Tarcza antykryzysowa 2020

Temat : tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców ( postojowe)

Hej

Otworzyłam salon 16 grudnia 2019 r pracuje w salonie tylko ja , do zusu płace tylko składkę chorobowa 362 zł .

Czy mogę liczyć na jakaś zapomogę , postojowe , wypłatę od Rzadu ?
...do zusu płace tylko składkę chorobowa 362 zł . ... - co to jest?
Składka zdrowotna 362 zł
Jesli korzystasz z ulgi na start- nie masz prawa do zwolnienia z us

mozesz otrzymac postojowe jak spełniasz wymóg - limit przychodu + spadek obrotu o 15%
..do zwolnienia z zus
Nie korzystałam z żadnej ulgi na start .

A limit przychodu spadł mi do 50 %

A gdzie ja mogę znaleść wniosek żeby to wypełnić
To dlaczego płacisz tylko 362 ???
Ponieważ to moja pierwsza działalność gospodarcza i płace tylko 362 zł
Czyli korzystasz z "ulgi na start"
Ja pie ***** No faktycznie nie pomyślałam ... czyli nic mi się nie należy ???
"mozesz otrzymac postojowe jak spełniasz wymóg - limit przychodu + spadek obrotu o 15% "
Efcia - a gdzie pisze że ci co sa na uldze na start nie mogą skorzystać z tarczy?
Mogę prosić art który mówi ze przy samej zdrowotnej nie ma zwolnienia ?
Nie znam przepisu ale słuchałam webinar dziś z infakt, wypowiadał się doradca i kilka razy o tym mówił że jest to jedno wykluczenie
Https://www.youtube.com/watch?v=TclXJ_Vv3s0&fbclid=IwAR0G4iD2tWo39iW59cF13KHKi9Pmaq4vIIZjWAgP0xxiwKv7J-Xhxfkh3cU

polecam posłuchać
Moje dochody spadły o 50 %
Liczą się przychody a nie dochody

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/swiadczenie-postojowe-dla-osob-prowadzacych-dzialalnosc-gospodarcza/2551468
Efka5 gdzie w ustawie w którym punkcie jest o tym że nie przysługuje umorzenie składek ZUS korzystającym z ulgi na start ,
a może umorzenie też nie przysługuje tym z kodem
0590 zus od dochodu lub
0570 tych na preferencyjnym ZUS 2 lata ???
Zestresowałam się przychody a nie dochody . To jak dziewczyny będzie jakaś zapomoga czy nie od Państwa ?
Tylko z kodem 0540
...doradca sie wypowiadał... - a podał podstawę?
bo z tego co czytam na stronie ZUS nie nie widzę wykluczenia
>18
myślę, że tak :)

kom 16 masz tam wniosek do wypełnienia, bardzo prosty :)
Podawał podstawę ale nie zapamiętałam wszystkiego :) z 2 godz słuchania, duzo tego
Komenatrz 21

