świadczenie postojowe student umowa zlecenie

Czy studentowi pracującemu na umowę zlecenie w sklepie ze stawką godzinową (brak określonej kwoty na umowie, pracowałem jak chciałem i jak mi plan zajęć pasował, ale mniej więcej ze sto godzin się zazwyczaj uzbierało) w przypadku ograniczenia możliwości wykonywania umowy przysługuje świadczenie postojowe? Teraz zleceniodawca nie ma dla mnie godzin. Nie ma mnie w ZUS-ie, bo się uczę.
Póki co nie widzę, żeby takie umowy były jakoś inaczej traktowane...zlecenie to zlecenie....ale zoabczymy w praniu
Dziękuję za odpowiedź. Też czytałem i nie widzę (ale ja mniej z tego rozumiem, więc zapytałem mądrzejszych ;) ), martwi mnie jedynie zapis o kwocie na umowie, bo ja mam stawkę godzinową na umowie.
"martwi mnie jedynie zapis o kwocie na umowie" - Konkretnie o jaki zapis Ci chodzi? No bo przepis brzmi:
Art. 15zq. 5. Osobie wykonującej umowę cywilnoprawną świadczenie postojowe przysługuje jeżeli:
1) umowa cywilnoprawna została zawarta przed dniem 1 lutego 2020 r.;
2) przychód z umowy cywilnoprawnej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe, nie był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,obowiązującego na dzień złożenia wniosku.
Świadczenie postojowe
2) wykonującej umowę agencyjną, umowę zlecenia, inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowę o dzieło, zwane dalej „umową cywilnoprawną” – przysługuje świadczenie postojowe, jeżeli nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu.
Czyli rozumiem że ma nie podlegać z innych tytułów, ale nikt nie napisał że z tego tytułu musi podlegać.
Czy dobrze rozumuję? Czy jednak z tego musi, a z innych nie może?
Nie ma wymogu, aby ta osoba podlegała ubezp. społ.
W odpowiedzi ~xyzzzz

Art. 15zs ust. 4 wyczytałem
We wniosku ma być:
b) data zawarcia i wysokość wynagrodzenia z tytułu umowy cywilnoprawnej.

Wysokość wynagrodzenia u mnie jest zmienna, więc nie da się jej określić - w jednym miesiącu pracowałem mniej, w innym więcej, tak jak mi plan pasował. Chyba, że wysokośc wynagrodzenia określa się jako stawka godzinowa.
Tym bym się nie przejmował. Ważne natomiast aby były spełnione warunki:
c) uzyskanie przez osobę wykonującą umowę cywilnoprawną w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe, przychodu nie wyższego niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (...)
Tyle aż tych godzin nie uzbierałem ;) bardzo dziękuję za odpowiedzi
Dajcie prosze link do tej ustawy antykryzysowej. Nie moge odnslezc
Witam, podpinam się pod pytanie, jestem zleceniobiorca jednak w marcu wyrobiłem więcej godzin i zarobię więcej , czy w związku z tym nie przysługuje mi świadczenie? Czy muszę mieć spadek przychodu by je uzyskać ?
Jesteście mądrzejsi ode mnie. Umowy zlecenia, które mam zawarte są umowami zawartymi z osobami, które są zatrudnieni, gdzie indziej na umowy o pracę i są w tamtych miejscach pozgłaszani do ubezpieczeń społecznych. U mnie dorabiają i te umowy zlecenia mają tylko po kilkanaście godzin i są rzędu 300,00-500,00zł m-nie i ze stawkami godzinowymi. Czy w związku z powyższym mam obowiązek wypłaty postojowego dla tych zleceniobiorców?
"Jeśli suma Twoich przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożyłeś wniosek o świadczenie postojowe wynosi do 1 299,99 zł (mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r.), to świadczenie postojowe przysługuje Ci w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów" - to jest informacja ze strony zus.
Wiecie moze zatem jak beda traktowane umowy ze stawka godzinowa? Tak jak napisal ~Michalko22 wielu studentow np w gastronomii ma takie stawki, a wyplaty maja powyzej 50% minimalnego wynagrodzenia.
To w takim razie, ja płacę to postojowe dla zleceniobiorcy jako zleceniodawca i wnioskuję o te dofinansowanie gdzie? I jak wyliczyć dla zleceniobiorcy ze stawką godzinową to wynagrodzenie? To ma być rachunek do zlecenia? Pomóżcie, bo się pogubiłam.
Kom. 12
Chodzi o sumę uzyskanych przychodów (tyle ile wypłacono), a nie sumę kwot wpisanych na umowach. Tak wieć to że stawka jest godzinowa nic tu nie zmienia.
Już doczytałam. Ja nie wypłacam, bo mają inny tytuł do ubezpieczeń. A poza tym,w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, aby ze świadczenia postojowego skorzystać ( gdyby nie mieli innego tytułu do ubezpieczeń i mieścili się w limicie przychodów) jest konieczny wniosek. Wtedy świadczenie postojowe będzie przyznawane w drodze decyzji na wniosek zainteresowanego i za pośrednictwem zleceniodawcy.
A co w przypadku osoby, która pracowała na zlecenie ze stawką godzinową i zwykle miala 85-90h czyli ok. 1500zł w miesiącu, a w marcu zamknęli firmę i uzbierała tylko 30 godzin czyli niecałe 600 zł? Dostanie tylko 600 zł postojowego?
Kom. 14
czyli do wniosku trzeba dolaczyc kopie umowy i ostatni rachunek za luty? Bo rozumiem, ze skladam teraz w kwietniu o swiadczenie postojowe za marzec, kiedy restauracja zostala zamknieta. W marcu wynagrodzenie z tytulu umowy zlecenia to 100 zl
Ale jaja, czyli jak wniosek będzie składany w kwietniu, to podana będzie kwota za marzec czyli wtedy kiedy nastapił przestój, tj. na moim przykładzie: w lutym kwota na rachunku 2300, marzec kwota na rachunku będzie 700, to świadczenie postojowe dostanę w kwocie 700, a nie 2000?
Bzdura... czy źle myślę?
A jak ktoś w marcu w ogóle nie pracował? Moja koleżanka będzie miała 300 zł, zamiast średnio 2000, które uzyskiwała przed marcem.
Źle myślę - na rachunku z marca mam przecież wypracowane godziny z lutego...
Czy innym tytułem do ubezpieczeń jest również pobieranie renty lub emerytury?
Czy w przypadku bycia studentem wniosek sklada zleceniobiorca czy zleceniodawca? gdzie sa dostepne wzory owych wnioskow?
Do ZUS zleceniodawca.
Na stronie ZUS.
Witam, od mojego zleceniodawcy otrzymałem informacje że "świadczenie postojowe nie będzie wypłacane studentom - będzie ono wypłacane tylko dla osób objętych ubezpieczeniem społecznym" jest ktoś w stanie to zweryfikować ?
Na stronie zus jest zapisane że dostaniesz świadczenie jeśli: "Nie masz innego tytułu do ubezpieczeń społecznych."
czyli jako student i jeśli nie masz ukończonych 26 lat to jesteś ubezpieczony przez luz za pośrednictwem rodziców przez np krus.
Jednak nie wiem dokładnie jak to jest rozpatrywane, ale wynika z tego że raczej marne szanse, co nie znaczy żeby nie spróbować!!
Ale rodzice studentów zgłaszają tylko do zdrowotnego a to nie jest ubezpieczenie społeczne
Czy ktoś posiada potwierdzona informację na wyżej poruszony temat pracujących studentów, którzy są zgłoszeni do ubezpieczenia przez rodziców?
A ja mam pytanie odnośnie oświadczenia jakie trzeba przedstawić pracodawcy jeśli się ma dwie umowy zlecenia u różnych pracodawców. Czy dobrze rozumiem że pierwszemu mamy oświadczyć ile otrzymaliśmy wypłaty od drugiego i na odwrót? Uczeń do lat 26 tylko umowy zlecenia.
Czy może się ktoś orientuję jak wypełnić wniosek do ZUS. Konkretnie chodzi mi o dział V pkt 1. "Miesięczny przychód,który wynika z umowy"
Jaką kwotę wpisać w przypadku studenta do 26 roku życia umowa na stawke godzinową 17zl/h? Wpisać 17 zł? Pkt.2 jest dla mnie jasny .Nie wiem co konkretnie wpisać w ten pkt1.
U mnie zatrudniony w marcu zarobił mniej niż 1299,99.
Jaką kwotę mam wpisać w druku RSP-C w pozycji IV Informacje o przychodzie z umowy pkt 1 Miesięczny przychód który wynika z umowy w sytuacji gdy w umowie zapisana jest stawka za 1 godzinę i w każdym mięsiacu może to być inny przychód uzależniony od zrealizowanej liczby godzin.
Dzwoniłem dzisiaj na infolinię ZUS i dowiedziałem się, że w polu 1 należy wpisać kwotę jaką zarobiłby pracownik, gdyby pracował normalnie w marcu (stawka godzinowa x ilość godzin x ilość dni) natomiast w polu 2 wypłatę jaką otrzymał za marzec. W obu polach podajemy kwoty brutto. Podsumowując:
-rodzice zgłaszają studentów do ubezpieczenia zdrowotnego, nie społecznego, więc student jak najbardziej może skorzystać z postojowego
-pole 1 (stawka godzinowa x ilość godzin x ilość dni pracujących w marcu)
-pole 2 (wypłacona kwota za marzec)
Co jeśli ktoś zarobil w marcu powyżej tej kwoty 1299,99 zł?
Witam, jestem studentem i pracuję u dwóch różnych pracodawców. U jednego mam umowę zlecenie, u drugiego umowę o dzieło. Jestem jednocześnie podpięty pod ubezpieczenie zdrowotne pod rodzica. Czy przysługuje mi wynagrodzenie postojowe?
Apropo postojowego (umowy zlecenie).
W zakładce na stronie ZUS "Świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne" teoria mija się z podanym przykładem przykładem "Pana Macieja''.
Na początku napisane jest: "Jeśli suma Twoich przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożyłeś wniosek o świadczenie postojowe wynosi do 1 299,99 zł (mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r.), to świadczenie postojowe przysługuje Ci w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.
Natomiast w przykładzie poniżej (Pan Maciej) napisane jest, że Pan Maciej miał przychód w marcu 600 a - niewiadomo dlaczego - dostał postojowe 2080zł (a według teorii powinien 600zł)
Proszę o ustosunkowanie się czy to jest błąd - która wersja obowiązuje.
Pozdrawiam
W marcu zarobil 600 zl, ale to powinno byc wyplacone w kwietniu.
Ogolnie przychod w marcu, to kwota, ktora wypracowal w lutym - czyli 1500 zl zgodnie z umowa- i wyplacone w marcu.
Dzis udało mi się dodzwonić do ZUS nie ma oficjalnej decyzji JESZCZE czy studentom( do 26rż) się to świadczenie należy czy też nie. Zus powiedział że w ciągu kilku dni na stronie powinien być komunikat Pani powiedziała że na ten moment nie wie jak będzie bo jesli ktoś studiuje i nie ukończył 26rż to pracodawca nie odprowadza za niego żadnych składek do ZUS, ale trzeba być dobrej myśli :)
Jestem na umowie zlecenie ale jednocześnie ubezpieczona w krus jako domownik, dodam bez żadnego dochodu,i nie posiadam ziemi, jedyny moj dochod to ta umowa zlecenie, czy należy się postojowe?
Dobrze rozumiem?
Jestem zleceniodawcą, któremu przysługuje postojowe jako samozatrudnionemu, gdyż w myśl przepisów nie opłacam za nikogo składek, tylko za siebie. Mój zleceniobiorca jest studentem, w marcu zarobił 1050zł, tyle samo dostanie postojowego za złożenie wniosku przeze mnie w kwietniu.
Otrzyma pod warunkiem, że kwestia przyznania postojówki studenta zostanie uregulowana, na ten moment studenci nie są uwzględnieni w świadczeniach
A jeżeli umowy ze studentem są zawierane co miesiąc, czy ma jakieś szanse na postojowe?
Jeżeli nie pojawi się jakaś interpretacja tego przepisu, to nie, bo w ustawie jest mowa o umowie zawartej przed 1.02.2020.
Czy ktoś się orientuje, kiedy wypłyną informacje czy świadczenie postojowe przysługuje również studentom?
Kom. 41
No a skąd wątpliwość czy przysługują? Przecież w ustawie nie ma wyłączeń dla studentów. Tak więc zgodnie z zapisami ustawowymi przysługuje również studentom.
No właśnie, nie ma wyłączeń dla studentów, ale ZUS twierdzi, że umowy, które nie są ozusowane nie podlegają wypłacie postojowego.
Możesz podać namiary na te stanowisko ZUS?
Składaj wniosek. ZUS w przypadku ewentualnej odmowy będzie musiał podać podstawę prawną, no a moim zdaniem takiej nie ma.
Jestem kierowcą ciężarówki. Pracuję na umowę zlecenie ze stawkę godzinową, którą mam wpisaną na umowie plus za diety (te to chyba na 100% nie są wliczane do dochodu! No chyba, że się mylę, to proszę o weryfikację).
Nie ma u mnie czegoś takiego jak "normalna" ilość godzin, jaką "wyjeżdżam" w ciągu miesiąca.
Zamierzam we wniosku wpisać w punkcie IV. 1. 17 zł/godz., 2. 1836 zł (108 godz. * 17 zł/godz.).
Myślicie, że powinno być ok?

Drugie pytanie. Czy przestój w prowadzeniu działalności polega na całkowitym zaprzestaniu działalności przez firmę w której pracuję czy zmniejszona ilość zleceń też zalicza się do przestoju?
I czy pracodawca musi to jakoś udowodnić czy tylko na zasadzie oświadczenia we wniosku?
W sprawie złożenia wniosku należy skierować się bezpośrednio do pracodawcy ? W moim przypadku dział kadr.
Prawo do świadczenia przysługuje, gdy:
• przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o świadczenie był niższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych obowiązującego na dzień złożenia wniosku (15 595,74 zł dla wniosków złożonych w kwietniu i maju 2020 r.),
• uprawniony do świadczenia postojowego nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych

Studentowi, który oprócz umowy zlecenie nie posiada innego tytułu do ubezpieczeń i jest zgłoszony do ubezpieczeń zdrowotnych przez rodziców przysługuje świadczenie postojowe pod warunkiem, że spełnia pozostałe warunki." Taka otrzymałem odpowiedź z ZUSu
Pole "przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku" w przypadku zleceniobiorcy otrzymującego wypłatę 10 dnia miesiąca. Czy przychód w marcu to kwota wypracowana w lutym i otrzymana 10 marca czy kwota wypracowana w marcu i otrzymana 10 kwietnia?
To kwota wypracowana w lutym i wyplacona w marcu- jezeli wniosek jest skladany w kwietniu.
Tak kom. 49 na infolinii ZUS otrzymałam też info, że wynagrodzenie podajemy ''kasowo'', i u mnie jest tak wynagrodzenie
- za luty wypłacone do 10 marca 1800,00
- za marzec wypłacone do 10 kwietnia 900,00, gdyby nie było postoju w branży gastronomicznej kwota byłaby wyższa
W umowie stawka określona jest godzinowo 18,00/h, jak powinnam prawidłowo wykazać to we wniosku (student do 26 roku) jeśli chodzi o wynagrodzenie ujęte w umowie i wynagrodzenie wypłacone. W związku z tym, że jest to student ZUS nie ma możliwości weryfikacji spadku na deklaracji.
Kom. 50 - czyli wniosek o postojowe składane będzie w tym przypadku w maju za kwiecień?
W przypadku swiadczenia postojowego nie trzeba wykazac spadku przychodow, a jedynie ograniczenie lub zaprzestanie dzialalnosci przez zleceniodawce w zwiazku z koronawrusem.
W przykladzie z Kom. 50:
- jezeli wniosek zostanie zlozony w kwietniu, to bierzemy pod uwage godziny wypracowane w lutym i wyplacone w marcu, zleceniobiorca powinien otrzymac postojowe 2080 zl
- jezeli wniosek zostanie zlozony w maju, to bierzemy pod uwage godziny wypracowane w marcu i wyplacone w kwietniu. Tym samym mamy ponzej polowy minimalnego wynagrodzenia i zlecenioborca otrzymauje postojowe tyle ile zarobil, a wiec, zgodnie z przykladem, 900 zl
Co w sytuacji, gdy pracownik podpisał umowę w styczniu i była to umowa okresowa, obowiązującą do końca marca? Pracownik od kwietnia ma kolejna umowę. Wiadomo że Do wniosku należy doalczyc umowę zawarta przed 1.02. Czy ta umowa która się dołącza do wniosku ma być ciągle ważną obowiązującą umową? Bo w moim przypadku ta umowa która ma być dołączona jest już nieważna. No ale z drugiej strony to postojowe jest za miesiąc marzec i wtedy ta umowa obowiązywała. Jeśli ktoś może rozwiać moje wątpliwości to z góry dziękuję
Kom. 52
wniosek złożony w kwietniu z godzinami z lutego:
misięczny przychód, który wynika z umowy: np. 2000
przychód osiągnięty w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku: np. 2000 (wypracowane w lutym, wypłacone w marcu)

