Deweloper księgowanie kosztów 4 i 5

Witam,

firma deweloperska, księgowanie na 4 i 5, gdzie księgować koszty związane z budową i w jaki sposób przeksięgować je w momencie sprzedaży gotowej budowy? Co z końcem roku w trakcie trwającej budowy? Jak naprościej powinno odbywać się księgowanie? Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
To temat rzeka, a jak tym myślisz w tym temacie?
No właśnie....księgowanie na 401 (materiały do budowy) 402 (usługi budowy) i 501 (NKUP) z opisem każdej budowy osobno. Na koniec roku przeksięgowanie na 6 roboty w toku. A moment sprzedaży...hmmm?
Ja księguję na 4 koszty wg rodzaju i na 5 wg adresu budowy. Wartość sprzedanych produktów w momencie sprzedaży ustalam według metrażu sprzedanego mieszkania / domu.
Tylko jednocześnie nie chciałabym tego wykazywać w RZIS póki nie będzie sprzedaży i KUP
Czyli przeksięgowania na 6 w ogóle nie robisz?
Po to jest zmiana stanu produktów w porównawczym rzis żeby skorygować wynik o koszty niesprzedane
Ja robię rzis w wariancie kalkulacyjnym, konta 501 uwzględniam w bilansie jako produkcja w toku
No tak a gdy jest sprzedaż to już niczego nie przeksięgowujemy?
Ja muszę stosować porównawczy, tam jest jeszcze inna branża...
W jednej firmie mam tak, że z 501 nie robię przeksięgowania na 6, przenoszę bilansem otwarcia na następny rok obrotowy, a w drugiej firmie mam tak, że na koniec roku robię przeksięgowanie na produkcję w toku. Myślę, że możesz w polityce rachunkowości ustalić sposób postępowania.
Przy sprzedaży przeksięgowujesz na 711 przykładowo - koszt własny sprzedanej budowy, jeśli to deweloperka to z 5-ek przenosisz koszt wytworzenia na 6 wyroby
Dziękuję Wam bardzo :)
Kontunuując wątek deweloperski, wszystkie koszty dot budowy 501, po zakończeniu przedsięwzięcia przeksięgowuje na wyroby gotowe 601, wartość sprzedanego wyrobu wg metrażu, czy cena za metr to cała wartość nakładów (konto 601) podzielona przez ilość metrów? Co jeżeli potem dostanę fakturę jeszcze dot kosztów bezpośrednio związanych z budową, bo ktoś o niej zapomniał? Jak księgujecie koszty napraw gwarancyjnych na 4 i 5?
Koszty napraw gwarancyjnych idą ba 402 i 507 koszty sprzedaży, natomiast faktury otrzymane po sprzedaży części wyrobów rozliczam między 711 i 601
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.