Dziękuje za konkretna odpowedz i pomoc
Już obczaiłam przepisy wg ustawy o sus 6a. Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność nie uważa się w rozumieniu niniejszej ustawy osoby fizycznej, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.
a prawo przedsiębiorców
Art. 18. 1. Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.
31 zo pkt 2
. Na wniosek płatnika składek, będącego osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266 i 321), zwanej dalej „osobą prowadzącą pozarolniczą działalność
i właśnie dlatego owe wykluczenie
>24
o to to :D
Przy jednoosobowej dg -jaki m-c bierze sie do ustalenie przychodu -luty ?
Zaryzykuję i zapytam
1/ jdg bez pracowników , składa wniosek RDZ + RD-2 ,chce być zwolniona z opłat za 03,04,05 - zaznacza te miesiące i wpisuje kwotę przychodu za 03/2020 ,nie musi wysyłać DRA za te miesiące ( zawsze są klonowane)
2/ jdg + 1 osoba na zleceniu ( płacone tylko zdrowotne) składa RDZ + RD-2 w druku RDZ zaznacza pkt.1 - czy tu nie ma limitu przychodu ?
Ja tu nie widze wykluczenia z tarczy
Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP,
To ja będę mieć zapomogę jak płace tylko zdrowotna składkę ?? Już zgłupiałam
Kom. 28
czekajcie, czy tu jest ten haczyk? Bo ja cały czas nie znalazłam haczyka.
Trąbia o ZUS-RDZ, że trzeba składać w celu uzyskania zwolnienia, a tu czytam, że jeszcze RD-2 do kompletu trzeba?
Jak składasz elektronicznie to z zalacznikiem
Kom 27 do zwolnienia z ZUS przychód marca, do postojowego 2 miesiące poprzedzające dzień złożenia wniosku
Do kom. 33 Efka, papierowo tylko RDZ ? bez RD-2 załącznika ?,
Tak
W myśl ustawy ze strony ZUS, czy DG osoby na emeryturze jest równoznaczne z podleganiem ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, skoro emeryt płaci tylko składke zdrowotna z emerytury i dg ? Zgłupieć można od tych przepisów.
Kom 37 tak
Przychód z miesiąca za który pierwszy występujesz o umorzenie jeśli chcesz za 03/04/05 to przychód marzec 2020
Kom 37 a jest tam zapis u ubezpieczeniu czy ubezpieczeniu społ?
Kom 37 a jest tam zapis u ubezpieczeniu czy ubezpieczeniu społ?
Jeszcze do moich wypocin , czy w kom. 28 pkt.2 czy jest limit przychodu ? ( jdg + osoba na zleceniu)
Kom 42 też jestem ciekawa
Jeśli składa się wniosek elektronicznie przez PUE ZUS to załącznikiem do wniosku nie jest RD-2, a "załącznik do wniosku elektronicznego o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek (RDZ)". Dokument do ściągnięcia ze strony ZUS, należy wypełnić i dołączyć jako skan lub zdjęcie.
Do kom. 40 jest napisane na stronie ZUS :"Nie masz innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. ". Dlatego zgłupiałam.
Kom 45
czyli prowadzący JDG mający inny tytuł do ubezpieczeń np praca emerytura , renta ( płacący tylko zdrowotne) nie mogą się ubiegać o umorzenie , gdzie to w ustawie jest ?
Kurcze zamotana jestem na stronie ZUS postojowe dla samozatrudnionego rzeczone jednorazowe świadczenie 2080 to nie można mieć innego tytułu do ubezpieczeń
A czy postojowe dotyczy tylko osób bez pracowników, czy mając zatrudnionych pracowników też można dostać?
>47
do zwolienia ze składek moze mieć inny tytuł ubezpieczen ale do postojowego już nie
1. A powiedźcie mi jedna sprawę. Np przysłowiowa mała wiejska Apteka s.c - mikroprzediebiorca- dwóch wspólników, przychód po 55 tys. zna każdego miesięcznie w której w marcu obroty wzrosły, zatrudnienie 2 pracowników. Może skorzystać ze zwonienia w składkach ZUS za pracowników? Logicznie wiem że nie powinna bo nic nie straciła, ale literalnie czy może?
2 Jednosoobowa dg bez praconiwków, przychód po 7 tys miesięcznie, nie zmienił sie w marcu. Nic nie straciła na Covid. Czy może? Rozumiem że jeśli nie ma pracowników to nie jest brana pod uwagę konieczność obniżenia przychodów, tylko max przychody?
Czy dobrze rozumiem, że jak koś jest zgłoszony do ZUS z kodem 0570 to nie może skorzystać z ulgi na ZUS?
Kom 51 może tylko KOD 0540 wyklucza
>50
1. tak
2. tak
:)
To z kodem 0590 mogą skorzystać z nieopłacania składek?
Dzieki ~kasiek123