ZUS nie odrzuca wniosku? Really?
Kom. 52
przecież połowa minimalnej dotyczy kwoty wynikającej z umowy, a nie z przychodu osiągniętego w miesiącu poprzedzającym, bo to byłoby bez sensu
W -kom. 50, do ktorego odnosil sie kom. 52 jest mowa o umowie zleceniu ze stawka godzinowa - nie ma ustalonej stawki miesiecznej. Tak wiec mowa o przychodzie osiagnietym w miesiacu poprzedzajacym ma sens.
Mój zleceniobiorca pracował u mnie na UZ do 31.01 od 01.02 nowa umowa UZ podpisana, czy liczy się ciągłość umów czy jeżeli mam nowa umowa z nim od 01.02 to już nie należy mu się postojowe?
Jeszcze jedno pytanie, kwotę przychodu za poprzedni miesiąc wpisujemy brutto jak rozumiem, czyli jeżeli ktoś przekroczył 1299,99 zł to już mu się nie należy postojowe?
Kom. 56
w kom. 50 nie ma ustalonej stawki miesięcznej, ale zapewne była przewidywana liczba godzin (np. ktoś wykonywał usługi np. zazwyczaj we wszystkie weekendy, ktoś wykonywał usługi np. popołudniami 3 razy w tygodniu, ktoś wykonywał usługi +/- 100 h w miesiącu), a teraz w związku z przestojem zleceniodawcy lub ograniczeniem możliwości wykonywania umowy zlecenie nie wykonywał usług w weekendy wcale albo w ograniczonym zakresie. Jeśli nie ma ustalonej kwoty wynikającej z umowy to winno ustalać się średniomiesięczną kwotę uzyskiwaną w trakcie trwania umowy lub podawać kwotę, którą np. według grafiku powinno się uzyskać. Przychód osiągnięty ma wskazywać (bardziej lub mniej wyraźnie), że COVID-19 miał wpływ na wykonywanie umowy zlecenie.
Wypełniam właśnie wniosek proszę o pomoc
Punkt IV
1) wpisuje kwotę jaką dostały zleceniobiorca gdyby pracował cały marzec
2) wpisuje kwotę z rachunku za luty, czy za marzec, wypłaty mam 10 dnia każdego miesiąca więc wychodzi ze mam wpisać tyle ile zarobić w marcu za pracę za luty
Wpisujesz kwotę wypłaconą w marcu.
To jak to jest w końcu z tymi studentami? Ktoś ma potwierdzone info czy składać ten wniosek czy nie? Bo ile ludzi tyle opinii...
Jak nie złożysz wniosku to ZUS na pewno pieniędzy nie wypłaci. Jak złożysz to ryzykujesz tylko tym, że wyda decyzje odmowną.
Student może ubiegać się o świadczenie postojowe, o ile umowa zlecenia została zawarta przed 01.02.2020 r. Student/Uczeń jest ubezpieczony u rodziców oraz nie posiada innego tytułu do ubezpieczeń społecznych.
Ja dziś usłyszałam w firmie, że studentom na umowie nie przysługuje świadczenie postojowe, bo niby zus przekazał im takie informacje. Nigdzie nie widziałam takich informacji na stronie rządowej, ktoś ma jakieś informacje z zusu/firm?
Na umowie zlecenie oczywiście.
"Student/Uczeń jest ubezpieczony u rodziców" - Takiego warunku nie ma.
Studenci nie są ozusowieni, jednak byłoby to dziwne gdy w takiej sytuacji postojowe nie należało by się studentom, skoro to decyzją Państwa zwolnieni są ze składek.
Może dziś ktoś dostanie, bądź nie i wszystko się rozświetli.
Mam pytanie
Jestem studentem do 26 roku życia, zawsze miałem w pracy około 170 godzin przepracowanych co dawało ok. 3500 zł
Wypłatę dostaję 10go dnia miesiąca.
W Kwietniu zarobię może jakieś 600 pln.

Czy mogę ubiegać się o postojowe? Czy ta kwota to 2080 pln? czy wniosek powinienem złożyć w kwietniu czy w maju?

Dziękuję
Składajcie wnioski. Jeżeli ZUS odmówi to będzie musiał wydać to w formie decyzji z podaniem podstawy prawnej. Nic nie ryzykujcie składając taki wniosek oczywiście pod warunkiem, że zostanie w nim podana prawda.
U mnie w pracy pani kadrowa powiedziała, że ona ponosi odpowiedzialność karną za ten wniosek haha. Nie pozwolono mi niestety złożyć wniosku tylko dlatego, że jestem studentem.
Nie rozumiem jak można swojemu pracownikowi zabronić ubiegać się o postojowe, skoro tak naprawdę nigdzie nie jest napisane, że student nie może się o nie ubiegać.
No, ale w tym wniosku miała podać jakąś nieprawdę? Przecież tam nie ma pytania o opłacanie składek, czy też o to czy zleceniodawca jest studentem. Nie ma też ani slowa o tym, że nie dotyczy on studentów.
Pani z kadr stwierdziła, że studenci nie płacą składek do zusu, więc nie przysługuje im pomoc w postaci postojowego.
Dzwoniłam dziś pół dnia do zusu jednak nie udało mi się, jutro też będę próbować. Chciałabym mieć jakiś dowód który mogłabym pokazać tej babie, żeby zmieniła zdanie. Nic do niej nie trafia jak mówię, że nie ma nigdzie takich informacji na temat studentów, ale ona wie lepiej bo ma takie informacje z zusu niby.
Rząd dokładnie wie, że znaczna większość osób pracujących na zlecenie to właśnie studenci, więc myślę, że gdyby nie mieli prawa do postojowego to było by to zaznaczone już na samym początku.
Znając rząd wcale bym się nie zdziwiła, gdy jednak studenci nie byli objęci postojowym. Od razu ile pieniędzy zaoszczędzonych.
A jaki dowód pokażesz jak się dodzwonisz do ZUS?

Złóż oficjalne pismo do zleceniodawcy o złożenie wniosku do ZUS wraz z oświadczeniem, że nie masz innego tytułu do ubezpieczeń społ. i czy były i jeżeli tak to jakie przychody z tytułu innych umów zleceń. Na kopii niech w sekretariacie przystawią pieczątkę z datą wpływu tego pisma.
A czy orientuje się ktoś, czy jeśli ZUS wyda decyzję odmowną, to można złożyć wniosek ponownie w kolejnym miesiącu, bez odwoływania się? Składam właśnie oświadczenia z przychodem marcowym wypracowanym w lutym, więc defacto kwoty wynikająca z umowy i z poprzedniego miesiąca nie będą się drastycznie różnić i obawiam się, że przez to wnioski zostaną odrzucone :(
Dokładnie to dziś chciałam zrobić, wziełam z recepcji dwa oświadczenia (brak innych ubezpieczeń społecznych i przychodów) idę do kadrowej a ona, że nie ma takiej opcji bo mi tego zus nie przyjmie i ona też. Co by to zmieniło, że wyślę im to "oficjalnie" skoro oni obierają przeciwne stanowisko i mają poparcie prawnika i zusu (teoretycznie). Dlatego chciałam mieć jakieś pismo z zusu, że jednak studentom przysługuje świadczenie.
No jak z ZUS chcesz dostać telefonicznie pismo :-)?
"mają poparcie prawnika i zusu (teoretycznie)" - Widziałaś jakiś dokument na jedno lub drugie?
Złóż pismo, bo pewnie ani na oczy nie widziałaś prawnika firmy (no a przynajmniej z nim nie rozmawiałaś), ani dokumentu przygotowanego przez niego, ani też pism z ZUS. Czy się też może mylę?
A zus oprócz infolinii nie posiada nic innego? E-mail/poczta? Cokolwiek.
Nie widziałam, bo niestety nie wisiało przed drzwiami firmy ;) a udostępnić mi ich nikt nie chciał.
Gdybym mogła sama złożyć pismo to bym to zrobiła, bo jako pracownik to jedynie mogę wnieść o to do zleceniodawcy, a to przecież do niego zależy co z tym dalej zrobi. Myślałam o tym, żeby napisać skargę do zusu.
A co do odpowiedzialności karnej w ustawie znalazłam zapis, ze to "zleceniodawca lub zamawiający składa wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń".
.
Na oświadczeniu nie ma ani słowa o tym, że podlegasz ubezp. społ., że nie jesteś uczniem lub studentem, tak więc co ma do tego oświadczenie jakie składa zleceniodawca? Tak jak napisałem złóż oficjalne pismo.
Okej, i co z tym oficjalnym pismem iść do tej samej kadrowej?
A gdzie składacie inne pisma? Macie jakiś sekretariat? Złóż w sposób jaki jest praktykowany w Waszej firmie, tak aby mieć potwierdzenie wpływu tego pisma.
U tej właśnie kadrowej, więc na nic takie coś, ale ok dzięki za pomoc ;)
No to jeżeli odmówi Ci przyjęcia tego pisma, to warto mieć na to świadka (-ów) no i pismo dodatkowo wysłać pocztą.
Prędzej mnie zwolnią niż mi takie akcje pozwolą odstawiać, tym bardziej że ja tam pracuję od roku, a ta babka od kilkunastu lat.
No, a to nie jest tak przypadkiem, że to nie ma nic wspólnego z tym, że jesteś studentką, ale może po prostu firma nie ucierpiała z powodu koronawirusa?
Wprowadzone są też w firmie jakieś ograniczenia jeżeli chodzi o pracę z tego tytułu?
Jest przestój w firmie, część osób pracuje zdalnie, większość wcale, tylko niektórzy przychodzą dalej do biura. Chodzi tu tylko o bycie studentem, dlatego że innym osobom (które nie studiują) złożyli wniosek bez problemu, a studentom podziękowali. Umówiłam się na jutro na kolejną rozmowę z tą kadrową.
Plus mam pytanie o przykład ze strony zusu, dokładnie o ten z Panem Olafem (umowa o dzieło), który nie podlegał ubezpieczeniom społecznym, a mimo to otrzymał postojowe. Tak samo i student nie podlega ubezpieczeniom społecznym, dobrze to rozumiem?
Nie wiem dlaczego boisz się złożyć pismo. Moim zdaniem tracisz czas na dyskusje, a jeżeli będą chcieli się Ciebie pozbyć to te podważanie kompetencji kadrowej też może być powodem (chociaż zapewne nieoficjalnym).
No, ale oczywiście życzę powodzenia :-).
Nie boję się, tylko, że to nic nie da, tak samo jak ta rozmowa, wiem, ale warto spróbować ;) Bo co jej po moim piśmie? To ją zobowiązuje do czegoś? Wyraźnie powiedziałam, że chce się ubiegać o postojowe na co ona się nie zgodziła, papierek jej zdania nie zmieni. Gdyby jeszcze w tych kadrach był ktoś inny oprócz niej to chętnie, ale w tej sytuacji.
Czy do czegoś ją zobowiązuje? No w takim wypadku ryzykuje, że jeżeli z jej powodu nie uzyskasz należnego Ci świadczenia możesz od niej (czy też raczej zleceniodawcy) mieć roszczenia, tak więc jest większa szansa, że podejdą do tego poważniej.
Brzmi rozsądnie, jednak przydałby się świadek. Plus taka akcja to szybsze zwolnienie niż rozmowa z nią..
A czy mógłbyś mi wyjaśnić jeszcze jedną kwestię odnośnie przychodu. Nie pracuję od 16 marca, jednak moja pensja z lutego i marca (otrzymałam premię) jest taka sama, mimo iż w marcu przepracowałam tylko 2 tygodnie, a luty cały. Więc zastanawiam się czy na takiej podstawie również mogę się ubiegać o postojowe? Bo znowu we wniosku nie ma nic o tym, że przychód zleceniobiorcy musi spaść, żeby otrzymał postojowe. A to był dodatkowy powód dla Pani, żeby mnie utwierdzić w przekonaniu, że nic mi się nie należy.
No faktycznie tutaj mogą być wątpliwości ja ich tutaj ne rozwieję, bo nie wiem jak do tego będzie podchodził ZUS.
No właśnie..i tak dzięki
Nie wiem już gdzie uzyskać odpowiedź, jak nie tu. Nie można się nigdzie dodzwonić, a chyba pytanie jest proste dla znawcy (dla mnie niestety nie).

Czy zleceniobiorca może ubiegać się o świadczenie postojowe, jeśli przez ostatnie kilka miesięcy wykonywał umowę a właściwie UMOWY o dzieło dla zleceniodawcy? Umowy były co miesiąc nowe, bo i dzieło było nowe. W ustawie jest wymóg, że umowa musi być zawarta przed 1 lutym 2020 r., ale np. ma być wypłata z marcowego rachunku? Tak to rozumiem.

Ale czy w ogóle mogę się ubiegać, skoro ta wypłata była też z umowy zawartej bezpośrednio miesiąc przed tym miesiącem (czyli koniec lutego)? Jakie znaczenie ma, że była "seria"/kilka umów o dzieło przed 1 lutym? Jest sens składać wniosek, czy to musi być wyłącznie np. umowa o dzieło zawarta np. 1 grudnia na okres 1grudnia-30marca?
Tam jest data zawarcia umowy oraz osobno okres zawarcia umowy - i kto wie, jak to wypełnić w przypadku kilku umów? To jakieś jaja.
Witam,
odnośnie problemów ze złożeniem wniosku przez Panią z kadr, w takiej sytuacji na infolini ZUS otrzymałam informację, że studentą przysługuje prawo do świadczenia jeżli nie wykonują pracy, a jeżeli pracodawca nie wyraża checi złożenia takiego wniosku należy skierować sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy.
Należy walczyć o swoje
Mam umowę zlecenia, godzinową. W lutym wyrobiłem zlecenia na 1400zl, przelew przyszedł ok 10 marca. W marcu już kryzys i wyrobiłem zlecenia na 200zl., przelew przyszedł około 10 kwietnia. Czy moje postojowe wyniesie 2080zl czy 200zl? Wniosek składam jutro poprzez zleceniobiorcę. Z góry dzięki za info.
Jestem studentką, umowę zlecenie mam od ponad roku, w marcu pracowałam tylko jeden dzień, później bar w którym pracuję został zamknięty, z ostatnim dniem marca dostałam wypowiedzenie w związku z likwidacją stanowiska pracy, czy mogę sama złożyć wniosek o swiadczenie? Czy w związku z tym, że zostałam zwolniona z powodu obecnej sytuacji w ogóle mi ono przysługuje?
Oficjalny komentarz ZUSu

Jeśli student jest wyłącznie zatrudniony w oparciu o zlecenie, spełnia przesłankę niepodlegania ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Gdyby jednak okazało się, że student ma jednak inny tytuł do ubezpieczenia społecznego - to nie otrzyma postojowego.
Można prosić o źródło tego komentarza?
Jeżeli spełniamy te podstawowe warunki to świadczenie postojowe od umów cywilnoprawnych przysługuje nam, gdy nie ma się innego tytułu do ubezpieczeń społecznych a zgodnie z art. 15zq ust. 1 specustawy świadczenie postojowe przysługuje osobie zatrudnionej w oparciu o umowę zlecenia, jeśli nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Studenci do 26 roku życia nie są objęci ubezpieczeniem społecznym z tytułu umów zlecenie.
Proszę.o źródło, ponieważ konsultantka zus zapewnia mnie że studenta przysługuje świadczenie postojowe
Skoro konsultantka zus zapewnia Cie że studentowi przysługuje to chyba masz juz źródło...
Proszę o poradę.
Umowa zlecenie, kwota procentowa, 50% od godzinowego zarobku( jazda konna, różna stawka za godzinę)
W styczniu zarobiłem 2000zl na rękę.
W lutym tylko 700zl. Spadek spowodowany feriami.
W marcu, do czasu wprowadzenia obostrzeń, 900zl.
Czy przysługuje mi postojowe, jeśli tak to w jakiej kwocie?
Ważna jest kwota brutto i data jej wypłaty. Tak więc podaj kwoty brutto i daty wypłat.
27.01- 2500zl
27.02- 900zl
28.03- 1150zl
No,żeby stwierdzić, czy na pewno przysługuje to potrzebnych byłoby jeszcze trochę szczegółów, no ale to już powinien określić zleceniodawca. Natomiast co do kwoty ewentualnego świadczenia, to: 1150 zł
Jestem na umowie zleceniu zatrudniona w biurze. Biuro co prawda normalnie działa, ale ja nie chodzę do pracy, ponieważ ze względu na pandemię jest mniej klientów, a zatem nie mam nic od robienia. Czy w takim przypadku przysługuje mi świadczenie, jeśli spełniam pozostałe wymogi? Mimo, że działalność mojego zleceniodawcy nie uległa zmianie ani ograniczeniom?
"ze względu na pandemię jest mniej klientów (...) działalność mojego zleceniodawcy nie uległa zmianie ani ograniczeniom" - No to jak to faktycznie jest? No chyba jeżeli jest mniej klientów, w dodatku nie trzeba tyle osób do pracy i nie masz nic do robienia, to jednak mowa o ograniczeniach związanych z koronawirusem?
Cześć wszystkim. Czy ktoś jest na studencie i nie odprowadza składek otrzymał postojowego w związku z epidemia?
Jestem studentem i mam umowę zlecenie ale jednoczenie pobieram rentę rodzinna i odprowadzam ubezpiecznie zdrowotne. W takiej sytuacji świadczenie przysługuje?
Do Joanny - pobierając rentę jak najbardziej można ubiegać się o postojowe.
Cześć! Jestem studentka, mam umowę zlecenie w restauracji sushi, która prowadzi teraz tylko dostawy i wynosy. Nie chodzę do pracy od prawie 2 miesiący bo nie ma dla mnie dni. Ubezpieczona jestem przez rodziców. Czy ktoś ma pewna informacje jak to wyglada z postojowym ? Szef mówi ze nic nie da się zrobić
A jak to uzasadnia, "że nic się nie da zrobić"?
A co w przypadku gdy zawarłam umowę na początku marca i ze względu na obecna sytuacje podpisali ją ze mną tylko na miesiąc (bo zobaczymy jak sytuacja się rozwinie wtedy może na dłużej) a teraz nie chcą przedłużyć umowy. Mi w takim przypadku nic nie przysługuje? Dodam, że jestem studentką ubezpieczoną z rodzicami
Ma ktoś oficjalna informacje czy w przypadku studenta na zleceniu przysluguje takie świadczenie ? U mnie w pracy twierdza że się nam nie należy, i nie sądze aby byli skłonni wyslać wniosek. Co robić w takiej sytuacji ?
Studenci mogą ubiegać się o postojowe - informacja z zusu + notatka ze strony rządowej "Ubezpieczenie zdrowotne, które przysługuje studentom, nie jest wliczane do ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że studenci spełniają warunki świadczenia postojowego z tzw. Tarczy Antykryzysowej". Pobieranie renty również nie jest przeszkodą w pobieraniu postojowego.
Komentarz 120 ABC: Jednym z warunków do ubiegania się o świadczenie jest zawarcie umowy przed 1 lutego. Także jeżeli Twoja jest z marca, to niestety świadczenie nie przysługuje :(
Czy ktoś ze studentów na zleceniu z zerowym Pitem (ubezpieczeniem podpiętym pod rodzica) dostał postojowe?Bo ja właśnie jestem w takiej sytuacji i pracodawca złożył wniosek i się zastanawiam czy coś otrzymam
Kom 123

