąś korektę a później 2 odrębne dla każdego wspólnika.
jak to w praktyce,
Do Matt wspólnik s.c. jeżeli dodatkowo pracuje na etacie może ubiegać się o pożyczkę natomiast każdy przedsiębiorca może otrzymać tylko jeden raz pożyczkę i nieistotne jest w ilu spółkach jest wspólnikiem ale z Innej pomocy np. z postojowego można również skorzystac
Do Ela złóż pismo do PUP o wycofanie wniosku i od razu dwa wnioski na każdego wspólnika i wszystko będzie oki
Próbuję na milion różnych sposobów i cały czas - błędne dane. Czy w przypadku SC i 2 wspólników jako dane przedsiębiorcy wpisujemy imię i nazwisko wspólnika i jego priv NIP i REGON( osobne formularze), adres siedziby - to adres firmy czy priv? i co w przypadku jeżeli zona jednego wypełnia te wnioski ? Czy wystarczy tylko upoważnienie ? czy trzeba jej dane tez wpisać gdzieś w tym formularzu?
Do Alina w nazwie wpisuje tylko imię inazwisko czy imię i nazwisko i w dalszej kolejności nazwe spółki cywilnej ??
Tylko imię i nazwisko twój NIP regon its
Ok.A sposób wysyłki możesz powiedzieć coś więcej.Mam wrażenie ze będę musiała złożyć papierowo
Do Alina; jest tak jak mówisz, istnienie tego zapisu wynika z treści umowy spółki,np. zakazu konkurencyjnego prowadzenia dzialalności i jest jedynie zapisem informacyjnym w CEIDG,w ogólnodostępnej ewidencji dla np: przyszłych partnerów czy klientów spółki. Moim zdaniem istnienie bądź nieistnienie takiego zapisu, jak napisałem wyżej w komentarzu, nie powinno mieć żadnego wpływu na uzyskanie pożyczki. Natomiast jaką linię intrepretacyjną przyjmie urząd nie wiem. Wielokrotnie pisałem na forum jakie jest stanowisko MRPiPS w sprawie spółek cywilnych tj. o pożyczkę mogą się ubiegać wspólnicy a nie spółka i w tym stanowisku nie uzależnia się możliwości otrzymania pożyczki, od takiego czy innego zapisu w treści CEIDG czy w umowie spółki,którą przecież zresztą wspólnicy, mogą w każdej chwili zmienić,żeby np, moc starać się od pożyczkę, jeżeli urząd twierdzi,że taki zapis jest przeszkodą.
Zgodnie z przepisami wspólnik sp.c. jest przedsiębiorcą z czego wynika ,że może dostać pożyczkę. Żeby odmówić pożyczki urząd musiałby stwierdzić,że przedsiębiorcą nie jest. Nie mam bladego pojęcia w jaki sposób ktoś uzasadniłby taką odmowę.Ale są na ziemi rzeczy o których się filozofom nie śniło:)
Do Karp jesteś świetny w komentarzach bardzo Ci dziękuję za wszystkie wyjaśnienia.
Do Karp; gwoli przyzwoitości nie jestem tą Alina co pierwsze wpisy wysłała o s.c. potem dopiero widzialam ,że to samo imię wpisałam pozdrawiam
Do właściwej Aliny:) Dobrze., że z tego nie wyszło jakieś totalne zamieszanie w wyjaśnieniach.:) Pozdrawiam:)
Nie wiem czemu nie mogę dodać komentarza
Do Karp; zorientowałam sie, że to samo imię napisałam jak powiedziałeś o tych 15000 - 5000dla firmy i po 5000 dla wspólników wiadomo żart ale ja tak pazerna nie jestem ale altruistka też nie. Wpisu co do zasady nie wycofam będę walczyć jeżeli pożyczki mi nie przyznaja. Ale na pewno o wyniku Cię poinformuje pozdrawiam
Coś się pogubiłam chcę uszykować wysyłkę wniosku o mikropożyczkę do 5 tyś. będzie podpisana profilem , to formularz informacyjny już tam jest ,natomiast jeżeli chodzi o załącznik 2 - umowa pożyczki to się drukuje ,podpisuje ,skanuje i dołącza, czy w tym wypadku -podpis profilem nie podpisuje się ? proszę o wyjaśnienie, dziękuję.
A jak jest ze spółką jawną, każdy wspólnik z osobna składa czy tylko spółka
Do Karp!! Albo poproszę Cię o radę
W przypadku spółki jawnej składa spółka, gdyż jest przedsiębiorcą.
Do Alina. Zawsze do usług:)
Do figa 1 . Wystarczy ściągnąć umowę w formie pdf ze strony praca.gov.pli załączyć, bez drukowania, podpisywania i skanowania. Jeżeli możesz ( i umiesz) podpisać profilem zaufanymu mowę jako osobny dokuement i dopiero załączyć to lepiej dla Urzędu, ale wystarczy to co napisałem w pierwszym zdaniu. Zdaniem ministerstwa wysyłając umowę jako załącznik system informatyczny opatruje profilem zaufanym całą "przesyłkę". Kiedyś trzeba było załączyć jeszcze załącznik o pomocy publicznej,ale z tego co się orientuję jest od kilku dni już w treści wniosku.
Do Karp dziękuję za pomoc.
Do Karp; dziękuję, jesteś szarmancki
Czy wniosek może podpisać profilem zaufanym, nie wnioskodawca a np. Współmałżonek lub znajomy?
Mam pytanie odnośnie konta bankowego. Czy każdy wspólnik podaje swoje konto czy konto SC?
Ad 99 i 100 Wniosek może podpisać profilem zaufany ktoś inny niż wnioskodawca,ale wtedy trzeba tej osobie udzielić na piśmie pełnomocnictwa do złożenia wniosku i podpisania umowy w imieniu mikroprzedsiębiorcy,zaznaczyć to we wniosku ( część reprezentowany przez.........) i skan tego pełnomocnictwa dołączyć do wniosku składanego online. Zgodnie z treścią wniosku należy podać numer rachunku bankowego,którym przedsiębiorca(wspólnik) posługuje się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli wspólnik nie ma takiego odrębnego od spółki konta, to moim zdaniem, może podać rachunek spółki cywilnej, ponieważ w końcu to też rachunek , którym się posługuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej tyle że właśnie w ramach działalności prowadzonej w formie spółki. Jak zawsze powtarzam, w celu 100% pewności- skontaktować się z urzędem gdzie składamy wniosek.
W cześci B adres siedziby przedsiebiorcy ( w moim przypadku wspolnika sc) wpisac swoj adres domowy czy adres siedziby spolki sc?
Jako wspólnik spółki cywilnej musiałeś zarejestrować się jako przedsiębiorca w CEID. Sprawdź wCEIDG, jaką masz wpisaną siedzibę. Tę siedzibę podajesz.
Jestem wspólnikiem s.c./2 osobowej/ chcę złożyć wniosek o pożyczkę. Wg informacji z PUP: wnioski składają wspólnicy oddzielnie podając swój NIP i REGON z CEID, adres siedziby spółki. Mam jeden problem. Rachunek do prowadzenia działalności mamy tylko jeden na spółkę. Pani z PUP powiedziała, że we wniosku nie może być podany rachunek spółki, ani rachunki indywidualne. Mamy otworzyć rachunki na działalność, każdy wspólnik oddzielnie. Nadmieniam, że poza spółką nie prowadzimy innej działalności. Uważam z takich rachunków nie będzie można regulować zobowiązań spółki. Proszę o radę.
Co urząd to obyczaj, niestety Ministerstwo, wypowiedziało się jedynie co do tego,że wniosek składają wspólnicy indywidualnie, nie zastanawiając nad takim "drobiazgami" co z rachunkiem. Moim zdaniem, można bez problemu podać rachunek spółki, z powodów które podałem w komentarzu nr 101. Żądanie założenia dodatkowego rachunku jest moim zadaniem bezpodstawne. Urząd ma obowiązek wypłacić Ci pożyczkę, jeżeli spełniasz warunki jej otrzymania. Ustawa o Tarczy w żaden sposób nie reguluje jak urząd ma to zrobić, w sumie równie dobrze mógłby to zrobić przekazem pocztowym.Dopiero w umowie opracowanej przez MRPiPS stwierdzono, że pożyczka ma być przekazana, na rachunek wskazany przez przedsiębiorcę we wniosku. Wskazałaś rachunek spółki, powinni na ten rachunek przekazać pieniądze, bez dywagacji co to za rachunek.Tylko odwieczne pytanie czy warto się kopać z koniem, może łatwiej założyć rachunek....
Mam takie pytanie, jestem wspólnikiem spółki cywilnej, oprócz tego mam działalność gospodarczą, która jest zawieszona od zeszłego roku. Jak mogę się w takim wypadku ubiegać o pożyczkę? Mam podać swój nip i nazwę firmy (która jest zawieszona) - więc jest to trochę bez sensu? Czy dane spółki cywilnej?
Do Karp. Założyć rachunek jako kto?, pytam choć jeszcze nie składałem wniosku, ale wolę być na taką ewentualność przygotowany, ponieważ mam identyczną sytuację jak ASIA z kom.104.
Sorry, ale o to już musiałbyś zapytać panią w urzędzie, która taki warunek stawia. Mogę się tylko mgliście domyślać,że jako ty jako przedsiębiorca, mający wpis do CEIDG.
Karp, czy mógłbyś coś poradzić do pytania 106? Dzięki z góry.
Do Karp. Wielki szacun, za wiedzę i udzielanie się w tym temacie i całym forum. Dzięki
We Wrocławskim PUP od dziś są nabory wniosków do DOFINANSOWAŃ dla SAMOZATRUDNIONYCH. Zalezne od spadku obrotów
I moje pytanie jest takie:
- w informacji napisano że mam wysłać PODPISANĄ umowę .
- czytam w wielu miejscach, że nie, wystarczy że wyślę jako załącznik czystą umowę :(
Zrób jak napisał urząd w informacji, bo to on określa zasady naboru. "Czysta" umowa była przy pożyczkach i to tylko w przypadku składania wniosku online, gdyż wtedy umowa wraz z wnioskiem była podpisana profilem zaufanym. Jeżeli wniosek był składany "papierowo" do skrzynki zawsze umowa powinna być podpisana i w 2 egzemplarzach. W przypadku jeżeli wysłasz online podpisz umowę ,zeskanuj i daj jako załącznik
Ad 111 Dla pewności podpisałbym jeszcze ten zeskanowany załącznik profilem zaufanym (jeżeli wiesz jak to zrobić )i tak załączył.Od przybytku głowa nie boli:)
Ad 110 do Zik Dziękuję za miłe słowa :)
Odnośnie konta przy spółce cywilnej każdy ze wspólników podaje konto spółki cywilnej. Jeden i drugi jest właścicie;lem konta i to jest ważne. Poza tym ma być to konto z którego regulujemy należności firmowe. Taką interpretację dostałem dzisiaj z Urzędu Pracy.
Ad 115 Przemek. Mądra decyzja urzędu. Pytanie czy inne urzędy też tak myślą, z tego co czytałem na forum niestety nie Niestety nie ma w tej sprawie stanowiska ministerstwa. Możesz podać jaki to urząd? Przedsiębiorcy składający tam wnioski będą mieli problem z głowy.
A czy przy SC składałeś wniosek jako spółka, czy osobno jako każdy z współwłaścicieli? Nie wiem za bardzo jak mam to zrobić? Czy mógłbyś rzucić okiem na wpis 106 i coś doradzić? Drwinię non stop od 2 godzin do urzędu ale nie mogę się dodzwonić.
Urząd Pracy w Myślenicach ( małopolskie ). Pani bez wahania mi odpowiedziała więc myślę, że takie maja wytyczne
W przypadku spółki cywilnej wnioski składają poszczególni wspólnicy jako przedsiębiorcy, a nie jako spółka.. Cały wątek jest o tym, PROSZĘ czytajcie komentarze przed zadaniem pytania.
Ad Przemek Niestety z tego co wiem, nie ma w chwili obecnej stanowiska ministerstwa w sprawie rachunku w przypadku spółki, więc każdy urząd może interpretować to inaczej.
Karp, Przemek dzięki za odpowiedź i wyrozumiałość. Przeczytałem cały wątek, ale nigdzie nie znalazłem takiej sytuacji jak mam ja, czyli że moja DG została zawieszona w zeszłym roku, ale teraz pracuję tylko w SC. Stąd jak wpiszę dane mojej zawieszonej firmy to nie zostanie to przypadkiem odrzucone? Czy nie powinienem wpisać danych spółki? A może mój NIP a adres/nazwę spółki? Czy mógłbym was prosić jeszcze raz o poradę? Bo jest to dla mnie niejasne.
Faktycznie sprawa skomplikowana. Jeżeli wystąpisz jako spółka cywilna w myśl wyjaśnień ministerstwa pożyczki nie dostaniesz. Skoro masz zawieszoną działalność jako przedsiębiorca na dzień 29.02.2020r. i na dzień złożenia wniosku też nie dostaniesz jako indywidualny przedsiębiorca. Zastanawiam się czy w ogóle zgodnie z przepisami o działaności gospodarczej jest możliwe zawieszenie indywidualnej działalności jako przedsiębiorca i nadal prowadzenie tej działalności w spółce. W końcu spółka to tylko umowa istniejących, prowadzących działalność przedsiębiorców. Odsyłam do urzędu bo tylko oni mogą dać Ci jakąś wiążącą odpowiedź.
Dzięki za wyjaśnienie. Próbuję w takim razie dzwonić do urzędu, mam nadzieję, że jakoś mi się uda.
Do Marek, Daj znać co załatwiłeś. Informacja przyda się innym.Pozdrawiam
Tak, na pewno napiszę. Niestety na razie bezskutecznie próbuję się dodzwonić.
A co w przypadku zapisu ,że :"Działalność jest prowadzona wyłącznie w formie spółki/spółek cywilnych"?
składać na s.c. czy każdy wspólnik osobno?
Każdy ze wspólników osobno,nawet jak jest taki wpis.Wyjaśniałem to już gdzieś wyżej.
Marek, Zawieszenie prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej nie jest możliwe jeżeli jest się wspólnikiem spółki cywilnej. W takiej sytuacji każdy ze wspólników musi zawiesić swoją działalność, ale wtedy to już cała spółka jest zawieszona.
Jedynie co można zrobić to "zaprzestać" prowadzić indywidualną działalność gospodarczą, ale żeby to zrobić należy dokonać zmiany we wpisie do CiDG zaznaczając pole " powadzę działalność wyłącznie w formie spółki cywilnej" i tutaj zaznaczamy TAK, przechodzimy dalej do następnego kroku, jak już wszystkie zmiany są naniesione to akceptujemy wniosek i wtedy dostajemy monit, że jest to "jednoznaczne z zaprzestaniem prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej".Po takiej zmianie prowadzimy działalność wyłącznie w formie spółki cywilnej.
Mayk, najprawdopodobniej jest to zrobione tak jak piszesz. Czy można to gdzieś podejrzeć na tą chwilę w CEIDG? Jeżeli jest taka sytuacja jak napisałeś, to jak teraz starać się o tą pożyczkę?
W CiDG jest wpis jaki status masz obecnie
Marek, we wniosku wpisz dane z wpisu CiDG, ja bym tak zrobił.
Mam tak: Status wpisu: Zawieszony, ale poniżej Spółki cywilne, których wspólnikiem jest przedsiębiorca są podane dane spółki w której jestem wspólnikiem. Data zawieszenia DG 2020-01-01 i Data rozpoczęcia działalności wykonywanej w formie spółki cywilnej 2020-01-01.
Coś masz namieszane we wpisie
Status indywidualnej działalności gospodarczej:
Działalność jest prowadzona wyłącznie w formie spółki/spółek cywilnych.Taki powinien być zapis
Kurde...
Macie jakieś propozycje co teraz zrobić?
@Marek
Jestem w podobnej sytuacji.. zawieszona działalność indywidualna i prowadzenie firmy w ramach spółki cywilnej.
@ Mayk
Nie wiem jak uzyskać wpis w CEIDG "Działalność jest prowadzona wyłącznie w formie spółki/spółek cywilnych" - na pewno wypełniając wnioski o spółkę/ zmieniając wpis o własnej działalności taką opcję zaznaczałam a w CEIDG tego nie ma.

