Porozumienie - obniżenie etatu do 0,8

Pracodawca zamierza spisać z pracownikami porozumienie w sprawie obniżenia wymiaru czasu pracy do 0,8 etatu na trzy miesiące od 01.04.2020. Nie ma tu organizacji związkowych, więc porozumienie będzie spisywane z przedstawicielami pracowników i zgodnie z "covid-ustawą" wysłane do PIP.
Czy według Was trzeba zrobić jakiś regulamin wyłaniania tych przedstawicieli?
Czy spisanie takiego porozumienia obniża wymiar etatu automatycznie, czy trzeba jeszcze każdemu dać wypowiedzenie zmieniające / aneks do umowy?
Obniża wymiar automatycznie wszystkim - nie trzeba zadnych wypowiedzeń czy aneksów
Nie musi być regulaminu
Pracownicy sami wybierają swoich przedstawicieli / a - pracodawca w zaden sposób nie może nic narzucać
Moim zdaniem przedstawiciele nie powinni wyrazić zgody . Wyrażając zgode ingerują w zmianę warunków umowy pomiędzy pracodawca , a pracownikiem
Ale ustawa jeszcze nie obowiązuje. To można już od 1 kwietnia obniżać wymiar?
Pytanie nie dotyczyło czy można :)
A czy obniżenie etatu będzie dotyczyło tylko pełnych etatowców, czy też i takich na część? I czy np. wtedy można równo każdemu określoną część obniżyć?
Można obniżyć i inne , nie wiecej jak do połowy etatu - może nie być jednakowe dla wsszystkich
Ile osób musi być w składzie przedstawicieli pracowników jeśli nie ma związku?
Czy istnieje druk/wzór porozumienia zmieniająego wymiar czasu na 0,8?
A czy takie obniżenie wymiaru czasu pracy na podstawie porozumienia z pracownikami dotyczy także kobiet w ciąży, które nie są jeszcze na L4?
Do komentarza 7
Dzwoniłam na infolinię PIP i powiedziano mi, że nie ma wzoru porozumienia i pracodawca ma dużą dowolność przy wyborze przedstawicieli pracowników i spisania takiego porozumienia. Nie ma odgórnie narzuconej ilości osób, która musi reprezentować pracowników. Wystarczy opisać, że porozumienie dotyczy zmiany etatów na 0,8, kogo dotyczy, ale nie ma potrzeby wymieniać konkretnych pracowników (może być zapis, że wszystkich pracowników, którzy mieli pełny etat, lub konkretnych grup pracowników) i musi być określony czas na który porozumienie jest zawarte. Porozumienie w ciągu 5 dni należy wysłać do PIP.
Osobom na dodatkowym zasiłku opiekuńczym i na urlopach też tym porozumieniem można obniżyć etat?
Myśle ze tak w momencie kiedy będą mieli jeden dzień przerwy w zasiłku lub chorobowym. Nie wiem tylko czy jeżeli przerwa jest sobota niedziela a nie dzień roboczy to też to działa.
A co z pracownikami na L4? Mam jednego pracownika na zwolnieniu od początku grudnia do 30 kwietnia. Czy jego takie porozumienie też może dotyczyć, co z dopłatą do pensji od maja, gdy wróci?
0,8 etatu ile to godzin w tygodniu ? Przy wynagrodzeniu 2600 brutto ile to brutto
Późno mam zapytanie: A czy takie obniżenie wymiaru czasu pracy na podstawie porozumienia z pracownikami dotyczy także kobiet w ciąży, które nie są jeszcze na L4?
W razie nagłego koniecznego L4 w ciągu tych 3 miesięcy spowoduje że dostaniemy mniejszą wypłate.
Czy mając najniższą krajową ,pracodawca może na podstawie porozumienia obniżyć wymiar czasu pracy, a co za tym idzie wówczas wynagrodzenie nie będzie stanowiło nawet najniższej krajowej.
Mam 2 pracowników zatrudnionych na 0,5 etatu na 1300zł brutto miesięcznie. Rozumiem, że im nie mogę już obniżyć etatu i wynagrodzenia o 20%?
Czy w przypadku pracownika zatrudnionego obecnie na 2/3 etatu (0,666), po zmniejszeniu o 20% etat wychodzi 0,533, to czy możemy traktować ten wynik nie inaczej jak 0,5 etatu (zostaje nam końcówka 0,033), czy nie koniecznie?
Co jeśli przegapie termin wysłania porozumienia do PIP? Czy jest za to jakaś kara?
No właśnie jak to jest z zachowaniem terminu 5 dni do PIP... czy w przypadku gdy nie będę występować o dofinansowanie wynagrodzeń o obniżonym wymiarze to i tak muszę wysłać to porozumienie do PIP....
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.