Eksport - permanentny brak dokumentów celnych

Mam taki przypadek - sprzedaż eksportowa, od wielu miesięcy brak dokumentów celnych i brak możliwości ich uzyskania. Sprzedaż została wykazana do VAT jako krajowa (stawka 23%). Co zrobić z tym w księgach rachunkowych, jeżeli nie ma możliwości uzyskania dokumentów celnych?
Ale z czym co zrobić, skoro zostało opodatkowane stawką 23% to jest ok, moim zdaniem nic więcej nie trzeba tu robić.
Chodzi mi o to co zrobić z VATem, bo na razie ten VAT miałem zawieszony na koncie "rozrachunki pozostałe" czekając na dokumenty celne, do czego jednak nie dojdzie.
Czyli na jakich kontach to było zaksięgowane ? Nie zapłaciliście tego vatu ?
A po której stronie leży wina? Sprzedawcy czy kupującego?
VAT został wykazay w deklaracji VAT-7 i zapłacony. Księgowanie tego dodatkowego VATu było przez konto rozliczeń z US i konto "rozrachunki pozostałe". W sumie trudno powiedzieć czyja wina. Od agencji celnej nie da się tego uzyskać, trochę to wygląda jakby kierowca (przewoźnik) coś zrobił nieprawidłowo na granicy.
O ile wiem ta kwota VAT może być kosztem w dg.
Jeśli wysyłki przechodziły przez agencję celną, to moim zdaniem nie może być, że nie da się od agencji uzyskać potwierdzeń eksportu. A w ogóle o jakim miesiącu/roku mowa ?
Możesz to próbować przerzucić na winnego (np notą obciążeniową), albo ująć w swoich kosztach oczywiście NKUP
Cuda jednak się zdarzają. U mnie ostatnio załadowali kontener na statek bez dokumentów celnych. Niby nie możliwe, ale prawdziwe
No właśnie wyobraźcie sobie, że nie można. Dla mnie też jest to dziwne, a firma jest przecież stratna na podatku VAT. Nie wiem - może oni (właściciele/pracownicy spółki) po prostu nie potrafią tego uzyskać. Tak czy siak, dokumentów nie mam i na pewno nie będę miał bo dotyczy to sprawy (a w zasadzie 2) z przed ponad pół roku. Chcę wreszcie coś z tym zrobić bo to będzie tak wisieć w nieskończoność. W artykułach Gofinu widziałem też księgowania na zmniejszenie przychodów (ale tylko bilansowych) w takiej sytuacji.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.