Rozmawiałam dziś z Panią w UP Opole i powiedziała, że oni sami czekają na odpowiedź od ministerstwa jak postępować w takiej sytuacji - na chwilę obecną taka osoba nie uzyska mikropożyczki ani na spółkę ani na działalność, co zabawne Ci którzy już dostali będą ją musieli prawdopodobnie oddać. To samo dotyczy dofinansowania do pensji pracownika.
Agata, dzięki za wiadomość, własnie tego się obawiałem. Gdybyś miała jakiekolwiek nowe informacje napisz proszę tutaj. Jeżeli uda mi się czegoś dowiedzieć, to też napiszę.
Jestem wspólnikiem w s.c. Dzisiaj dzwoniłem do UP w Legnicy i Pani powiedziała, że spółka cywilna składa jako spółka, nie każdy ze wspólników oddzielnie. I bądź teraz mądry po przeczytaniu wszystkich komentarzy u góry.
Co w takim przypadku: 2 osoby - wspólnicy spółki cywilnej zatrudniającej 4 osoby na umowę o pracę, dodatkowo każdy z nich prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowane w innych niż spółka cywilna starostwach (inny urząd pracy niż ten pod który podlega spółka cywilna) Każdy ze wspólników składa wniosek o mikropożyczkę na swoje jednoosobowe działalności gospodarcze i oprócz tego każdy składa wniosek do drugiego urzędu pracy właściwego dla spółki cywilnej o drugą pożyczkę jako mikroprzedsiębiorca prowadzący spółkę cywilną?
Ad. 137 Dwa wyjścia pierwsze- pożyczkę przyznaje starosta, ponosi odpowiedzialnośc za te środki i mógł przyjąć odmienny pogląd w sprawie spółek cywilnych niż ten wyrażony przez MRPiPS ,ale to by było akurat dziwne, drugie - pracownik nie zapoznał się ze stanowiskiem MRPIS w sprawie pożyczki dla spółek cywilnych, zresztą powtarzanym przez mnisterstwo już parokrotnie.
Skaladm wnioski na dwóch wspólników spółki cywilnej i mam dylemat jaki podac nr konta bankowego czy spółki czy ich prywatne????
140 Ala Zobacz wyżej w komentarzach np; 105 i 115. Jeszcze raz proszę - czytać komentarze przed zadaniem pytania.
Dzięki juz doczytałam dziękuję bardzo . We wniosku też jest napisane ; w zakresie wykonyanej działaności posłujuję się rachunkiem bankowym lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo kredytowej .
Witam
Jako wspolnicy spolki cywilnej złożylismy wnioski o pozyczke na siebie i podalismy swoje nr kont a nie konto spolki cywilnej. Czy bedzie ok?
Agata, logujesz się do CiDG, zmień dane we wpisie, otwiera się wniosek i po zaznaczeniu kwadracika nr.23 wybierasz TAK, po dokonaniu tej zmiany i podpisaniu wniosku profilem zaufanym, wniosek będzie przetwarzany i po przetworzeniu
w statusie działalności będzie zapis "Działalność jest prowadzona wyłącznie w formie spółki/spółek cywilnych",o ile wcześniej jak wypisywałaś/poprawiałaś dane we wpisie, miałaś zaznaczone, że jesteś wspólnikiem spółki cywilnej i tam podałaś dane tej spółki.
Ale czy to się Tobie uda to tego nie wiem, ponieważ wspomniałaś, że masz działalność zawieszoną i tego nie potrafię pojąć, dlaczego?
Na chwile obecną mam zapis, że działalność zawieszona i poniżej że jestem wspólnikiem w spółce i dane tej spółki. Prowadziłam wcześniej jednoosobową działalność, żeby łatwiej się rozliczać założyłam z mężem spółkę i od księgowego uzyskałam informację żeby zawiesić tą jednoosobową działalność żeby nie płacić podwójnych składek ZUS i żeby nie mnożyć problemów. Widocznie przeoczyłam jakieś małe okienko wypełniając wszystkie wnioski.. dziwne jest dla mnie to że dopiero teraz ktoś ma z tym problem bo przez ostatnie kilka lat funkcjonowaliśmy tak bez większych problemów ( łącznie z tym że korzystaliśmy z różnych dofinansowań do szkoleń - w tym w PUP , funduszy europejskich i innych)

Będę próbowała to zmienić i dowiadywać się czy to coś zmienia w obecnej sytuacji..
Mayk, Agata, ja mam dokładnie taką samą sytuację jak Agata, 100% to samo. Też księgowa powiedziała, że taka forma prowadzenia SC jest w porządku i wtedy unika się płacenia podwójnych składek ZUS.
Agata, Marek, proponuje skontaktować się z urzędem gdzie zakładaliście swoje działalności i przedstawić sprawę w czym problem i co ewentualnie zrobić żeby było to zgodne z prawem i ze stanem faktycznym waszej działalności. Dopiero po informacji jakie otrzymacie, zrobiłbym zmiany we wpisie o ile będzie taka potrzeba.
Witam,
mam taką sytuację - prowadzę spółkę cywilną z żoną i chcielibyśmy złożyć wnioski o mikropożyczkę osobno, ale nie przepuszcza nas system u żony do podsumowania po wyświetleniu komunikatu, że dla podanego numeru REGON jest już jeden NIP podany (czyli mój). Wpisałem REGON spółki, a NIPy prywatne, które widać w CEIDG. Niestety w CEIDG nie mam REGONu przy indywidualnych działalnościach (dane są zmigrowane z Urzędu Gminy), bo działalność była w 1997 r. zakładana. Oprócz tego mam jeszcze swoją działalność jednoosobową o innej nazwie i u mnie w CEIDG jest właśnie ten numer REGON widoczny (na tą działalność już złożyłem wniosek o pożyczkę). Co w takiej sytuacji zrobić skoro system prawdopodobnie przez ten REGON nie przepuszcza dalej?
Kom. 148

Kazdy wspolnik spolki cywilnej ma osobny NIP i REGON jako prowadzacy jedno osobwa dzialalnosc gospodarcza.
Dzialacie jako osoby fizyczne poza spolka.