tarcza 2.0 zmieniła date zawarcia umowy na przed 1 kwietnia
Kom 125
Tak, ale to była umowa od marca do kwietnia. Tylko na miesiąc
Kadrowa dopiero dzisiaj złożyła wniosek do ZUS - przez 3 tygodnie twierdziła że sama mam go złożyć. Wpisała tam przychód w miesiącu poprzednim-500 zl, bo ze względu na pandemię tylko tyle zarobiłam. Ale w poprzednich miesiącach zarabiałam znacznie więcej. W miejscu na kwotę wynikającą z umowy wpisała prawidłowo 5000zl. I teraz moje pytanie- otrzymam 2080zl czy 500 tyle ile zarobiłam w marcu?
Ludzie ważne pytanie! Czy ktoś będący na studencie posiadający zerowy pit, ubezpieczony przy rodzicach otrzymał postojowe?
Do Basia
Powinnaś otrzymać 2080 bo nie przekroczylas bodajże 1300 zl. A jesteś na studencie?
Ale jak zarabiasz powyżej 1300 to dostajesz 2080
Mam do was pytanie,jeżeli mój pracodawca złoży do końca miesiąca wniosek o to postojowe to jeżeli moja wypłata w marcu wynosiła 1400 to dostanę te 2080 brutto? Czy liczy się to ile zarobiłam w marcu i wtedy wypłata z kwietnia będzie brana pod uwagę??
Czy do wniosku RSP-C należy dołączyć oprócz umowy również oświadczenie od zleceniobiorcy?
Nie
Kom. 131 - 2.080 zł, wg wypłaty w marcu, bez względu na okres, za który ta wypłata nastąpiła

kom. 132 - nie trzeba, ale ja załączam dla ułatwienia rozpatrzenia wniosku przez ZUS
Witam. Cały czas mam dylemat. Firma nie ogłosiła przestoju, pracownicy etatowi normalnie pracują. Nie ma niestety pracy dla zleceniobiorców-uczniów/studentów. Czy jeżeli w kwietniu przepracują tylko kilka godzin, lub w ogóle nic, to można złożyć wniosek do ZUS o przestojowe?
Ja mam dylemat z lutym. Wynagrodzenia mamy płatne na 10go marca za luty. Epidemia zaczęła się 12marca czyli zaraz po wypłacie wynagrodzeń za luty. Skoro w lutym wszyscy normalnie pracowali to czy jet sens składać za luty? Zleceniobiorcy złożyli oświadczenia i bardzo im zależy abyśmy w kwietniu złożyli za nich wnioski. Tylko co będzie jak się okaże że będą musieli oddawać...
Umowa zlecenie student stawka godzinowa.
W lutym wynagrodzenie 3300, w marcu 2500 (mniej godzin przepracowanych praca zdalna). Następuje spadek. Czy należy sie postojowe?
Do Ela
Ale nie ma postojowego za luty. Składasz postojowe za marzec
Ludzie, wszystko jest opisane. Dla wyjaśnienia dla zleceniobiorców:

- Do przychodu za dany miesiąc wlicza się wypłata fizycznie zrealizowana w następnym miesiącu, jeżeli ktoś w kwietniu nie zrealizował godzin na łączną sumę 1300 pln to w maju pracodawca winien jest złożyć wniosek o postojowe (nawet jeżeli wypłatę dostał w maju).

- Student do 26 roku życia który spełnia wszystkie wymogi może ubiegać się o postojowe. Studenci nie mają innego tytułu do ubezpieczeń społecznych jeżeli pracują wyłącznie na umowie zlecenie.

- Na umowie zlecenie nie można przekroczyć 1300 pln w danym miesiącu, jeżeli spadek będzie równy bądź mniejszy w następnych miesiącach to taka osoba może ubiegać się o postojowe przez 3 miesiące.
Do Adrian:
" Na umowie zlecenie nie można przekroczyć 1300 pln w danym miesiącu, jeżeli spadek będzie równy bądź mniejszy w następnych miesiącach to taka osoba może ubiegać się o postojowe przez 3 miesiące" jest to sprzeczne z informacją na stronie ZUSu
Jeżeli w marcu był przychód mniejszy niż 1300 to postojowe dostaje się tyle ile ten przychód, jeżeli przychód był wyższy to otrzymuje się postojowe w wysokości 2080zl
Kom. 139
Jak widać to nie jest chyba wszystko tak oczywiste, bo Ty tez chyba nie zrozumiałeś o co w tym chodzi.
To nie jest tak, że to dofinansowanie należy się tylko tym co osiągnęli przychód mniejszy niż 1300 zł.

"nie zrealizował godzin na łączną sumę 1300 pln to w maju pracodawca winien jest złożyć wniosek"
"Na umowie zlecenie nie można przekroczyć 1300 pln w danym miesiącu"
Skąd masz te wszystkie informacje?
Do Basia:

Tak dokładnie, jest to warunek wypłacenia pierwszego postojowego - jeżeli w marcu zarobiliśmy 3000 pln a w kwietniu 1100, to dostaniemy postojowe w kwocie 2080 pln - wniosek taki pracodawca winien wysłać w maju, następne świadczenie postojowego będzie mogło nastąpić nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty po raz pierwszy tego świadczenia, czyli jeżeli dostaniemy postojowe właśnie w maju, to w czerwcu będziemy mogli ponownie ubiegać się o świadczenie, pod warunkiem wykazania w oświadczeniu, że sytuacja materialna nie uległa poprawie (nie przekroczyliśmy 1300 pln).
Świadczenie jest przyznane, jeśli umowa zlecenie nie została w pełni zrealizowana. Czyli np. jeśli nie dostaliśmy pełnego wynagrodzenia. Jeśli umowa była na kwotę wyższą niż 1300 zł, wtedy świadczenie postojowe wynosi 2080 zł. Jeśli było niższe – wypłacone będzie w kwocie, jaka widniała na umowie. Stąd bierze się 1300 pln.
Do Adrian.
A to nie jest tak,jeżeli wypłata marcowa wynosiła np.1400 a wypłata kwietniowa 400 to wtedy pracodawca musi złożyć wniosek do końca kwietnia a nie maja żeby dostać to 2080zl?
Mówiąc wypłata marcowa mam na myśli godziny przepracowane w lutym a wypłacone w marcu 10 dnia miesiąca
Dzisiaj w Zusie dowiedziałam się że jeśli składam w kwietniu to wykazuje przychód osiągnięty w marcu nie ważne jakiego okresu dotyczy wypłata. Przy stawce godzinowej w pierwszej rubryce wykazuje kwotę jaka zrobiłby zleceniobiorca jakby pracował cały m-c czyli np. 17zł/h x160h w lutym =2720zl. W drugiej rubryce ile rzeczywiście zarobił zgodnie z rachunkiem i jeśli nie przekroczył 300% czyli ponad 15tysi to 2080zl mu się należy. Dla mnie to pasmo nonsensów. Czy znalezliscie coś na stronie zusu bo ja nie wiem czy w to wierzyć.....
Kolejny nonsens to: zleceniobiorca 1-12 marca pracował 1200zł, 16-31 marca dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z COVID19 i teraz tak: we wniosku pierwsza.kwota to 17zl x godziny w marcu a druga 1200zl. Zasiłku który w sumie jest rekompensatą za nie przepracowany cześć miesiąca nie wykazujemy. Czy to tak ma być? Czy ja trafiłam na taką osobę na infolinii. Nie wiem co o tym myśleć. ....
ZUS stosuje się do zapisów z ustawy. Tak więc w tym wypadku pretensje trzeba kierować do ustawodawcy.
Tak, Hania ma 100% racji w tym przypadku.

Jeżeli mieliśmy wypłatę na umowie zlecenie np 3000 w marcu, to ile mogę zarobić w kwietniu aby dostać postojowe?
Ile mniej muszę zarobić aby mi należało się postojowe?

(Kwota 1300 z tego co rozumiem to tylko próg wypłaty w okresie w którym nie było kryzysu i ona definiuje czy należy nam się 2080 czy suma wynagrodzeń)
Skąd wy bierzecie te informacje? O jakiś 1300 pln etc? Przecież nic takiego nie ma na stronie ZUSu.m
Do Iza.
Chodzi o te 1299,99zl-drugi warunek otrzymania postojowego jest na stronie Zusu
Ja to rozumiem tak, że jeżeli nasza umowa zlecenie zawarta jest przed 1 kwietnia 2020 r, jeżeli w marcu nie zarobiliśmy ~15 tys, nie mamy innego tytułu do ubezpieczeń społecznych i jesteśmy obywatelami RP i jeżeli nasz przychód w marcu wynosił np 2500 pln, a w kwietniu 1800 pln to należy nam się 2080 pln postojowego, jeżeli w marcu przychód był 800 pln a w kwietniu np 500 pln to postojowe będzie wypłacone w kwocie 800 pln.

Dodając, że bycie studentem do 26 roku życia nie wyklucza nas z uzyskania postojowego. (Student spełnia wszystkie przesłanki opisane na stronie ZUS)

Poprawcie mnie jak źle piszę.
Jest dokładnie tak jak w komentarzu 150.
Ale we wniosku podajesz tylko przychód w miesiącu poprzedzającym i potwierdzasz że doszło do ograniczenia wykonania umowy. Nigdzie nie podajesz przychodu w kwietniu
Do Basia:

Tak, tak - pisałem na przykłdzie tych co wnioski będą składać w Maju :)
Kom. 150 - 100% racji

Niejasne jest tylko dla mnie o ile musi dojść do spadku z wypłaty.
Przecież jeżeli ktoś zarabiał np. w marcu 3000 a w kwietniu 2800 i należałoby mu się postojowe w kwocie 2080 to wychodzi prawie 5000.

Wiem, że takich sytuacji raczej będzie bardzo mało, jednak jest gdzieś napisane o ile mniej musimy zarobić by uzyskać świadczenie?
Też jest to dla mnie niejasne, na stronie ZUS napisane jest tylko:

Jeśli umowa nie doszła do skutku lub nastąpiło ograniczenie jej realizacji w związku z przestojem w prowadzeniu działalności w następstwie COVID-19.

Nie jest napisane o ile wypłata musi być niższa dla tych co pracują w ograniczonej liczbie godzin.

W moim przypadku, zawsze miałem powyżej 170h, teraz jest to 116h. Nie jestem pewien, czy zalicza się to do ograniczenia jeżeli te brakujące 50h nie dało by sumy większej niż 1000 pln, dlaczego zatem mam dostać więcej (2080pln) niż bym zarobił gdyby firma prosperowała normalnie?
Jestem uczniem i pracuję zatrudniona na umowie zlecenie od maja 2019r, ubezpieczona jestem w szkole czy należy mi się postojowe?
Do kom156
Tak
Mam do was pytanie jak pracodawca składał wniosek o to postojowe to ten wniosek był widoczny dla was po zalogowaniu do Zusu?
A jak to wyglada, kiedy będą wypłacane pieniądze?
ZUS zastrzega sobie wypłatę świadczenia po wyjaśnieniu wszystkich okoliczności niezbędnych do jego wypłaty, czyli nie wiadomo kiedy. Ja dostałam po tygodniu od złożenia.
Do kom16.: Jaką kwotę przychodu wpisywałaś/eś w pozycji IV.2? jeżeli wypłata do 10-tego kolejnego miesiąca. Wypłate za luty otrzymaną w marcu, czy za marzec otrzymaną w kwietniu?
Witam Wszystkich
Mam pytanko a wiec tak.
Prowadzę jedno osobową działalność gospodarczą i mam 1 osobę na umowę zlecenie w wymiarze 6 godzin miesięcznie za co ta osoba dostaje wynagrodzenie 90 zł na m c (roznoszenie ulotek) została zgłoszona do zus 23 marca i firma nie miała przestojów ani spadków obrotu w Handlu czy takiej osobie należy się coś z ZUS-U
Cześć. Czy ktoś z Was otrzymał już świadczenie postojowe? Dla zleceniobiorców (studentów) składałem wniosek 6 kwietnia i jeszcze nie otrzymali. (Poznań)
Jestem zatrudniona na umowę źle nie od 20 lutego. Mój pracodawca będzie składał wniosek o postojowe w kwietniu, gdzie musi wykazać moje zarobki za marzec. Dodatkowo od 17 marca do 24 marca miałam podpisana umowę o dzieło z której miałam otrzymać 300 zł. Wynagrodzenie za te umowę otrzymam pod koniec kwietnia lub na początku maja. Muszę złożyć oświadczenie o tym czy jestem zatrudniona na podstawie innej umowy cywilnoprawnej. Co mam tam napisać? Że byłam ale już nie jestem zatrudniona na umowę o dzieło? Co z zarobkami za marzec? Powinnam wpisać, że otrzymałam tam pieniądze z umowy o dzieło, czy dopiero w następnym wniosku kiedy będą zapisywane moje zarobki za kwiecień napisać że z umowy o dzieło dostałam te 300 zł? Bardzo proszę o pomoc
Jestem zatrudniona na umowę zlecenie od 20 lutego. Poprawka poprzedniego komentarza.
Kom. 158 - wniosek nie byl widoczny po zalogowaniu do PUE
Kom. 163 - wniosek zlozony 16.04, pieniadze dzisiaj na koncie
Kom 164: moim zdaniem powinnaś wpisać zgodnie ze stanem faktycznym, czyli jeśli umowa nie jest już ważna, to piszesz, że aktualnie nie jesteś zatrudniona. A wynagrodzenie z tej umowy wykazać dopiero w miesiącu, w którym faktycznie wpłynęło na Twoje konto.
Kom 166
Masz może wypłatę która przypada 10 dnia miesiąca?
Kom. 168. Wyplata do 10 dnia miesiaca. Myslisz, ze to ma jakies znaczenie?
169
Nie,nie :) mam tylko do Ciebie takie pytanie
Bo mam sprzeczne informacje,jeżeli mój pracodawca złoży do końca kwietnia wniosek to otrzymam 2080zl?
10 marca otrzymałam 1500 wypłaty
10 kwietnia 500zl
Może miałeś podobnie:)
Jeśli pracownik przepracował cały miesiąc-chodzi o marzec tego roku i mimo że został wprowadzony stan epidemiologiczny i zakład pracy nie został zamknięty to pracodawca może nie wypłacić wynagrodzenia i zastąpić go postojowym z tarczy ?
Chodzi mi o umowę zlecenie ?
Nie może. Musi wypłacić wynagrodzenie.
Jestem studentką i pracuję na umowę zlecenie. Z tym, że umowa jest prowizyjna. Ile i jakiego rodzaju konsultacje przeprowadzę, tyle zarobię (usługi różnią się ceną). I teraz mam pytanie. Jak na tej podstawie określić "przychód wynikający z umowy"?

Jeśli miałabym stawkę godzinową to sprawa jasna - mnożę stawkę godzinową przez ilość godzin, jaką zazwyczaj w ciągu miesiąca realizuję.

A co w przypadku gdy mam płacone od usługi, którą wykonam? Co można wówczas podpiąć pod "przychód wynikający z umowy"? Myślicie, że średnia zarobków z ostatnich miesięcy będzie ok? Czy macie może jakiś inny pomysł jak się do tego odnieść?

