Marioem, możesz spojrzeć , proszę

Marysiu coś nie mogę sobie poradzić z proformami :( mam w lutym taką sytuację
1/ wystawiliśmy proformę na towar handlowy klient wpłacił całość , jest to zapłata w 100% za dostawę , wpłata 26.02.2020 i teraz nie muszę wystawić faktury zaliczkowej , może być normalna faktura , czas mam do 15 marca , ale niestety towar , część wyjdzie jeszcze w lutym a część w marcu - jak prawidłowo to zrobić do vat a jak do dochodowego
2/ dzisiaj wystawiona proforma , kasa wpływa jutro 28.02 , ale towar wyjedzie dopiero w marcu - faktura do 15 marca ale np. wystawiona 15.03 ale data sprzedaży otrzymania zaliczki 28.02 i do vat luty a przychód marzec ?
1/ wystawiłabym zaliczkową 100% w dacie otrzymania zaliczki i ujęła tylko do vatu; w dacie wydania towaru w lutym - na podstawie dokumentu dostawy w przychód tyle ile wydano; w marcu - a podstawie dokumentu dostawy w przychód tyle ile wydano lub/i f-ra końcowa zerowa.

2/ może tak byc jak piszesz; ja wystawiam zaliczkowe w dacie otrzmania zaliczki i w tej dacie daję do vatu; przychód mam w dacie wydania towaru i wystawienia f-ry końcowej. Tak mi jest wygodniej.
W przypadku zaliczek na 100% wartości zamówienia sprawa jest już bardziej skomplikowana, gdyż różne organy podatkowe reprezentują dwa całkiem odmienne stanowiska.
1/Pierwsze stanowisko wskazuje, że o przychodzie można mówić dopiero w momencie dostarczenia towaru lub usługi, a nie w momencie wpłaty zaliczki.
2/ Natomiast drugie stanowisko uznaje zaliczkę za część zapłaty, przy czym otrzymanie 100% zaliczki określa wartość całego wynagrodzenia, więc powinna zostać uznana za przychód i opodatkowana.Takie coś czytam.
Marysiu, jak w lutym wystawię fakturę zaliczkową na 100%,czyli daję w lutym do vat (całość) i część na podstawie wz w lutym do przychodu i w marcu do przychodu też na podstawie wz i nie trzeba wystawiać faktury zerowej końcowej ? Matko ale się zamotałam :(
Końcowej zerowej nie ma obowiązku wystawiać.
Dziękuję Marysiu, od rana dostaję po łbie :( , wystawiam z datą lutową zaliczkową na 100% biorę do vat w lutym całość , natomiast do przychodu będę brała nasze wz na wydany towar i wz będę wpisywała do KPIR do przychodu w miesiącu wydania .
4

tak właśnie :)
W nazwie faktury ma być faktura - zaliczkowa ?
Nie musi, ale lepiej, gdy jest :-)
Dziękuję, faktura zaliczkowa i wypisuję każdy towar ,który wyjdzie , przepraszam :( za głupiutkie pytania .
Tak jest u nas, mamy subiekta GT.

Najpierw wystawiam proformę - zamówienie od klienta zaliczkowe i na tej podstawie wystawiam zaliczkową, a potem końcową.
Dziękuję :) za cierpliwość i ogromną pomoc.
Nie ma sprawy :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.