Zona musi miec osobny nip i regon, sprawdz w ceidg.
Kochani, przeczytałam całą korespondencję ale mimo to się pogubiłam. Spółka cywilna - 2 wspólników, poza tym każdy posiada indywidualną dzialanosc gospodarcza. Spółka zatrudnia 3 osoby, indywidualna dzialalnosc jednego że wspólników ma 1/4 etatu, drugi wspólnik nie zatrudnia nikogo w swojej indywidualnej dzialalnosci. Tarcza 1.0 warunek otrzymania pożyczki to zatrudnianie pracowników, księgowa twierdzi że nie my zatrudniamy tylko spółka. Idzie wniosek na spółkę podpisany przez wspólnika który nie ma u siebie etatów, natomiast drugi wspólnik składa wniosek dodatkowo na siebie na 1/4 etatu. Na następny dzień telefon z UP że przyszły oba wnioski i co ze wsponikiem który wypełnił wniosek powiedziałam że nie zatrudniam nikogo to mi się nie należy. Kazała doslac pelnomocnictwo od wspolniczki. Dwa dni później tj.16.04 kasa na koncie spółki.(drugi wspólnik kasy do dziś brak) Teraz powstała tarcza 2.0 i okazuje się że osoby nie zatrudniające mogą ubiegać się o pożyczkę i tu pytanie...
Czy wspólnik niezatrudniajacy nikogo może się starać o pożyczkę, ? czy wniosek powinien być wycofany ? czy jego szansa przepadła? bo we wniosku jest poświadczenie że z pożyczki nie korzystal. On nie, ale spółka z jego podpisem tak. Czy wogole jest możliwość wycofania się mając już kasę na koncie ?
PUP w Sztumie nadal nie wie, kto składa wnioski przy spółce cywilnej, Pani telefonicznie powiedziała mi, że sama mam podjąć decyzję czy wspólnicy czy jako spółka. Podpowiedziała ze wniosek o umorzenie ma być w ogóle nie wypełniony, tylko podpisany. Dzwoniąc do Malborka pani wyjaśniła, że składam wniosek jako wspólnik z własnym numerem nip i regon i rachunek bankowy firmowy własny. Wniosku o umorzenie w ogóle nie dołączać. co robić?
Wniosek mogą złożyć tylko indywidualnie wspólnicy spółki cywilnej. O pomoc nie może ubiegać się spółka ponieważ nie jest przedsiębiorcą .Takie jest oficjalne stanowisko MRPiPS rozesłane do wszystkich urzędów. Wniosek o umorzenie składasz wypełniony dopiero po 3 m-cach od udzielenia pożyczki. Do wniosku i umowy musisz dołączyć tylko pusty wzór wniosku o umorzenie, ponieważ jest to cześć umowy-załącznik do umowy, choć z tego co wiem niektóre urzędu nie wymagają złożenia tego"pustego' wniosku, wychodząc z założenie,że tak wpłynie do urzędu za 3-mce.
Może ktoś pomorze ... 2 wspólników spółki cywilnej, która zatrudnia 10 osób - czy wspólnicy mogą wystąpić o mikropożyczkę dla każdego z nich?
Właśnie uzyskałam informację z PUP, że wspólnicy spółki cywilnej prowadzący działalność wyłącznie w formie spółki cywilnej nie mogą się ubiegać o mikropożyczkę, a ci którzy ją uzyskali będą zobowiązani do ich zwrotu. Takie mają najnowsze wytyczne w BIP. Czy ktoś może ma takie informacje?
Przeczytaj komentarze powyżej. Nic więcej na ten temat nie można napisać.
Z jakiego BIP?
Z tego co się wiem, nie ma do tej chwili żadnych nowych oficjalnych wyjaśnień MRPiPS w tej sprawie, oprócz tych ,że ubiegają się wspólnicy jako przedsiębiorcy,a nie spółka. Może być to indywidualna decyzja interpretacyjna jakiegoś poszczególnego urzędu lub starosty. Ciekawe jestem gdzie ten urząd.
Swoją drogą ciekawe na jakiej podstawie urzędy chcą dochodzić zwrotu już wypłaconych pożyczek.
Informacje z PUP Kłobuck. Czekam na rozwój sytuacji- jeśli nie pojawią się oficjalne wytyczne to złożę wniosek w poniedziałek. Pozdrawiam
Właśnie otrzymałam informację odwołującą poprzednią informację. Zatem mam potwierdzenie, że wspólnicy s.c. prowadzący działalność wyłącznie w formie spółek cywilnych mogą ubiegać się o mikropożyczki.
Do Karp!!! Witam dzisiaj dowiedziałam się w PUP - każdy w s.c. wspólnik składa osobno wniosek ale kasa tylko jedna tzn 5000 na firmę niezależnie od ilości wspólników. Zastosowalam się do tego i zaśpiewałam "gdybym był bogaty..... " I nieco moje emocje opadły pozdrawiam Alina wlasciwa
Ad Margo tak jak myślałem, indywidaulna interpretacja jednego urzędu.
Ad właściwa Alina. Dziwne, ponieważ jest to wbrew stanowisku ministerstwa,a do tej pory ministerstwo swojego zdania w zakres spółek nie zmieniło.I nie rozumiem prawdę mówiąc tego rozwiązania, każdy osobno ale tylko jedno 5000?Czyli składa np: 5 czyli mamy 5 wniosków, i każdy dostaje po 1.000 zł .Dobrze rozumiem? Możesz zdradzić co to za urząd?
Do Karp!!! Witam dzisiaj dowiedziałam się w PUP - każdy w s.c. wspólnik składa osobno wniosek ale kasa tylko jedna tzn 5000 na firmę niezależnie od ilości wspólników. Zastosowalam się do tego i zaśpiewałam "gdybym był bogaty..... " I nieco moje emocje opadły pozdrawiam Alina wlasciwa
Ad właściwa Alina.Twój komentarz się powtórzył. Moja opowiedż jest w 164:) Pozdrawiam
Przepraszam, myślałam ze ten komentarz nie przeszedł i że się nie powtorzyl. Rozmawiałam z prawnikiem PUp w Rybniku powiedziała,że taka decyzję powzięła.z Panią Dyrektor
Nawiasem mówiąc mam dość tych głupot i interpretacji Pup w Polsce - Wniosek każdy sobie rzepkę skrobie.
Do Alina. Przepisy, szczególnie takie, powinny być jednolicie interpretowane na teranie całe kraju,a jedynym zgodnie z przepisami organem uprawnionym do wiążącej interpretacji jest Minister RPiPS. Rozumiem, że odpuszczasz i złożysz wniosek jak Ci kazali. Gdyby coś się zmieniło daj znać. Gdyby ministerstwo wypowiedziało się ponownie na temat spółek cywilnych, a sądzę że wypowie, przy tym bałaganie jaki nastąpił, wrzucę informację w tym wątku. Pozdrawiam. Mówisz,że gdybym był bogaty...:)
Do Karp!!! Jednak nie odpuszcze nic nie zmienię poczekam. Wiesz Karp słowa tej piosenki są naprawdę prawda w moim wykonaniu. Ale poinformuje Cię co z tego wyniklo.NIE ODPUSZCZE nie może tak byc , że interpretacje urzędnikow pogrążają nasze firmy i zmieniają nasze życie w koszmar
Do Alina W takim razie zamiast "Gdybym był bogaty", skoro idziesz na wojnę z władzą powinnaś śpiewać "Bella Ciao". Jak zwykle jestem gotowy pomóc:)
Do Karp;; myślę, że gdybym nie miała Twojego wsparcia zaśpiewała bym "Bella Ciao". A tak poważnie wiem, że jak powiedziałam A muszę powiedzieć B. Ale miło mieć wsparcie i to od naprawdę kompetentnej osoby.
Spółka komandytowa; Dwóch wspólników (A i B) Reprezentacja spółki jednoosobowa. Czy w takim przypadku wypełnia się dwa wnioski? np jeden wypełnię ja a drugi wypełni mój wspólnik. W każdym z wniosków w pkt. 1 i 2 podamy dane spółki komandytowej ( nazwę, nip regon siedzibę) a w pkt 4 w jednym wniosku dane jednego wspólnika a w drugim wniosku drugiego. Każdy z wspólników "pociągnie" tj wypełni wniosek sam do końca aż do podpisania swoim pułapem epuapem.... Czy tak to działa? czy nie będzie jakiejś blokady w systemie po złożeniu pierwszego wniosku, czy system nie będzie krzyczał że wiosek został już złożony?
Taki problem mam, może ktoś pomoże... Spółka cywilna, każdy z nas ma też swoją działalność, ale obie zawieszone od kilku lat, działamy razem jako s.c.
We wniosku rozumiem, że mam wpisać swój NIP, a jaki REGoN i nazwę? Swojego nie mogę, bo zawieszony, spółki nie mogę, bo działa pod własnym NIPEM.
10.04 dostaliśmy pożyczkę jako spółka, wczoraj zadzwonili z UP, że mamy ją zwrocic, wypowiedzieć umowę i złożyć nowe wnioski ale wspólnik nie dopytał co ma wpisać, a ja dziś cały dzień nie mogłam się dodzwonić.
Do Karp; ale ta władza nigdy tej piosenki nie zrozumie chociaż jest świetna
Halo, halo? Ktoś zna odpowiedź na moje pytanie? Będę wdzięczna za pomoc ...
2 wspólników spółki cywilnej, która zatrudnia 10 osób - czy wspólnicy mogą wystąpić o mikropożyczkę dla każdego z nich?
Ad Alina Ministerstwo wydało kolejną interpretację, której wynika,że jeżeli urzędy które zdążyły już przyznać pożyczkę spółce cywilnej,a nie wspólnikom, to należy tę już przekazaną pożyczkę przyporządkować jednemu ze wspólników, żeby umożliwić innym wspólników złożenie wniosku o pożyczkę, bez konieczności zwrotu już wypłaconych pieniędzy. Potwierdziło zatem swoje poprzednie stanowisko, że pożyczkę dostają wspólnicy a nie spółka cywilna.
Do karp ; proszę powiedz czy PUP mają już ta wiadomość
Od dziś mają.
Do Karp;;; dziękuję za informację mam dość. Gdyby nie Twoje informacje na pewno bym się wycofala. Ale "Bella Ciao". Dzisiaj myślę zachowam się jak Skarlet Ohara pomyślę o tym jutro. Dziękuję i pozdrawiam
Super, że trafiłam na ten temat, to i ja dołączę się do pytań, może Karp pomoże:)
Spółka cywilna: 2 wspólników + 1 pracownik pełen etat;
wiem, że dwa odrębne wnioski na każdego wspólnika.
Ale jeden ze wspólników jest dodatkowo w innej spółce cywilnej, która zatrudnia ponad 20 osób.
I zastanawiam się, czy to nie wyklucza go z mikroprzedsiębiorcy i mikropożyczki?
A te mikropozyczki nie tylko do dziś terminy, w maju też można?
Mikropozyczki do wyczerpania środków
Witam czy ktoś ma spółkę cywilną i składał wnioski do PUP o dofinansownie kosztów prowadzenia działalności??