Z góry dziękuję za jakąkolwiek podpowiedź.
Średnia powinna być OK.
Mój zleceniodawca wystawia mi umowę co miesiąc, mam znaczy spadek bo za marzec dostałem poniżej 1000 zł a wcześniej miałem zleceń na około 2000.
Umowy takie które podpisywane są co miesiąc mam już od ponad roku czy należy mi się postojowe lub inne świadczenie?
Wychodzi, że za kwiecień mam jeszcze mniej zleceń i powoli nie ma z czego żyć.
Hej wszystkim!
Prosze o porade bo glowa mała co dzieje sie z calym naszym Panstwem i przeplywajacymi przez niegp informacjami...
Jestem studentka zatrudniona od stycznia, umowe mam do konca maja... oczywiscie umowa zlecenie.
Ubezpieczona jestem tylko na studiach.
Jak to wyglada? Ktos sie orientuje czy nalezy mi sie tarcza?
Informacje są niezrozumiałe, bo pomysły naszych ustawodawców są oderwane od rzeczywistości. Kto normalny tworzy ustawę w ten sposób, że osoba bardziej poszkodowana jest dodatkowo za to karana?

[Przykład]
Dwóch zleceniobiorców działa w różnych branżach. Oboje mają wynagrodzenie miesięczne w wysokości 4000 zł. Pierwszy ze zleceniobiorców ze względu na ustawowe zamknięcie lokalu zleceniodawcy zarobił w kolejnym miesiącu jedynie 300 zł. Drugi miał tylko lekki spadek zamówień i zarobił 3920 zł. Pierwszy otrzyma świadczenie w wysokości 300 zł (łącznie musi wyżyć za 600 zł), drugi otrzyma świadczenie w wysokości 2080 zł (łącznie poszaleje za 6000 zł). Biednemu wiatr w oczy?
Cześć. Jestem studentką, która nie ma jeszcze ukończonego 26 roku życia. Pracuje jedynie na umowę zlecenie w gastronomii. Szef złożył wniosek o postojowe na początku kwietnia przed wypłatą marcową (za marzec wyplata 10 kwietnia) i powiedział, ze powinnam dostać od ZUSu 2080zl i mam to odpracować. Stawka godzinowa 17zl. Uznał wiec, ze 2080/17=ok. 122,5h. W marcu teoretyczna wypłata wyniosła około 1450, w kwietniu 630, wiec tak się składa, ze właśnie te 2080. Nie dostałam wiec wypłaty za marzec i za kwiecień nie dostane, jedynie te 2080 z ZUSu. Czy tak to ma się odbywać, ze pomoc jest tylko dla pracodawcy, a dla pracownika tak naprawdę żadnej ?
Cześć. Od stycznia mam umowę zlecenie na kwotę 2000zl brutto. Od 16 marca firma nie pracuje( ja również), zero dochodów. Za dni pracujące,czyli do 16 marca otrzymałam 10 kwietnia wynagrodzenie 1400 zł brutto. Czy mogę ubiegać sie o świadczenie postojowe za marzec (pomimo otrzymania mniejszego wynagrodzenia) ? Czy zgłosić jutro wniosek o postojowe za marzec? Czy tez mogę złożyć dopiero w maju za kwiecień gdzie moje wynagrodzenie będzie równe 0 zł? Pozdrawiam
Ktoś orientuje się kiedy będzie kolejna transza wypłat postojowego?
Kom 179
Postojowe to dodatek do wypłaty a nie ZAMIAST wypłaty,pracodawca musi wypłacić tobie za przepracowane godziny
Kom 181
Czytałam ze jutro
Kom 180
Jak będziesz mieć zerowa wypłatę,to nikt tobie postojowego nie wypłaci
Kom 184
Nierozumiem dlateczego. Na stronie ZUS jasno pisze kiedy dotyczy możliwość ubiegania sie o postojowe: „Nie możesz wykonywać umowy cywilnoprawnej w całości lub w części z powodu przestoju w prowadzeniu działalności”.
Zatem jeśli nie mogę wykonać umowy w całości wiąże sie to z wynagrodzeniem równym zero od strony pracodawcy. ( na umowie widnieje kwota 2000zl, natomiast ze względu na brak wyrobionych godzin będzie równe 0)Czy źle rozumiem?

Czy powinnam do jutra zgłosić wniosek o miesiac marzec pomimo iż dostałam wynagrodzenie tyle ze niższe o 600zl?
Na stronie zusu jest ze jak wypłata powyżej 1300 to dostaje się postojowego 2080 jeżeli ponizej to z sumy wynagrodzeń.
Wiec złóż za marzec o postojowe
Dziękuje za info.
MAm jeszcze ostatnie pytanie, jak rozumieć punkt IV.2 w wniosku: „Przychód osiągnięty w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku”
1.Czy jest to wynagrodzenie netto/brutto jakie wypracowałam za miesiąc marzec, a które zostało wypłacone w kwietniu?
2. Czy jest to wynagrodzenie netto/brutto, które otrzymałam w marcu za przepracowane godziny w lutym?
Czy wartość ma być wpisana netto czy brutto?
Brutto wypłacone w marcu jeżeli wniosek jest składany w kwietniu. Jeżeli wniosek będzie składany w maju to będzie to kwota wypłacona w kwietniu.
Czy żeby starać się o kolejne postojowe z miesiąca na miesiąc musi spadać obrót o minimum kolejne 15%czy wystarczy, że spadło raz i się utrzymuje ?
Nigdzie nie podali kiedy będzie kolejna transza wypłat postojowych... Oni to wypłacają każdego dnia? Strzelam, że studenci dostają ostatni, u mnie w firmie wiele osób dostało..
Jak to wkońcu jest z tymi umowami zlecenie ze stawką godzinową? Jaką kwotę trzeba wpisać w rubryce pierwszej?I kiedy trzeba złożyć wniosek, jeśli w marcu były wynagrodzenia w pełnej wysokości (wypłacone w kwietniu do 10go) a cały kwiecień zleceniobiorcy nie pracowali. Chcę wystąpić o świadczenie postojowe dla nich za kwiecień, mogęw to zrobić dziś czyli na koniec kwietnia czy powinnam w maju?
Naczytałam się i dalej nic nie wiem, może ktoś ma podobnie
umowa zlecenie od 01.03.2020 , za marzec płacone na 10 kwietnia 68,00 brutto, stawka godzinowa 17zł ( nie ma ustalonych godzin) ile wypracuję za tyle płacą, kiedy złożyć wniosek jakie kwoty wpisać należny 1.miesieczny przychód z umowy, 2. przychód osiągnięty
Kom 192
Nie rozumiem dostałaś 68zl brutto wypłaty?
Ludzie, nie wprowadzajcie innych w błąd!

W rubryce "2. Przychód osiągnięty w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku" wpisujemy PRZYCHÓD ZAROBIONY W TYM MIESIĄCU, bez znaczenia kiedy został on wypłacony

Liczy się to kiedy przychód został OSIĄGNIĘTY czyli zarobiony, a czy wam go wypłacili 31 czy 10 kolejnego miesiąca to nie ma dla zusu znaczenia...

Dlatego Ci którzy składali wniosek w kwietniu, powinni wpisać kwotę zarobioną w marcu (w miesiącu, w którym rozpoczął się przestój). A nie tą zarobioną w lutym i wypłaconą w marcu, bo w lutym jeszcze nigdzie przestoju nie było, więc jakie miałoby to znaczenie dla zusu?

Teraz Ci, którzy będą składać wniosek od dzisiaj tj. 1 mają wpisują kwotę OSIĄGNIĘTĄ w kwietniu (w moim przypadku jest to np. 0zł, bo kawiarnia w której pracuje była zamknięta).

Nie dziwię się, że tyle trwa wypłacanie, skoro ludzie tam bzdury powypisywali :(
Przepraszam, ale chyba Ty wprowadzasz w blad. Przychod osiagniety w danym miesiacu, to przychod wyplacony w tym miesiacu, a nie wypracowany. Zatem godziny wypracowane w lutym, a wyplacone w marcu, to przychod osiagniety w marcu.
Komentarz 195
Dokładnie tak na stronie zusu jest nawet WYPŁACONY
Komentarz 194
czyli jak złozysz w maju ,że miałas w kwietniu 0 zł to nic nie dostaniesz? bo zarobek poniżej 1300zł więc wypłata postojowego równa kwocie zarobków kwietniowych
Zgodnie z zapisami w tarczy - wlasnie tak. Dlatego pierwszy wniosek nalezalo zlozyc w kwietniu, podajac wysokosc wynagrodzenia wyplaconego w marcu, a wypracowanego w lutym, kiedy jeszcze nie bylo przestoju.
Czy jest możliwość sprawdzenia na jakiejś stronie czy pracodawca złożył wniosek? Nie mam żadnego kontaktu z Szefową i nie wiem czy złożyła wniosek
Kom. 194 niestety mylisz się. W przypadku umów zleceń przychód jest w miesiącu kiedy go wypłacono. Tak więc składając wniosek w kwietniu trzeba było podać kwoty wypłacone w marcu niezależnie od tego jakiego miesiąca dotyczyła wypłata. Składając w maju trzeba podac kwoty wypłacone w kwietniu.
Co z osobami na zleceniach co nic nie zarobiły z powodu zamknięcia miejsca pracy? zostają bez pomocy?
Kom. 201
Należy złożyć wniosek w pierwszym miesiącu następującym po miesiącu kiedy była ostatnia wypłata wynagrodzenia.
A co z kolejnymi miesiacami bez dochodu? przecież można 3 razy ubiegać się
Trzeba złożyć oświadczenie, że sytuacja ekonomiczna się nie poprawiła. ZUS zapewne udostępni odpowiednie wnioski.
Zero wiarygodności na tym forum, czytam i nie wierzę jak można tak ludzi w błąd wprowadzać...
Podaj w takim razie wiarygodne informacje :-).
Zapominacie, że wniosek ma dwa pola na podanie przychodu. Dla tych osób, które złożą wniosek w maju po raz pierwszy i w kwietniu nie uzyskały żadnego przychodu istotna będzie rubryka z przychodem wynikającym z umowy. Tam podajemy kwotę brutto z umowy lub z przeliczeniem stawki godzinowej i godzin zaplanowanych na kwiecień (albo średniej liczby godzin z ostatnich miesięcy, jeśli plan godzin nie był utworzony).

Zleceniobiorcy, którzy całkowicie utracili przychód z powodu COVID, ale mieli zawartą długoterminową umowę na okres obejmujący pandemię, nie mogą pozostać bez żadnego wsparcia.
Kom.207
też tak uważam że nie powinni zostać bez wsparcia ci z dochodem 0zł ale analizując przykłady dla umów zleceń podane przez ZUS wychodzi na to że nic nie dostaną bo ci co miesiąc przed złożeniem wniosku zarobili poniżej 1300zł dostają tyle ile zarobili własnie w tym miesiącu
Dlatego ważna jest data złożenia wniosku.
Przykłady podane przez ZUS dotyczą sytuacji, w których nastąpiło ograniczenie wykonywania umowy (ktoś zarobił mniej niż wynika to z umowy, w związku z tym dostanie dopełnienie do wypłaty), a ja mówię o sytuacji w której umowa nie została wykonana w ogóle w danym miesiącu.
Co do daty składania wniosku to jest ona uzależniona od spadku przychodów. Jeżeli ktoś nie miał spadku przychodów w marcu to nie powinien składać wniosku w kwietniu. Dlatego też część osób zmuszona była czekać do maja, aby podać spadek lub brak przychodów w miesiącu kwietniu.
Art. 15zr. 2. W przypadku gdy suma przychodów z umów cywilnoprawnych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskana w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe wynosi mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w 2020 r. świadczenie postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tytułu wykonywania tych umów cywilnoprawnych.
"Jeżeli ktoś nie miał spadku przychodów w marcu to nie powinien składać wniosku w kwietniu." - Z jakiego przepisu to wynika?
Kom. 211 - watek dotyczy swiadczenia postojowego dla studenta zatrudnionego na podstawie umowy zlecenia. W takiej sytuacji nie trzeba udowodnic spadku przychodu. Wazna jest wysokosc dochodu uzyskana w miesiacu poprzedzajacym zlozenie wniosku oraz informacja, ze w wyniku Covid -19 zostala ograniczona dzialalnosc firmy.
Kom. 214
Dokładnie.

Reasumując jeżeli było wiadomo, że w kwietniu przychód będzie zerowy, to trzeba było złożyć wniosek w kwietniu, aby postojowe zostało naliczone na podstawie wynagrodzenia wypłaconego w marcu.
Spadek przychodów jest ważny w przypadku postojowego dla przedsiębiorcy.
Złożony wniosek z pracodawcą 10 kwietnia - zero jakiejkolwiek odpowiedzi oraz brak oczywiście wypłaty świadczenia postojowego. Czy jest jakiś termin na rozpatrzenie i wypłatę świadczenia czy tez jako studenci jesteśmy zepchnięci na sam koniec z wypłatami? Ktoś dostał z Was już to świadczenie?
Nie sądzę, aby była osobna kolejka dla studentów i osobna dla innych zleceniobiorców lub, żeby wnioski studentów miały być rozpatrywane w dalszej kolejności.
~987654

Spadek przychodów rozumiany jako przestój wynika z art. 15zs ust.4
4. Odpowiednio zleceniodawca lub zamawiający załącza do wniosku, o którym mowa w ust. 1:
a) niedojście do skutku lub ograniczenie wykonywania umowy cywilnoprawnej z powodu przestoju w prowadzeniu działalności, o którym mowa w art. 15zq ust. 3,

Art. 15zq. ust. 3. Świadczenie postojowe przysługuje, gdy w następstwie wystąpienia COVID-19 doszło do przestoju w prowadzeniu działalności, odpowiednio przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą albo przez zleceniodawcę lub zamawiającego, z którymi została zawarta umowa cywilnoprawna.

Nie chodziło mi o ustawowe rozpoznanie spadku obrotów gospodarczych, tylko o fakt że osoby które w miesiącu marcu otrzymały wynagrodzenie zbliżone do miesiąca lutego nie mogły wnioskować o świadczenie postojowe, bo nie doszło w tym miesiącu do przestoju. Mogą wnioskować w maju, jeśli ten spadek był odczuwalny w miesiącu kwietniu.
~xyzzzzz

Zauważ, że w ustawie jest odniesienie do przychodu z umowy cywilnoprawnej, a nie do przychodu z rachunku. Właśnie dlatego osoby, które w danym miesiącu mają rachunek na 0 zł będą mogły wnioskować o świadczenie postojowe w wysokości przychodu wynikającego z umowy cywilnoprawnej.

Dlatego też wnioski te mogą być składane aż do 3 miesięcy po zniesieniu stanu epidemii, a nie jak wynika z Twojej analizy, tylko do końca kwietnia.
Czy wiadomo już, co należy wpisać w polu "miesięczny przychód, który wynika z umowy" przy stawce godzinowej i nieregularnym grafiku? Pojawiają się różne tezy (stawka x pełny etat, średnia z kilku miesięcy, to samo co przychód osiągnięty, założona na ten miesiąc lecz nadal niewynikająca z umowy liczba godzin do przepracowania x stawka), ale czy cokolwiek zostało potwierdzone otrzymaniem świadczenia lub kontaktem ze strony ZUSu w celu sprostowania?
Kom. 219
Zapis z ustawy:
"Art. 15zr. 2. W przypadku gdy suma przychodów z umów cywilnoprawnych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskana w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe wynosi mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w 2020 r. świadczenie postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tytułu wykonywania tych umów cywilnoprawnych. "

Przychód z umowy cywilnoprawnej zgodnie z ustawą PDOF to wynagrodzenie wypłacone.

"będą mogły wnioskować o świadczenie postojowe w wysokości przychodu wynikającego z umowy cywilnoprawnej" - Z którego przepisu to wynika?
Kom. 220:
„kwotę przeliczoną na wynagrodzenie, jakie zleceniobiorca osiągnąłby, gdyby przepracował cały miesiąc”
Kom. 222:
Możliwe interpretacje tego stwierdzenia zamieściłam w poprzednim komentarzu. W każdym miesiącu wyrabiałam inną liczbę godzin zależną od bieżących potrzeb pracodawcy (od tego, ile zleceń na usługę wpływało, a zawsze było to znacznie więcej niż w kwietniu), więc w moim odczuciu to mętne tłumaczenie zamieszczone na Twitterze przez ZUS niczego nie precyzuje...
"od bieżących potrzeb >>>pracodawcy
~xyzzzzz
"będą mogły wnioskować o świadczenie postojowe w wysokości przychodu wynikającego z umowy cywilnoprawnej" - Z którego przepisu to wynika?