czy dla Was jest to trochę niemoralne korzystanie z tych zwolnień? Tak jak napisałem Apteka obroty wzrosły x2 jak się na do baru gdzie spładły o 90%. Ja mam z tym naprawde moralny problem żeby przekazywać takie wiadomości klientom. Prawnie mogą, ale .....
Mam zagwostkę. a może nie pownieniem?
>55
nie mam z tym problemu
nalezy się to niech korzystają
Efka5 możesz dać mi odpowiedź do 54
>57
mozesz skorzystać
Kom.54 tak
Jeszcze pytanko, tak jak w kom. 50 , spółka cywilna + jeden pracownik , przychody też plus minus 50 tyś. , za siebie muszą zapłacić składki, natomiast za pracownika - mogą złożyć wniosek o zwolnienie ? zaczynam się mylić.
Dziękuję Wam
Kom 60 wspólnicy opłacają składki za siebie mają limit wg udziału a spółka zatrudniając a pracownika bez limitu
Do kom. 62, przepraszam, ale już ostatnie pytanie , nie wiem czy dobrze zrozumiałam, wspólnicy 50/50 , mają limit przychodu 15681 , każdy ? jak vatowiec to kwota netto ?
Stowarzyszenie, które prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnienia 1 pracownika też może skorzystać z opłaty składki ZUS za pracownika.
>63
tak
>64
wg mnie tak
mowa o płatniku składek
Stowarzyszenie jest płatnikiem składek. Dziękuję
A co z sc ? 2 wspólników na swoich DRA , jeden pełne składki, drugi emeryt - płaci zdrowotne, osobno 9 pracowników, czy umorzenie zus dotyczy wspólników czy tylko pracowników ? przychody 01-02/20 duuuże. udziały 20/80
Kom 62
Może być taka sytuacja: spółka cywilna zatrudnia 7 pracowników i jest utworzona przez 2 wspólników. Płatnikiem składek ZUS za pracowników i za wspólników (w sumie 9 ubezpieczonych) jest spółka. Wtedy nie ma limitu przychodu do umożenia składek.
Kom 69
Ale w S.C. są zgłoszeni tylko pracownicy nie wspólnicy
Mam nadpłatę w zus, czy będzie to potraktowane jako wpłata i może być problem z umorzeniem?
Kom70

Jest wybór, można zgłosić do spółki wspólników, albo może się każdy wspólnik indywidualnie zgłosić jako płatnik.
Kom 62
wspólnicy opłacają składki za siebie mają limit wg udziału , a spółka zatrudniająca pracownika bez limitu

czyli jak spółka ma pracowników to w ogóle nie patrzy na limit ?
Przedsiębiorca (bez względu na formę prawną) ma prawo do ulgi, jeśli 29.02.2020 zgłaszał do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób. Nie ma znaczenia, z jakiego tytułu – mogą to być zarówno pracownicy czy zleceniobiorcy, jak i osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności. W tym limicie przedsiębiorca musi też uwzględnić siebie, jeżeli był zgłoszony do ubezpieczeń społecznych.

Z kolei wobec osób prowadzących działalność (w tym wspólników spółki cywilnej), które zgłaszają do ubezpieczeń tylko siebie, wprowadzono limit przychodu z działalności.
Osoba prowadzi działalność płaci składkę zdrowotną dodatkowo jest emerytem, czyli postojowe jej nie przysługuje ze względu na dodatkowy tytuł ubezpieczenia, dobrze to rozumiem ?
Do kom. 74
1/ to jeżeli jdg + osoba na zleceniu ( obojętnie czy tylko płaci za niego zdrowotne, czy całe składki ) ma prawo do ulgi bez względu na przychód ?
2/wspólnicy spółki mają limit przychodów , natomiast jak mają pracowników to za nich mogą składać wniosek ?
ala6 , tak?
Kom 76
1/ tak
2/ no ze wszystkich postów tutaj tak wynika , natomiast Pani z ZUS-u nie wiedziała....
Jestem na rencie , prowadzę jednoosobowa działalność, płacę składki ZUs pełne , czy mogę liczyć na zwolnienie z ZUS i postojowe - nie pracuje aktualnie .
Dziękuję Ala6 :)
Hej - jak uważacie / spełnione sa warunki
firma spełnia kryteria - zatrudnia 5 pracowników + zleceniobiorca + os. prowadz. DG
ale prowadząca odprowadza składki od podwyższonej podstawy - 5.000 zł (juz ponad 2 lata)
czy może starać sie o umorzenie składek za pracowników + zleceniobiorcę
+ swoje, ale do wysokości urzędowej podstawy?