czy mając pracownika zatrudnionego przez spółkę możemy jako wspólnicy występować o to dofinansowanie jako samozatrudnieni nie zatrudniający?? czy możemy wnioskować o dofinansowanie do wynagrodzeń dla pracownika?
Wniosek złożony przez stronę praca 21.04.2020 godz. 9:15 5000zł na koncie 30.04.2020
Kolega złożył wniosek 20.04.2020 godz. 14:10 środki na koncie 28.04.2020
Ad 184 W podanej przez Ciebie sytuacji można występować o dofinansowanie wynagrodzenia pracownika, tylko że wtedy o dofinansowanie może wystąpić tylko jeden ze wspólników, wskazany przez pozostałych, gdyż zdaniem ministerstwa mamy w tym przypadku do czynienia z tzw. pracodawcą zbiorowym , dana osoba zatrudniona przez spółkę, jest w rzeczywistości zatrudniona przez wszystkich wspólników, gdyż spółka cywilna nie ma osobowości prawnej. Konsekwentnie należało by uznać,że tym samy wspólnicy w tej sytuacji nie mogą występować o dofinansowanie jako osoby nie zatrudniające pracowników.
Ad 181 Moim zdaniem nie wyklucza, ważne że jest w jednej spółce, która ma mniej niż 10 pracowników.
Ad 184 Do wniosku o dofinansowanie załączyłbym oświadczenie podpisane przez pozostałych wspólników,że wskazują tego jednego do występowania o dofinansowanie wynagrodzenia pracownika zatrudnionego przez spółkę cywilną:
Ad 189 dziękuję za wyjaśnienie ,jeszcze kwestia pożyczki złożyłem miesiąc temu wniosek dane sc nip regon ,jako osoba reprezentująca ja jako wspólnik.Pieniądze przelane za SC .teraz złożyłem na Żonę jako wspólnika na tym nowym formularzu i zastanawiam się czy nie składać na siebie jeszcze jako drugiego wspólnika,nie wiem tylko czy mogę zaznaczyć że nie ubiegałem się o pożyczkę wcześniej i czy am ją wpiać w tym formularzu dodatkowym
Mikropożyczki z Funduszu Pracy są udzielane wtedy, gdy dyrektor powiatowego urzędu pracy ogłasza na nie nabór wniosków.
Nabór na pożyczki jest we wszystkich urzędach raz ogłoszony jest "ciągły" aż do odwołania. Nie ma kilku kolejnych naborów.
Dzięki karp☺
Do karp; masz rację nabór ciągły , ale czasem trzeba poczekać na środki które się skończyły
Dziekuje za wszystkie wypowiedzi (podpowiedzi)bardzo mi pomogly. Nie doczekalam się końca sprawy bo muszę wyjechac. Do Karp ;;; bella ciao ;pozdrawiam
Dyrektor powiatowego urzędu pracy ogłasza nabory wniosków od dnia do dnia danego miesiąca w roku kalendarzowym. Nie słyszałam o czymś takim jak nabór ciągły.
Ad 196 W przypadku pomocy na podstawie art.15zzb i 15zzc przy ogłoszeniu nabory przez dyrektora jest wyznaczony termio 14 dni na składanie wniosków, takiego terminu nie ma natomiast przy pomocy na podstawie art.15 zzd czyli pożyczkach , i z tego wiem większość urzędów prowadzi nabór ciągły ogłasza nabór bez określenia daty końcowej zakończenia naboru. Takie jest też z tego co wiem stanowisko ministerstwa.
Ad 189 190 łukasz Jeżeli dobrze zrozumiałem masz spółkę cywilną z żoną, złożyłeś wniosek na spółkę cywilną i dostałeś, złożyłeś także wniosek na żonę jako wspólnika ( przedsiębiorcę) i teraz chcesz złożyć wniosek na siebie. Niestety niektóre urzędy przyznawały pożyczkę na spółkę cywilną , zanim ukazało się oficjalne stanowisko ministerstwa,że ubiegać mogą się tylko wspólnicy jako przedsiębiorcy,a nie spółka cywilna, która zgodnie z prawem przedsiębiorcą nie jest. Niektóre z tych rzędów z tego co czytałem, po wyjaśnieniach ministerstwa, zażądały zwrotu pożyczki wypłaconej spółce cywilnej i kazały składać wnioski przez wspólników (przedsiębiorców). Chcąc rozwiązać tę sytuację MRPiPS stwierdziło,że pożyczka już udzielono spółce cywilnej musi by przyporządkowana teraz jednemu ze wspólników( np: na podstawie jego oświadczenia),żeby umożliwić innym wspólnikom otrzymanie pożyczki. W twojej sytuacji nie możesz już otrzymać pożyczki na siebie, ponieważ "otrzymałeś" pożyczkę na spłółkę.
Ad. 197: Zgodnie z dyspozycja art. 15zzd ust. 2 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 z póżn. zm. ) wniosek o pożyczkę mikroprzedsiębiorca składa do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, po ogłoszeniu naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy.
Ad 199 Nie rozumiem co ma wynikać z przytoczonego przez Ciebie przepisu. Jeżeli dyrektor ogłosi nabór i nie określi daty do kiedy nabór trwa to mamy do czynienia z naborem"ciągłym". Takimi naborami, zgodnie z zaleceniami ministerstwa, ma być nabór na pożyczki. Trwa do chwili ogłoszenia do chwili, aż dyrektor nie ogłosi,że nabór się skończył. Co w tym skomplikowanego? W przeciwieństwoe do np: dofinansowania z art.15zzb , w przypadku którego wyraźnie w przepise zapisano, że nabór ma trwać 14 dni co i tak w praktyce sprowadzi się do tego, że po upływie tych 14 dni urząd zaraz ogłosi kolejny na 14 dni itd:)
Ad. 200. Może ogłosić, a wcale nie musi. Proszę sobie sprawdzic na stronach powiatowych urzędów pracy.
Ad Wanda Nie rozumiem czego ma dotyczyć ta wymiana zdań? Że urzędy nie ogłaszają naboru na pożyczki? To radzę sprawdzić wszystkie i powiedzieć ile nie ogłosiło, bo z tymi z którymi mam do czynienia( a sporo ich) to ogłosiły :) A jak nie ogłosiły to z pewnością ogłoszą:)
Jako spółka cywilna otrzymaliśmy już 5000,00 zł. Co zrobić aby otrzymać pożyczkę na drugiego wspólnika
Czytać cały wątek. Pisałem o tym bp. w komentarzu 198.
Dzięki!
Do Karp; znalazlam zasięg masz niesamowita cierpliwosc, ja czekam na decyzję. Sama jestem ciekawa jak PUP "Pani Dyrektor i jej Prawniczka" znajdą podstawę prawna żeby wypłacic pieniądze tylko na spółkę gdy wnioski złożyłam ja i mój wspólnik jako przedsiębiorcy. Wogole z nimi nie ma co rozmawiać .Czyli państwo w państwie. Pozdrawiam tylko zastanawiam się potem???
Do Karp; znalazlam zasięg masz niesamowita cierpliwosc, ja czekam na decyzję. Sama jestem ciekawa jak PUP "Pani Dyrektor i jej Prawniczka" znajdą podstawę prawna żeby wypłacic pieniądze tylko na spółkę gdy wnioski złożyłam ja i mój wspólnik jako przedsiębiorcy. Wogole z nimi nie ma co rozmawiać .Czyli państwo w państwie. Pozdrawiam tylko zastanawiam się co potem???
Do Alina. Potem,a właściwie już teraz :), trzeba składać wniosek o dofinansowanie na podstawie art. 15zzc ,jeżeli nikogo nie zatrudniacie, albo art.15zzb -dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników, jeżeli zatrudniacie:)
Do Alina: Mikropożyczka przysługuje każdemu ze wspólników spółki cywilnej, a nie spółce. Wspólnicy tej spółki są przedsiębiorcami w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy - Prawo przedsiębiorców.
Czy spółka cywilna może składać wnioski zarówno o mikropożyczkę 5000zł oraz dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników?
Może, ale jest zasadnicza różnica, w przypadku pożyczki o pożyczkę mógł ubiegać się każdy z wspólników , jako przedsiębiorca, a nie spółka cywilna( która jest tylko umową,a nie przedsiębiorcą),a w przypadku dofinansowania do wynagrodzenie pracowników o dofinansowanie może ubiegać się tylko jeden ze wspólników wskazany przez pozostałych jako reprezentant "pracodawcy zbiorowego" Spójrz w mój komentarz 187. Takie jest stanowisko MRPiPS.
Do Karp!! Dzisiaj z ciekawości drazylam temat pożyczek z moim PUP i po prostu ręce mi opadly, jutro mam zadzwonić rano może jakaś kompetentna Pani mi odpowie co z moim wnioskiem ??
Do Karp !!! A jak art. 15zzc ma się do mikropozyczki czy nie dublują się koszty
Do Alina. Osoba fizyczna, będąca mikroprzedsiębiorcą, prowadząca działalność gospodarcza i nie zatrudniająca pracowników może dostać i pożyczkę na podstawie art.15zzd i dofinansowanie na podstawie 15 zzc. Oczywiście środki nie mogą być przeznaczone na sfinansowanie tych samych kosztów czyli np: za pożyczkę pokrywam koszt czynszu, energii elektrycznej, a za pieniądze z dofinansowania np; koszt materiałów, towaru.
Do Alina : Co do Twoich kłopotów to bardzo się dziwię, bo urzędy pracy, z którymi mam do czynienia, a jest ich sporo, już dawno "przerobiły" temat spółek cywilnych, postępując tak jak każe ministerstwo - pożyczkę dostaje mikroprzedsiębiorca- wspólnik, a nie spółka cywilna. Nawet tym urzędom, które pochopnie, w początkowej fazie udzielania pomocy, przyznały pożyczki spółkom cywilnym ministerstwo poleciło "przypisywać" już wypłacone pożyczki jednemu ze wspólników, żeby umożliwić ubieganie się o pożyczkę przez pozostałych wspólników czyli zero wątpliwości kto ma dostać pożyczkę.
Do Karp: ja naprawdę wiem jak to wszystko ma się odbywać tylko nie mogę zrozumieć, że mimo wszystko interpretacja niektórych urzędów bezkarnie się różni. Szkoda tylko, że nie masz do czynienia z urzędem w moim miescie. Aczkolwiek może jutro usłyszę to co chce uslyszec. Napisze co się dowiedzialam pozdrawiam serdecznie
Do Karp; a tak nawiasem mówiąc "abyśmy mogli byc wolni, jesteśmy niewolnikami prawa" Cyceron
Do Karp; dostałam dzisiaj wyjaśnienia z PUP - dostaje mikropozyczke tylko jeden wspólnik,drugi wspólnik jest w fazie oczekiwania a oni czekają na wyjaśnienia Ministerstwa. A co najbardziej mnie rozśmieszyło prosząc o podstawę prawną w sprawie wspólnika który nie dostał pożyczki to oni nie napiszą bo czekają na wyjaśnienia.
Przeczytałem zdecydowaną większość postów i nadal mam pytanie: W spółce cywilnej jest 3 wspólników i zatrudnia ona dodatkowo 25 osób. Wspólnicy mogą się ubiegać o pożyczkę czy nie? Czy weryfikując status mikroprzedsiębiorcy wspólnika spółki cywilnej wspólnik ten powinien:
1) wziąć pod uwagę liczbę zatrudnionych pracowników w spółce cywilnej, której jest wspólnikiem, lub
2) wziąć pod uwagę liczbę zatrudnionych pracowników w spółce cywilnej, której jest wspólnikiem - ale proporcjonalnie do posiadanych udziałów w spółce, lub
3) nie brać pod uwagę liczby zatrudnionych pracowników w spółce cywilnej, której jest wspólnikiem.
Ad 219 Już o tym pisałem, ale powtórzę. Jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą jedynie w zakresie spółki cywilnej, która jako "zbiorowy pracodawca" zatrudnia 10 lub więcej pracowników, taki
przedsiębiorca nie ma prawa do pożyczki. Jednak jeśli jednocześnie taki przedsiębiorca jest wspólnikiem w innej spółce, która zatrudnia mniej niż 10 pracowników lub prowadzi własną działalność gospodarczą, w ramach której
zatrudnia mniej niż 10 pracowników może skorzystać z pożyczki na prowadzenie tej działalności gospodarczej, w ramach której spełniany jest warunek zatrudnienia określony w definicji mikroprzedsiębiorcy. Takie jest stanowisko MRPiPS . Czyli np; jeżeli dana osoba jest wspólnikiem w spółce cywilnej ,która zatrudnia 25 pracowników, ale oprócz tego prowadzi indywidualną działalność gospodarczą i nie zatrudnia nikogo lub mniej niż 10, to moim zdaniem może otrzymać pożyczkę.
Czyli jeżeli każdy z tych 3 wspólników z przykładu ma w CEDIG ma wpis,że prowadzą działalność tylko w spółce, to o pożyczkę nie mogą się ubiegać. Ci wspólnicy, którzy nie mają takiego wpisu i prowadzą działalność gospodarczą oprócz spółki cywilnej oraz zatrudniają mniej niż 10 pracowników(od 0 do 9) to mogą się ubiegać o pożyczkę.
Nie rozumiem powyższego komentarza sam mówiłeś, że status spółki np działalność prowadzona jest wyłącznie w formie s.c. nie ma znaczenia w przyznaniu pożyczki ponieważ zapis można w każdej chwili usunąć. A wspólnicy są przedsiębiorcami każdy ma osobny wpis w CIDG.
Do Alina!!! Twój urząd doczekał się dziś wyjaśnień w sprawie spółek cywilnych. MRPiPS stwierdziło ,że pożyczkę może uzyskać każdy wspólnik spółki cywilnej bez względu na to, czy prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek i oprócz tego w ramach spółki, czy też prowadzi wyłącznie działalność w ramach spółki cywilnej. Zasadą jest jedynie to, że jedna osoba może uzyskać tylko jedną pożyczkę bez względu na to, w ilu spółkach cywilnych jest wspólnikiem. Nie powinnaś mieć już kłopotów:)
Do Alina. Nie zauważyłem Twojego wcześniejszego wpisu 222 . Tak mówiłem, i to się nie zmieniło. Tylko w tym komentarzu 221 piszę o def. mikroprzedsiębiorcy, którym jest tylko przedsiębiorca zatrudniający mniej niż 10 pracowników (od 0 do 9). Jeżeli przedsiębiorca zatrudnia 10 lub więcej pracowników to nie jest mikroprzedsiębiorcą, czyli nie może starać się o pożyczkę, bez względu, czy są wspólnikami współki cywilnej, czy też nie. W przypadku spółki cywilnej sprawa się oczywiście komplikuje, z uwagi na, jak to określa MRPIS, zbiorowego pracodawcę i ma się tak jak to przedstawiłem w kom.220 i 221.
Do Karp!!przepraszam, myślę,że już się całkiem pogubiłam w obecnej sytuacji. Zawsze nie znosiłam urzędniczej głupoty mimo, że kiedyś sama w niej uczestniczylam. Bardzo Ci dziękuję za wszystko ponoc "ustawy przekładają dobro państwa nad dobro jednostki" pozdrawiam , ale o wyniku Cię poinformuje ciao
Kom. 223: "(...) MRPiPS stwierdziło ,że pożyczkę może uzyskać każdy wspólnik spółki cywilnej bez względu na to, czy prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek i oprócz tego w ramach spółki, czy też prowadzi wyłącznie działalność w ramach spółki cywilnej. Zasadą jest jedynie to, że jedna osoba może uzyskać tylko jedną pożyczkę bez względu na to, w ilu spółkach cywilnych jest wspólnikiem (...)".