Art. 15zq. ust. 5. Osobie wykonującej umowę cywilnoprawną świadczenie postojowe przysługuje jeżeli:
2) przychód z umowy cywilnoprawnej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe, nie był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obowiązującego na dzień złożenia wniosku.
Art. 15zr. ust. 2. W przypadku gdy suma przychodów z umów cywilnoprawnych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskana w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe wynosi mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w 2020 r. świadczenie postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tytułu wykonywania tych umów cywilnoprawnych.
No, czyli to nie jest kwota wykazana na umowie, ale:
"gdy suma przychodów z umów cywilnoprawnych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskana w miesiącu poprzedzającym miesiąc"
Przychód na podstawie PDOF to kwota faktycznie wypłacona.
Proszę o pomoc:
cudzoziemiec, któremu własnie skończyła się wiza, jest złożony wniosek o pozwolenie na pobyt czasowy i pracę (jeszcze nie ma decyzji), przebywa w Polsce, zatrudniony na zlecenie, w firmie przestój - ma prawo do świadczenia postojowego, czy nie ? Pytam, ponieważ uzyskuję na infolinii Zusu rozbieżne odpowiedzi, co do podstawy pobytu
Jestem uczniem i jestem ubezpieczona w szkole, pracuje od maja 2019 roku na umowę zlecenie, należy mi się postojowe?
Czy jest może na tym forum student, który dostał już postojowe za marzec ?
Kom 220: ja też mam stawkę godzinową i nieregularny grafik, dzwoniłam na infolinie do ZUS i mnie Pani powiedziała, żeby obliczyć średnią z 3 miesięcy i wpisać.
Kom 231: Średnią z 3 ostatnich miesięcy czyli kwiecień (nie pracowałam ze względu na koronawirusa i mój przychód wyniósł 0 zł), marzec, luty?
Wlasnie, czy ktos dostał juz ze studentow? ja nadal czekam i nie wiem czy sie doczekam ale z tego co wiem studenci tez sa brani pod uwage mimo to, ze jakies skladki nie sa odprowadzane do Zusu ale w tarczy kryzysowej objeto zarowno zlecenie jak i umowe o dzielo a te umowy z tego co mi wiadomo nawet w najmniejszym stopniu nie sa opadtkowane do Zusu
Natalia, ja również złożyłam wniosek w okolicach 22.04 i do dzisiaj nie otrzymałam przelewu. A co teraz w przypadku ponownego ubiegania się o postojowe? Muszę odczekać aż otrzymam pierwszą wypłatę, czy mogę się już dzisiaj ubiegać o kolejną transzę? Jak to interpretujecie?

Dotarłam do informacji, że o kolejne postojowe można ubiegać się dopiero w kolejnym miesiącu względem tego, w którym ZUS przelał postojowe, zatem jeśli otrzymam przelew w maju to tracę możliwość ubiegania się o postojowe za maj i mogę o nie wystąpić dopiero za czerwiec, więc tym samym pozbawiamy się jednej z "transz" nam należnych...
Ja złożyłam 04.03 i nadal nie dostałam, jak i znajomi z 07.03 oraz 12.03 łącznie 8 osób lol, na infolinii powiedziano, że mają miesiąc na wniosek
Niemożliwe, aby wnioski zostały złożone na początku marca. Najwcześniej możliwe, to było na początku kwietnia. Po za tym data złożenia oświadczenia u zleceniodawcy nie jest równoznaczna z datą złożenia wniosku przez zleceniodawcę w ZUS. Ten zapewne złożył wniosek (-i) później.
Oj, sorry, miałam na myśli kwiecień, więc minął mi miesiąc, a nic nie mam
I na infolinii powiedziano, że mój wniosek został zaksięgowany 07.04, czyli 3 dni póżniej
Myslicie ze cos dostaniemy? czy nas oleja?
Z tego co dowiedzialam sie w Zusie to jezeli jest odmowa to musi byc jej uzasadnienie i to moze przyjsc nawet listem albo mailem do ksiegowego.. wiec na pewno by sie poinformowali
Cie*
Ogolnie u nas sytuacja jest taka ze okolo 20osob podpisalo oswiadczenia, wszyscy wyslalismy w tym samym momencie, 20kwietnia. Wszystko szlo przez kadrowa, pierwsza osoba dostala juz przelew ostatniego kwietnia, kolejna na poczatku maja a potem jeszcze kilka innych osob, niektorzy nadal czekaja, w tym ja i wiekszosc studentow ze zlecenia. Na infolinii dostalem tylko informacje ze wnioski zostaly przyjete, trzeba czekac bo tych wnioskow jest multum...
Błażej, a czy te osoby co dostały są studentami?
Pierwsza osoba ktora dostala przelew byla osoba ktora ma status osoby uczacej sie, praktycznie takie same zasady, nie odprowadza skladek do zus, dostaje cala kwote do reki. Pytalem sie na infolinii babki, czy status studenta ma jakikolwiek wplyw na decyzje w sprawach wnioskow, powiedziala ze nie ma to znaczenia
Ja tez znam kilka osób, które właśnie już dostały..
Może akurat my musimy jeszcze poczekać
Co w przypadku kiedy w marcu zarobiłam 600zl (umowa zlecenie, student), wniosek o świadczenie został wysłany 25.04, powinnam dostać za marzec 600zl postojowego
w kwietniu zarobiłam już 1400 zł wiec nastąpił wzrost przychodu, czy dostanę świadczenie za maj
czy będzie to już kwota pełna świadczenia 2089?
Nie dostaniesz nic, bo Twoja sytuacja materialna uległa poprawie.
Powiedzcie mi proszę, czy jeśli świadczenie postojowe przysługuje mi za marzec oraz kwiecień, a to pierwsze za marzec wypłacą prawdopodobnie dopiero w maju, to czy nie przepadnie mi to należne za kwiecień? Ponieważ na trzecie postojowe już się nie załapię.
Ale kolejny wniosek można składać dopiero w miesiącu kolejnym od wypłaty poprzedniego, więc nie można złożyć za kwiecień jak jeszcze się nie dostało poprzedniego, też bym dodała, że wniosek można złożyć nawet 3 mies. od zniesienia ograniczenia, więc nie misisz z tym pędzić, bo na 100% dostaniesz odmowę
Kom 232: jeśli starasz się o postojowe za kwiecień to liczysz średnia z marca, lutego i stycznia(nie wiem też od kiedy zaczęłaś pracę), kwietnia nie bierz pod uwagę ponieważ w kwietniu miałaś przestój
Mój pracodawca wysłał w kwietniu wniosek ale jak teraz czytam to nie wiem czy cokolwiek dostanę,nie pracuje od 11 marca.
10 marca dostałam wypłatę 1560
10 kwietnia 500
A z trzech miesięcy średnia to jakieś 1200....
To odrzuca wniosek,czy nie?
Mam stawki godzinowe
Zakładam, że osobom uczącym się (i spełniającym wszystkie pozostałe warunki) postojowe za 1 mc NALEŻY SIĘ.
A co z kolejnymi? Właśnie zacząłem wypełniać elektronicznie RSP-CK, ale ten wniosek ma złożyć ZLECENIOBIORCA (czyli student). A przecież student nie istnieje w ZUS bo nie ma płaconych składek. To jak go niby ma wypełnić? Poprzedni wniosek składał pracodawca. Pozostaje chyba tylko wysłać na papierze.
W kwietniu dostałem 300 zł za marzec, w marcu dostałem 2,2tys za luty. Rozumiem, że dostanę tylko 300? Umowa zlecenie, student. Wniosek wysłany 27 kwietnia.
Czy jest możliwość sprawdzenia gdzieś czy wniosek został złożony?
Tomek, dokładnie tak jak mówisz, próbowałam złożyć wniosek na PUE, ale nie ma takiej możliwości, bo ZUS studentów "nie widzi". Zostaje wersja papierowa, poleconym. W zasadzie zastanawiam się czy nie złożyć wniosku o kolejne postojowe mimo tego, że nie dostałam jeszcze pierwszego, bo cały czas mam w głowie to zdanie:

"Świadczenie możesz otrzymać po raz kolejny, nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty wcześniej przyznanego świadczenia postojowego."

Więc okej, otrzymać mogę miesiąc po wypłacie pierwszego, ale nie ma mowy nic o zakazie składaniu oświadczenia przed wypłatą...
Zakazu nie ma, ale jaką masz pewność że ZUS rozpatrzy pozytywnie Twój wniosek i będziesz mogła złożyć teraz RSP-CK zamiast ponownego RSP-C?
Jeśli minęło już 40 dni od wysłania wniosku i bez odpowiedzi to co mam dalej czekać? Dodzwonić się nie da, ustalić terminu do zusu też nie bo nie ma. Ludzie składają już po 2 postojowe, mam związane ręce czy nie iść do innej pracy?? Wszystkie osoby z mojej firmy dostały a były w takiej samej sytuacji, czy to po prostu pech/przypadek? Wiem że mi się należy, mimo to mam dalej czekać?? Proszę o jakąś radę.
~[DeL] w zasadzie to jest dobre wytłumaczenie, nawet o tym nie pomyślałam, bo wzięłam za oczywiste, że prędzej czy później to świadczenie otrzymam, bo w teorii spełniam wszystkie kryteria, ale możesz mieć rację, że brak pierwotnego wniosku może mi wykluczyć ten uzupełniający.
Kom. 258
Masz pewność, że zleceniodawca wniosek wysłał? Upewnij się czy tak było i kiedy i w jakiej formie został on przez niego złożony.
Kom. 260.

Tak wysłał przez PUE, nawet dostałem potwierdzenie z firmy..
Zus gubi wnioski niestety
Wypowiedź rzecznika ZUS odnośnie braku poprawy sytuacji materialnej:

– Ustawodawca przyjął, że to na uprawnionym spoczywa ocena, czy jego sytuacja materialna w kolejnym okresie po złożeniu pierwszego wniosku i otrzymaniu na tej podstawie świadczenia postojowego poprawiła się czy też nie – tłumaczy Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Podkreśla, że zakład nie oczekuje, by przedsiębiorca, który ubiega się o kolejne świadczenie w maju, wykazywał spadek przychodów w kwietniu w stosunku do marca o kolejne 15 proc.

– Stworzenie szczegółowych warunków tak dla przedsiębiorców, jak i zleceniobiorców ograniczyłoby liczbę osób, które mogłyby skorzystać ponownie ze świadczenia postojowego – wskazuje Żebrowski.
Czy ktos dostał z Was studentów już postojowe?
Moja kolezanka, ktora ze mna pracuje dostala wyplate postojowego po tygodniu ale nie jest studentka i teraz zastanawiam sie czy ja dostane... prosze o komentarz jesli ktos dostal
Jestem studentem i nie otrzymałem jeszcze pierwszego postojowego. Przez PUE złożyłem kolejny wniosek do ZUS na formularzu RSP-CK i pozostaje tylko czekać.
Komentarz 266 - jak udało Ci się złożyć wniosek przez PUE jeśli jesteś studentem, a studenci są w zusie niewidoczni?
Ile dni maksymalnie ma ZUS na rozpatrzenie wniosku? Mój był składany początkiem kwietnia i do dzisiaj ani widu ani słychu. :(
Przez zakładkę ogólne znalazłem wniosek wypełniłem i już
269: ~Student Mnie wywala, przy wypełnianiu ręcznym mam komunikat, że nie znaleziono mocodawcy, czy coś podobnego, komuś jeszcze się udało?
Orientuje się ktoś może czy w przypadku dwóch umów zleceń, jeżeli u jednego pracodawcy był spadek a u drugiego nie to czy ten drugi również powinien wysłać wniosek do ZUS?

Wydaje się to bez sensu aby składać, ale wolę zapytać.
Wniosek zawsze składa tylko jeden zleceniodawca. Nie powinno być tak, że zleceniobiorca składa oświadczenie do kilku zleceniodawców i każdy z nich wtedy składa wniosek.
Ale przecież to moja firma składała wniosek - -czyli zleceniodawca.
Teraz mam jednego zleceniodawcę, więc w marcu nie było konieczności aby 2 wnioski poszły do 1 osoby?
Mnie sie tam wydaje ze nic nie dostaniemy..mnostwo osob juz dostalo a dziwnym trafem studenci nic
Kom. 272 to odpowiedź na pytanie z kom. 271:
"czy ten drugi również powinien wysłać wniosek do ZUS?"
Nie ważne ilu jest zleceniodawców, oświadczenie składa się do jednego i jeden składa wniosek.
To jak rozumiec wpis na stronie zus dot.

Jeżeli zawarłeś więcej niż 1 umowę cywilnoprawną, każdy zleceniodawca lub zamawiający składa wniosek odrębnie dla każdej umowy.

?
Byłam wczoraj w ZUSie bezpośrednio, Pani powiedziała, że wnioski studentów są dłużej weryfikowane, ponieważ studentów nie można z automatu sprawdzić w bazie ZUSu. Powiedziała również, że w ten weekend tzn 16-17 maja będą rozpatrywać wnioski studentów oraz wnioski osób na umowie o dzieło i w przyszłym tygodniu powinna być wypłata.
A gdzie mozna sprawdzic czy taki wniosek zostal wyslany? ktos wie?
Natalia, możesz poprosić pracodawcę żeby wydrukował Ci UPP, czyli Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia. Jest to dostępne na PUE, obok wysłanego dokumentu i jeśli taką drogą poszedł wniosek to łatwo to UPP wygenerować i jest to jedyne potwierdzenie. ;)
Morsa, dzięki za informację!
Wiecie może czy jeśli pracodawca złożył wniosek o pierwsze postojowe, za marzec, a umowa była zawarta na czas określony do końca kwietnia i nie została przedłużona z uwagi na koronawirusa, to czy mogę się ubiegać o trzecią wypłatę, za maj, mimo, że umowa już nie trwa? Nie posiadam teraz innego zatrudnienia, więc w zasadzie spełniam tę zasadę, że sytuacja materialna się nie poprawiła, a nawet znacząco z tego tytułu pogorszyła, a nie odnalazłam informacji co w przypadku zwolnienia danego pracownika w tzw. międzyczasie.
A jeżeli zawarłem dwie umowy zlecenie z innym pracodawcą i w obu przypadkach był spadek, czy w takim przypadku każdy zleceniodawca składa odrębnie wniosek ? A złożyłem oświadczenie tylko u jednego wniosek będzie odrzucony ? Czy mogę jeszcze złożyć oświadczenie u drugiego tylko że za marzec chociaż w oświadczeniu podaje kwotę przychodu z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia oświadczenia.
Czy zleceniodawca otrzyma jakąś wiadomość na pue że zleceniobiorca otrzymał postojowe?
Nie
Kom. 278

W jakim zusie byłaś? Miasto?
Czy ktoś się orientuje czy jak zadzwonię do ZUS to mi udziela informacji czy wniosek chociaż został rozpatrzony?
Niestety nie powiedzą, ale powiedzą czy nie ma w nim błędów i czy jest dobrze wypełniony a to już duży plus.

