Tarcza - umorzenie składek zus

Czy dobrze rozumiem, ze firma zatrudniająca max 9 osob bez zadnych dodatkowych kryteriów po złożeniu wniosku moze liczyć na umorzenie zus?
Próbuje przeanalizować przepisy, jest ciezko oczywiscie i potrzebuje potwierdzenia. Czy ustawodawca pisząc w ustawie „płatnik” miał na myśli tez małe spolki z o.o? One tez mogą z tego skorzystać? I co ze wspólnikami spółek? Płaca zus sami za siebie de facto czy oni mogą liczyć na jakies umorzenia?
W ustawie mowa o osobach zgłoszonych do ubezp. społecznych. Tak więc trzeba wliczyć wszystkie osoby zgłoszone u płatnika do ubezp. społ.
W tym siebie i osoby współpracujące?
Tak
Dzień dobry. Czy do zatrudnienia liczą się także osoby które w firmie są na umowie zleceniu? Mam firmę osoba prowadząca działalność plus zleceniobiorca
To tak, ale co z dalsza częścią pytań? :)
Liczy sie liczba ubezpieczonych wiec bierzemy pod uwagę tez zleceniobiorców
Czy osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie, które podlegają pod ubezpieczenie społeczne też wliczają się do tych 9 osób czy tylko pracownicy na podstawie umów o pracę?
A czy osoby na urlopie bezpłatnym i wychowawczym też wliczają się do tego stanu zatrudnienia?
Jak technicznie ma wyglądać zwolnienie ze składek? Najpierw trzeba zapłacić, czy nie? Rozumiem także, że składka zdrowotna ma być naliczona i zapłacona jak zwykle?
Jeżeli liczy się też osoba na zleceniu to limit przychodu już nie obowiązuje?
Jeżeli podlega ubezp. społ. to też ją wliczasz.
Czy jeżeli ktoś zalegał z ZUS to nie będzie mógł skorzystać z umorzenia?
Ale w końcu trzeba zapłacić składki za te miesiące, żeby złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania ?
Nie,trzeba złożyć normalnie dokumenty rozliczeniowe, ale nie płacić, złożyć wniosek o zwolnienie
warunkiem zwolnienia jest przekazanie dokumentów rozliczeniowych za m-c marzec, kwiecień, maj,
wniosek o 3-mczne zwolnienie składa się do 30 czerwca
Czy przy umorzeniu zusu też jest warunek że nie można zwolnić pracownika przez okres 3 miesięcy od zakończenia epidemii?
Nie
Nie
Jak ktoś płaci samo zdrowotne bo ma pracę to można umorzyć tą składkę z działalności?
Ta umowa o pracę nie wyklucza takiej możliwości.
Mam pytanie A co w przypadku jak skoryguje np raport za marzec A obiecałam się o umorzenie?
Zrobiłam listę płac za m-c marzec .Zaksiegowałam brutto w miesiącu marcu , Złożyłam wniosek o umorzenie składek ZUS.
Jak rozliczać w tym przypadku Zus który płaci pracownik (po umorzeniu składek ).Czy mam korygować liste płac i wypłacić im ich część składek zus .Jak będzie to wyglądało w rozliczeniu rocznym
Kwota wynagrodzenia do wypłaty się nie zmienia. Na zeznanie roczne pracownika te zwolnienie też nie wpływa.
Dzień dobry. Taka sytuacja:
Wniosek o umorzenie składek ZUS (przedsiębiorca pow. 9 osób- 50% umorzenia) złożony 30.04.2020 za marzec -maj
Składka za marzec została wcześniej zapłacona w terminie.
Dodatkowo złożony wniosek o zwrot nadpłaconych składek za marzec.
W dniu dzisiejszym powinniśmy zapłacić ZUS za kwiecień.
w e -Pue w Panelu Płatnika widać że mamy Należne składki
Okres rozliczeniowy
Saldo miesięczne*
2020-03 - 18 905,71 PLN (WN) - pojawiła się kwota 50% składek za marzec ale nie ma ani decyzji o umorzeniu, ani zwrotu składek na konto
raporty DRA, RCA, RSA za kwiecień złożone w terminie, kwota w kwietniu 2020-04 - 37 973,32 PLN (WN).
PYTANIE: czy dzisiaj mamy zapłacić 50% kwoty ZUS za kwiecień mimo że wartość 50% za kwiecień przewyższy kwotę do zwrotu z marca?
Wg mnie powinniśmy. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Mam taką samą sytuację i zapłacilam 50% za kwiecień.
Wychodzę z założenia, że jeślii za marzec zwrócą (a powinni jeśli był o to wniosek) to ok, a jeśli przeksięgują to będzie nadpłata.
Zobaczymy w przyszłym miesiącu.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.