Gdzie mogę przeczytać to wyjaśnienie? Prosiłabym o link do strony.
Dziękuję.
Poszczególni wspólnicy s.c. nie mają regonów, a pole to musi być w wniosku wypełnione. Pytałem w PUP kazali wpisać regon s.c. i poszło. Jednak wniosek drugiego wspólnika już system nie przyjął z adnotacją, że pod tym regonem jest już złożony wniosek z innym nr peselu. Pani w PUP nie potrafiła tego rozwiązać bo to rzekomo sprawa techniczna. Kazała dzwonić na infolinie, a tam to już pół dnia straciłem i lipa.
Proszę spróbować złożyć oba wnioski w wersji papierowej i dostarczyć je do urzędu.
Czy komuś udało się uzyskać informację odnośnie spółek i wpisu w CEIDG przy działalnościach "zawieszone"?

Przy próbie zaznaczenia okienka "prowadzę działalność tylko w postaci spółki" pojawia się informacja, że jest to równoznaczne z zamknięciem własnej działalności a tego zrobić nie mogę. Na dodatek dla urzędu nic to nie zmienia, gdyż w historii wpisu i tak będzie adnotacja, że działalność była zawieszona przed 1.03.2020.
Oczywiście pracownicy PUP nie rozumieją problemu, nie mają schematu jak w tym wypadku postępować więc dla nich taki wniosek jest z automatu odrzucany i na dodatek od takiej decyzji nie można się odwołać..