W Zusie poinformowali mnie aby nie składać drugiego wniosku o postojowe jeżeli nie dostaliśmy pierwszego, bo ich komputery tego nie ogarną i skreśli to nasze szanse już całkowicie. Generalnie oni tego wszystkiego też się uczą więc niestety trzeba tylko czekać.
Kom 286
W Gdańsku
U mnie w pracy część studentów już dostała
Prosze o porade... dzisiaj szef wreczyl mi kolejne dokumenty, ktore tym razem sama mam dostarczyc do Zusu.. chodzi o KOLEJNE swiadczenie postojowe... ale ja nie dostalam jeszcze pierwszego..
co robic? składać czy czekać?
Kom 289 ale dostali niedawno? czy juz wczesniej?
Jakiś student dostał postojowe już może, który czekał już bardzo długo?
Czy będąc studentem, na umowie zlecenie i ubezpieczonym w KRUS-ie przez rodziców, we wniosku muszę zaznaczyć, że podlegam czy nie podlegam ubezp. społecznym z innego tytułu? ktoś wie?
Witam wszystkich. Byłam dziś w zusie jedynie co się dowiedziałam to że wniosek poprawie wypełniony. Panie nie wiedzą kiedy nastąpi wypłata. Niby raz w tygodniu robią przelewy.
Jestem na kursie rodzica oraz się uczę. Nie mam innych ubezpieczeń ani dochodow więc teoretycznie wniosek powinien być uznany.
A na infolinie zusu dzowniam od 7. Cała godzinę i nic, zły numer wybrałam i potem przekierowanie a później się rozłączyli więc co to za sens ;)
Wie ktoś czy mogę składać 2 wniosek jeśli nie dostałem pierwszego? Podobno było wiele przypadków, że ludzie dostawali 2 wypłaty na raz. Czekam już ponad 30 dni,byłem w zusie, ludzie nic nie wiedzą,czeski film.
Nasza firma napisała wyraźnie, że warunkiem otrzymania kolejnego postojowego jest otrzymanie PIERWSZEGO PRZELEWU Z ZUSu i nie można drugiego wniosku złożyć wcześniej niż w kolejnym miesiącu od miesiąca, w którym dostało się wypłatę. Część studentów u mnie w pracy dostała już świadczenie w piątek i wnioski o kolejne będziemy składać dopiero w czerwcu.
Wniosek o kolejne postojowe wypełnia sam zleceniobiorca, może ten wniosek złożyć bezpośrednio w ZUS i nie musi korzystać do tego z pośrednictwa zleceniodawcy.
Kolejne info z gdańskiego ZUSu - na ten tydzień przewidziane są dwie daty wypłat - jutro tzn. 19.05 bądź w piątek 22.05.
Kom 296: Na stronie ZUS-u jest info, że kolejne świadczenie możesz otrzymać nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty wcześniej przyznanego świadczenia, nic nie ma o tym, że złożyć nie można póki się nie otrzyma pierwszego... Więc pewnie złożyć można ale otrzyma się wypłatę miesiąc po tym jak otrzymasz to pierwsze...
A ktoś może wie, kiedy III oddział ZUS w Warszawie dokonuje wypłat świadczenia postojowego?
I drugie pytanie, ktoś otrzymał już to postojowe? Bo gdzie nie patrzę na internecie, wśród znajomych to jedna wielka lipa z tym.
Ja uważam że zlozenie drugiego wniosku nie ma nic do wyplaty. Jeśli wyplata moze byc jedna tylko w miesiącu to ok, ale co do tego ma wniosek? Zreszta widziałem komentarze w internecie ze sa osoby (zlecenie), które złożyły wniosek nr 1 i cisza, zlozyli nr 2 mimo braku wyplaty a teraz dostali dwie wyplaty naraz. Co ZUS to co innego pewnie.
~kom.300 ja nie znam nikogo kto jest studentem i dostał przelew, a ja np. złożyłam wniosek blisko miesiąc temu!
~kom.301 też uważam, że wniosek można złożyć od razu po pierwszej wypłacie, a kiedy go zrealizują to już ich problem, takie też info otrzymałam w ZUSIE
Witam, dzisiaj pisałem do mojej firmy. Jestem studentem dziennym w lutym zarobiłem 2120 zł na umowie zlecenie. Dowiedziałem się od firmy ze złożyło wniosek dopiero za marzec kiedy pracowałem do 13...mam pytanie czy już mogą składać za kwiecień?
Kom. 303 - ja złożyłem drugi mimo braku pierwszej wyplaty. I czekam. Widziałem w internecie opinie doradcy podatkowego, który mowil ze zlozenie wniosku moze nastąpić pomimo braku wyplaty. Ale widziałem tez sprzeczne informacje.
Ja dalej nic nie dostałam.. a jak z Wami?
Ktos pisal ze dzisiaj niby miala byc wyplata a druga tura w piatek..
jesli ktos dostanie to dajcie znac
Odbiegając od tematu, myślicie, że wrócimy na uczelnie w tym semestrze?
Ja jeszcze nic nie dostałam, a dodzwonić się oczywiście od rana do ZUSu nie mogę. Jeśli chodzi o uczelnię, to studiuję zaocznie na prywatnej uczelni, ale już mamy wszystkie zaliczenia i zajęcia zaplanowane online, więc trudno mi powiedzieć jak może być na publicznych
Odpowiedź do kom 307
Do końca semestru raczej nauczanie online. W Krakowie już kilka uczelni to ogłosiło - państwowe i prywatne.
Ja także nic nie dostałam... Już półtora miesiąca czekania, masakra.
Cześć słuchajcie mam pytanko jesli 3 marca podpisałam umowe zlecenie tylko jest mały mankament bo ja na umowie nie mam fizycznie ani ile godzin mam pracować ani za jaką stawkę a dzisiaj okazalo sie ze wystąpili o postojowe to na.co ja mam.liczyc mam wrażenie ze zrobili to za moimi plecami i dlaczego dopiero teraz minely 2 miesiące wiec dlaczego w kwietniu juz nie wystąpili w piątek jade to wyjaśnić ale moze ktoś z was mi pomóże
Komentarz 311
Ponieważ tarcza antykryzysowa 1.0 obowiązywała do umów zawartych przed 1 lutego 2020 roku. Twoja jak sama piszesz została zwarta 3 marca, więc łapiesz się na tarczę 2.0 - czyli umowy zawarte przed 1 kwietnia. Więc to mogło mieć wpływ na czas wysłania postojowego. Po drugie, nie jest możliwe aby pracodawca bez twojej zgody i wiedzy wysłał za ciebie wniosek o postojowe, ponieważ Ty jako zleceniobiorca musisz złożyć pracodawcy oświadczenie, że nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym, przychód osiągniety z innych umów oraz twoje dane - łącznie z kontem bankowym na jakie miałoby trafić postojowe. Dopiero po tym wniosku pracodawca wnioskuje do ZUS o postojowe.
Czy ktoś się orientuje czy wniosek o drugie postojowe można złożyć w innej placówce Zus-u niż robił to pracodawca?
Wniosek z 10 kwietnia dalej nie rozpatrzony, chyba powoli można tracić nadzieje w jakiekolwiek pieniądze. Ktoś coś dostał?
Ja dziś dodzwoniłam się do ZUS-u na infolinie i dostałam informacje ze mój wniosek jest w realizacji, w którymś tam pewnie dziale i trzeba czekać. Złożyłam tez drugi wniosek i pytałam czy to problem jeśli nie dostałam pierwszej wypłaty postojowego to Pani odpowiedziała, ze to nie jest problem. Również zapytałam czy przez to ze jestem studentem Tak długo to trwa to dostałam odpowiedz ze to nie ma znaczenia, tak jak wnioski przychodzą tak są rozpatrywane.
Kom 315 - dzięki za cenne informacje! :)
A może mi ktoś proszę wyjaśnić czy postojowe otrzymuje się także, jeśli lokal ma PRAWO być znów otwarty, natomiast szef po prostu go jeszcze nie otworzył? Od początku maja prawnie możemy być otwarci, jednak w praktyce do dzisiaj szef jeszcze nie otworzył sklepu, przez co w maju moje wynagrodzenie wyniesie zaledwie kilkaset złotych.
Masz prawo do kolejnego postojowego jeśli twoja sytuacja materialna się nie poprawila
Jednak to troche dziwne, że cały czas wnioski są przyznawane ale do studentów jakoś nie trafiają...
319- mój kolega z pracy, nie jest studentem ale uczy się w policealnej i tez nie odprowadza składek. Wnioski złożone tego samego dnia a kasiore dostał pierwszy na konto.
U mnie w pracy osoby które się nie uczyły dostały pieniądze w zeszły piątek. Ja nadal nic.
A mi znów powiedziano w ZUSie aby nie wysyłać drugiego wniosku jeżeli nie ma się pierwszego...
Znajomy również już dostał jakięs 3tyg temu, uczy się w szkole policealnej i też jest przed 26 rż
U nas nikt jeszcze nie dostał, niezależnie czy student czy uczeń.
U mnie w firmie tydzień temu w piątek dostali postojowe wszyscy oprócz studentów
Kom 324 u mnie w pracy mój i mojej koleżanki wnioski były składane dosłownie pod sam koniec kwietnia, ja dziś dostałam przelew ona jeszcze nie z tym, że ja nie jestem studentką a ona tak także studentów chyba dłużej rozpatrują bo muszą posprawdzać
Czy ktoś z Was otrzymał dzisiaj postojowe?
Nadal nie
Bo te wnioski leżą albo w systemie albo na kupie i będą leżeć długo nawet do 3 miesięcy.. Jeśli ktoś nie ma znajomości, nie przejdzie się do zusu nie otrzyma prędko tych pieniędzy. :)) Mam rodzine w zusie i czekam już 40 dni. Robią wszystko co mogą, gdzieś utknęło. Nie mają programu, który segreguje studentów, a ciągle przychodza nowe wnioski, które będą rozpatrywać w szczególności te z DG, bo Ci dostają kasę od strzała. Także radzę przejść się do Zusu sprawdzić pod którym inspektoratem jesteście i poprosic żeby pani popchnęła wasz wniosek, inaczej pieniędzy nie dostaniecie. Jak podawane są liczby 13.7 tys. Wniosków przyznanych, z czego to 12.9 To są działalności gospodarcze reszta zleceniowki i to jeszcze nie studenckie. Jednostki dostają trzeba szczęścia a pieniądze może będą za miesiąc^^
Kom 328 ale głupoty, ja nie mam znajomości w zusie a pieniądze dostałam po 2,5 tyg od złożenia wniosku
A umiesz czytac ze zrozumieniem? Masz status studenta?
Moi drodzy, mam jeszcze jedno pytanie. Czy teoretycznie jeśli zleceniobiorca ma zagwarantowane dwie wypłaty postojowego za marzec oraz kwiecień, a w maju dopiero teraz wszystko startuje i jest możliwość dostać jedno zlecenie pod sam koniec miesiaca na małą kwotę pieniężną rzędu 100-200zł, która juz sie bedzie łapała jako "polepszenie sytuacji" mimo ze jest przeszło 20 razy niższa od wypłaty, którą sie mialo zawsze. Czy jeśli w takiej sytuacji by sie nie wzielo tego zlecenia, bedzie mozna dostac takze trzecie postojowe? Dla mnie ten zapis o polepszeniu sytuacji jest kompletnie absurdalny i krzywdzący, bo przestój w usługach dopiero teraz zasadniczo sie kończy, a choćby była jedna złotówka zarobiona wiecej niz w kwietniu to już będzie to poprawa. Więc moze lepiej tego zlecenia na mała kwote nie brać teraz?
Ja tez nadal nic nie dostałam..
dostał ktoś dzisiaj?
czy orientujecie się czy jak zadzownie do Zusu w swoimi mieście to udzielą mi jakichś informajcji?
Ja nadal nic nie dostałam. A składałam w połowie kwietnia.
Też nic, mi w zusie powiedzieli że jak przyjdę za tydzień to i tak nie będą nic wiedzieć nie mają dostępu
Ja jak byłem w zusie, dowiedziałem się ze mój wniosek będzie rozpatrzony 25.05, ze mimo nie otrzymania pierwszego postojowego powinienem złożyć o kolejne. Dostęp maja, ale do konkretnych informacji
Wow mi nic nie chcieli powiedzieć tylko że mam czekać
W moim przypadku dzisiaj był telefon z zusu. Muszę im jak najszybciej przynieść legitymacje studencka o zaświadczenie o tym ze studiuje. W poniedziałek to ogarnę na szybko, chociaż mam już jakiś dowód se ruszyli mój wniosek
Ktoś orientuje się kiedy będzie kolejna transza wypłat postojowego?
Teraz to juz niewiadomo... trzeba czekac :)
Wiadomo wiadomo, 29 maja.
Dzięki za info !
8 kwietnia wyslalam wniosek, a 13 maja okazało się, że mam błąd we wniosku i do 3 dni roboczych odesłałam uzupełnienie. Mam nadzieje, ze dostane tego 29..
Ktoś dostał postojowe w inny dzień niż piątek ?
To co piątek są przelewy?
Na to wychodzi, że są 3 transze w miesiacu co piątek
Kom 342 ja dostałam we zeszłym tygodniu w czwartek...
Pani z Zusu powiedziała, że pieniądze wyszły z zusu 21.05(potwierdzenie), ktoś się orientuję ile mogą iść przelewy?
Kom 346 skoro wyszly 21.05 to max na drugi dzień powinny być na koncie, ja miałam nawet tego samego dnia.
A jesteście studentami?
Kom 348 ja nie jestem, mi bardzo szybko rozpatrzyli wniosek i wysłali kasę bo ja miałam zlozony na początku maja a doatalam po 2,5 tygodnia
Kom 348, tak jestem studentem
Czy jakiś student składał już wniosek o kolejne postojowe (jeszcze przed otrzymaniem pierwszego) przez PUE Zus? Ja chciałam zrobić to teraz bo boję się, że jak mi nie wypłacą tego pierwszego do końca maja to mi przepadnie szansa na postojowe za kwiecień. Jednak gdy wpisuję dane we wniosku, to wyskakuje komunikat, że nie znaleziono takiego mocodawcy... Nie wiem jak to zrobić.
W ogóle powiedzcie mi proszę, czy to postojowe za kwiecień nie przepadnie jak się będzie chciało złożyć o nie wniosek dopiero w czerwcu? Bo z tym ogólnopolskim problemem wypłacalności zusu wobec studentów nie spodziewam się dostać przelewu już w tym miesiącu, a nie chcę, żeby to przepadło.
Mnie dziś Pani w Zusie powiedziała, że to nie jest postojowe za konkretny miesiąc.
Nie przyjęła ode mnie kolejnego wniosku, ponieważ nie otrzymałam jeszcze pierwszej wypłaty.
Mam mieszane odczucia co do tego wszystkiego, bo niestety każdy otrzymuje inne informacje a również mam obawy, że jeśli nie złoże do końca maja wniosku za kwiecień to pieniądze przepadną.
Nic nie przepadnie, gdyż wniosek będzie można złożyć jeszcze przez kolejne 3 mies. Jedyna rzecz to tylko to, że nie ma możliwości zrobić to przez stronę internetową, gdyż tam nie da się wybrać miesiąca, jedyna opcja to wydrukować i wysłać przez pocztę/ osobiście w Zusie.
Kom. 354
Taki wniosek złożony z opóźnieniem ze wskazaniem okresów wcześniejszych np. złożony w czerwcu ze wskazaniem lutego i marca, zostanie odrzucony.
Dlatego właśnie na stronie ZUS nie można wskazać wcześniejszych okresów.
To, że wnioski można składać dłużej nie oznacza, że można na nich wskazywać dowolne okresy.
No właśnie pojawiają się głosy - co prawda ludzi z DG którzy wypowiadali się, że ich wnioski składane za marzec w maju zostawały po prostu odrzucone. Stąd moje wątpliwości.
To wynika wprost z ustawy. Tak więc to nie wymysł ZUS, że w maju składa się wniosek podając marzec i kwiecień i nie można podać okresów wcześniejszych.
Kom 356 ja miałam złożony za marzec w maju i nie odrzucili, dostałam postojowe w zeszłym tygodniu
Kom. 358.
Jakie miesiące zostały podane na wniosku? Luty i marzec, czy marzec i kwiecień?
W rubryce 1 średnia z 3 ostatnich miesiecy (mam stawkę godzinową i w zusie Pani powiedziała, że mam tak zrobić) a w rubryce 2 kwota jaką otrzymałam w marcu
Ja dostałam dzis informacje od kierownika, że rząd wstrzymał wypłaty postojowego dla studentów.
Trzeba bedzie zaswiadczenie o byciu studentem i wtedy ruszy.
Kom. 358 i 360 sądziłem że odnosisz się do kom. 356 (dot. dział. gosp.).

Wniosek o postojowe zleceniobiorcy składa zleceniodawca, a nie zleceniobiorca. Po za tym nie ma tam miejsca na wpisanie miesiąca. Zapis brzmi: przychód z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku. Jeżeli wniosek była składany w maju i wpisano tam przychód z marca to zlecenidawca podał na wniosku nie prawdę. Doradzam zwrócić uwagę, że jest tam mowa o odpowiedzialności karnej i odradzałbym takie kombinacje.
Dodam, że jeżeli wniosek w dodatku dot. studenta to ZUS nie ma możliwości sprawdzenia w tej chwili czy podano we wniosku prawdę (czy jest to przychód z kwietnia czy z marca). No ale w przyszłości może to kontrolować i osoba która podpisała się na tym druku może mieć spore nieprzyjemności.
Kom 364 nie dotyczy studenta
Kom 363 do wniosku była dołączona umowa z datą kwietniową ale wypłata za marzec gdyż ja mam umowy co miesiąc, widocznie było dobrze skoro dostałam pieniądze
Co nie zmienia faktu, że we wniosku podano nieprawdę. Wyraźnie mowa tam o przychodzie z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku.
Jeżeli wniosek był składany w maju, to miesiącem poprzedzającym maj jest kwiecień, a nie marzec.
Może to być potraktowane jako wyłudzenie świadczenia.

No chyba, że wypłata wynagrodzenia za marzec była w kwietniu i tę kwotę podano. To wtedy dane są prawidłowe.
No tak wypłata wynagrodzenia za marzec była w kwietniu
Kom. 361 Czyżby w zusie jeszcze o tym nie wiedzieli? raczej wątpie.
jeśli jest tak faktycznie to Pani nawet słowem nie wspomniała o czymś takim.
i teraz każdy student jak zacznie dosyłać zaświadczenia to na pewno szybko to ogarną.
"Przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku" przychód zgodnie z prawem to kwota realnie zarejestrowana na koncie, więc przychodem w marcu (jeśli ktoś ma np wypłatę 10 dnia miesiąca) jest kwota zarobiona w lutym, która trafiła na konto w marcu. Więc no w maju powinno się na wniosku podać pieniądze które trafiły na konto w kwietniu.
Kom 369, do nas dzwonili, jak do kogos nie zadzwonia to pewnie nie ma wymogu
Kom. 368
No i wszystko się wyjaśniło.
Kom 370 no tak trafiły na konto w kwietniu ale to wypłata zarobiona w marcu
Kom 372 czyli jak w czerwcu złożę tak jakby za kwiecień ale wypłata była w maju to będzie dobrze? Bo rozumiem, że jak teraz dostałam w maju i kadrowa złożonyla w maju to drugi raz nie moge zlozyc w maju tylko czerwcu?
A czy w przypadku, gdy udałoby się podjąć jakąś prace w czerwcu , ale też chciałoby się złożyć wniosek o postojowe za poprzedni miesiąc zastoju to czy podjecie tej pracy jest równe z ' poprawą sytuacji materialnej' pomimo tego, że pieniądze z tej pracy otrzymałoby się w lipcu i w chwili podjęcia pracy jest to żadna poprawa, bo dopiero jest sie w trakcie zapracowania na te pieniądze ? Czy ktoś się orientuje ?
Przez przychód należy rozumieć pieniądze faktycznie wypłacone, niezależnie za jaki okres. Tak więc wniosek składany w maju, wykazuje się pieniądze wypłacone w kwietniu, jeżeli wniosek w czerwcu to wypłacone w maju.
Czy do kogos jeszcze dzowonili niby o te zaswiadczenia o byciu studentem?
Ja taki wniosek dawalam pracodawcy jak mnie zatrudnial..
i nie dostalam od nikogo takiej informacji ze mam cos gdzies dostarczyc
Kom 361. To prawda?? Ktoś coś więcej.
XD niektórzy (nie studenci) już dostali drugie postojowe, a studenci umrą z głodu
*379 hahahahahahaha
Kom. 379
Jeżeli Cię to pocieszy to wg mojej wiedzy w firmach jakie ja rozliczam nikt ze zleceniobiorców jeszcze nie otrzymał postojowego. Dotyczy to również osób niebędących studentami.
Lepiej jest z wypłatą postojowego przedsiębiorcom, no i tutaj faktycznie niektórzy już dostali po dwa postojowe, ale są też tacy którzy nie dostali jeszcze żadnego postojowego. No, a w niektórych wypadkach wypłata była dopiero po interwencji w ZUS.
Czyli odpowiedzcie mi prosze konkretnie, składac wniosek o to drugie przed otrzymaniem pierwszego? Czy czekać, bo to nie przepadnie?
Ktoś ogarnia jeśli mam napisane kwota świadczenia przyznana 1900zł ? Nie miało być albo 1300 albo 2080?
Do 383
Powinno być
Gdy 1299 czy 1300 to 2080
Ale serio się ciesz ze juz coś masz bo ja nic nadal a wniosek składany 30.04, inni pracownicy co się nie uczyli już dostali
U mnie kolega z pracy (uczy się w szkole policealnej) dostał już 2razy postojowe, drugie postojowe dostał po 3 dniach. Nie mam pojęcia jak to działa. Ja dalej czekam, a wniosek o pierwsze złożony 20.04, pytałem w ZUSie i powiedziano mi że wniosek dobrze wypełniony, ale że pokazuje się błąd przez to że się uczę, kazali mi się tym nie przejmować i powiedzieli że wystarczy poczekać.

