Umorzenie składek ZUS, a księgowanie listy płac

Złożyliśmy wniosek o umorzenie składek ZUS. Nie wiadomo kiedy będzie odpowiedź, a listy płac trzeba zaksięgować.
Wiadomo, że umorzone składki nie są KUP, niezapłacone także. Tutaj nie ma wątpliwości. Co jednak ze składkami, które pokrywa pracownik? Wyksięgowujecie je z kwoty brutto też w NKUP?
Jeżeli uznaje się, że pracownik niejako sam ze swojego dochodu uregulował składki ZUS (tak właśnie tłumaczy ZUS i fiskus), to wg mnie to będzie również NKUP. W pełnej księgowości zaksięgowałbym to na 2 sposoby:
1) nie wykazując w ogóle umorzonych składek ZUS (pracownika i pracodawcy)
2) wykazując wszystkie z nich jako NKUP, ale równolegle do tego pokazując przychód niepodatkowy.

To drugie rozwiązanie jest nieeleganckie i zawyża obroty. Do SF na pewno pokazywałbym je jako persaldo (czyli zero) żeby nie zaburzać "obrazu".
No, ale nie zmienił się przepis, że kosztem jest wynagrodzenie brutto.
Kom. 3 - to jest dla zalogowanych użytkowników
Źródło: redakcja przeglądu podatku dochodowego | 21.04.2020
Na zasadach przewidzianych w art. 31zo ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o COVID-19 (Dz. U. poz. 374 ze zm.) płatnik składek został zwolniony z obowiązku opłacania do ZUS należnych składek zarówno tych finansowanych przez siebie jak i tych finansowanych przez ubezpieczonego.
Stosownie do przepisów ustawy o PIT oraz ustawy o CIT nieopłacone składki w części finansowanej przez płatnika składek (m.in. pracodawcę) nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Mówi o tym art. 23 ust. 1 pkt 55a i ust. 3d updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d updop. Powstaje pytanie, co ze składkami w tej części, która jest pobierana z wynagrodzenia pracownika (finansowana przez ubezpieczonego)? Jak zauważyliśmy, również tej części składek pracodawca nie odprowadza do ZUS (mimo że ma obowiązek pobrać je z wynagrodzenia pracownika).
Cd. Nasi Czytelnicy pytają, czy w takiej sytuacji kosztem podatkowym jest wynagrodzenie brutto (przed potrąceniem składek) czy wynagrodzenie netto (po potrąceniu składek)?
W piśmie udostępnionym naszemu Wydawnictwu 17 kwietnia 2020 r. resort finansów stwierdził, że jeżeli pracodawca skorzystał ze zwolnienia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne, które odprowadzał jako płatnik od wynagrodzeń pracowników, tzn. pobrał składki z wynagrodzenia pracowników i ich nie odprowadził, jak również naliczył składki, które powinny być finansowane przez niego, ale także ich nie odprowadził, to w takiej sytuacji nie poniósł wydatków z tym związanych. W konsekwencji nie rozpatruje tych składek w kategorii kosztów uzyskania przychodów.
Zatem odpowiadając wprost na pytanie Czytelników pracodawca powinien zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenie w kwocie netto.
Ok wynagrodzenia w kwocie netto ale to na bieżąco. Natomiast co w przypadku gdy lista płac za luty już zaksięgowania, DRA za 03/ 2020 ( na podstawie listy płac za 02/2020 - przesuniecie ZUS) złożone. W chwili obecnej tj. 22.04 występujemy o zwolnienie 50% składek ZUS ? Rozumiem, że dopiero w kwietniu na podstawie złożonego wniosku robię korektę składek ZUS i pomniejszam KUP. Dodam , że to spółka z oo i pełna księgowość. A domiar większego zawirowania, zapłaciliśmy już składki za 03/2020 w całości.
A tak ogólnie to dla to dopiero decyzja ZUS odnośnie złożenia wniosku jest wiążąca a nie samo złozenia wniosku.
Ok wynagrodzenia w kwocie netto ale to na bieżąco. Natomiast co w przypadku gdy lista płac za luty już zaksięgowania, DRA za 03/ 2020 ( na podstawie listy płac za 02/2020 - przesuniecie ZUS) złożone. W chwili obecnej tj. 22.04 występujemy o zwolnienie 50% składek ZUS ? Rozumiem, że dopiero w kwietniu na podstawie złożonego wniosku robię korektę składek ZUS i pomniejszam KUP. Dodam , że to spółka z oo i pełna księgowość. A domiar większego zawirowania, zapłaciliśmy już składki za 03/2020 w całości.
A tak ogólnie to dla to dopiero decyzja ZUS odnośnie złożenia wniosku jest wiążąca a nie samo złozenia wniosku.
Ja potraktowałem to umorzenie jak dotację. Nie zmieniałem nic w księgowaniach listy płac, a jedynie w dacie decyzji ZUS zaksięgowałem kwotę umorzenia na pozostałe przychody operacyjne pomniejszając jednocześnie należność do ZUS. Wydaje mi się, że to bardziej oddaje sens gospodarczy pomocy jaką jest umorzenie składek.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.