Czy ktoś ma pomysł, gdzie można zasięgnąć informacji, uzyskać oficjalne stanowisko a nie "mi się tak wydaje ze strony pracownika urzędu" ? Sytuacja jest bardzo krzywdząca bo przecież spółka jako firma funkcjonuje, zatrudnia pracowników..
Chcę ustalić stan faktyczny, prowadziłaś działalność indywidualnie i oprócz tego w formie spółki, dlatego w CEIDG nie miałaś wpis,że prowadzisz działalność jedynie w formie spółki. Póżniej zawiesiłaś tę działalność indywidualną,ale nadal prowadzisz działalność w formie spółki. Nie chcesz zmienić wpisu na "działalność tylko w formie spółki", ponieważ jak twierdzisz, skutkowałoby to zamknięcem własnej działalności. Nie możesz dostać pomocy jako "indywidulany" przedsiębiorca,ani jako przedsiębiorca- wspólnik spółki cywilnej, bo masz zawieszoną działalność, Dobrze rozumiem?
Jedyną instytucją, która może dokonać interpretacji/ udzielić wyjaśnień w tym zakresie wiążących dla urzędów pracy jest MRPiPS ,które i tak teraz wypełnia luki w przepisach wydając rożnego rodzaju wyjaśnienia dot, poszczególnych form pomocy. Nie spotkałem się jeszcze z wyjaśnieniami dot. takiego problemu o jakim piszesz.
Dokładnie tak jest jak opisałeś.
Dodzwoniłam się dziś do MRPiPS i prosili o wysłanie maila z opisem sprawy - może doczekam się odpowiedzi w sensownym terminie, jak ją otrzymam to napiszę tutaj ;)
Jak zaksięgować otrzymaną pożyczkę z Funduszu Pracy w wysokości 5000 zł w ramach Tarczy i jej umorzenie?
Do Edwarda- komentarz 227.
Też to przerabiałem. Wejdź w CEIDG i wpisz swój NIP osobisty. Wyskoczy Ci Twój nr REGON Nie wiedziałem że mam swój osobisty REGON bo zawsze posługuję się tym ze spółki
Ad 230 i 232 Mam dokładnie taką samą sytuację jak Agata, tylko, że musieliśmy ze wspólnikiem zwrócić tę mikropożyczke i pani z PUP powiedziała nam, że mamy złożyć indywidualnie, po czym zadzwoniła i powiedziała, że nie możemy dostac, bo oboje ze wspólnikiem mamy zawieszone indywidualne działalności, więc nie jesteśmy przedsiębiorcami. Dodam, że w spółce mamy zatrudnionyc h 5 pracowników i na początku kwietnia bez problemu dostaliśmy tę mikropożyczke, a potem poproszono nas o zwrot.
Do Karp!!! Dzisiaj dzwonili do mnie z PUP ,że dostanę pożyczkę ja i mój wspólnik jeśli wyodrebnie koszty inne na każdego ze wspólników. Jeżeli nie to pożyczkę dostanie tylko jeden ze wspolnikow. Mogę też wycofać jeden wniosek i po spr
Do Alina. Czyli jednak zwycięstwo:) Gratuluję. Teraz złóżcie jeszcze wnioski (każdy osobno) o dofinansowanie na podstawie art.15zzc (jeżeli nie zatrudniacie pracowników) i bella ciao:) Co do kosztów to na etapie wniosku urząd ich nie sprawdza, dopiero ewentualnie po otrzymaniu pożyczki, ale nigdzie nie zapisano w jakim terminie masz je ponieść czyli wydać pieniądze z pożyczki oprócz tego,że mają być to koszty bieżące. Jak znam życie raczej nikt ich nie będzie kontrolował, ale jak mówią strzeżonego Pan Bóg strzeże:)
Do Karp!!!! Jutro mam złożyć oświadczenie jakie koszty ponoszę ja a jakie mój wspolnik .Nie mogą się dublowac. Nie bardzo wiem jak to zrobić . Podzieliłam to na koszty ruchome zakup towarów handlowych mój wspólnik i koszty stałe ja. Co o tym sądzisz ??
Do Karp w PUP miła Pani stwierdzila, że mamy na wydanie pieniędzy 3 miesiace do momentu umorzenia pozdrawiam i bardzo jeszcze raz Ci dziękuję !!
Do Alina. Sposób podziału kosztów dobry, pod warunkiem,że każdy z was zgromadzi przez te 3 m-ce swoje koszty na kwotę 5.000 zł. Zasadą jest tylko,że koszty nie mogą się dublować, więc jeżeli okaże się po tych 3 m-c,że zrobliście inaczej niż w tym "wstępnym" podziale kosztów to i tak urząd nie będzie miał żadnej podstawy prawnej,żeby to zanegować.
Do Karp!! A tak nawiasem mówiąc skąd Urząd będzie wiedział z jakich pieniędzy płacone są faktury skoro wystawiane są na firmę ??? Czy to nie sztuczny podział ? (Zachciało mi się iść na wojnę ) . pUP cały czas twierdzi, że Ministerstwo nie wyjaśniło do końca tej sprawy. Słuchaj ja jeszcze pieniędzy nie dostałam a czuję się jak złodziej.
Witam, Do Karp. Ponawiam prośbę koleżanki z postu 226, bo też jestem zainteresowany.
"Gdzie mogę przeczytać to wyjaśnienie? Prosiłabym o link do strony.
Dziękuję."
Agafon A choćby tutaj:) https://poznan.praca.gov.pl/-/12347245-spolki-cywilne-dodatkowe-wyjasnieniahttps:
Https://poznan.praca.gov.pl/-/12347245-spolki-cywilne-dodatkowe-wyjasnienia
Karp - dziękuję
Witam.
A jak się mają pożyczki do spółki partnerskiej (lekarzy) i jej wspólników, którzy równocześnie prowadzą indywidualne działalności (prywatne gabinety)? Spółka zatrudnia mniej niż 10 pracowników, a w jednoosobowych dg pracowników nie ma. Spółka parterska jest przedsiębiorcą, więc wnioskuje spółka (z przeznaczeniem na koszty spółki partn.) i indywidualnie może każdy ze wspólników w ramach swoich jednoosobowych dg (z przeznaczeniem na pokrycie bieżących kosztów jdg)?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Odnośnie spółek cywilnych to są 2 zapisy spotykane w CEIDG: 1) Działalność prowadzona wyłącznie w formie spółek cywilnych 2) Indywidualne działalności są zawieszone, ale w ramach spółki dalej funkcjonują.
Czy czasami sytuacja nie wygląda tak, że w 1 przypadku: Wspólnik A i B chcą prowadzić działalność gospodarczą TYLKO I WYŁĄCZNIE W FORMIE S.C. Ponieważ nie jest to podmiot prawa, muszą założyć indywidualną działalność i zaznaczają we wniosku (chyba rubryka 25) że prowadzą dz. tylko i wyłącznie w formie spółki cywilnej. Po założeniu prowadzą działalność tylko jako spółka cywilna - nie mają własnej indywidualnej działalności gospodarczej.
w 2 przypadku: Wspólnik A prowadzi swoją działalność, B także. Spotykają się i chcą prowadzić WSPÓLNĄ, w ramach spółki cywilnej. Zakładają spółkę i w jakiejś części prowadzą spółkę cywilną. Po pewnym czasie chcą zawiesić tą indywidualną, robią to i pomimo faktu, że mają zawieszoną indywidualną dalej prowadzą w ramach spółki.
Ktoś może to potwiedzić?
Tak, to są jak gdyby podstawowe schematy tych sytuacji. Istnieją jeszcze warianty,że jeden ma zawieszoną indywiduaaną działalność ,a drugi nie,ale to już szczegół. Teraz jeżeli chodzi o pomoc, to zarówno w Twoim schemacie 1 jak i 2 ( ale bez zawieszenia) ministerstwo stwierdziło, po dość długim ustalaniu stanowiska,że każdy ze wspólników może ubiegać się pomoc - pomijam stanowiska niektórych indywidualnych urzędów,ale to należy traktować jako wyjątek . Problem powstaje dopiero kiedy jeden ze wspólników ma zawieszoną działalność indywidualną ( wpis o zawieszeniu w CEDIG), ale nadal działa w spółce, ponieważ skoro zawieszoną to nie ma prawa ubiegać się o pożyczkę, tak jak nie może się ubiegać przedsiębiorca indywidualny nie będący w spółce. Problem widać jaskrawie w przypadku gdy w schemacie 2 wszyscy wspólnicy zawiesili działalność indywidualną, ale aktywnie prowadzą działalność w spółce- "podmiot gospodarczy" działał i działa ,z powodu wirusa poniósł straty,ale pomocy nie otrzymuj
Niestety brak jeszcze oficjalnego stanowiska MRPiPS co robić w tych problematycznych sytuacjach, ponieważ w ustawie nieszczęśliwie posłużono się terminem przedsiębiorca, jako adresata pomocy, zapominając o spółkach, które przedsiębiorcą nie są.
Gdyby brać to na logikę, to pomoc należy się każdej osobie fizycznej + spółce prawa handlowego (przedsiębiorca). A więc, jeżeli osoba fizyczna wystąpi o pożyczkę i ma zawieszoną swoją działalność ale działa w spółce cywilnej lub prowadzi działalność tylko i wyłącznie w ramach spółki cywilnej to należy jej się pożyczka.
Wynika to z art. 4 ust. 2 w zw. z art 7 Prawo przedsiębiorców, które wskazuje, że "Przedsiębiorcami są (...) wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej."
Wspólnik s.c. mający zawieszoną indywidualną działalność lub prowadzący ją wyłącznie w formie s.c. dalej prowadzi działalność tylko i wyłącznie w zakresie s.c. dlatego powinno mu się przyznać pożyczkę, na jego NIP (nie NIP spółki cywilnej).
Z drugiej jednak strony to jest trochę niesprawiedliwe. W takim przypadku s.c. dostaje jakby podwójną (potrójną, itd. w zależności od liczby wspólników) pożyczkę, mimo że działalność jest wyłącznie w formie spółki a nie indywidualna.
A zgodnie z wytycznymi MRPiPS dla UP:
„Czy można udzielić pożyczki mikroprzedsiębiorcy, który prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie w ramach spółki cywilnej (nie prowadzi odrębnie działalności indywidualnie)?”
Odpowiedź:
Pożyczkę może uzyskać każdy wspólnik spółki cywilnej bez względu na to, czy prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek i oprócz tego w ramach spółki, czy też prowadzi wyłącznie działalność w ramach spółki cywilnej. Zasadą jest jedynie to, że jedna osoba może uzyskać tylko jedną pożyczkę bez względu na to, w ilu spółkach cywilnych jest wspólnikiem.
Do Karp!! Witam, wiesz przemyślałam spokojnie całą sytuację i zdecydowałam, że nie podpisze oświadczenia o podziale kosztów na wspólników. Dlaczego nam to zrobić skoro w spółce która jest prowadzona wyłącznie w formie spółki ze wspólnikiem dążymy do celu żeby rosła w "siłę i potege'. To jest niemożliwe żeby podzielić koszty na dwóch w jakiś rozsądnych granicach i nie mam podstawy prawnej żeby to zrobić. Jeżeli w umowie jest zysk 50 na 50 to koszty też tak dzielimy.
Do Karp!!! Po rozmowie z PUP wniosek mojego wspólnika jest w zawieszeniu dopóki Ministerstwo się nie wypowie w tej sprawie. Nie podpisałam tego durnego oswiadczenia. Proszę powiedz co o tym sądzisz
Do Alina W przypadku pożyczki,ale jest to zasada dot ,wszelkich form pomocy, środki z pożyczki nie mogą być przeznaczone na pokrycie tych samych kosztów, czyli nie może być tak, że urząd kontroluje twojego wspólnika i on wyjaśnia,że z tych 5.000 zł zapłacił prąd za maj,a potem idą do Ciebie i ty mówisz,że ty z pożyczki też zapłaciłaś za prąd za maj. Urząd chce zapobiec takim sytuacją i dlatego pewnie żąda tego oświadczenia, bo i tak musisz ustalić ze wspólnikiem co podzielicie między sobą koszty, które zapłacicie ze swoich pożyczek. Taki podział jest konieczny i prawidłowy, choć żaden z urzędów, które znam, nie żąda dokumentowania tego przed udzieleniem pożyczki , bo przecież zakres bieżących wydatków pokrywanych z pożyczki może się zmienić. Co do wypowiedzenia się Ministerstwa w sprawie pożyczki dla wspólników spółki cywilnej MRPiPS wypowiedziało się już kilka razy,więc nie wiem na co czeka urząd,a niektóre urzędy nawet publikują to stanowisko na swoich www, patrz komentarze 242, 243
Do Karp!!!! Wszystko dokładnie czytam, ale powiedz dlaczego oni ciągle chcą stanowiska Ministerstwa w tej sprawie, skoro wszystko zostało wyjaśnione . Naprawdę pewne rzeczy znam od zera i jak można podzielić koszty w s.c. gdy prowadzę ja tylko w formie spółki i czym się mam kierować tego nie rozumiem w dzieleniu kosztów na wspólników. Wiem,że jestem nieznośna ale mysle, że moje wątpliwości będą rozwiane przez Ciebie pozdrwiam ciao