Wniosek o drugie postojowe złożyłem wczoraj, podobno nie koliduje się to razem z sobą.
Sprawdźcie na PUE zus status Waszego wniosku o postojowe (moga to zrobic nawet studenci, instrukcja jest w google). I podzielcie sie prosze info jak tam Wasza sytuacja. Ja mam aktualnie komunikat "prowadzone postepowanie wyjasniajace".
Mam dokładnie taki sam komunikat. Wniosek wpłynął 30.04, więc niedługo będzie miesiąc.
Informacje dot. "Postępowania wyjaśniającego" mam przy wniosku RSP-CK. Czy wy tez macie tam dane zleceniodawcy jako zlecającego/zamawiającego na pue?
Ja mam wypłacone i data 28.05.2020
ale kaski jeszcze nie dostałem :P
składałem też juz RSP-CK osobiście to jeszcze nie widnieje w ogóle dokument na stronie ZUSu
Otrzymałem dziś pierwszą wypłatę, drugi wniosek złożony w połowie maja i teraz tylko czekać na drugą wypłatę. Student
Ja mam "Świadczenie przyznane", Data wypłaty pusta.
Jak można to sprawdzić jako student? ja mam tylko zagladke 'ogólne' żadnego świadczeniobiorcy czy cos i tam nigdzie nie ma:
Kom 392, to raczej musisz czekać aż Cie wprowadzą do systemu. Co do RSP-Ck, ja sie dzis dowiedzialam w zusie zeby nie skladac kolejnego wniosku przed otrzymaniem pierwszego jako student.
Kom. 393 : a podali jakiś argument?
Mi dziś powiedzieli że można składać z tym że te wnioski dłużej leżą. Czy ktoś jeszcze otrzymał dziś wypłaty że studentów?
Witam, mam pytanie, księgowa nie wysłała mojego wniosku o postojowe, mimo, że składałem go na początku kwietnia. Dzisiaj okazało się, że nie wysłała go, ponieważ,, zapomniała '' i został wysłany z dniem dzisiejszym. Czy w takim przypadku mam szansę dostać jeszcze drugie postojowe za maj? Kiedy muszę złożyć wniosek o drugie postojowe? Przed 20 czerwca, czy data do 20 czerwca dotyczy tylko daty o pierwsze postojowe?
W zusie dziś mi powiedzieli że swiadczenie przyznane 26.05 i mam czekać na przelew
Ja mam w ogóle problem, bo wniosek składał mój zleceniodawca, ale kazał go wypisać nam. No i normalnie jako "przychód w miesiacu poprzedzający miesiąc złożenia" wniosku wpisałam kwotę zarobioną w lutym i otrzymaną dokładnie 10 marca, wtedy powstał przychód i to był prawie pełen etat. Natomiast na PUE w szczegółach tego wniosku jest to teraz skorygowane na kwotę którą zarobiłam w marcu i otrzymałam w kwietniu czyli zawrotne 700 zł). Teraz mam wątpliwości czy w ogóle wypłacą mi to świadczenie w pełnej kwocie, czy te marne 700 zł, ponieważ przecież to od tej kwoty zależało czy łapiemy się na pełne świadczenie. :/ Ktoś coś?
A Wy też macie te kwoty w szczegółach wniosku skorygowane na kwotę którą wypracowaliście w marcu i otrzymaliście w w kwietniu?
Do kom398 Kilka: w którym miejscu sprawdzić te szczegóły wniosku? Patrzę i niestety nigdzie nie widzę
Do 393:
Ja byłam dziś w ZUSie osobiście, bo nadal nie dostałam postojowego za marzec (wniosek złożony w pierwszym tygodniu kwietnia) i wstrzymywałam się ze złożeniem wniosku o kolejny okres (tak mi zasugerował pan z infolinii, strasząc errorem systemu i zaprzepaszczeniem szans na jakiekolwiek pieniądze). Pani w okienku dała mi RSP-Ck do wypełnienia, bo zgodnie z tym co powiedziała, tylko do końca maja można się ubiegać o postojowe za kwiecień. Powiedziała mi też, że właściwie nie wiadomo ile jeszcze będę czekać, bo wnioski studentów sprawdzają ludzie a nie automat. Niestety nie była w stanie mi powiedzieć gdzie ten wniosek dokładnie trafił ani kto to będzie rozpatrywał.
Ten drugi wniosek można wrzucić do skrzynki przy wejściu czy lepiej podać przy okienku?
Ja dzisiaj byłam złożyć kolejny wniosek o postojowe chociaż nie dostałam jeszcze pierwszego...
Pani bez problemu przyjela wniosek.
Pytałam kiedy mozna sie spodziewac wyplaty ale Pani powiedziala ze nadal czekaja poniewaz nie maja jeszcze "instrukcji" dotyczacej studentow..
*403
niby mozna wrzucic do skrzynki bo po to tam sa ale moim zdaniem bezpieczniej juz podejsc do tego okienka i miec pewnosc ze zostal przyjety
A powiedzcie mi skąd wziąć wniosek o kolejne postojowe żeby wydrukować i uzupełnić ręcznie? Bo mi wnioski pojawiają się już z wygenerowana data. :(((
Ja dostałam od pracodawcy
Ja również mam z wygenerowaną datą sprzed kilku dni,ale to chyba nie ma większego znaczenia, bo pewnie bardziej liczy się data przyjęcia u nich
Kom 403 Natalia, a jakiemu Zusowi podlegasz? jakie województwo?
Podkarpackie, byłam w ZUSie w Krośnie :)
22 maja składaliśmy osobiście u jednej pani razem z dziewczyną wniosek RSP-CK. U mojej dziewczyny na koncie ZUSu jest, że wersja papierowa została złożona i jest rozpatrywany. U mnie na koncie ZUSu w ogóle nie widać, że wniosek jest złożony. Mam tylko pierwszy RSP-C. Dziwna sprawa...
Wniosek złożony 10.04 o pierwsze postojowe wpłynął dziś mi i narzeczonej. ZUS oddział II w Łodzi. Teraz składamy o następne postojowe.
~411 studenci?
U mnie w pracy składaliśmy wnioski w połowie kwietnia o postojowe za marzec i niektórzy dostali już przelewy z ZUS ale w tytule jest ze to jest za kwiecień. Wiec teraz sama już nie wiem czy jest sens składać za kwiecień żeby nie okazało się ze będą problemy.
Jak złożysz wniosek w maju to przelew będzie opisany jako postojowe za maj.
~412 tak, studenci. Wniosek RSP-CK jako studenci możemy złożyć tylko w oddziale, nie da się online? Jedno z nas skończyło niedawno 26 lat i może normalnie złożyć ten wniosek przez portal ZUS, jednak ja nie mam takiej opcji i jak wyskakuje okno z danymi mocodawcy i wpisaniu ich wyskakuje informacja, że brak danych mocodawcy. Wie ktoś jak to wypełnić online?
Ja składałem online z modułu ogólne normalnie wpisałam swoje dane, dane zleceniodawcy i już. Na ten moment mam przy wniosku info że trwa "postępowanie wyjaśniające". RSP-CK przez PUE
*415
Mam ten sam problem. Okienko z danymi mocodawcy. Też nie wiem o co chodzi i przez to nie mogę złożyć wniosku przez Pue Zus :((
Ja weszłam sobie na pue zus we wniosek, który złożył mój pracowdawca i mam tak miesięczny przychód z umowy to jest ta średnia z 3mc przy stawce godzinowej, przychód w miesiącu to jest kwota z marca wyplacona w kwietniu i przychody z innych umów wiecie moze co to jest?
"przychody z innych umów wiecie moze co to jest?" - To jest kwota jaką podałaś w oświadczeniu składanym zleceniodawcy. W końcu on ten wniosek na podstawie Twojego oświadczenia złożył.

