Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z COVID-19

Czy można rozdzielić ten dodatkowy zasiłek w związku z przerwą w szkole tylko na dni pracujące?
Oczywiście,
Możesz podać łączny okres opieki nad dzieckiem albo wyłączyć z tego okresu dni, w których nie byłeś zobowiązany pracować, np. sobotę i niedzielę lub dziecko miało zapewnioną opiekę.
Czy do tego oświadczenia trzeba składać jeszcze Z-15A?co z dzieckiem powyżej 14 lat?
Https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/swiadczenia/-/publisher/details/1/komu-przysluguje-dodatkowy-zasilek-opiekunczy-na-czas-opieki-nad-dzieckiem-w-zwiazku-z-zamknieciem-z-powodu-covid-19-zlobka-klubu-dzieciecego-przedszkola-szkoly-/2537033
Masz dziecko starsze niż 8 lat? Nie dostaniesz zasiłku opiekuńczego za koronawirusa

W przypadku konieczności opieki nad dzieckiem starszym (do 14 lat) rodzice mogą też wziąć opiekę, ale dotyczy to już tylko dziecka chorego, a taki dokument dający prawo do ubiegania się o świadczenie opiekuńcze wystawia lekarz, jeśli oczywiście uzna, że dziecko wymaga opieki ze względu na stan zdrowia.

Pracownik może też skorzystać z urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego, ale w pierwszym przypadku zmniejszy mu się pula dni przeznaczonych na wypoczynek, a w drugim nie otrzyma za ten okres wynagrodzenia.
Tak, trzeba dodać Z-15A, na dziecko powyżej 14 roku życie nie dostanie się zasiłku w związku z CONVIS-19
Kom 6-NIE trzeba z-15a
Kom.6 - nie, z15a nie jest wymagane jeżeli pracownik stara się o dodatkowy zas. opiekuńczy z tytułu COVID-19
Do kom 2
A co jeśli na dzień dzisiejszy pracownik nie wie czy będzie musiłał skorzystać z całych 14 dni, bo może uda mu się zorganizawać opiekę na parę dni. To powinien oświadczenie wypisac, że chce całość a potem skorygować?czy jak?
Wróci - wypełni

Kiedy powinienem poinformować o korzystaniu z zasiłku?

W dowolnym momencie, ale od tego uzależniona jest wypłata zasiłku. Bez oświadczenia nie jest możliwa wypłata.
Czyli można napisać na kilka dni nie trzeba na całe 14?
Nie trzeba na CAŁE- NA TYLE ile POTRZEBA
Czyli jeśli wróci po tych 14 dniach i wypisze oświadczenie to dostanie zapłacone i nie ma tu okresu, ze takie ośwadczenie złożyć w jakimś okreslonym, terminie np od dziś do 7 dni? i może złożyć 26 marca - jeśli bedzie musiał wykorzystać pełne 14 dni?
Pracodawca jeśli zatrudnia do 20 osób wtedy po tym okresie przekazuje do Zus to oświadczenie?
To jeszcze raz... z dodatkowego zasiłku można skorzystać w dniach od 16-25 marca, bo jeszcze 12 i 13 marca placówki zapewniają opiekę?
Komentarz 17: ~joanna12345 | 2020-03-11 14:10:27 | 195.***.***.106
Mam oficjalne pismo z zus:
Szanowni Państwo,