.
Czy jest zapis w ustawie mówiący o tym w jakim czasie trzeba wydać pieniądze z otrzymanej pożyczki ?
Ad Alina Co do kosztów, to jedynym kryterium podziału jest zakaz dublowania kosztów przez poszczególnych wspólników, w pozostałym zakresie pełna dowolność. I tak np.; Ty ze swoich 5000 płacisz za czynsz, podatki ZUS, jakieś usługi, a Twój wspólnik ze swoich 5000 za prąd, gaz i zakup towaru. Albo odwrotnie, to obojętne. I będzie w porządku. Ważne żebyście nie płacili za to samo. 5000 to nie jakaś ogromna kwota, żeby nie można było dokonać takiego podziału. Co do nieznośności to muszę stwierdzić, że jesteś moim ulubionym pytającym na forum, a dzień bez Twoich pytań to dzień stracony:)
Sprawa ze spółkami cywilnymi jak sam wiesz, jest niejasna od samego początku i nawet MRPiPS długo zastanawiało się nad problemem. Tym bardziej, że te niejasności nadal w niektóryych sprawach pozostają, jak np; w sprawie zawieszenia działalności przez wspólników o czym wyżej w komentarzach. To urzędy wydają pieniądze i w razie jakiś nieprawdłowości to one będą ponosiły odpowiedzialność, a nie MRPiP, stąd urzędy chcą zniwelować do minimum możliwość błędu.
Do Karp; a Ty jesteś moim mentorem co z przyjemnością stwierdzam. A jeżeli chodzi o wniosek wspólnika zawieszony w próżni to mam zamiar sprawę wznowic, tylko muszę się zastanowic. I chyba mogę powiedzieć "gdybym był bogaty"
Myślę, że zadaje pytania które pomagają wielu osoba, są proste , literalne nie zdominowane prawem i jego nazewnictwem. A w pracy i w życiu bardzo potrzebne.
Do Alina. Wielkość tego wątku doszła do 260 komentarzy, co świadczy o wadze problemu i potrzebie wymiany informacji w tej sprawie.
Powiem Ci, że masz rację już nad tym myślałam. Ale gwiazda tego programu jesteś Ty.
A czy ktoś mógłby ustosunkować się do mojego pytania w kom. 246? Czy dobrze myślę..

I pytanie nr 2 jeszcze dodam: czy za "bieżące koszty prowadzenia działalności", które można finansować z pożyczki można uznać zaliczki na podatek dochodowy? Mowa jest ogólnie o podatkach, ale czy dotyczy to podatków "kosztowych" (np. od nieruchomości) czy tych "niekosztowych" jak podatek dochodowy również?

P.S. Bardzo cenne informacje w tym wątku można przeczytać :)
Pozdrawiam.
Do Iwona:) ad.1 O pożyczkę może ubiegać się niezależnie zarówno spółka partnerska (jako spółka osobowa posiadająca zdolność prawną,a tym samym będącą przedsiębiorcą) i każdy z partnerów , prowadzących działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG, oczywiście pod warunkiem,że są mikroprzedsiębiorcami Mirkprzedsiębiorca - przedsiębiorca który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników( od 0 do 9) oraz b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro. Z kosztami jest tak jak napisałaś w pytaniu.
Ad.2 Na oficjalnej stronie gov.pl napisano,że z pożyczki można opłacić składki zus, podatki, koszty zakupu towarów.Nie dokonano zatem żadnego rozróżnienia podatków, na "kosztowe" i "niekosztowe", ale patrząc jednak na zapisane w ustawie przeznaczenie pożyczki czyli opłacenie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej uznałbym,że można z pożyczki opłacić jedynie "podatki kosztowe". Nie spotkałem się nigdzie z opiniami poruszającymi ten temat i mogę się mylić, ale dla tzw. bezpieczeństwa unikałby finansowania z pożyczki podatków"niekosztowych".
Czy aby na pewno można pożyczkę wydać na towar? Bardzo proszę o wiarygodną odpowiedź. Czy pan Karp mógłby mi podpowiedzieć, bo wszędzie prawie pisze że na podatki, zusy, czynsze, media itp. Będę bardzo wdzięczna, no bo na GOV i innych oficjalnych stronach nigdzie tego nie widzę.
Na gov nie zobaczysz, bo nie ma. Podatki, zus, czynsz to jedynie przykłady. Nikt też nie odpowie ci wiarygodnie, ponieważ nie ma tym zakresie żadnej praktyki, dokładnych wyjaśnień, definicji co to są koszty bieżące działalności. Jeżeli dojdzie w przyszłości do jakiejkolwiek kontroli pożyczek( w co osobiście wątpię) przedsiębiorca będzie musiał uzasadnić dlaczego dane koszty uznał za bieżące. Będzie to zależało o charakteru prowadzonej działalności i tak np: w sklepie koszt zakupu towaru to dla mnie bieżące koszty, zakup materiałów potrzebnych do wykonania usługi to dla mnie też bieżące koszty. Ale to moje zdanie, nie wiem na ile wiarygodne:) Z drugiej strony to na urzędzie będzie ciążył obowiązek uzasadnienie, że jakieś koszty nie są bieżące, co moim zdaniem będzie bardzo, bardzo trudne, bo to przecież przedsiębiorca wie najlepiej co jest mu do działalności potrzebne.
Dzięki za odpowiedź. Najgorzej będzie wtedy gdy się okaże, że jeden urząd będzie coś zaliczał do bieżących wydatków, a w sąsiednim np. mieście NIE. Dla mnie koszt zakupu towaru jest wydatkiem bieżącym, bo pieniądze na jego zakup przeznaczony musiałam przeżreć jak kazali nam zostać w domu!!!
Ewa I tego się trzymaj:) Co do różnego podejścia poszczególnych urzędów to pewne jak w banku.
Jednak nie.podpisze tego oświadczenia będęl czekała co Urząd zrobi,.
Nawet mój owczarek niemiecki wie o czym mówię
Do Alina Moim zdaniem nie mają żadnych podstaw do odrzucenia wniosku o pożyczkę, jeżeli nie złożysz oświadczenia.
Do karp !!już, mi na tym nie zależy . Ale nienawidzę glupoty , nie będę nic robić wbrew sobie
Jesteś fajnym facetem i muszę przyznać dzień bez Twoich odpowiedzi to dzień stracony
Witam, proszę o pomoc, jako członek spółki cywilnej składam indywidualnie wniosek o mikropożyczkę z Pup.Jako spólka cywilna/firma / dostaliśmy już pomoc publiczną/zwolnienie z zus pracowników,subwencję/ czy w załączniku Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc w punkcie D muszę podać to co dostałem na spółkę, chociaż wniosek składam na mój prywatny nip i regon, proszę o podpowiedź ,pozdrawiam
Lubię z Tobą pisać
A mówią że ryby głosu nie mają... dzięki Karp za dodanie otuchy i cień nadzieji.
Do karp, mogę prosić o jakąś podpowiedź , do komentarza 278, pozdrawiam
Do Alina . Ad kom 279 bardzo mi miło:)
Ad.Wiesiek Niestety nie spotkałem się z jednoznacznym stanowiskiem jaką pomoc wykazywać z takiej sytuacji, jak opisałeś, zatem radzę podejść do sprawy pragmatycznie i wpisać w pkt.D całość pomocy z ZUS i subwencji , którą otrzymała spółka z dopiskiem , "Pomoc tę otrzymała spółka nazwa ..., której jesteś wspólnikiem". Radzę tak postąpić gdyż: 1. nikt w tej sytuacji nie zarzuci Ci,że coś zataiłeś 2. otrzymanie pomocy w postaci zwolnienia z ZUS i subwencji, nie wyklucza ubieganie się o pożyczkę, zatem, czy wpiszesz całość pomocy, czy przypadającą na Ciebie część jako wspólnik,a nie ma znaczenia.Pamiętaj oczywiście,że pieniądze z pożyczki nie mogą być przeznaczone na te same cele co z subwencji.
Do Karp! Kom275; urząd nie chce wycofać wniosku bo nie ma podstawy prawnej. Chce, żebym podpisała oswiadczenie(nawet nie chodzi o koszty bo tak jak mówisz 5000 to na firmę nic) ,że prowadzę idg ze wspólnikiem a to nie prawda dlatego nie chce tego oswiadczenia podpisac . Ciao ciao
Do Karp!! Wyszłam. z założenia, że niech martwi się Urząd jaka dac odpowiedz, dlaczego to ja mam noce zarywać, a kłopotów mi nie brakuje pozdrawiam
Do Karp!!! A tak nawiasem mówiąc "przy wymierzaniu kary należy powściągnąć gniew " dlatego poczekam.
Do Karp,//281/ dziękuję za odpowiedź, tak to mniej więcej zrobiłem, bo nie wytrzymałem i wysłałem wniosek już wczoraj ok 21, pozdrawiam
Do karp; Wiesz, dostałam pieniądze z PUP za siebie. Ale nasz czas się.konczy razem z tym forum, dziękuję za wszystko.Bardzo mi żal ?.?.
Ad Alina. Miło mi było. Polecam się na przyszłość w przypadku pytań, niekonicznie z zakresu pomocy okołowirusowej:) I oczywiście - bella ciao:)
Do Karp!!! Może" Dom z papieru "bella ciao
Do komentarza 278 i 283.
Wczoraj składałam wniosek o mikropożyczkę, sytuacja jak u ~wiesiek (spółka cywilna ze swoim NIP otrzymała z ZUS zwolnienie z opłacania składek za pracowników, wspólnicy opłacający składki każdy osobno ze swoim NIP nie załapali się na zwolnienie). Do PUP złożyliśmy dwa wnioski o mikropożyczkę każdy wspólnik osobno ze swoim NIP. Rozmawiałam telefonicznie z panią z PUP i ona powiedziała, że pomocy z ZUS dla s.c. nie wpisujemy do swoich wniosków o mikropożyczkę, bo (pomijając kwestie osobowości prawnej, zdolności do czynności prawnych itp.) spółka cywilna jest osobnym podmiotem z osobnym NIP. Oczywiście gdybym to ja ze swoim NIP dostała z ZUS zwolnienie, to musiałabym to oczywiście wpisać w części C formularza informacji(...) składając wniosek o mikropożyczkę.
Takie są moje doświadczenia :)
Dostałem mikro-pożyczkę 5000 z UP. Czy księguję się ją w PKPiR jako przychód. Również mam dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników, jak w tym przypadku księgować?
Pożyczki na pewno nie ksiegujesz, ale koszty z tego tytułu juz na pewno. Z różnych względów Ci się przydają chocby jako dokumentacja do pupu.
Ale Twoja księgowa pięknie Ci to poukłada w kosztach.
Osoby które mają działalność gosp. indywidualną zawieszoną ale prowadzą w spłolce cywilnej mogą ubiegać się o pożyczkę.
Każdy ze wspólników spółki cywilnej może składać wniosek o mikropożyczkę ze środków Funduszu Pracy. Należy spełnić wymogi ustawowe tej formy pomocy. Mikropożyczka jest jednorazowa.
Do YYZ Widziałeś jaką opinię na ten temat z MRPiPS , bo z tego co wiem, ministerstwo się w tej sprawie jeszcze się oficjalnie nie wypowiedziało (wałkują temat od jakiegoś czasu), czy jest to Twoja opinia?
Do XYZ Nieaktualne powyższe pytanie.
Taką odpowiedź otrzymałam z MRPiPS cz 1

Zgodnie z art. 4 ust. ustawy Prawo przedsiębiorców przedsiębiorcami są wspólnicy spółki
cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Tak więc każdy
wspólnik spółki cywilnej jest „osobnym” przedsiębiorcą. Dlatego to nie spółka powinna
składać wniosek o pożyczkę, ale poszczególni wspólnicy. Należy jednakże zaznaczyć, że w
Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przedsiębiorca może mieć tylko
jeden wpis. Jedna osoba fizyczna może otrzymać pożyczkę tylko raz, niezależnie od tego, w ilu
spółkach cywilnych jest wspólnikiem i czy równolegle prowadzi działalność gospodarczą na
własny rachunek.
Cz 2

Jeśli przedsiębiorca prowadzi swoją działalność tylko w formie spółki
cywilnej, wówczas przyznane środki może przeznaczyć na pokrycie kosztów działalności
gospodarczej prowadzonej tylko w tej formie, jeśli prowadzi ją w kilku różnych formach, sam
decyduje, które koszty którego przedsięwzięcia będzie pokrywał z przyznanej pożyczki. Jeżeli
jedna z prowadzonych form jest zawieszona, ale inna – nadal aktywna, to taki przedsiębiorca
wciąż ma prawo starać się o udzielenie pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, pod warunkiem
spełniania pozostałych warunków.