czy w ogóle przez swoja podwyższona podstawę traci prawo do zwolnienia?
>80
wczoraj doradca radził zeby wykazała urzędowe bo zus moze uznac ze skoro ja stac na wyzsze nie potrzebuje pomocy
Czy do 10 osób wliczam tych co cały luty byli na bezpłatnym?
>82
dobre pytanie
ale wg mnie, nie
Zauważyć nalezy że 29.02 to SOBOTA a bezpłatne bierze się na dni pracujące
Witam , osoba prowadzi DG jako wspólnik sc prócz tego prowadzi działalność na własne nazwisko przychód jak myślicie jako suma działalności czy tylko jak zapisane w ustawie 31zn ust 2 " z tej" działalności czyli z 1 działalności ?
Suma wg mnie
:) ok dziękuje.
Ja się teraz natknęłam na coś takiego
jeśli ktoś w tej chwili jest na uldze na start to już ustaliliśmy nie może umorzyć zus
a co jeśli w lutym na niej był, a od 01-03-2020 jest na 05.70.
Czy liczy się ogólnie prowadzenie działalności przed 01-02-2020, czy że jak jeszcze w lutym był na 05.40 to nie może
maaaaaatko ile tych sytuacji...
To ja mam lepsze

ulga na start + pracownik :) moze czy nie ? :))))
>89
Wg. mnie może, art. 31zo nie przywołuje art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
>90
dzięki :)
A ja mam kwiatek
do 29.02.2020 JDG
od 01.03.2020 zatrudniony zleceniobiorca podlegający społecznym
1) czyt traktujemy jako JDG do na dzień 29.02.2020 był samozatrudniony ( stosujemy limit przychodów )
2) czy traktujemy jako pracodawce ( nie obowiązuje limit przychodów)
W/g mnie traktujemy go jako samozatrudnionego z limitem przychodów
no bo jak pracodawca - wtedy musiałby na dzień 29 lutego zgłosić do ubezpieczenia mniej niż 10 ubezpieczonych
Hej - oświećcie mnie / za dużo tego wszystkiego

mam osobę / emerytkę prowadzącą DG która jest tez gdzieś zatrudniona na etacie = nie ma prawa do ulgi w DG z tyt. zapłaty skł. zdrowotnej? (RDZ)

prowadzący DG zatrudniający pracowników - może sie strac o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników, którzy sa bez pracy bo zakład (fryzjerski) zamknięto? / skorzysta z ulgi na składki (wniosek RDZ)
jaki tutaj musi złożyć wniosek na dofinansowanie do wynagrodzeń ?
Kom.94
1/...mam osobę / emerytkę prowadzącą DG która jest tez gdzieś zatrudniona na etacie = nie ma prawa do ulg...

ma prawo z limitem , jak bez pracowników

2/ wnioski o dofinansowanie do wynagr.pracowników powinny być na stronach Urzędów Pracy- zadzwoń i dopytaj , bo pewnie tutaj dofinansowanie bez składek ZUS a oprócz tego można wniosek RDZ
Kom 94
Emerytka może być zwolniona z ulgi

Fryzjer skorzysta ze zwolnienia pod warunkiem zgłoszenia oprócz siebie max 8 osob

Jeśli będzie się starać o dofinansowanie wynagrodzeń to bez składek ZUS - jeśli złoży RDZ ( żeby nie było sytacji ze ZUS zwolni ze składek a on jeszcze otrzyma dofinansowanie z pup na te składki )
> 96

OK - ale jaki wniosek składa na to dofinansowanie do wynagrodzenia? / składa bo bezpośrednio do Urzędu pracy?
Tak, do urzędu Pracy
Na moim urzędzie są tylko wnioski i pożyczkę. Zapewne te dopiero się pojawia
A czy ktoś mi może powiedzieć jak obliczyć dokładnie ten przychód?Jednoosobowa dg. Sprzedaż.
Czy jeżeli do końca lutego 2020 korzystałam z ulgi na start (płacona tylko zdrowotna) A od marca 2020 jestem na preferencyjnym to mogę skorzystać że zwolnienia 3-5 ZUS?
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

• zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

• analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

• zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

• Dobrowolna zgoda

Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.