"przychód w miesiącu to jest kwota z marca wyplacona w kwietniu" - Z tego by wynikało, że wniosek został złożony w maju.
Przed chwila dostałam pieniądze. Jestem studentem
420* z jakiego wojewodztwa jestes?
Jak chce złożyć teraz wniosek o postojowe za kwiecień ( wgl nie pracowałam bo było zamknięte) a dostałam już za marzec to mam dołączyć ksero umowy czy wystarczy sam wniosek RSP-CK?
Tak był złożony w maju a jedyne oświadczenie jakie dawałam to takie, że nie podlegam innym ubezpieczeniom społecznym
Sam wniosek RSP-CK. Kopia umowy była juz dołączona do wniosku RSP-C i nie trzeba jej ponownie składać.
Kom 422 Pani w zusie mi powiedziała, że sam wniosek
Łódzkie
Ja nadal nic nie dostałam
Czy ktoś ze świętokrzyskiego otrzymał postojowe? studenci ?
A na PUE potwierdzaliscie swoja tozsamosc przez bank?
Założyłam sobie konto na Pue Zus, czy można potwierdzić swoją tożsamość bez wizyty w urzędzie ?
*430
Można ,przez profil zaufany.
Moi drodzy, dzis mi sie zmienil status na pUe na "swiadczenie przyznane" niestety obok kwota 1500 zl (jeszcze niewyplacone) zastanawiam sie dlaczego 1500 skoro mialo byc albo 0-1300 albo 2080
Powiecie jak sie logujecie na to PUE? juz milion razy probowalam a teraz wyskakuje mi caly czas bledne haslo i bledny login na zmiane.......
prosze o pomoc
Ja dziś złożyłam w zusie wniosek o kolejne postojowe mimo że pierwszego nie dostałam. Nie wiem co się dzieje z pierwszym wnioskiem Pani w zusie nie dała mi jednoznaczne odpowiedzi ale kolejny wniosek przyjęła. Na PUE ZUS w ogóle nie mam takiej zakładki, nie widzę żadnych wniosków.
433* dodatkowo jak sie loguje to napisane jest bład uwierzytelnienia przez wezel krajowy
Witam jestem na umowie zlecenie (900zl brutto)od połowy marca nie pracujemy przez koronę powiedzcie proszę ile wyniesie postojowe dla mnie jak za marzec zrobiłam 300zl a kwiecień i maj mamy 0zl.
Ja także nie mogę się zalogować. Założyłam profil zaufany, wszystko poszło okej, ale następnie przy logowaniu do Pue wyskakuje mi błąd danych przy niezaufanym koncie na Pue. Przy zakładaniu konta Pue nie dało się raczej pomylić w podawaniu danych i podać różne od tych które są w banku i tak czy inaczej wyskakuje mi komunikat, że należy udać się do urzędu ;/
Kom. 436:
1. Kiedy złożono wniosek o postojowe?
2. Kiedy były wypłaty wynagrodzeń? Czy na koniec miesiąca, czy na początku następnego miesiąca (np. za marzec w kwietniu)?
Student ma umowę zlecenie od lutego 2020 do 31 sierpnia 2020. Luty, marzec i kwiecień po 4 godz. dziennie w maju 4 godz w tygodniu. Apteki pracują, ale ze względu na mniejsze obroty zaproponowali jej 4 godz. w tygodniu od połowy maja. Czy w takim przypadku należy się postojowe z ZUS?
Złożone bylo28 kwiecień
Wypłata była każdego ostatniego dnia miesiąca i interesuje mnie w jakiej kwocie będzie postojowe jeżeli tylko w marcu zarobilam 300zl a na umowie mam 900brutto
Kom. 439:
Pytanie co jest powodem tych mniejszych obrotów. Nie znam specyfiki rynku, ale chyba z powodu koronawirusa ludzie nie zaczęli kupować mniej lekarstw? No, ale musisz skonsultować to ze zleceniodawcą, bo to on podpisuje wniosek do ZUS.
Kom.438
Złożone bylo28 kwiecień
Wypłata była każdego ostatniego dnia miesiąca i interesuje mnie w jakiej kwocie będzie postojowe jeżeli tylko w marcu zarobilam 300zl a na umowie mam 900brutto
W marcu był "bum" na leki a teraz jest spokojniej i uważają że pomoc w aptece jest niepotrzebna w pierwotnym wymiarze.
No, to by wyglądało, że powodem nie jest koronawirus, no bez z jego powodu jak rozumiem wręcz apteki miały większy obrót, a teraz wróciły do wcześniejszych obrotów. No, ale tak jak pisałem skonsultuj to ze zleceniodawcą.
Dzięki
Miałam umowę zlecenie do 31.03.20
Czy mogę ubiegać się o kolejne postojowe? Dostałam wypłatę w kwietniu za marzec 200zl.
Pierwszego postojowego nie otrzymałam ale niby jest przyznane 26.05.
Koleżanka studentka na umowie zlecenie dostała dziś pierwsze postojowe / Kraków
Kom 442 wydaje mi się, że otrzymasz 900 skoro masz tak na umowie ale pewna nie jestem
A co jeśli ja miałam na umowie 1320? To wtedy 2080 czy 1320?
Czy ktoś z lubelskiego ze studentów otrzymał już postojowe?
Kom 449 wydaje mi się, że 2080 bo kwota na umowie jest wyższa niż te 1299 o którym oni tam piszą na stronie zusu
A co w przypadku, gdy pracując na umowie zlecenie (które od połowy marca nie dochodziło do skutku z powodu pandemii) w połowie marca również podjęłam się umowy o dzieło. Czy w takim przypadku należy mi się świadczenie postojowe z tytułu tego zlecenia, które nie doszło do skutku?
A czy oni biorą pod uwagę w wypłacaniu postojowego 1 rybryke czy druga?
Niby mają brać pod uwagę to co zarobiłeś, a nie miałeś zarobić, ale z doświadczenia rodziców oraz znajomych (nie studentów) brało się to, co miałeś zarobić
Bo właśnie zauważyłam,ze ludzie różnie dostają a ja w 1 mam 2000 a w drugiej jedynie 400,wiec się tak teraz zastanawiam co będą brać pod uwagę
Ja w pierwsza rubrykę miałem wpisane ok 4500 zł (tyle zarobiłem w analogicznym zeszłym roku), a w tym roku zarobiłem tylko 2100, dostałem postojowe 2080. Jestem studentem.
A no i nie mam stawki godzinowej na umówię, tylko mam % od usługi wykonanej, wiec ciężko było wymyślić co wpisać w pierwsza rubrykę, ale przeszło.
No tak tylko ty masz przypadek ze w obu miałeś powyżej 1300 a ja w jednym poniżej i się teraz zastanawiam czy jak wezmą ta druga to dostanę tylko 400:/
Witam
z moim koncie pue z zusu widnieje informacja że świadczenie przyznane, w rubryce kwota świadczenia jest 2080zł
w takim razie ile dostane wypłaty?
2080 dostaniesz postojowego skoro tyle masz wpisane
A wiadomo ile czeka sie na przelew?
Podobno jeden dzień jak już masz przyznane
A jak wejdziesz tam w szczegóły to w drugiej rubryce masz powyżej 1300 czy mniej?
Druga rybryka czyli?
1. To kwota wynikająca z umowy
A druga to ile zarobiono
Ja przedwczoraj miałam status że prowadzone postępowanie, potem nagle wczoraj że świadczenie przyznane a dziś już że świadczenie wypłacone.
Czy postojowe liczy się do przychodów jeśli mam rentę rodzinna?
@Kika, mam identycznie jak Ty ;)
Lubelskie - pierwsze postojowe wpłynęło właśnie na konto (student)
Kraków - pierwsze postojowe właśnie doszło (student)
Otrzymałam pierwsze postojowe w dniu dzisiejszym. Normalna kwota 2080 zł. Chyba za pierwszy wniosek, bo drugi składałam mimo nie otrzymania 1 wypłaty, wiec zobaczymy jak z drugim będzie. Jestem studentem - Śląsk - ZUS Rybnik
Warszawa wypłacone
Ktoś się orientuje jak to jest? Wypłacają tylko z rana czy przez cały dzień?
Tez dzisiaj dostałem, student, Warszawa
Hajs zajechał okolice Poznania :D
Zauważyłam, że widnieje zła kwota w polu "Przychody z innych umów". Ktoś z Was składała korektę i może mi powiedzieć co mam zrobić w takim wypadku? Czy to szef składa, czy ja? I w jakiej formie?
Świętokrzyskie- studentka też dzisiaj dostalam
Ja również dostałam :)
Jeśli w lutym zarobiłam 1500 (wypłacone w marcu), a w marcu 440 (wypłacone w kwietniu) to ile powinnam dostać postojowego? Bo dostałam 1500, a myślałam, że to będzie 2080.
Tak mają wszyscy (jestem kierownikiem restauracji o mam koło 10 pracowników, wszyscy studenci), jedynie jak masz za luty powyżej 2080, to dadzą 2080, jak między 1300 a 2080, to ta kwota i zaokrąglone w dół...np. za luty 1684, to osoba dostała 1600, i podobno tylko dla studentów tak jest, oczywiście nigdzie nie ma tej informacji
Wniosek składany po Wielkanocy w kwietniu -> dzisiaj wypłacone :) (studentka Gdańsk)
Dostałam dziś świadczenie, lecz w tytule jest za okres 1-31.05, czy ktoś jeszcze tak ma? Powinno być za kwiecień, ponieważ nie pracuje od końca marca. Co teraz z drugim świadczeniem, które przysługuje mi za maj?
Kom 481 w tytule masz date majową bo pewnie wniosek był złożony w maju
Widocznie wniosek był składany w maju i podano w nim wynagr. wypłacone w kwietniu (pewnie za marzec).
Dziękuję za informację, a czy ktoś orientuje się czy w takim przypadku mogę składać wniosek o drugie postojowe? Prawdopodobnie w połowie czerwca wrócę już do pracy.
Tez dostalam mniej niz powinnam, studentka, zus twierdzi ze otrzymujemy tylko tyle ile wynika z umowy (lub srednia)
Czy jesli za marzec zarobilam 600 zl i dostalam postojowe, za kwiecien 0 a za maj 120 zl to moge skladac wniosek o trzecie postojowe?
Kom 486 mogę wiedzieć czy dostałaś 2080 postojowego czy 600?
Nah, dostalam tyle ile wynika z umowy czyli 1400 zl
Okej dziękuje za odpowiedz :)
Mam pytanie. Jestem studentem pracującym na umowie zlecenie. Do 13 marca mój zakład pracy był czynny i zarobiłem do tego momentu w marcu 1900 zł które otrzymałem na konto 30 marca. Księgowa złożyła wniosek RSP-C 9 kwietnia. W kwietniu zakład pracy był nieczynny więc nie zarobiłem nic. Do pracy wróciłem 20 maja. Dziś otrzymałem 2080 zł świadczenia postojowego, ale w tytule było napisane za okres 01-31.04. Czy przysługuję mi drugie świadczenie postojowe i składać wniosek RSP-CK?
GNZ - Składaj jak najbardziej i to najlepiej jeszcze w tym miesiącu.
Wniosek składałem w kwietniu, postojowe dostałem dzisiaj - czyli w maju. W temacie przelewu napisano, ze jest to świadczenie postojowe 01.04-30.04. Czy te postojowe jest w takim razie za kwiecień? Nie powinno być za marzec?
Chciałem się starać o postojowe za marzec, kwiecień, maj. Czy należy się przejmować nazwa przelewu?
Wniosek składałem w kwietniu, postojowe dostałem dzisiaj - czyli w maju. W temacie przelewu napisano, ze jest to świadczenie postojowe 01.04-30.04. Czy te postojowe jest w takim razie za kwiecień? Nie powinno być za marzec?
Chciałem się starać o postojowe za marzec, kwiecień, maj. Czy należy się przejmować nazwa przelewu?
Każde pierwsze świadczenie postojowe ma taką datę, ponieważ w teorii powinno byc wyplacone w kwietniu, ale była obsuwa.
Kika - dzięki ;)
A ja teraz już nie wiem co mam zrobić, pierwszy wniosek księgowa wysłała do zusu pocztą i doszedł 8 maja, we wniosku była wpisana wypłata za marzec ale wypłacona w połowie kwietnia, postojowe otrzymałam w zeszłym tyg, chcialam złożyć teraz kolejny wniosek tak jakby za kwiecień ale wypłacona kasa w maju i Pani w zusie powiedziała, że dopiero mogę w czerwcu skoro pierwszy był w maju ale czytam na forach że do końca maja można za kwiecień co byście zrobili złożyć dziś lub jutro na Pue zus czy w poniedziałek?
Zus teraz sprawdza faktycznie studentów??to dlatego jest to postępowanie wyjaśniające?
A ja nadal bez kasy... ani za marzec, ani za kwiecień, pracodawca zapewniał że wnioski złożył księgowy i tak czekamy i czekamy i nic a jutro już czerwiec (umowa zlecenie) Śląskie
Czy można jakoś sprawdzić stan wniosku na Pue?
Cześć,
Wysłałam kilka dni temu -osobiście wniosek o kolejne postojowe RSP-CK elektronicznie. Natomiast po zalogowaniu sie do mojego konta wniosek widnieje w „dokumenty wysłane”, natomiast w „tarcza antykryzysowa- wnioski” nie ma go tam (tylko widzę pierwszy wniosek złożony przez pracodawcę). Czy poprawnie złożyłam wniosek? Czy wysłany wniosek osobiście widzicie tylko i wyłącznie w „dokumenty wysłane”? Pozdrawiam
Magda gdzie można zobaczyć czy pracodawca złożył wniosek i na jakim jest etapie??
U mnie w panelu nie ma"płatnika" i żadnych danych o tarczy... tzn nie ma takiej opcji wejścia
Gdy loguje sie na moje konto PUE po lewej stornie mam kolumnę. W wierszu dokumenty wysłane widzę wysłany przez mnie wniosek o kolejne świadczenie postojowe RSP-CK. Natomiast w wierszu „tarcza antykryzysowa- wnioski” widnieje tylko pierwszy wniosek RSP-C złożony przez pracodawcę.
Nie rozumiem dlaczego wniosek wysłany przez mnie również tam nie widnieje? Zatem czy mogę go traktować jako złożony?
I czy wniosek o kolejne świadczenie postojowe składa również pracodawca? Czy sam zleceniobiorca - tak jak ja zrobiłam?
A czy wiecie kiedy można spodziewać się wypłaty drugiego postojowego?
Czy komuś z Was na pue ZUS w zakładce tarcza antykryzysowa - wnioski nie wyświetla się wcale wniosek złożony przez pracodawcę, a Wasz drugi złożony samemu tak? Czy może to oznaczać ,ze jeszcze do tej pory nikt nie zajął się w zusie moim wnioskiem?
Czy ktoś z Was też dostał zaniżone postojowe? Na umowie mam min. 1360zł, i tyle też dostałem postojowego.
Wg strony zusu "Możesz otrzymać 2080 zł. Jeśli jednak suma Twoich przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożyłeś wniosek o świadczenie postojowe wynosi do 1299,99 zł , to świadczenie postojowe przysługuje Ci w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów." Wcześniej był też przykład z kelnerem Maciejem, który na umowie miał 1500zł, w marcu zarobił 600zł, ale dostał 2080zł. ZUS zmienił już ten przykład
Patrz kom. 479
Przeczytałam wasze komentarze i się przestraszyłam. Mój pracodawca wysłał papierowy wniosek 30.04 a w systemie został zaksięgowany 4 maja. Czyli to postojowe będzie za kwiecień czy maj? Obawiam się że jedno postojowe za marzec mi przepadło o.
Kom 479
Nie wiem czy tak jest moi znajomi dostali dzisiaj 2080 na umowie maja 2500 a zarobili poniżej tysiąca
No przecież tak i napisałam, jak masz w umowie >2080, to dostajesz 2080. Jak mniej, to dostajesz to, co w umowie, a nie to, co zarobiłeś w marcu.
Okej zle zrozumiałam sorki ;)
U mnie jest dziwnie. Złożyłam dwa wnioski, tzn ksiegowa z firmy wysylała. A na moim koncie pue nie mam tam zadnego widocznego wniosku ani w jakim postepowaniu jest. Co to znaczy? Ze jeszcze nie zaczeli rozpatrywac mojego wniosku, nawet tego z poczatku kwietnia? Student,
Witam pracuje na umowie zlecenie jestem studentem dziennym zarabiałem około 2100 na miesiąc 15 marca straciłem pracę i nie mam jej do tej pory. Pracodawca złożył wniosek za marzec dalej na niego czekam. Moje pytanie brzmi. Czy będąc teraz w wojsku i dobrze zarabiając jako ochotnik, będę mógł ubiegać się o postojowe za kwiecień i maj w mojej pracy? Czy wojsko przeklesla moje ubieganie się?
Drugie postojowe wpłynęło na konto dziś pierwsze było 29.05. (Student)
Pytanie do komentarz 515, Student
Kiedy dostałeś pierwsze postojowe?
A dobra nie doczytałem, 29.05
Drugie postojowe już na koncie, pierwsze otrzymałam 29 maja ( student ).

Kom. 504 każde kolejne postojowe oprócz pierwszego składa zleceniobiorca.
Kom 518
Czy drugie świadczenie jest widoczne na stronie zusu? Złożyłem w wersji papierowej rsp-ck i nie mam tego na stronie zusu. Tylko widać rsp-c że wypłacono.
Cyba powinno być widac, nie wiem tylko czy w wysłanych czy w tej kolumnie tarcza antykryzysowa. Ktos ma drugi wniosek w kolumnie z tarcza?
Kom. 519
Niestety nie jestem zalogowana na Pue ZUS, więc nie wiem jak to się wyświetla.
Kom. 520
Drugiego wniosku nie widać w PUE a pieniądze z drugiego postojowego dziś wpłynęły. Także chyba nie będzie widoczny drugi wniosek
Ja mam w zakładce tarcza drugi wniosek a przy nim postępowanie wyjasniajace
Ja również dostałam dzisiaj druga wypłatę
Podkarpackie- studentka
Tez dostałem już dwa postojowe, w tytułach przelewów są odpowiednio za miesiąc kwiecień oraz maj, choć jak wszyscy myślałem, ze będzie to za marzec i kwiecień (pierwszy wniosek złożony 10.04, drugi 28.05). Teraz mam problem ponieważ w kwietniu nic nie zarobiłem oraz w maju również (świadczenie dostałem na podstawie spadku dochodu o ponad 50% rok do roku w marcu), to czy do następnego wniosku będą brali pod uwagę maj czy czerwiec. Sytuacja się znacząco poprawiła, pracy jest już dużo, w tym momencie jeżeli będę miał zarobione w czerwcu pieniądze to czy nie będzie to znaczyło ,,poprawy” i mi tego mogą nie przyznać?
Czy jesli w marcu zarobilam 700 zl, w kwietniu 0, a w maju 100 zl to nalezy mi sie trzecie postojowe?
~Kika, no właśnie wystąpiła u Ciebie poprawa w stosunku kwiecień-maj, kompletnie nie wiem jak się do tego ustosunkuje ZUS skoro jedynym kryterium przyznania RSP-CK jest ,,brak poprawy”, a zarabiając nawet 1 zł więcej niż miesiąc wcześniej mogą uznać za poprawę.
A przypadkiem brak poprawy nie musi być okazany względem pierwotnego miesiąca w którym składane było o pierwsze postojowe?
Również się zastanawiam czy teraz w czerwcu można złożyć o 3 postojowe za maj skoro w tytułach przelewów jest napisane odpowiednio kwiecień a drugie za maj...
Z tego co czytałem tutaj na forum, pisano aby nie przejmować się tą datą.
Ale nad czym sie zastanawiacie? skladajcie najwyzej Wam odrzuca i uzasadnia...
~xxx oni przyznają to wszystkim już z automatu następne transze, nie można tak pochopnie składać bez zastanowienia wniosków, pamietajmy że ZUS ma prawo zakwestionować świadczenie w ciągu 5 lat i prosić o zwrot z 6% nadwyżka w skali roku, niby nie dużo, ale lepiej zapytać.
A czy ktoś może mi wytłumaczyć taką zależność - bo każdy mówi coś innego. Jestem na umowie zlecenie, płatnej w stawce godzinowej. Moje miesięczne zarobki to około 2 tysięcy złotych, ale ze względu na zamknięcie firmy przed 15-tym marca zarobiłam tylko 400 zł. Wszystkie przykłady na stronie ZUS-u oraz IV rubryczka we wniosku - porównawcza (punkt 1. miesięczny przychód czyli podobno średnia z miesięcy poprzedzających marzec oraz podpunkt 2. przychód w marcu) pokazują, że w przypadku wykazania takiej zależności, że normalnie zarabiam 2 tys./miesiąc powinnam otrzymać 2080 zł. Otrzymałam jednak tylko 400 zł. Wniosek był złożony końcem kwietnia. Czy świadczenie zostało przyznane prawidłowo?
No chyba jednak nie tak z automatu bo Pani w ZUSie powiedziala mi, ze wszystko po kolei jest obliczane i jesli nie wynika z umowy, ze ktos nie jest w zlej sytuacji lub jego sytuacja sie nie poprawila inaczej nie ma przyznanego w tym wypadku postojowego
zreszta dwa pierwsze postojowe naleza sie prawie kazdemu ;)
Niestety nawet jak się chce czegokolwiek dowiedzieć to w każdej placówce można uzyskać inną odpowiedź ;/
raz jest mówione, że postojowe jest za dany miesiacc, złożone w kwietniu było za marzec itd...
a z drugiej strony, że wniosek o kolejne postojowe można złożyć w miesiacu kolejnym po wypłacie pierwszego,czyli
w momencie gdy większość studentów, która złożyła wniosek w kwietniu otrzymała pieniądze na koniec maja to teoretycznie można by było składać wniosek o drugie postojowe dopiero teraz w czerwcu a jednak wnioski były przyjmowane w maju i tak jedna informacja wyklucza drugą a to co jest robione i jak jest wszystko rozpatrywane to jest jeszcze inna kwestia..
Ja się dowiedziałam ze postojowe składane w kwietniu jest za marzen i składane w maju jest za kwiecień.. tak tez zrobiłam i dostałam już dwa postojowe. Trzeciego postanowiłam już nie składać ponieważ galeria zaczęła prace 04.05
Czy wie ktoś może co znaczyć przy wniosku złożonym w kwietniu za marzec "pozostawiony bez rozpatrzenia" i przy złożonym w maju za kwiecień "prowadzone postępowanie wyjaśniające"? Ani jednego jeszcze nie dostałam, ZUS nie jest chętny do udzielenia odpowiedzi na nurtujące mnie pytania
Czy jeśli złoże wniosek o świadczenie postojowe na czerwiec, to mogę w ogóle pracować?
Czy ktoś z Was składał już wniosek o 3 postojowe teraz w czerwcu?
Tak
A na tym starym druku gdzie jest jedna strona czy na nowym? bo z tego co widzę teraz są 2 strony do uzupełnienia..
Czy ktoś z Was studentów nie dostał jeszcze pierwszego postojowego i ma postępowanie wyjaśniające na stronie pue? A do osób które dostały już pierwsze postojowe, długi mieliście czas oczekiwania na wypłatę po zmianie statusu na postępowanie wyjaśniające?
Przepraszam, jest też to na jedna stronę, ale z wygenerowaną datą na 11. 05 ;/
Kom. 543

To sobie zamaluj w dowolnym programie tę datę na biało i wpisz nową.
Kom. 543
Jak otworzysz w Adobe Acrobat Readerze to automatycznie data zostanie zmieniona na datę systemową z komputera.
Tak, tak już wiem, ale dzięki za odpowiedź;)
Ile czekaliście zanim wasz papierowy wniosek był w pue?
Kom. 547
Ja składałem wniosek 29.05 i do dzisiaj nie jest on widoczny na PUE.
Ja składałam 29.05, przelew dostałam we wtorek a w środę był widoczny wniosek na Pue :)
Czy należy się kolejne postojowe dla zleceniobiorcy?

Wynagrodzenie marzec 3 500,00
Wynagrodzenie kwiecień 600,00 wniosek złożony-dostał postojowe
Wynagrodzenie maj 640,00 czy należy się postojowe? Wynagrodzenie zwiększyło się o 40,00, ale w stosunku do marca to nie.
Mam pytanie. Jestem studentem pracującym na umowie zlecenie. Do 13 marca mój zakład pracy był czynny i zarobiłem do tego momentu w marcu 1900 zł które otrzymałem na konto 30 marca. W kwietniu zakład był nieczynny, a w maju zacząłem prace od 19 i zarobiłem 2160 które otrzymałem na konto 30 maja. Dostałem wypłaty dwóch postojowych i moje pytanie czy warto składać wniosek o 3, czy mi się nie należy?
Do GNZ. Najlepiej jak się skontaktujesz z ZUS, możliwe, ze 3 postojowe już może Ci nie przysługiwać bo sytuacja się poprawiła w stosunku do kwoty wyjściowej 1900. Pamiętaj, że wniosek możesz złożyć i najprawdopodobniej go wypłacą, jednak maja 5 Lat na weryfikacje dokumentów i mogą Cię poprosić o zwrot tej kwoty +6% w skali roku.
Czyli pierwsze postojowe jest za marzec a drugie za kwiecien tak?
*553 tak dokładnie
Ja swój drugi wniosek składałam w piątek (wtedy gdy akurat otrzymalam pierwsze postojowe) przez Pue, w poniedziałek rano nie byl on nawet widoczny we wnioskach, a w południe niespodzianka - przelew. :-) Do dzisiaj go nie mam w PUE, wisi za to wniosek nr 3 o statusie "weryfikowany".
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

• zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

• analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

• zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

• Dobrowolna zgoda

Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.