Korekta kosztów czy obowiązuje

Czy korekta kosztów w związku z brakiem zapłaty w ciągu 90 dni od terminu płatności obowiązuje od stycznia 2020?
Tak

https://www.prawo.pl/podatki/brak-zaplaty-za-fakture-wymusi-korekte-kosztow-i-przychodow,496169.html
Czy mogą strony się umówić i przedłużyć termin płatności, żeby niezapłacenie za faktury nie powodowało konieczności zastosowania przepisów o uldze na złe długi w kosztach i w vat?
Mogą

Reasumując, przedłużenie terminu płatności a ulga na złe długi nie zawsze będą występować razem. Zmiana terminu płatności z faktury pierwotnej nie jest obowiązkiem sprzedawcy, jednakże takie działanie może spowodować odroczenie obowiązku skorygowania odliczonego przez nabywcę podatku VAT.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-przedluzenie-terminu-platnosci-a-ulga-na-zle-dlugi-kiedy-nalezy-skortygowac-vat
Czyli jeśli zmienilibyśmy termin płatności przed upływem tego terminu, to nie byłoby konieczności korekty vat naliczonego, ale jeśli zrobimy to po terminie płatności to wtedy już nie.
To jest nasza zaznajomiona firma, jakby się udało podpisać ugodę ze wsteczną datą to może uniknęlibyśmy korekty vatu naliczonego? hm
4

wg mnie tak jak piszesz, upewnij się jeszcze na inf.podatkowej.
Ok. Dzięki:)
Miłego weekendu :)
Doczytałam jeszcze, że to dotyczy samego vat, a przecież jeszcze od 2020 jest korekta kosztu, ciekawe czy tu też takie zasady? Dzwonię, ale na infolinii tłumy:(
Napisz proszę, co Ci powiedzieli, poproś o podstawę prawną jak już będziesz rozmawiała.

Powodzenia :)
Dodzwoniłam się na KIS:

W podatku vat może być ugoda tak jak to przedstawiono w w/w artykule.

Gorzej sprawa wygląda w podatku dochodowym :w pdop (art 18 f) powołują się na ustawę o o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, w której jest mowa, że termin nie może być dłuższy niż 60 dni. W związku z tym przy wyliczaniu terminów do ulgi na złe długi w kosztach należy liczyć te 90 dni po 60 dniach od wystawienia faktury niezależnie jak długi jest termin płatności....
W przepisach vat nie ma przepisu, jest tylko indywidualna interpretacja...

Mam fakturę na zakup towaru z terminem dłuższym niż 60 dni więc muszę się cofnąć:(

Muszę teraz ustalić co zostało sprzedane i skorygować koszt własny sprzedaży:(
Dodatkowa robota... :(
W sumie to są faktury z 2019 roku z terminem płatności 10.01.2020 - te parę dni powoduje, że będzie tyle roboty:( Gdyby wszystko było w 2019 nie byłoby sprawy w podatku dochodowym, a jedynie w podatku vat
Ale co do korekty kosztów, to chyba dotyczy faktur, z których koszt jest księgowany dopiero w roku 2020, a nie w 2019.
No właśnie nie-których termin zapłaty wypada po 31.12.2019, bo dzwoniłam ponownie do KIS.
Jednak dowiedziałam się, że jeśli mamy rok obrotowy trwający od 07.2019 do 12.2020 to ten przepis nas nie obowiązuje-Dziennik ustaw 2019 po 1649
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.