Dochody z Francji i Polski a rozliczenie wspólne z żoną

Proszę o sprawdzenie bo pierwszy raz liczę takiego PITa. Pan pracował w kraju na etacie i we Francji również na etacie. Żona pracowała tylko w kraju na etacie. Krajowe kwoty z PIT-11 przepisuję normalnie do PIT-36, natomiast nie mam pewności co do zagranicznych. Kwoty były otrzymywane w euro na konto złotówkowe więc bank je automatycznie przeliczył na PLN. Wpływy mam 6 miesięcy (raz na miesiąc). Sumuję te kwoty i wpisuję w poz. 8 w PIT/ZG, potem sam druk przenosi tą pozycję do 222 w PIT-36 i to wszystko? Czy coś jeszcze zaznaczyć, dodać, przeliczyć?
Czy praca we Francji to była ;
-prywatna praca najemna /przybywał we Francji/
-czy może był delegowany przez pracodawcę i ma PIT-11 z dochodami zwolnionymi
-czy ew. pracował zdalnie dla pracodawcy francuskiego.
Wydaje mi się, że trzecia opcja, na pewno nie pracował 'na czarno', ani w ramach działalności, ani na zasadzie oddelegowania (brak PIT-11). Mam dokumenty z Francji (chyba listy płac) więc musiało to być legalne zatrudnienie dla francuskiego pracodawcy.
No to musisz wyjaśnić sprawę ......dokładnie co i jak.
Właśnie ustaliłem, jest jak napisałem - pojechali do Francji i tam się zatrudnili u miejscowego pracodawcy.
Rozliczasz na PIT-36 i PIT/ZG. Metoda wyłączenia z progresją.
Kwoty krajowe wpisujesz w PIT-36 w odpowiednie pozycje.
Dochód z F wpisujesz w PIT/ZG w poz. 8, 27 i PIT-36 poz. 222
do wyliczenia stopy procentowej którą będzie liczony dochód do opodatkowania
uzyskany w PL.
Jak obliczyć dochód z F
Od przychodu brutto odejmujesz 30% diety
– za każdy dzień pozostawania w stosunku pracy.
Dieta to: ilość dni w stosunku pracy x 50 x 30%
Można przeliczyć kursem całorocznym lub za okres /kwartał, miesiąc/ ALE TO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.
Jak odejmiesz diety to przeliczasz na zł.
Jak odejmiesz diety i przeliczysz na zł to możesz jeszcze odjąć koszty /KUP/:
za każdy miesiąc od stycznia do września 111,25 zł, od października do grudnia 250,00 zł

Obliczenia dochodu należy dokonać w stosunku do każdej wypłaty /payslipy/,
do przeliczenia na złote stosujemy kurs z dnia roboczego poprzedzającego wpływ środków na konto.
Najlepiej/najszybciej robi się to w arkuszu kalkulacyjnym – excel lub .ods.
Sumujesz dochód z poszczególnych wypłat.
Tak obliczony dochód wpisujesz właśnie w PIT/ZG w poz. 8 i PIT-36 poz. 222...

Proszę sprawdzić sposób rozliczenia razem/osobno - przy progresji rozliczenie z małżonkiem jest przeważnie
mniej korzystne.
Wypłaty payslipy
- ma być - odcinek wypłaty (fiche de paye lub buletin de salaire).
Bardzo dziękuje za poświęcony czas i pomoc.
Rozumiem, że odliczenie diet i KUP jest dobrowolne?
Tak ale jest korzystne.
Niestety nie wiem ile dokładnie dni był ten człowiek za granicą i on sam też nie będzie mi w stanie powiedzieć. KUP mogę odliczyć bo wiem, w którym miesiącach dostał wynagrodzenie (przelewy).
...w którym miesiącach dostał wynagrodzenie - to masz podane za jaki okres
jeżeli wypłata co tydzień - przyjmij 7 dni,
jeżeli co miesiąc to 31, 30.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.