Język nie do końca zrozumiały ale wydaje mi się że PUP już nie powinien mieć problemów ze spółkami gdzie wspólnicy mają zawieszone indywidualne działalności..
Ad Agata Takie stanowisko prezentuje MRPiPS od co najmniej kilku tygodni, dlatego o pożyczkę mogą występować wspólnicy,a nie może spółka cywilna, która w myśl prawa przedsiębiorcą nie jest.
Ad 300 cz 2 Agata - A to stanowisko nowe, w końcu urodzone przez MRPiPS :)
Z ciekawości zapytam z jaką datą jest ta odpowiedź MRPiPS?
Z 18.05.2020
To jest odpowiedź na moje zapytanie, które wysylalalam bezpośrednio do ministwrstwa ( opisywalam to min w kom 229)
Właśnie słowo "może "w moim PUP przysparza mi kłopotów .Tak jak mówiłam we wcześniejszych komentarzach wniosek mojego wspólnika wisi w prozni bo nie podpisałam oświadczenia że "prowadzimy działalność tak jakby idg tylko łączy nas umowa spółki " i co różne rejony różne interpretacje ,tak ma być. W końcu kto decyduje starosta czy ministerstwo!!!
Acha słowo "może" oznacza każdy ze wspólników może dostać mikropozyczke ale nie musi
Niestety o przyznaniu pożyczki decyduje starosta i on będzie ponosił odpowiedzialność jak środki będą źle przyznane ministerstwo tylko wyjaśnia doradza intrerpretuje często przeczy samo sobie i zmienia zdanie. Stąd zamieszanie
Ad Agata z tego co wiem to wyjaśnienie dot. zawieszenia dotarło już do urzędów.
Do Karp!!! Masz racje, że starosta decyduje i on biedny będzie się tłumaczył. Tylko myślę po co to wszystko, te wytyczne, przepisy???
Do Alina.Tak to jest jak jeden coś wymyśla i pisze na kolanie przepisy a kto inny ma je realizować i ponosić odpowiedzialność. Zastanawiające że tą pomoca nie obciążono instytucji rządowych np. urzędów skarbowych tylko powierzono je. samorządom czyli staroście czyli urzędo pracy. Przecież to urzędy skarbowr wiedzą o przedsiębiorcach o icj obrotach kto prowaddzo działslność a kto ją zawiesił. Ta pomoc to takie kukułcze jajo jak wsxystkio pójdzie sprawnie to będzie sukces rządu jak kiepsko to znaczy samorrzady nawaliły.A po wszystkim przyjdą słuzby rządowe i będą sprawdzać czy aby starosta zgodnie z przepisami wydawał pieniądze.A przepisy kulawe i dziurawe...
Do Karp!!! Fajnie to ująłeś, już teraz grzmią tu i ówdzie kto będzie musiał zwracać subwencje, postojowe itd. Ale czasem nadgorliwość urzędników jest porazajaca. Miałam już nie pisać ale chyba uzależniłam się od tego forum a naprawdę nie chce marudzić pozdrawiam.
Tak widziałam opinie na ten temat. Jest z 19 lub 20 maja. .
Ad xyz też już dotarłem do tych wyaśnień dlatego wycofałem pytanie .;)
Do Karp. Czy możesz dać link do wyjaśnień a propos zawieszenia działalności indywidualnej, a jej prowadzenia w sp
W spółce
Jesteśmy s.c. Jako spółka zatrudniamy 16 pracowników. Złożyliśmy wniosek o pożyczkę 5000,00 każdy wspólnik oddzielnie. Urząd Pracy odmówił udzielenia pożyczki , twierdząc,że nie jesteśmy mikro przedsiębiorcami , tylko "zbiorowym pracodawcą"
Czy słusznie ?
Wanda odpowiedziałem na to pytanie w kom.1290970]
Miało być Danuta kom.316
Do Kom. 316Przeczytałam tutaj: https://wolow.praca.gov.pl/-/11957824-nabor-wnioskow-o-udzielenie-pozyczki-na-pokrycie-biezacych-kosztow-prowadzenia-dzialalnosci-gospodarczej-mikroprzedsiebiorcy :
Wyjaśnienia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22.04.2020r. znak: DRP-II.0211.5.34.2020.KDB stanowią: „Zgodnie z art. 4 ust. ustawy Prawo przedsiębiorców przedsiębiorcami są wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Tak więc każdy wspólnik spółki cywilnej jest „osobnym" przedsiębiorcą. Dlatego to nie spółka powinna składać wniosek o pożyczkę, ale poszczególni wspólnicy. W związku z powyższym każdy wspólnik w spółce cywilnej może ubiegać się o pożyczkę w związku ze swoją działalnością gospodarczą".
Do Kom. 316
W przypadku nieudzielenia mikropożyczki przez powiatowy urząd pracy można na podstawie art. 417 Kodeksu cywilnego wnieść odwołanie do sądu rejonowego – wydział cywilny.
Art. 417 § 1.K.c. : Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa.
Do Karp co o tym myślisz??
Jest podstawa prawna art.417 .Ale walka z PUP, jak mają imienne moje dane nic dobrego do tej pory nie przyniosla .
Kontrolę mam pewną
Do 316 prowadzicie działalność wyłącznie w formie s.c.?
Jeżeli. wspólnicy prowadzą działalnośc tylko w formie spółki to przy 16 pracownikach pożyczka faktycznie im nie przesługuje natomiast jeżeli wspólnicy prowadzą obok spółki także działalność indywidualną to mogą się ubiegać o pożczkę.
Jeśli w jakiejkolwiek prowadzonej działalności spełniają warunek mikroprzedsiębiorcy min zatrudniają mniej niż 10 osób to mogą
Do Karp. A z 15zzc może skorzystać taki co prowadzi dział. Zarówno w formie spółki cywilnej jak i indywidualną . W s.c ma zatrudnionego pracownika na umowę o pracę a w indywidualnej nie?
Xyz Dokładnie.
Do Kom. 324;
Odpowiadając na pismo Rzecznika MŚP Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśniło: “(…) W rezultacie, po wejściu w życie ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz. 695), czyli od dnia 18 kwietnia br. samozatrudnieni mogą skorzystać z pożyczki dla mikroprzedsiębiorców” - źródło: https://rzecznikmsp.gov.pl/wp-content/uploads/2020/04/DRP-II.0211.5.8.2020.AR_.pdf
Xyz Dla wjaśnienia moje "dokładnie "dotyczyło Twojego komentarza 325.
Do Karp!!!Meczety w Turcji śpiewaja Bella ciao. Gdyby nie Ty nie zwrocilabym uwagi na tę piosenkę dzięki.
Do Karp !!!! Wycofałam wniosek wspólnika o udzielenie mikropozyczki. Chce skorzystać z dofinansowania art.15zzc
czy mogę sama jako przedsiębiorca zlożyć wniosek. Z mikropozyczki pokrylam koszty stałe plus towary handlowe. Czy z dofinansowania bieżących kosztów znów mogę pokryć koszty zakupu towarów handlowych czy koszty się nie dublują . Koment 310 spychoterapia a w języku urzędniczym delegacja uprawnień świetnie pozdrawiam.
Do karp To tak jak śpiewa Kazik "twój ból jest mniejszy niż mój'. Wiesz sama ten ból niedawno przeżyłam.
Forum zakończone
Jeżeli chcę złożyć wniosek jako wspólnik spółki cywilnej to konto , na które mają przelać środki to ma być kontem spółki, czy na konto prywatne? Oprócz spółki cywilnej nie prowadzę żadnej innej działalności.
Zgodnie z moim PU P pieniądze zostana przelane na konto wskazane przez Ciebie we wniosku, i nie ma znaczenia czy to konto firmy, czy prywatne
Praktyka w poszczególnych urzędach jest pewnie różna, ale spójrz na wniosek- masz wpisać "W zakresie wykonywanej działalności gospodarczej posługuję się rachunkiem" czyli w pierwszej kolejności ,jeżeli oprócz spółki nie prowadzisz innej działalności, to konto spółki, dopiero w ostatczności rachunek prywatny.
Art.15 zzc a mikropozyczka a powielanie kosztow. Pytanie może się powtarzać ale to
ważne. Czasem proste rzeczy są trudne.
Ponoć milczenie to najgłośniejszy krzyk !!!
Ad Alina Podobno, ale ja wbrew pozorom nie krzyczałem :) Jaki masz problem z powielaniem kosztów?
Do Karp!! Wiem, że nie krzyczales (nie miałeś powodu, ale byłeś wściekły) a teraz do rzeczy przecież o to chodzi. Jak wiesz dostałam mikropozyczke i teraz w czerwcu jest nowy nabór na dofinansowanie bieżących kosztów chce z tego skorzystać. Ale ciągle mam problem (może wyolbrzymiam) z pojęciem dublowania kosztów. Pożyczkę wydałam na koszty stałe plus towary handlowe. I na tę same koszty potrzebuje dofinansowania art.15zzc. Czy to ma ręce i nogi ale taki jest stan faktyczny.Czy mogę tak zrobić??? Ciao
Do Karp!!!Mam nadzieję, że jak znajdziesz trochę czasu to odpiszesz. Jest to dla.mnie wazne.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

• zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

• analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

• zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

• Dobrowolna zgoda

Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.