przekazuję do wykorzystania w bieżącej pracy, dodatkowe wyjaśnienia dotyczące zasiłku opiekuńczego w związku z zagrożeniem epidemiologicznym.
W oświadczeniu o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w związku z zamknięciem z powodu covid-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły wskazuje się trzy okresy:
 12-13 marca
 16-20 marca
 23-25 marca.
Tak. zasiłek ze wzg. na koronawirusa. dotyczy dzieci do 8 lat. mozna skorzystac od 16-25 marca. i tzreba dostraczyc z tego tyt. pracodawcy oswiadczenie umieszczone na stronie zus.
To czyli mogą być tylko dni powszednie? a mi w zus powiedzilei ze 12 i 13 odpada bo opieka w szkole ma byc
A pracodawca, który nie jest płatnikiem zasiłków to co dalej robi?
Przekazuje dokumenty do zusu, tak jak wypłatę zasiłku
Ale już po okresie tych 14 dni tak skoro nie wie ile faktycznie dni bedzie musiał wykorzystac?
Nie, przekazuje każdy wniosek pracownika
Czyli pracownik powinien z góry wskazać w tym oświadczeniu ile bedzie wykorzystywał dni i wypisać to oświadczenie już teraz? a co jesli znajdzie opieke w trakcie i nie bedzie chciałą korzystac z zasiłku?
Albo składa oświadczenie albo nie, przymusu nie ma
możesz przecież poczekać do końca miesiąca
Trzeba się strikte trzymać tych dat ?12-13, 16-20, 23-25 czy może być np 16-18 ?lub inaczej
Wypisuje TAK jak mu pasuje
Czyli mozna wpisac od 16.03-25.03?
Kom 23 Czyli do ZUS mogę dokumenty przekazać już po wykorzystaniu tych dni tak?wtedy bedzie wiadomo ile faktycznie wykorzystał
Kom.26 bez weekendów
A druk Z-3 pracodawca dodatkowo dołącza i wykazuje ostatnie 12 miesięcy ?
Czy ten zasiłek opiekuńczy będzie wynosił 100 % czy 80%.
To NIE ciąża = 80%
Ja i mąż jesteśmy pracownikami i mamy odprowadzane składki ZUS. Ja aktualnie przebywam na zwolnieniu L4 ( zaawansowana ciąża). Czy w tym przypadku też mogę ja bądź mąż starać się o wypłatę zasiłku?
NO TY na pewno NIE skoro jesteś już na chorobowym - skoro jesteś chora NIE możesz opiekować się dzieckiem

mąż TAK
Zatrudniamy powyżej 20 osób wiec jesteśmy płatnikami zasiłków, ale już wiemy ze nie będziemy w stanie wypłacić ludziom wypłat+ zasiłku. Czy mogę wnioskować do zusu żeby oni przejęli wypłatę zasiłku ze wzgl. na ciężką sytuacje ekonomiczną firmy. Jest na to jakiś druk?
Nawet jak jesteście płatnikami zasiłków, to przecież i tak w ostatecznym rozrachunku zasiłek obciąża budżet - w deklaracji DRA zasiłek pomniejsza kwotę składek do zapłaty.
Witam czy należy mi się zasilek opiekunczy na dziecko do lat ośmiu gdy mój mąż mieszka.za granica i jest tam ubezpieczony
Witam czy należy mi się zasilek opiekunczy na dziecko do lat ośmiu gdy mój mąż mieszka.za granica i jest tam ubezpieczony
Ola- a jesteś zatrudniona ?
Tak jestem zatrudniona
Ola- Masz prawo do zasiłku jeśli dziecko uczęszczało a obecnie nie może uczęszczać do szkoły/przedszkola z powodu koronawirusa.
Witam, moim rocznym dzieckiem do piątku opiekowała się zaprzyjaźniona starsza pani,teraz z obawy o swoje zdrowie zrezygnowała, czy mogę skorzystać z dodatkowego zasiłku? W jaki sposób ZUS weryfikuje zasadność przyznania zasiłku?
Korzystam z zasilku opiekunczego na dziecko do lat ośmiu jestem zatrudniona mój mąż mieszka za granica i jest tam ubezpieczony co gdy przyjedzie do Polski czy musze wtedy przerwać zasilek opiekunczy i wrócić do pracy czy mogę nadal z niego korzystac
Jeśli opiekę wpisuje się za dni robocze... to za weekendy wypłacacie wynagrodzenie jeśli jest wynagrodzenie stałe?
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

• zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

• analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

• zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

• Dobrowolna zgoda

Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.