Zysk w spółce jawnej

Wspólnicy co roku podejmowali uchwałę o wypłacie zysku, ale nigdy nie został on wypłacony. Księgowany był na kapitale wspólników i w bilansie był przez to zwiększany kapitał podstawowy. Chyba nie jest to dobrze ale takie zapisy ciągną się już od 20 lat. Co byście z tym zrobili? Jak z tego wybrnąć?
A widziałaś te uchwały, czy tylko ktoś coś powiedział?
Z ostatnich lat widziałam uchwały, zysk do wypłaty dla wspólników
A dlaczego ty chcesz coś z tym robić ? Jesteś księgową czy wspólnikiem ?
Jestem ksiegowa od tego roku w tej spółce
A masz badanie bilansu?
Nie mam badania
Dlaczego poprzednia księgowa nie wypłacała zysku, skoro takie były uchwały?
Porozmawiaj z nią lub ze wspólnikami...
Właściciele sami tak chcieli i tak było robione.
A była księgowa twierdzi, że tak też można zaksięgować zysk przeksięgowując na kapitał właścicieli. A ja już sama nie wiem co z tym rozbić :(
"A była księgowa twierdzi, że tak też można zaksięgować zysk przeksięgowując na kapitał właścicieli. "

ok, ale wtedy w uchwale trzeba było napisać, że zysk pozostaje w spółce na dalszy rozwój i ujęty zostaje na koncie kapitał ... .
A taka uchwała podlega pod PCC ?
Nie wiem, ale ja nie płaciłam pcc od takich uchwał, a skąd taki pomysł masz...


hmmm….
A jak pisałaś uchwały? Tworzysz kapitał zapasowy czy rezerwowy?
Mam kapitał własny właścicieli (wynikający z umowy spółki)
oraz
kapitał własny - z zysku wypracowanego.
Znalazłam coś takiego: "Spółka jawna nie posiada prawnie ustanowionego kapitału zakładowego, lecz jedynie kapitał podstawowy powstały wskutek wniesienia wkładów. A zatem podjęcie uchwały o pozostawieniu rocznego zysku w spółce i ujęciu go na koncie kapitału podstawowego skutkuje tym, że niepodzielony zysk – w świetle przytoczonych przepisów – stał się własnością spółki. W związku z tym podjęcie uchwały o pozostawieniu zysku w spółce wywołuje w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych skutki tożsame z podwyższeniem wkładów w spółce. Czynność ta stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o PCC podlega opodatkowaniu stawką 0,5% (stawka od umowy spółki)."
U mnie ten niepodzielony zysk ujmuję na kontach wspólników - rozr. z wspólnikiem - zysk z lat ubiegłych pozostający w spółce
Czyli w bilansie nie masz tego na kapitale podstawowym tylko w poz. V Zysk (strata) z lat ubiegłych?
Dokładnie tak
Ja chyba to tak zostawię jak mam, bo nie będę cofać się 20 lat wstecz żeby to poprawić. Chyba, że kiedyś będzie badanie to biegły będzie kazał skorygować. Co byś zrobiła na moim miejscu?
Nie wiem, może uchwała, że zysk, który miał być wypłacony zgodnie z uchwałami: .........., został w poszczególnych latach zaksięgowany na konto zysk niepodzielony - na rozwój spółki oraz, że nie był wypłacony nigdy.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.